Η χρησιμότητα των ξένων γλωσσών στον επαγγελματικό τομέα

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι ο νοών νοείτο. Είναι μόνο της πιάτσας. Συμφωνώ

Αμ δεν νοείτο... Ο Δόκτωρας δήλωσε την τάση που έχει αυτή η γλώσσα, εσύ όμως φίλε μου γίνεσαι απόλυτος!:hmm: Αυτό το στηρίζω στο ότι, το "μόνο" ως δηλωτικό αποκλειστικότητας, δεν έχει ταυτόσημη ερμηνεία με το μη αποκλειστικό "όλο και περισσότερο". Θεωρώ ότι υπάρχει μια εγκαθετότητα εδώ... Χωρίς να θέλω να θίξω τίποτα, ούτε τα Γερμανικά είναι η γλώσσα μου, απλά επεμβαίνω γιατί κάτι δεν είναι σωστό εδώ, τουλάχιστον όχι τόσο πειστικό όσο θα χρειαζόταν για να είναι ένα στιβαρό (και εν γένει σοβαρό) επιχείρημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Συμφωνώ στο ότι υπήρξε εγκαθετότητα. Είναι και ωραία λέξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι ο νοών νοείτο. Είναι μόνο της πιάτσας. Συμφωνώ

Ωραία λοιπόν. Τότε γιατί έπρεπε να κάνουμε όλο αυτόν τον κύκλο για να πούμε το ίδιο, ότι τα γερμανικά είναι μια χρήσιμη, πρακτική γλώσσα στην αγορά εργασίας ; Εσύ αυτό το αρνήθηκες αρκετά απόλυτα στην αρχή. Επίσης εγώ δεν είπα ποτέ ότι είναι μόνο της πιάτσας. Φαίνεται ότι δεν θες να δεις τι θέση έχουν στην Ιστορία της Φιλοσοφίας. Φιλόσοφος που δεν έχει σπουδάσει Νίτσε, Λάιμπνιτς, Χέγκελ και Καντ είναι για τα πανηγύρια, και χωρίς αυτές και άλλες πολλές προσωπικότητες, η Ιστορία της παγκόσμιας Φιλοσοφίας θα ήταν πολύ φτωχότερη. Οι φιλοσοφίες δε που αναπτύχθηκαν σε εκείνα τα εδάφη (κι αυτό ας το έχουν υπόψην τους κάτι Ελληναράδες που λένε ότι στο βορά δεν αναπτύσσεται τίποτα και αποκαλούν κουτόφραγκους όλους τους άλλους), έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στις ιστορικές εξελίξεις. Ας μην αναφέρω την τεράστια συμβολή στη Λογοτεχνία (Γκέτε, Σίλερ κ.α)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Εγώ δεν είπα ότι είναι άχρηστα. Εσύ σημιούργησες εσφαλμένη εντύπωση. Αντιθέτως είπα ότι συρρικνώνονται πληθυσμιακά. Οι γερμανοί δεν κάνουν παιδιά όπως και οι Έλληνες. Αντίθετα οι Γάλλοι είναι πρωταθλητές ευρώπης σε γεννήσεις εδώ και δέκα χρόνια. Η Γαλλία από 55 εκατομμύρια είναι 64,5 και μόνο η μητροπολιτική. Η Γερμανία από 84 είναι σήμερα 82 εκατομμύρια. Το Βελγικό Κονγκό είναι 68 εκατομμύρια. Η Ακτή Ελεφαντοστού 20 εκατομμύρια και μιλούν μόνο γαλλικά. Η γλώσσα αυξάνεται πληθυσμιακά με φρενήρεις ρυθμούς και έχει παρουσία σε όλες τις ηπείρους.
Βλέπε 2008 World estimated population
https://www.internetworldstats.com/stats7.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_where_French_is_an_official_language
Η γερμανία μειώνεται κάθε μέρα κατά 99 κατοίκους ενώ η Γαλλία αυξάνει πάνω από 1000.
https://www.xist.org/earth/population1.aspx

Επίδραση της γαλλικής γλώσσας στην ελληνική σε πολλούς τομείς :

1. Αυτοκίνητο (αξεσουάρ, βολάν, ντιστριμπυτέρ, μοτέρ, καπό, ταμπλό, παρμπρίζ, κοντέρ, λεβιέ, πορτμπαγκάζ, μπουζί, βολάν, ντεμπραγιάζ, σασμάν, ρεζερβουάρ, συσπανσιόν, σασί, σιλανσιέ, ταξί.) κ.α.
2. Κινηματογράφος - Ψυχαγωγία (μιξάζ, μοντάζ, ντεκουπάζ, καντράζ, γκρο πλαν, αμπιγιέρ, γκρο πλαν, πλατό, φεστιβάλ, φιλμ νουάρ, γκισέ, μπουάτ, πρεμιέρα, ρεπερτόριο, σουξέ, τουρνέ, φουαγιέ) κ.α.
3. Αθλητικά (ρεπεσάζ, ρεβάνσ, ζετέ, επολέ, αρασέ, γκρανπρί, ζετέ, κουλουάρ, ρεκόρ, σικέ, τερέν, τουρνουά) κ.α. 4. Μονάδες μέτρησης (κιλό, μέτρο, τιράζ, τονάζ) κ.α.
5. Αγορά (αμπαλάζ, ετικέτα) κ.α.
6. Επαγγέλματα (κονφερανσιέ, γκαρσόνι, ντιζέζ, στριπτιζέζ, φαρσέρ, αμπιγιέρ, ντεκορατέρ) κ.α.
7. Ζωγραφική (ατελιέ, ρετούς) χρώματα:.παλ, ακαζού, γκρενά, ιβουάρ, εκρού, κρεμ, λιλά, μοβ, μπεζ, μπλε μαρέν, μπορντό, παστέλ, ροζ, σιελ, τυρκουάζ, φουμέ) κ.α.
8. Συσκευές, εξαρτήματα, Τομείς της τεχνολογίας Μέσα μεταφοράς όπως (τρένο, μετρό, τρακτέρ, βαγκονλί, τελεφερίκ, σεσουάρ, στυλό, ασανσέρ, μπρελόκ, καντράν, αμπούλα, ασανσέρ, βάνα, καλοριφέρ, κομπρεσέρ, κοντέρ, κοντρόλ, λεβιές, μπαλαντέζα, ντουί, ρουλεμάν, ταμπλό, φις) κ.α.
9. Μαγειρική - Ζαχαροπλαστική (κρουασάν, απεριτίφ, γκαρσόν, εκλέρ, εβαπορέ, κουβερτούρα, κρέπα, μαγιονέζα, μπεσαμέλ, νουά, παντεσπάνι, πουρές, ρεστοράν, φαρίν λακτέ, φραπέ, φρικασέ, φρουί γλασέ)
10 Mόδα α) ρούχα: ανσάμπλ, σάρπα, καλσόν, καμπαρντίνα, κασκόλ, κολάν, μαγιό, παλτό, μπουφάν, σαμπό, σινιέ, σουέτ, ταγέρ, φουλάρι β) 'γούνες': βιζόν, ετόλ, λουτρ, ρενάρ γ) 'υφάσματα': βισκόζ, βουάλ, εμπριμέ, καμηλό, καρό, κοτλέ, λαμέ, μπροκάρ, ντουμπλεφάς, πικέ, σατέν, ταφτάς, τούλι δ) 'ραπτική': αμπιγιέ, κρουαζέ, μανεκέν, μπουτίκ, ντεμοντέ, πασαρέλα, ρεβέρ, τρουακάρ, φερμουάρ, πρεταπορτέ) ε) κοσμήματα (κραγιόν, κολιέ, μενταγιόν, φομπιζού) κ.α.
11. Αντικείμενα - χώροι σπιτιού : (αμπαζούρ, γκαζόν, ζαρντινιέρα, καναπές, κονσόλα, λαμπατέρ, μπιμπελό, ντεκόρ, ρετιρέ, σαλόνι, σεκρετέρ, σουίτα, φερφορζέ). και πολλών άλλων επιστημών
12. Γράμματα και τέχνες : αρνουβό, αρντεκό, ατελιέ, αφίσα, γκαλερί, γκραβούρα, κολάζ, μπαρόκ, ντοκτορά, ρεσιτάλ, ρετρό, σολφέζ, στιλ. κ.α
13. Λεπτότειχες κατασκευές - Αλουμινοκατασκευές Τραβέρσα, πόμολο.

Η Γαλλία είναι η πρώτη επενδύτρια χώρα στην Ελλάδα (2006) 100 θυγατρικές εταιρείες της απασχολούν πάνω από 30000 άτομα (εκτός διανομέων). Πρώτη χώρα σε ξένες επενδύσεις στον κόσμο μπροστά από την Κίνα και τις Η.Π.Α. Αλλά και το 2005 οι επενδύσεις της Γαλλίας στην Ελλάδα ήταν πολύ κοντά στις Η.Π.Α Επενδύσεις Ξένων στην Ελλάδα το 2005
ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗ Σε όλους τους διεθνείς οργανισμούς όπως Ευρωπαική Ενωση, Ιντερπόλ, Ουνέσκο, Ηνωμένα Εθνη, Οοσά, Οπέκ, ΠΟΕμπορίου και όλους τους άλλους για να εργαστεί κανείς πρέπει να γνωρίζει απαραίτητα γαλλικά ή αγγλικά και αν γνωρίζει και άλλες ξένες γλώσσες είναι υπέρ του
Στην Ευρωπαϊκή Ένωση για να κάνει κανείς καριέρα ως υπάλληλος στα θεσμικά και μη όργανα της ευρωπαϊκής ένωσης πρέπει να συμμετέχει σε γραπτό και στη συνέχεια σε προφορικό διαγωνισμό, για να γίνει δε δεκτός στους διαγωνισμούς αυτούς απαραίτητη προϋπόθεση, πέραν της άριστης γνώσης της μητρικής του γλώσσας είναι η γνώση της γαλλικής ή της αγγλικής γλώσσας
Πρώτη στην εξαγωγή αγροτικών προϊόντων στην Ευρώπη και δεύτερη παγκοσμίως μετά τις Η.Π.Α

Η Ελλάδα επενδύει στη Γαλλία και υπάρχουν 130 θυγατρικές της εδώ.
https://www.agora.mfa.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=RESOURCE&cresrc=213&cnode=105

Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω και άλλα λινκι. Να ξέρεις όμως ότι εσύ άρχισες την όλη ιστορία. Εγώ παρόλα αυτά δε σου θυμώνω. Απλά υπερασπίζομαι τον εαυτό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna283

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ιωάννα... :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 345 μηνύματα.
(κάνω κόπυ από το άλλο ποστ που συζητούσαμε το ίδιο :P)

παιδιά,εγώ που ξεκίνησα από μικρή ξένες γλώσσες με αγγλικά γαλλικά ως πρώτη επαφή (εννοείται,περαν των ελληνικών :P),τελικά τις έκανα χόμπυ :D
τώρα μιλάω αγγλικά,γαλλικά,ιταλικά και ισπανικά σε άριστο επίπεδο κι άρχισα ήδη να μελετάω ρωσικά.
γενικώς πιστεύω ότι τα ρωσικά,όσο και τα τουρκικά,σταδιακά θα έχουν μεγάλη άνοδο.πρόκειται για αγορές που θα ανοίξουν σύντομα νέες προοπτικές στην Ευρώπη,και λίγοι θα είναι τότε όσοι θα μιλάν τις αντίστοιχες γλώσσες...:hmm:
πιστεύω ότι με τα ρώσικα έκανα καλή επιλογή για νέα γλώσσα
τα γερμανικά δεν τα θεωρώ σε καμιά περίπτωση κυρίαρχη γλώσσα στην Ευρώπη.πέραν των γερμανόφωνων λαών,άααντε και των πέριξ,οι υπόλοιποι ευρωπαίοι δεν τα μιλάνε.οι τάσεις γενικώς κλίνουν προς αγγλικά και ισπανικά.και στην αγγλία ισπανικά έχουν πρώτη ξένη γλώσσα,και γαλλία,και ιταλία,και Ρωσία και Σκανδιναβία ακόμη(εκεί ως επιλογής βέβαια)
Γερμανικά,μιλάν όσοι ζουν στη Γερμανία και στις τριγύρω χώρες.όσο για το ότι συρρικνώνονται,έχω ακούσει κάτι τέτοιο και στο παρελθόν.δεν ξέρω με λεπτομέρειες..όσα παραπάνω ανέφερα,είναι ότι διαπίστωσα ιδίοις όμασι και ώτοις χαχαχα από ότι μου είπανε παιδιά από τις χώρες που προανέφερα.συμπεράσματα δικά σας
πάντως οι περίεργες και πρωτότυπες γλώσσες είναι πάντοτε ένα "+" στο βιογραφικό οποιουδήποτε τις μιλάει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η χρησιμότητα των ξένων γλωσσών στον επαγγελματικό τομέα


Καμ ιν μιστερ, γκουντ σουβλάκι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Με το σουβλάκι μικροσκοπικό και το φραπέ πανάκριβο δε βλέπω ούτε μίστερ ούτε μεσιέ ούτε.......παραδάκι.:redface::hmm::wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μου φαίνεται ότι ο νοών νοείτο. Είναι μόνο της πιάτσας. Συμφωνώ

"Ειναι μονο της πιατσας" τι ακριβως σημαινει για σενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Εγώ δεν είπα ότι είναι άχρηστα. Εσύ σημιούργησες εσφαλμένη εντύπωση. Αντιθέτως είπα ότι συρρικνώνονται πληθυσμιακά. Οι γερμανοί δεν κάνουν παιδιά όπως και οι Έλληνες. Αντίθετα οι Γάλλοι είναι πρωταθλητές ευρώπης σε γεννήσεις εδώ και δέκα χρόνια. Η Γαλλία από 55 εκατομμύρια είναι 64,5 και μόνο η μητροπολιτική. Η Γερμανία από 84 είναι σήμερα 82 εκατομμύρια. Το Βελγικό Κονγκό είναι 68 εκατομμύρια. Η Ακτή Ελεφαντοστού 20 εκατομμύρια και μιλούν μόνο γαλλικά. Η γλώσσα αυξάνεται πληθυσμιακά με φρενήρεις ρυθμούς και έχει παρουσία σε όλες τις ηπείρους.
Βλέπε 2008 World estimated population
https://www.internetworldstats.com/stats7.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_where_French_is_an_official_language
Η γερμανία μειώνεται κάθε μέρα κατά 99 κατοίκους ενώ η Γαλλία αυξάνει πάνω από 1000.
https://www.xist.org/earth/population1.aspx

Επίδραση της γαλλικής γλώσσας στην ελληνική σε πολλούς τομείς :

1. Αυτοκίνητο (αξεσουάρ, βολάν, ντιστριμπυτέρ, μοτέρ, καπό, ταμπλό, παρμπρίζ, κοντέρ, λεβιέ, πορτμπαγκάζ, μπουζί, βολάν, ντεμπραγιάζ, σασμάν, ρεζερβουάρ, συσπανσιόν, σασί, σιλανσιέ, ταξί.) κ.α.
2. Κινηματογράφος - Ψυχαγωγία (μιξάζ, μοντάζ, ντεκουπάζ, καντράζ, γκρο πλαν, αμπιγιέρ, γκρο πλαν, πλατό, φεστιβάλ, φιλμ νουάρ, γκισέ, μπουάτ, πρεμιέρα, ρεπερτόριο, σουξέ, τουρνέ, φουαγιέ) κ.α.
3. Αθλητικά (ρεπεσάζ, ρεβάνσ, ζετέ, επολέ, αρασέ, γκρανπρί, ζετέ, κουλουάρ, ρεκόρ, σικέ, τερέν, τουρνουά) κ.α. 4. Μονάδες μέτρησης (κιλό, μέτρο, τιράζ, τονάζ) κ.α.
5. Αγορά (αμπαλάζ, ετικέτα) κ.α.
6. Επαγγέλματα (κονφερανσιέ, γκαρσόνι, ντιζέζ, στριπτιζέζ, φαρσέρ, αμπιγιέρ, ντεκορατέρ) κ.α.
7. Ζωγραφική (ατελιέ, ρετούς) χρώματα:.παλ, ακαζού, γκρενά, ιβουάρ, εκρού, κρεμ, λιλά, μοβ, μπεζ, μπλε μαρέν, μπορντό, παστέλ, ροζ, σιελ, τυρκουάζ, φουμέ) κ.α.
8. Συσκευές, εξαρτήματα, Τομείς της τεχνολογίας Μέσα μεταφοράς όπως (τρένο, μετρό, τρακτέρ, βαγκονλί, τελεφερίκ, σεσουάρ, στυλό, ασανσέρ, μπρελόκ, καντράν, αμπούλα, ασανσέρ, βάνα, καλοριφέρ, κομπρεσέρ, κοντέρ, κοντρόλ, λεβιές, μπαλαντέζα, ντουί, ρουλεμάν, ταμπλό, φις) κ.α.
9. Μαγειρική - Ζαχαροπλαστική (κρουασάν, απεριτίφ, γκαρσόν, εκλέρ, εβαπορέ, κουβερτούρα, κρέπα, μαγιονέζα, μπεσαμέλ, νουά, παντεσπάνι, πουρές, ρεστοράν, φαρίν λακτέ, φραπέ, φρικασέ, φρουί γλασέ)
10 Mόδα α) ρούχα: ανσάμπλ, σάρπα, καλσόν, καμπαρντίνα, κασκόλ, κολάν, μαγιό, παλτό, μπουφάν, σαμπό, σινιέ, σουέτ, ταγέρ, φουλάρι β) 'γούνες': βιζόν, ετόλ, λουτρ, ρενάρ γ) 'υφάσματα': βισκόζ, βουάλ, εμπριμέ, καμηλό, καρό, κοτλέ, λαμέ, μπροκάρ, ντουμπλεφάς, πικέ, σατέν, ταφτάς, τούλι δ) 'ραπτική': αμπιγιέ, κρουαζέ, μανεκέν, μπουτίκ, ντεμοντέ, πασαρέλα, ρεβέρ, τρουακάρ, φερμουάρ, πρεταπορτέ) ε) κοσμήματα (κραγιόν, κολιέ, μενταγιόν, φομπιζού) κ.α.
11. Αντικείμενα - χώροι σπιτιού : (αμπαζούρ, γκαζόν, ζαρντινιέρα, καναπές, κονσόλα, λαμπατέρ, μπιμπελό, ντεκόρ, ρετιρέ, σαλόνι, σεκρετέρ, σουίτα, φερφορζέ). και πολλών άλλων επιστημών
12. Γράμματα και τέχνες : αρνουβό, αρντεκό, ατελιέ, αφίσα, γκαλερί, γκραβούρα, κολάζ, μπαρόκ, ντοκτορά, ρεσιτάλ, ρετρό, σολφέζ, στιλ. κ.α
13. Λεπτότειχες κατασκευές - Αλουμινοκατασκευές Τραβέρσα, πόμολο.

Η Γαλλία είναι η πρώτη επενδύτρια χώρα στην Ελλάδα (2006) 100 θυγατρικές εταιρείες της απασχολούν πάνω από 30000 άτομα (εκτός διανομέων). Πρώτη χώρα σε ξένες επενδύσεις στον κόσμο μπροστά από την Κίνα και τις Η.Π.Α. Αλλά και το 2005 οι επενδύσεις της Γαλλίας στην Ελλάδα ήταν πολύ κοντά στις Η.Π.Α Επενδύσεις Ξένων στην Ελλάδα το 2005
ΔΙΕΘΝΗΣ ΔΙΑΣΤΑΣΗ Σε όλους τους διεθνείς οργανισμούς όπως Ευρωπαική Ενωση, Ιντερπόλ, Ουνέσκο, Ηνωμένα Εθνη, Οοσά, Οπέκ, ΠΟΕμπορίου και όλους τους άλλους για να εργαστεί κανείς πρέπει να γνωρίζει απαραίτητα γαλλικά ή αγγλικά και αν γνωρίζει και άλλες ξένες γλώσσες είναι υπέρ του
Στην Ευρωπαϊκή Ένωση για να κάνει κανείς καριέρα ως υπάλληλος στα θεσμικά και μη όργανα της ευρωπαϊκής ένωσης πρέπει να συμμετέχει σε γραπτό και στη συνέχεια σε προφορικό διαγωνισμό, για να γίνει δε δεκτός στους διαγωνισμούς αυτούς απαραίτητη προϋπόθεση, πέραν της άριστης γνώσης της μητρικής του γλώσσας είναι η γνώση της γαλλικής ή της αγγλικής γλώσσας
Πρώτη στην εξαγωγή αγροτικών προϊόντων στην Ευρώπη και δεύτερη παγκοσμίως μετά τις Η.Π.Α

Η Ελλάδα επενδύει στη Γαλλία και υπάρχουν 130 θυγατρικές της εδώ.
https://www.agora.mfa.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=RESOURCE&cresrc=213&cnode=105

Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω και άλλα λινκι. Να ξέρεις όμως ότι εσύ άρχισες την όλη ιστορία. Εγώ παρόλα αυτά δε σου θυμώνω. Απλά υπερασπίζομαι τον εαυτό μου.

Το οτι η ζητηση της γερμανικης γλωσσας στη χωρα μας ειναι πολυ μεγαλυτερη απο τη γαλλικη και αμεσως μετα την αγγλικη, δε σε απασχολει? Τα τελευταια 15 χρονια η ζητηση της πρωτης ολο και αυξανεται ενω της δευτερης ολο και μειωνεται.
Αρκει κανεις να ανοιξει τη Χρυση Ευκαιρια, για να μη μιλησω για τη ζητηση περι διδασκαλιας της μιας εναντι της αλλης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
τώρα μιλάω αγγλικά,γαλλικά,ιταλικά και ισπανικά σε άριστο επίπεδο κι άρχισα ήδη να μελετάω ρωσικά.
γενικώς πιστεύω ότι τα ρωσικά,όσο και τα τουρκικά,σταδιακά θα έχουν μεγάλη άνοδο.πρόκειται για αγορές που θα ανοίξουν σύντομα νέες προοπτικές στην Ευρώπη,και λίγοι θα είναι τότε όσοι θα μιλάν τις αντίστοιχες γλώσσες...:hmm:
πιστεύω ότι με τα ρώσικα έκανα καλή επιλογή για νέα γλώσσα
Έκανες πάρα πολύ καλη επιλογή, συμφωνώ κι εγώ, θα προσέθετα μάλιστα και τα κινεζικά στις ανερχόμενες γλώσσες...
Το σετάκι αγγλικά+με κάτι άλλο είναι ήδη προαπαιτούμενο. Μάλιστα αν το άλλο είναι λατινογενές και βοηθάει να μάθεις περισσότερες από μία γλώσσες ακόμα καλύτερα. Βλέπε την αλυσίδα γαλλικά-ιταλικά-ισπανικά και προσθέτω και μια ακόμα με απίστευτα πολλές λατινικές ρίζες, τα ρουμανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
γενικώς πιστεύω ότι τα ρωσικά,όσο και τα τουρκικά,σταδιακά θα έχουν μεγάλη άνοδο.πρόκειται για αγορές που θα ανοίξουν σύντομα νέες προοπτικές στην Ευρώπη,και λίγοι θα είναι τότε όσοι θα μιλάν τις αντίστοιχες γλώσσες...:hmm:
πιστεύω ότι με τα ρώσικα έκανα καλή επιλογή για νέα γλώσσα

Την ίδια διαπίστωση έχω κάνει κι εγώ.Ξεκίνησα (για την ακρίβεια υποχρεώθηκα απο τις συνθήκες) να μαθαίνω αυτόν τον μήνα κι έχω σκοπό του χρόνου να αρχίσω πιο εντατικά.
Νομίζω πως ειδικά η Ρωσσία θα παίξει πολύ μεγάλο ρόλο στην Ευρώπη μέσα στην επόμενη δεκαετία.Και μεταξύ μας είναι μια πολύ ιδιαίτερη γλώσσα και πολύ πιο εύκολη απο ό,τι την περίμενα.
Μια δεύτερη σκέψη μου ήταν πως παρόλο που είχα ξεκινήσει πρόπερσι Γερμανικά λόγω πίεσης χρόνου προτίμησα τα Ρώσικα γιατί πλέον Γερμανικά και Γαλλικά (καλά για Αγγλικά δεν το συζητάω καν) μιλάνε όλο και περισσότεροι οπότε πιο ανταγωνιστικός γίνεσαι με τα Ρώσικα.
Αν και στο μέλλον σίγουρα θα προσπαθήσω να ξαναρχίσω Γερμανικά γιατί ό,τι και να λέγεται ήταν και είναι η γλώσσα του εμπορίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ας μην λεμε οτι να ναι ρε παιδια...
Γενικα μου φαινετε οι Γαλοφιλοι μοιαζουν λιγο με τους γαλους που δεν καταδεχονται να μιλισουν οπιαδηποτε αλλη γλωσσα...
Τα γαλλικα ειναι πιο αναγνωρισιμα αν θες να δουλεψεις για την ιδια την ΕΕ, ενταξη σωστο αυτο. Οχι οτι αν ξερεις 4-5 γλωσσες, και τα γαλλικα δεν ειναι μια απο αυτες δεν θα σε παρουν... Και αν δεν κυνηγας θεση στην ΕΕ αλλα εργασια σε χωρα τις ΕΕ, και οι δυο γλωσσες ειναι χρησιμες.
Για καπιων που ειπε για διαφορες χωρες και προσθεσε και την Σκανδιναβια, επειδη εχω παει και σχολειο στην Σουηδια, και η αδερφη μου τελιωσε και το σχολειο εκει, εχεις να επιλεξεις αναμεσα σε Γερμανικα, Ισπανικα και Γαλλικα, τα περισσοτερα παιδια διαλεγουν Ισπανια, μαγεμενα απο προφορα κλπ, και ελαχιστα διαλεγουν γερμανικα η Γαλικα, αυτα στο γυμνασιο. Στο λυκειο μπορεις να συνεχισεις στην ιδια γλωσσα η να επιλεξεις ακομα μια (εξαρτατε και απο το σε τι ειδους λυκειο εισαι, η αδερφη μου πχ που ηθελε να σπουδασει γλωσσες συνεχισε γαλλικα και ξεκινισε και ισπανικα) εκει οι περισσοτεροι διαλεγουν Γερμανικα...
Ακομα, το οτι τα ισπανικα, η γλωσσες που μοιαζουν υπερβολικα με τα ισπανικα, ειναι η γλωσσα παραπολων χωρων, δεν παει και να πει οτι αυτη η γλωσσα εχει την μεγαλητερη ζητηση... Οχι οτι ειναι κακο βεβαια να την ξερεις! Ισα-ισα! Στης μερες μας ομως, οτι γλωσσα και να ξερεις, σε καπια θεση ταιριαζεις, γιατι πλεων χρειαζονται ολες...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Ας μην λεμε οτι να ναι ρε παιδια...
Γενικα μου φαινετε οι Γαλοφιλοι μοιαζουν λιγο με τους γαλους που δεν καταδεχονται να μιλισουν οπιαδηποτε αλλη γλωσσα...
Τα γαλλικα ειναι πιο αναγνωρισιμα αν θες να δουλεψεις για την ιδια την ΕΕ, ενταξη σωστο αυτο. Οχι οτι αν ξερεις 4-5 γλωσσες, και τα γαλλικα δεν ειναι μια απο αυτες δεν θα σε παρουν... Και αν δεν κυνηγας θεση στην ΕΕ αλλα εργασια σε χωρα τις ΕΕ, και οι δυο γλωσσες ειναι χρησιμες.
Για καπιων που ειπε για διαφορες χωρες και προσθεσε και την Σκανδιναβια, επειδη εχω παει και σχολειο στην Σουηδια, και η αδερφη μου τελιωσε και το σχολειο εκει, εχεις να επιλεξεις αναμεσα σε Γερμανικα, Ισπανικα και Γαλλικα, τα περισσοτερα παιδια διαλεγουν Ισπανια, μαγεμενα απο προφορα κλπ, και ελαχιστα διαλεγουν γερμανικα η Γαλικα, αυτα στο γυμνασιο. Στο λυκειο μπορεις να συνεχισεις στην ιδια γλωσσα η να επιλεξεις ακομα μια (εξαρτατε και απο το σε τι ειδους λυκειο εισαι, η αδερφη μου πχ που ηθελε να σπουδασει γλωσσες συνεχισε γαλλικα και ξεκινισε και ισπανικα) εκει οι περισσοτεροι διαλεγουν Γερμανικα...
Ακομα, το οτι τα ισπανικα, η γλωσσες που μοιαζουν υπερβολικα με τα ισπανικα, ειναι η γλωσσα παραπολων χωρων, δεν παει και να πει οτι αυτη η γλωσσα εχει την μεγαλητερη ζητηση... Οχι οτι ειναι κακο βεβαια να την ξερεις! Ισα-ισα! Στης μερες μας ομως, οτι γλωσσα και να ξερεις, σε καπια θεση ταιριαζεις, γιατι πλεων χρειαζονται ολες...!

Οι Γάλλοι δεν μαθαίνουν άλλη γλώσσα (όπως και οι Άγγλοι που μαθαίνουν ελάχιστα γαλλικά και ισπανικά) γιατί όπου και να πάνε υπάρχουν δίπλα τους γαλλόφωνοι. Οι Βέλγοι και οι Ολλανδοί δεν κάνουν το ίδιο για ευνόητους λόγους. Όταν τα 2/3 (το 65% των εμπορικών συναλλαγών) διακινούνται μέσα στη Γαλλία. Δίοδος στον ατλαντικό στην Αφρική μέσω Ισπανίας, και δίοδος για Ιταλία και Ισπανία (ένεκα και της τεράστιας γεωγραφικής της έκτασης) καθίσταται ώς μία από τις 3 γλώσσες εμπορίου (μαζί με τα αγγλικά και τα ισπανικά) σύμφωνα με την ΠΟΕ, τότε καταλαβαίνουμε πόσο σημαντική είναι η γαλλική γλώσσα. Αυτό το γράφει και το προσπέκτους του γαλλικού Ινστιτούτου που μοιράστηκε στα γυμνάσια όλης της Ελλάδας. Βέβαια τα ισπανικά έχουν όλο και μεγαλύτερη παγκόσμια επιρροή αναμφισβίτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οι Γάλλοι δεν μαθαίνουν άλλη γλώσσα (όπως και οι Άγγλοι που μαθαίνουν ελάχιστα γαλλικά και ισπανικά) γιατί όπου και να πάνε υπάρχουν δίπλα τους γαλλόφωνοι. ...

Ούτε οι Ιταλοί είναι γνωστοί για τη γλωσσομάθειά τους, αλλά μη μου πεις ότι βρίσκουν κι αυτοί όπου πάνε δίπλα τους ιταλομαθείς...;

Επίσης αυτό με τη δίοδο στην άλλη άκρη του Ατλαντικού δεν το καταλαβαίνω. Πρέπει ένα προϊόν να "πατήσει" στη Γαλλία για να περάσει από την άλλη; όχι δα, τη σήμερον ημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Οι Ιταλοί ξέρουν λίγα αγγλικά, δεν είναι και....... Κινέζοι (που το ποσοστό γλωσσομάθειάς τους είναι "χάλια. Και όσοι ξέρουν γαλλικά ή ισπανικά μπορούν πολύ εύκολα να συνενοηθούν μαζί τους. Εγώ που ξέρω γαλλικά συννενοούμαι άνετα με ισπανούς και Ιταλούς. Ακόμα και με πορτογάλους ή Βραζιλιάνους θα μπορούσα πιστεύω αν κρίνω από τη δορυφορική τηλεόραση.

Υ.Γ Τα προιόντα δεν πηγαίνουν αεροπορικώς για να περάσουν τον Ατλαντικό - ούτε οδικώς (αλλά δια θαλάσσης βλ. Γαλλία). Σίγουρα δίοδος δεν είναι μόνο η Γαλλία αλλά και η Ισπανία (ειδικότερα για την Νότια Αμερική). Για την Αφρική εκτός από Γαλλία και Ισπανία είναι και η Ιταλία και μερικώς η Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Οι Ιταλοί έχουν χαρακτηριστική δυσκολία εκμάθησης ξένων γλωσσών και τα αγγλικά τους δεν είναι καλύτερα από του μέσου Γάλλου.

Το εμπόριο έχει αλλάξει. Το μεγαλύτερο λιμάνι του κόσμου και το πιο busy ήταν το Rotterdam, πλέον είναι το δεύτερο μετά τη Σαγκάη.
Τα εμπορεύματα μπορεί κάλλιστα να μεταφέρονται μέσω των γαλλικών ακτών, αλλά μη μου πεις ότι πρέπει να μιλάει γαλλικά ο υπεύθυνος της όποιας εταιρίας που απλά θα θέλει να φυλάξει το εμπόρευμά του για μία μέρα και μετά να το στείλει υπερατλαντικά, απλά δεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Τι να πω. Όλα γίνονται με νοήματα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσουμε σήμερα κιόλας. Απλά έχε υπόψη τι λένε όσοι έχουν ζήσει τη χρήση ξένων γλωσσών σε πολυεθνικά περιβάλλοντα και μέσα από το επάγγελμα. :)
Καταλαβαίνω την οπτική σου, κι εγώ γι' αυτό ξεκίνησα γαλλικά μικρή, αλλά δε συμφωνώ με τα επιχειρήματά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
...Η' με χρήση αγγλικών :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φυσικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Σωστός ο προλαλήσαντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top