Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,808 εγγεγραμμένα μέλη και 2,441,522 μηνύματα σε 76,727 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 342 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

DAB και αποβλάκωση των νέων

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,018 μηνύματα.

O akikos https://www.e-steki.gr/member.php?u=2517 έγραψε: στις 23:57, 29-07-16:

Τι έχετε να πείτε για το συγκεκριμένο τραγούδι. Προσωπικά διαβάζοντας τα σχόλια στο youtube θλίβομαι για τους σημερινούς 15-18άχρονους για το πόσο πρόβατα είναι. Δεν τους κατηγορώ που το ακούγοντας καθώς η σημερινή δεν έχει τα ακούσματα που είχε η γενιά μου.

O SNIK και ο YPO πλήρωσαν διάσημους youtubers (βλέπε 2j, jeremy) για να τους κράξουν και έτσι βγήκαν από την αφάνια σε χρόνο ρεκόρ. Πολύ σωστή κίνηση marketing που αποδείχθηκε σωστή εκμεταλευόμενη το χαμηλό iq του μέσου έφηβου σήμερα. Δείτε πόσοι fan του 2j κράζουν το DAB και το συγκρίνουν με τα πολύ χειρότερα comment song του 2j.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Fast (Θεόδωρος)

Φοιτητής

Ο Θεόδωρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,529 μηνύματα.

O Fast έγραψε: στις 00:13, 30-07-16:

obvious troll is obvious
2
Παράθεση

eco-warrior (Μπάμπης ή Αμφιάραος)

Απόφοιτος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 798 μηνύματα.

O eco-warrior ... έγραψε: στις 00:21, 30-07-16:

Μπράβο στα παιδιά. Στηρίζουμε τους ανεξάρτητους καλλιτέχνες!
2
Παράθεση

Τάσος97 (Allostasis)

Supervisor

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 4,016 μηνύματα.

O Τάσος97 Sólo tu corazón caliente y nada más έγραψε: στις 00:31, 30-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από eco-warrior
Μπράβο στα παιδιά. Στηρίζουμε τους ανεξάρτητους καλλιτέχνες!
ακριβως! εγω δεν καταλαβαινω γιατι ειναι ολοι τοσο εναντιον
Παράθεση

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γρεβενά (Γρεβενά). Έχει γράψει 2,572 μηνύματα.

O DumeNuke έγραψε: στις 01:14, 30-07-16:

Ναι, γιατί εμείς ως έφηβοι είχαμε iq με το τσουβάλι. Και εμείς στην ηλικία των 18 τέτοια ακούγαμε. Απλώς, λίγο το γεγονός ότι έχουν περάσει μερικά χρόνια (2-3-5-10, διαφορετικά για τον καθένα), αλλά κυρίως το ότι στην δικιά μας εφηβεία δεν γινόταν τόσο έντονο monetization του youtube, το φαινόμενο δεν ήταν τόσο έντονο και εντατικοποιημένο.
Το περιεχόμενο ήταν και είναι το ίδιο, η μεθόδευση ίδια, άλλαξαν τα μέσα και το εύρος της εμβέλειας (το μέγεθος του κοινού που απευθύνονται).
7
Παράθεση

Ανώνυμος Αλκοολικός

Φοιτητής

Ο Ανώνυμος Αλκοολικός αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 3,764 μηνύματα.

O Ανώνυμος Αλκοολικός έγραψε: στις 02:19, 30-07-16:

Δε το βλεπω λεω ουτε καν dab
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,018 μηνύματα.

O akikos https://www.e-steki.gr/member.php?u=2517 έγραψε: στις 03:46, 30-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από DumeNuke
Ναι, γιατί εμείς ως έφηβοι είχαμε iq με το τσουβάλι. Και εμείς στην ηλικία των 18 τέτοια ακούγαμε. Απλώς, λίγο το γεγονός ότι έχουν περάσει μερικά χρόνια (2-3-5-10, διαφορετικά για τον καθένα), αλλά κυρίως το ότι στην δικιά μας εφηβεία δεν γινόταν τόσο έντονο monetization του youtube, το φαινόμενο δεν ήταν τόσο έντονο και εντατικοποιημένο.
Το περιεχόμενο ήταν και είναι το ίδιο, η μεθόδευση ίδια, άλλαξαν τα μέσα και το εύρος της εμβέλειας (το μέγεθος του κοινού που απευθύνονται).
Εμείς ακούγαμε metalica, iron maiden, nirvana, ξύλινα σπαθια, τρυπες. Τα σημερινά παιδιά δεν έχουν αντίστοιχες επιλογές και δικαιολογημένα ακούνε dab. Το χαμηλό iq το λέω για το γεγονός που κράζουν το τραγούδι επειδή το έκραξε ο jeremy και ο 2j.
Παράθεση

Kleisthenis

Φοιτητής

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας (ΑΕΙ/Αθήνα) . Έχει γράψει 75 μηνύματα.

O Kleisthenis https://www.ischool.gr/search.php?do= έγραψε: στις 04:58, 30-07-16:

''Κάθε γενιά βλέπει τον εαυτό τής ως ευφυέστερη της γενιάς που προηγήθηκε και ως σοφότερη της γενιάς που έπεται''
- Τζωρτζ Οργουελ
8
Παράθεση

i_lie_us

Πτυχιούχος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.

O i_lie_us έγραψε: στις 06:52, 30-07-16:

- akikos
- i_lie_us
SNAPCHAT

Μιλώντας και λίγο σοβαρά πάντως, ακόμα κι αν δεν ξέρω αν δημιουργήθηκε με τέτοιο σκοπό το thread, σε όλες τις εποχές υπήρχε ένα σαχλό hit, δεν είναι να το κάνουμε θέμα.
Πάρε Barbie girl, Wannabe πάρε gagnam style, Harlem Shake από τα πρόσφατα. Για να μη σκεφτώ ελληνικά ("Όταν βλέπω αεροπλάνο μου 'ρχεται να σου την κάνω", "Τι κάνω μόνη μου μες στο σαλόνι μου" κτλ.).
Όλοι για κάποιο λόγο θεωρούμε περισσότερο ανώριμη κάθε επόμενη γενιά, ίσως λόγω του ότι βλέπουμε τον παλιό μας εαυτό και ντρεπόμαστε λίγο γι' εκείνον; Τρομάζουμε να παραδεχτούμε ότι υπήρξαμε κάπως έτσι;

Who knows, πολύ το σοβάρεψα, φτάνει
10
1
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,239 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 09:20, 30-07-16:

Όταν βλέπω αεροπλάνο μου 'ρχεται να σου την κάνω, DAB
1
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

O akikos https://www.e-steki.gr/member.php?u=2517 έγραψε: στις 23:34, 12-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από i_lie_us

Μιλώντας και λίγο σοβαρά πάντως, ακόμα κι αν δεν ξέρω αν δημιουργήθηκε με τέτοιο σκοπό το thread, σε όλες τις εποχές υπήρχε ένα σαχλό hit, δεν είναι να το κάνουμε θέμα.
Πάρε Barbie girl, Wannabe πάρε gagnam style, Harlem Shake από τα πρόσφατα. Για να μη σκεφτώ ελληνικά ("Όταν βλέπω αεροπλάνο μου 'ρχεται να σου την κάνω", "Τι κάνω μόνη μου μες στο σαλόνι μου" κτλ.).
Όλοι για κάποιο λόγο θεωρούμε περισσότερο ανώριμη κάθε επόμενη γενιά, ίσως λόγω του ότι βλέπουμε τον παλιό μας εαυτό και ντρεπόμαστε λίγο γι' εκείνον; Τρομάζουμε να παραδεχτούμε ότι υπήρξαμε κάπως έτσι;

Who knows, πολύ το σοβάρεψα, φτάνει
Δεν έχω πρόβλημα με το τραγούδι. Είναι σίγουρα καλύτερο από τα comments song του 2j και από τα Βarbie girl, Wannabe πάρε gagnam style, Harlem Shake.... Έχω πρόβλημα με τα πρόβατα που κράζουνε το τραγούδι στα σχόλια μόνο και μόνο γιατί το έκραξαν ο 2j και ο Jeremy ενώ στη πραγματικότητα τους αρέσει.

Άλλο παράδειγμα που αποδεικνύει την αποβλακωση των σημερινό είναι το παρακάτω video.

Μα πόσο αποβλακωμένος πρέπει να είσαι για να πιστέψεις ότι χάκαραν τον lynx.
Διαβάστε τα σχόλια κάτω από το video... Δεν είναι ένα και δύο.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 12-10-16 στις 23:46.
1
Παράθεση

Physiognomist

Περιβόητο Μέλος

Ο Physiognomist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

O Physiognomist έγραψε: στις 00:07, 13-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Τα σημερινά παιδιά δεν έχουν αντίστοιχες επιλογές και δικαιολογημένα ακούνε dab.
Βολική δικαιολογία.Αν ήθελαν να ακούσουν κάτι άλλο θα το άκουγαν. Επιλογές υπάρχουν.
1
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,914 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 00:51, 13-10-16:

πουτανα δεν ηρθες πιωμενη στο παρτι φυγε απο δω
Παράθεση

Ανώνυμος Αλκοολικός

Φοιτητής

Ο Ανώνυμος Αλκοολικός αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών ΕΚΠΑ (Αθήνα) και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 3,764 μηνύματα.

O Ανώνυμος Αλκοολικός έγραψε: στις 00:53, 13-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
πουτανα δεν ηρθες πιωμενη στο παρτι φυγε απο δω
Παράθεση

panos a

Νεοφερμένος

Ο panos a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O panos a έγραψε: στις 00:30, 04-05-17:

Είμαι σε αυτήν την ηλικία (15) και τα έχω ακούσει όλα τα τραγούδια του υπό και σνικ και γενικά τα ραπ πει ακούνε τα σημερινά 15άχρονα και πραγματικά δεν ξέρω γιατί τα ακούνε........ οι τραγουδιστές είναι άφωνοι , τα τραγούδια μιλάνε για ναρκωτικά,πουτανες και λεφτά και γενικά είναι χάλια . δεν ξέρω τι πάει λάθος με την γένια μου . σορρυ για τα greeklish άλλα με πληκτρολόγιο στο pc δεν μπορώ να γράψω ελληνικά γιατί το πληκτρολόγιο μου έχει μονό αγγλικούς χαρακτήρες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 05-05-17 στις 14:12.
Παράθεση

Objectivism (Covfefe)

Περιβόητο Μέλος

Ο Covfefe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O Objectivism scandal έγραψε: στις 00:41, 04-05-17:

Καταρχάς, έχω την εντύπωση ότι δεν επιτρέπονται τα greeklish.
Ωστόσο, θελεις να μαθεις τι τρέχει με τις νέες γενιές; Έρευνες δείχνουν πως η ευφυία του συγγραφέα πέφτει αρκετά αμέσως όταν αρχίζει να μην χρησιμοποιεί την γλώσσα του σωστά. π.χ. Κάποιός που γράφει greeklish ή spanglish, έχει δειχθεί ότ μειώνει αυτομάτως το iq του/της. μαλιστα, έχουν μετρήσει και τον βαθμό της μείωσης. πέρα από όλα αυτά, υπάρχει η λεγόμενη linguistic intelligence theory πάνω στην οποία βασίστηκαν αυτά τα πειράματα. εν ολιγοις, όσο πιο σύνθετη και απαιτητική η γλώσσα που μιλάς, τόσο μεγάλύτερη κατά μ.ο. είναι η ευφυία σου.
3
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε: στις 00:59, 04-05-17:

Εμείς ας πούμε 12 χρονών δεν ακούγαμε το "κάνε ντου" του ΥΠΟ και κάτι άλλα διαμαντάκια. Αχ εποχές ανύπαρκτες.
1
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,239 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 01:04, 04-05-17:

όταν ήμασταν 11 ακούγαμε Τριαντάφυλλο και Νατάσα...:p
εποχές trash καψούρας
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,914 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 01:09, 04-05-17:

Εγώ στα 12 άρχισα να ακούω rhapsody of fire και blind guardian.
5
Παράθεση

Franciscus

Νεοφερμένος

Ο Franciscus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Franciscus έγραψε: στις 01:21, 04-05-17:

Κατά την άποψη μου οι προηγούμενες γενιές εφήβων ήταν πιο ώριμες και πιο έξυπνες από τη τρέχουσα.Και όσο πάει οι έφηβοι αποβλακώνονται όλο και πιο πολύ.Αναφέρθηκε παραπάνω ότι δεν έχουνε επιλογές οι έφηβοι,τουλάχιστον στα hip hop και rap δεν υπάρχει όντως κάποιος αξιόλογος Έλληνας,εκτός από stavento.Ωστόσο,υπάρχουν πολλοί ξένοι αξιόλογοι καλλιτέχνες(eminem,west,ludacris κλπ),οπότε δεν είναι το πρόβλημα πως δεν υπάρχουν επιλογές.Το πρόβλημα,για εμένα, είναι ότι τα σημερινά 13-18χρονα δεν έχουν ανεπτυγμένη κριτική σκέψη και υιοθετούν πολύ εύκολα κάθε ηλιθιότητα που βλέπουν (dab) ή ακούν.
1
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Δημιουργία νέων φίλων - Από underwater
      Το θέμα έχει λάβει 110 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-10-18 στις 17:26.
    • Ευρωπαϊκή Κάρτα Νέων - Από aggeliki!
      Το θέμα έχει λάβει 40 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-05-13 στις 13:16.
    • Σεξουαλική ζωή των νέων - Από Orestes
      Το θέμα έχει λάβει 115 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ερωτικές Σχέσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 16-10-12 στις 01:46.
    • Τοπικά Συμβούλια Νέων - Από Newlife
      Το θέμα έχει λάβει 7 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-02-09 στις 14:42.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα