Paris - Diderot (7) - Ιατρική

andy27

Νεοφερμένος

Ο andy27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Καλησπέρα..
Με δεχτήκαν στο Paris Diderot(7) για σπουδές Ιατρικής (PACES). Γνωρίζει κάτι κανείς για το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο είτε από προσωπική εμπειρία είτε από όποια πληροφορία έχει μαζέψει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 706 μηνύματα.
Απο τις εικονουλες ωραίο φαίνεται , ποσά ειναι τα δίδακτρα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Συγγνώμη εγώ να κάνω μια χαζή ερώτηση. Έκανες αίτηση για ένα πανεπιστήμιο χωρίς να μαζέψεις πληροφορίες πρώτα και τις ζητάς εκ των υστέρων; :|
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.

andy27

Νεοφερμένος

Ο andy27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Απο τις εικονουλες ωραίο φαίνεται , ποσά ειναι τα δίδακτρα ;

πληρώνεις μόνο της εγγραφής τα οποία είναι 200παρά κάτι! δεν έχει άλλα δίδακτρα


Συγγνώμη εγώ να κάνω μια χαζή ερώτηση. Έκανες αίτηση για ένα πανεπιστήμιο χωρίς να μαζέψεις πληροφορίες πρώτα και τις ζητάς εκ των υστέρων; :|

Βασικά σπουδάζω ήδη σε ελληνικό ΑΕΙ και όταν έκανα την αίτηση είχα αποκλείσει ότι θα με πάρουν, και τελικά με πήραν. Και προφανώς τώρα αγχώθηκα και ψάχνω :clapup::clapup:

https://www.letudiant.fr/examen/conc...versite-paris-diderot-paris-7-a-la-loupe.html

Θεωρείται καλό πανεπιστήμιο.

Σε ποια άλλα πανεπιστήμια έχεις κάνει αίτηση;

Σε ιατρικές με την σειρά που τις ειχα βάλει :

Université Paris Diderot - Paris 7 (Paris) - είπαν ναι
Universite Jean Monnet, Saint-Etienne - όχι
Université de Bordeaux - Bordeaux Métropole - όχι
UNIVERSITE GRENOBLE ALPES (Grenoble) - όχι
Université des Antilles - Pôle Martinique - είπαν ναι
Universite d'Auvergne Clermont 1 - όχι
Université de La Réunion - Saint Denis - είπαν ναι
Université Angers (Angers) - όχι
Université de Limoges (Limoges) - είπαν ναι
Université de la Réunion - Le Tampon - είπαν ναι






Ωστόσο, γενικά θέλω να μάθω αν στον πρώτο χρόνο η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική (καθώς θα είμαι 4ο έτος στην σχολή την οποία θέλω να τελειώσω) , αν υπάρχει δυνατότητα αναστολής σπουδών και κάποια πράγματα περί ενοικίων & εμπειριών από PACES.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Μπορεις να μας πεις λιγα λογια για την διαδηκασια που ακολουθησες κτλ .Η γλωσσα των μαθηματων θα ειναι στα γαλλικα να φανταστω ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Λογικά το Paris Diderot VII είναι το καλύτερο από όλα τα υπόλοιπα που σε δέχτηκαν.
Σχετικά με την αναστολή σπουδών και την παρακολούθηση μαθημάτων θα χρειαστεί να επικοινωνήσεις με το ίδιο το πανεπιστήμιο.
Τα ενοίκια είναι τσιμπημένα... Όπως και η ζωή γενικότερα στο Παρίσι. Θα μπορούσες να μείνεις σε κάποια εστία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 706 μηνύματα.
Θα μπορούσα να πω και γαμω τις φάσεις , σπουδές χωρίς δίδακτρα στη Γαλλία ,μια χαρουλα , ωστόσο το Παρίσι ειναι Παρίσι ,ένας φίλος μου πήγε με το φροντιστήριο μου είπε για τις τιμές , και τωρα δε θέλω να παω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Θα μπορούσα να πω και γαμω τις φάσεις , σπουδές χωρίς δίδακτρα στη Γαλλία ,μια χαρουλα , ωστόσο το Παρίσι ειναι Παρίσι ,ένας φίλος μου πήγε με το φροντιστήριο μου είπε για τις τιμές , και τωρα δε θέλω να παω :P

Έχει και άλλες πόλεις η Γαλλία,με πιο λογικό κόστος ζωής. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

snol

Νεοφερμένος

Η snol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
μια γνωστή μου σπουδάζει προπτυχιακά στο Παρίσι και απλώς έχει κάνει παύση σπουδών εδώ/ μπορεί να το πάρει αργότερα.. Και συγχαρητήρια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 706 μηνύματα.
Μα πως ακριβώς κανεις την αίτηση για να σπουδάσεις σε πανεπιστημιο εξωτερικού χωρίς δίδακτρα ,οχι οτι θέλω να το κανω ,ρωτάω περισσότερο απο περιέργεια ,απλα στο σαιτ δε βρίσκω κατι σχετικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
τι εννοεις "πως";
ετσι οπως δε πληρωνουμε στην Ελλαδα, ετσι δεν υπαρχουν και διδακτρα στην Γαλλια, Γερμανια κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

andy27

Νεοφερμένος

Ο andy27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Μα πως ακριβώς κανεις την αίτηση για να σπουδάσεις σε πανεπιστημιο εξωτερικού χωρίς δίδακτρα ,οχι οτι θέλω να το κανω ,ρωτάω περισσότερο απο περιέργεια ,απλα στο σαιτ δε βρίσκω κατι σχετικό



https://dossier.admission-postbac.fr/ !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,434 μηνύματα.
Μα πως ακριβώς κανεις την αίτηση για να σπουδάσεις σε πανεπιστημιο εξωτερικού χωρίς δίδακτρα ,οχι οτι θέλω να το κανω ,ρωτάω περισσότερο απο περιέργεια ,απλα στο σαιτ δε βρίσκω κατι σχετικό

Στην Γαλλια πληρωνεις μονο την εγγραφη στο Πανεπιστημιο. Δεν πληρωνεις διδακτρα αν εισαι Ελληνας γιατι η Ελλαδα ειναι μονιμο μελος της γαλλοφωνιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Καλημέρα! :-)
Είναι καλό πανεπιστήμιο το Paris VII, για την ιατρική του δεν ξέρω πολλά, αλλά ξέρω ότι σε πολλά masters, υπάρχει απομαγνητοφωνημένο υλικό online από τα μαθήματα (κάτι που θα σε βοηθήσει πολύ, αν συμβαίνει και σε επίπεδο licence), έχει καλή οργάνωση σαν πανεπιστήμιο και είναι ξακουστό για τον τομέα ψυχανάλυσής του. Αυτά γνωρίζω. Καλή τύχη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top