Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,339 εγγεγραμμένα μέλη και 2,453,111 μηνύματα σε 77,697 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 418 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Μεταπτυχιακά για Φιλολόγους;

twilight

Απόφοιτος

H twilight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H twilight έγραψε: στις 13:19, 13-05-16:

Γειά σας!
Πρός τους συναδέλφους (και μη), κατά τη γνώμη σας, ένα μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή παρέχει ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης στους φιλολόγους;
Επίσης, το μεταπτυχιακό "Διδασκαλία της Ελληνικής ως ξένης" πιστεύετε ότι θα ήταν χρησιμότερο;
Εν ολίγοις, θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιά μεταπτυχιακά προγράμματα ειδίκευσης ( πέρα από τα κλασικά: Λογοτεχνία, Αρχαία) ενδείκνυνται για φιλολόγους εν καιρώ κρίσης;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη twilight : 13-05-16 στις 13:26.
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε: στις 15:48, 13-05-16:

Καλή ερώτηση.Ας πεί κάποιος που γνωρίζει.Ας πούμε με ένα μεταπτυχιακό φιλολογίας πχ νεοελληνικής φιλολογίας έχεις άλλες προοπτικές πλήν της εκπαίδευσης;
Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Φοιτητής

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών , Φοιτητής του τμήματος Γαλλικής Γλώσσας & Φιλολογίας (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,101 μηνύματα.

O panagiotists13 έγραψε: στις 17:21, 13-05-16:

Λογικά αν κάνεις μεταπτυχιακό για να διδάξεις ελληνικά ως ξένη γλώσσα και μάθεις αραβικά θα μπορέσεις να διοριστείς σε κάποιο κέντρο υποδοχής προσφύγων (οι ευκαιρίες της προσφυγικής κρίσης...).
Παράθεση

hack3r

Επιφανές Μέλος

Ο hack3r αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,995 μηνύματα.

O hack3r έγραψε: στις 19:14, 13-05-16:

Αρχική Δημοσίευση από twilight
Γειά σας!
Πρός τους συναδέλφους (και μη), κατά τη γνώμη σας, ένα μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή παρέχει ευκαιρίες επαγγελματικής αποκατάστασης στους φιλολόγους;
Επίσης, το μεταπτυχιακό "Διδασκαλία της Ελληνικής ως ξένης" πιστεύετε ότι θα ήταν χρησιμότερο;
Εν ολίγοις, θα ήθελα να σας ρωτήσω ποιά μεταπτυχιακά προγράμματα ειδίκευσης ( πέρα από τα κλασικά: Λογοτεχνία, Αρχαία) ενδείκνυνται για φιλολόγους εν καιρώ κρίσης;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Η βασική διέξοδος των φιλολόγων είναι η δημόσια εκπαίδευση η οποία είναι πλέον αδιέξοδος. Το μεταπτυχιακό πιθανότερο είναι να είναι άλλα 2 χαμένα χρόνια και μερικές χιλιάδες ευρώ επίσης. Επειδή δεν είσαι και ξένη φιλόλογος δεν έχεις ούτε διέξοδο τις μεταφράσεις. Η Ειδική Αγωγή είναι επίσης καραμπουκωμένος τομέας καθώς όλοι οι δάσκαλοι που τελειώνουν παιδαγωγικό αλλά και οι φιλόλογοι παίρνουν αυτό το μεταπτυχιακό για να αλλάξουν κατηγορία μπας και διοριστούν.

Ρεαλιστικά απομένουν τα ιδιαίτερα, δουλειά σε κάποιο φροντιστήριο ή αν έχεις κοννέ κάποιο ιδιωτικό σχολείο.
Αντί λοιπόν να δώσεις τα αυτά τα χρήματα για ένα μεταπτυχιακό που θα είναι άλλο ένα άχρηστο χαρτί πήγαινε και πάρε κάποια πιστοποίηση για υπολογιστές όπως ECDL για να μπορείς να ψάξεις τουλάχιστο για θέσεις γραφείου/γραματείας σε διάφορες επιχειρήσεις.
Παράθεση

Kirdou

Πτυχιούχος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος . Έχει γράψει 1,077 μηνύματα.

O Kirdou τι δεν καταλαβαινεις; έγραψε: στις 19:49, 13-05-16:

Για το μεταπτυχιακο διαχειριση πολιτιστικων μοναδων του εαπ κοινως πολιτιστικο μανατζεμεντ γνωριζει κανεις λεπτομερειες;
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Προς τους απανταχού φιλόλογους - Από merenwen9728
      Το θέμα έχει λάβει 257 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Εκπαιδευτικοί - Καθηγητές.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-07-18 στις 23:12.
    • Μεταπτυχιακά ΟΠΑ - Από Freya
      Το θέμα έχει λάβει 32 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μεταπτυχιακά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 20-06-18 στις 13:41.
    • Μεταπτυχιακά Παντείου - Από Freya
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μεταπτυχιακά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 30-12-13 στις 02:13.
    • Μεταπτυχιακά στα ΤΕΙ - Από Troll
      Το θέμα έχει λάβει 4 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μεταπτυχιακά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-09-09 στις 12:15.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα