Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,368 εγγεγραμμένα μέλη και 2,454,615 μηνύματα σε 77,785 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 255 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Διαδικτυακά μαθήματα πρώτων βοηθειών

Τάσος97 (Allostasis)

Συντονιστής

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 4,070 μηνύματα.

O Τάσος97 Sólo tu corazón caliente y nada más έγραψε: στις 10:41, 17-02-16:

Διαδυκτιακά μαθήματα πρώτων βοηθειών παρέχονται μέσω του edx.org.

How to save a life: Basic Life Support
How to save a life: Advanced Cardiac Life Support
How to save a life: CPR, AED and First Aid
How to save a life: Pediatric Advanced Life Support

Δεν ξέρω για τα υπόλοιπα αλλά για το BLS μπορείτε να πάρετε δωρέαν πιστοποίηση από το https://nhcps.com/ με τον promotional code EDX100.
4
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

wherever

Δραστήριο Μέλος

H wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 170 μηνύματα.

H wherever έγραψε: στις 19:09, 17-02-16:

Και κάτι ελληνικό!! (Μπορεί οποιος ενδιαφέρεται να δώσει κάποιες εξετάσεις κ να πάρει την αντίστοιχη βεβαίωση!)
http://www.samarites.gr/?section=2021&language=el_GR

Ωραίο θέμα !!
1
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,887 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 20:51, 17-02-16:

Δε γίνεται να μάθεις πρώτες βοήθειες χωρίς πρακτική είμαι κατά του οnline συστήματος. Είναι μερικές τεχνικές που δε μπορείς να τις μάθεις αν δεν εξασκηθείς πρώτα.
3
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Global Health and Disaster Medicine και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,356 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 21:00, 17-02-16:

Στο ολότελα καλό και το online.
Σίγουρα είναι καλύτερο να πάει κάποιος σε μαθήματα BLS που γίνονται κατά καιρούς σε όλες τις μεγάλες πόλεις (και έχει και αρκετά φτηνά), αλλά αν για τους Χ,Υ λόγους κάποιος δεν μπορεί, ό,τι πάρει από το ονλάιν μόνο κέρδος θα 'ναι.
1
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.

O Vold έγραψε: στις 21:01, 17-02-16:

Μπορεί απλά να πάρει μια κούκλα και να αρχίσει τα ... φιλιά της ζωής.
Παράθεση

fockos

Πτυχιούχος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,887 μηνύματα.

O fockos έγραψε: στις 21:25, 17-02-16:

Νομίζω πρόγραμμα BLS πρέπει να μπει από τα σχολεία και να μην αποτελεί εμπορικό προϊόν.
1
Παράθεση

vasilakis13 (Βασίλης)

Φοιτητής

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής (ΑΕΙ/Πάτρα) και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 692 μηνύματα.

O vasilakis13 έγραψε: στις 21:31, 17-02-16:

Κάπου διάβασα ότι η τεχνική είναι πολύ βίαιη για τον ασθενή και έχει επιτυχία μόνο στο 10% των περιπτώσεων, ενώ όταν το περιστατικό συμβαίνει εκτός νοσοκομείου το ποσοστό πέφτει ακόμα πιο χαμηλά. Ισχύει, τόσο μικρά είναι τα ποσοστά επιτυχίας?
Παράθεση

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

H Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Global Health and Disaster Medicine και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,356 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 21:49, 17-02-16:

Μιλάς για επαγγελματίες υγείας και τους paramedics που έχουν και μια Χ μεγαλύτερη εξοικείωση, ή για τον απλό πολίτη που άντε να του τύχει 1-2 φορές να το εφαρμόσει;
Παράθεση

Τάσος97 (Allostasis)

Συντονιστής

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 4,070 μηνύματα.

O Τάσος97 Sólo tu corazón caliente y nada más έγραψε: στις 09:07, 19-02-16:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Δε γίνεται να μάθεις πρώτες βοήθειες χωρίς πρακτική είμαι κατά του οnline συστήματος. Είναι μερικές τεχνικές που δε μπορείς να τις μάθεις αν δεν εξασκηθείς πρώτα.
Δε διαφωνω καθολου, αλλα καλύτερα να έχει κάποιος εκτεθεί στο πρωτόκολλο, να ξέρει πώς να το κάνει έστω και θεωρητικά κι ας μη χρειαστεί ποτέ, τουλάχιστον απλά να ξέρει πώς γίνεται.

Αρχική Δημοσίευση από fockos
Νομίζω πρόγραμμα BLS πρέπει να μπει από τα σχολεία και να μην αποτελεί εμπορικό προϊόν.
Θα πρέπει να μπει στα σχολεία κι αντι να κανουμε τις ασκησεις σεισμου 1 φορα το χρονο να τρέχουμε σα τα χαζά λες και ειμαστε τσιρκο ας αφιερώναμε 1-2 ωρίτσες το χρόνο να μαθαίναμε για το BLS.. (φυσικά χρειαζεται παραπανω χρόνος αλλά ας είχαμε εστω κι αυτο). Αλλά μετά κάποιοι θα παραπονιούνται τι χρειάζεται το BLS στο σχολείο δε θελω να γινω γιατρός κλπ κλπ.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια