Γενική συζήτηση περί Οικονομίας: Ερωτήσεις, απόψεις, γνώμες

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Παιδιά εγώ σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα να υπάρχουν εδώ ερωτήσεις κρίσεως για την οικονομία.
(Εδώ δε θα υπάρχουν σωστές ή λάθος απαντήσεις απλά θα κάνει 1 μια ερώτηση και ο άλλος θα λέει τη γνώμη του για τούτο το θέμα) (Απλά να βασίζεται σε βάση στη λογική η απάντηση)
Ξεκινάω εγώ με μια ερώτηση (από 1 καθηγητή μου που προσωπικά μου άρεσε):
Για να υπάρχει μια έννοια οικονομία πρέπει να υπάρχει οπωσδήποτε Σύνταγμα ;
(Απάντα με αιτιολόγηση και κάνε μια ερώτηση για τον επόμενο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Μου θυμηζει ερωτησεις τυπου αν πεσει ενα δεντρο και δεν το ακουσει κανενας, επεσε πραγματικα το δεντρο?

Οχι δεν χρειαζεται το συνταγμα για να υπαρχει οικονομια, υπαρχει και η μαυρη οικονομια ή αυτες δημιουργουνται και σε φυλακες και στρατοπεδα συγκεντρωσεων με νομισμα τα τσιγαρα. Ειναι πολυ βασικες και λειτουργουν ορισμενες φορες με αντιπραγματισμο, αλλα ο Γιαννης ο σουγιας πιστευω οτι ενδαφερεται πιο πολυ να εχει σαμπουνι παρα μεριδια fund που επενδυει στην Μογγολια. Αν το παμε λιγο παραπερα, δεν ειναι απαραιτητο να μονοθετει για τα παντα στις αγορες το κρατος γιατι σε σοβαρες οικονομιες (οχι Ελλαδα) οι αγορες δουλευουν αρκετες φορες βασει best practice και οχι νομου. Τωρα βεβαια το να μην εχεις πολεμαρχους να φτιαχνουν πυραμυδες απο νεκροκεφαλες αλα Ταμερλανου βοηθαει αρκετα να προχωρησει η οικονομια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top