[Πανελλήνιες 2016] Θερινή Προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Παιδιά τα μόρια θα είναι με άριστα το 6400 όπως στις δέσμες ? ξέρει κανείς?

Από όσο ξέρω δεν έχει ανακοινωθεί κάτι μία ζωή τελυταία στιγμή όλα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
αν καποιος εχει αριστες σπουδες και κοστολογει τις υπηρεσιες του τοσο;
Τον καλό καθηγητή δεν τον κάνουν οι "άριστες σπουδές".
πρέπει να τους περνάτε από casting
Υπάρχουν και οι συστάσεις από αξιόπιστα άτομα.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Υπάρχουν και οι συστάσεις από αξιόπιστα άτομα.


Προσωπικά πήρα συστάσεις από αξιόπιστα άτομα και ζήτησα ένα δίωρο για τις εξετάσεις τις β για να δω αν όντως αξίζει :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Οι θεωρητικοί πως θα ξεκινήσετε το διάβασμα σας;
Στα αρχαία κάτι πήρε το αφτί μου ότι θα βγει ο Τέλης και θα μπει Θουκυδίδης και Οιδίπους Τύραννος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariats98

Νεοφερμένος

Η mariats98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αχ. Η αμήχανη στιγμή όπου συνειδητοποιείς ότι ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΔΙΝΕΙΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ.:look:
Και΄γω θεωρητικοπαίδι,αλλά μία μικρή διόρθωση το μάθημα που επιλέγεις δεν είναι 5ο μάθημα για Πανελλήνιες,επιλεγόμενο μάθημα είναι,ενδοσχολικώς θα εξετάζεται. Απλώς σε μερικές σχολές κάποιο από αυτά μπορεί να απαιτείται ως ειδικό.;) Εγώ γλώσσα πήρα,στην καλύτερη θα μπορώ να κάνω και μία υποτυπώδη προετοιμασία για το ειδικό που ούτως ή άλλως θα δώσω.

Εννοουσα το μαθημα με το οποιο μπορουμε να ανοιξουμε και αλλο πεδιο :-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Dias όλοι οι μεγάλοι φυσικοί π.χ λένε πως ήταν και καλοί δάσκαλοι(οπως ο φευνμαν),αλλο αν διναν βαρυτητα στην ερευνα και βαριοντουσαν να διδασκουν

η διδασκαλια δεν ειναι μια στανταρ διαδικασια,δηλαδη δεν ειναι φετα απο τον ταδε τοπο να βρεις την ιδια και στο ενα σουπερμαρκετ και στο αλλο,που και εκει δηλ παιζουν οι τιμες!! επομενως λογικο να κυμαινεται το κοστος των ιδαιτερων
τωρα αν πραγματι τα αξιζει η φετα εεεχμ ο καθηγητης αλλο αυτο,δεν μπορω να το ξερω..ο μαθητης και ο καθηγητης το ξερουν και ουτε αυτο ειναι βεβαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Dias όλοι οι μεγάλοι φυσικοί π.χ λένε πως ήταν και καλοί δάσκαλοι(οπως ο φευνμαν),αλλο αν διναν βαρυτητα στην ερευνα και βαριοντουσαν να διδασκουν
η διδασκαλια δεν ειναι μια στανταρ διαδικασια,δηλαδη δεν ειναι φετα απο τον ταδε τοπο να βρεις την ιδια και στο ενα σουπερμαρκετ και στο αλλο,που και εκει δηλ παιζουν οι τιμες!! επομενως λογικο να κυμαινεται το κοστος των ιδαιτερων
τωρα αν πραγματι τα αξιζει η φετα εεεχμ ο καθηγητης αλλο αυτο,δεν μπορω να το ξερω..ο μαθητης και ο καθηγητης το ξερουν και ουτε αυτο ειναι βεβαιο
Δεν είναι σίγουρο ότι ο μεγάλος επιστήμονας θα είναι και καλός Δάσκαλος. Το Δάσκαλο δεν τον κάνουν τα μεταπτυχιακά, τα διδακτορικά και η έρευνα στο Μ.Ι.Τ. (ή στο ...ανώτερο για σένα Φυσικό Κρήτης - αστειάκι, μην το λάβεις υπόψη). Το Δάσκαλο τον κάνει η γνώση του αντικειμένου, η μεταδοτικότητα, η μεθοδικότητα, το μεράκι, η πείρα, η επικοινωνία με το μαθητή, η αγάπη για αυτό που κάνει. Μπορεί να έχει μόνον ένα απλό πτυχίο και να είναι άριστος καθηγητής, αλλά μπορεί να έχει δεκάδες ακαδημαϊκές διακρίσεις και να μη μπορεί να δώσει στο μαθητή να καταλάβει τη διατήρηση της ορμής. Έχω την εντύπωση ότι αν ο Einstein έμπαινε να διδάξει Φυσική σε ένα τμήμα Α λυκείου, οι μαθητές το έβαζαν στα πόδια. Και την καλή φέτα δεν θα τη διαλέξεις (και θα την πληρώσεις) με βάση τα όσα ωραία γράφει στο περιτύλιγμα, αλλά πρώτα με βάση τη σύσταση κάποιου που εμπιστεύεσαι και ύστερα (και κύρια) με το πόσο νόστιμη θα τη βρεις ο ίδιος όταν τη δοκιμάσεις.


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexrapak15

Νεοφερμένος

Ο alexrapak15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Θεωρητική και εγώ, ξεκινώ 22 Ιουνίου μαθήματα στο φροντιστήριο και τελειώνω 31 Ιουλίου. Είμαι περίεργος να δω πώς θα περάσει ο καιρός, ιδιαίτερα ο Ιούλιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Στα μαθηματικά κατεύθυνσης η ύλη θα έχει μιγαδικούς; Ξέρει κανείς κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Οχι Θανάση δεν θα έχει μιγαδικούς.Κριμα πάντως που δεν θα έχει.Εχω ακούσει οτι θα τους βαλουν στην β λυκείου μαθηματικά κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης Α.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Θανασης Α. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ok!Γιατί μου είπε ο καθηγητής του σχολείου ότι λογικα θα είναι γιατί σιγά να μην βγάλουν καινούργια βιβλια!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Δεν ξέρω και 100%.Ειναι απροοπτοι αυτοί στο Υπιργειο μπορεί να επιστρέψει το Αοδε πάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Πιστεύω ότι στις πανελλήνιες 2016 θα μπουν πολύ πιο δύσκολα θέματα από το 2015 καθώς δίνουμε 4 μαθήματα με την ίδια (σχεδόν) ύλη.Νομίζω πως αυτό είναι και το πιο δίκαιο.Ξέρω δεν έχει νόημα να συζητάμε τέτοια από τόσο νωρίς απλώς το λέω επειδή είχα τέτοιες συζητήσεις με καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
Θα μπουμ ευκολα σε εσάς που θα δώσετε με το καινούργιο γιατί θα είναι η 1ηχρονια αλλα αυτό σημαίνει άνοδο των βάσεων μην τα σκέφτεσαι αυτά από τώρα.Δυσκολα μπορούν να μπουμ σε αυτούς που έδιναν φέτος και θα ξαναδωσουν του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosBusbis

Νεοφερμένος

Ο GiorgosBusbis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
τα ιδια βιβλια με τους 97ρηδες θα εχουμε εκτος απο χημεια και λατινικα που θα προσθεσουν και αλλα κεφαλαια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Πιστεύω ότι στις πανελλήνιες 2016 θα μπουν πολύ πιο δύσκολα θέματα από το 2015 καθώς δίνουμε 4 μαθήματα με την ίδια (σχεδόν) ύλη.Νομίζω πως αυτό είναι και το πιο δίκαιο.Ξέρω δεν έχει νόημα να συζητάμε τέτοια από τόσο νωρίς απλώς το λέω επειδή είχα τέτοιες συζητήσεις με καθηγητές.

Ποσο πιο δύσκολα πια...στη τριτοβάθμια θα μπείτε oχι στη NASA :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
προφανως και ειναι ζητημα μεταδοτικοτητας,αλλα εγω απλα ανεφερα πως βρισκουμε μεγαλους φυσικους να ναι και μεγαλοι δασκαλοι (οταν και ΑΝ το θελαν,διοτι προφανως ενδιαφερον βρισκαν στην ερευνα,οχι να διδασκουν 18χρονα),γνωριζαν σε βαθος ολα τα θεματα που πραγματευονταν και ηταν σε θεση να τα κανουν πενηνταρακια στους φοιτητες τους,κλασικο παραδειγμα ο feynman που ανεφερα,αλλά όχι μόνο και ο planck,ο landau κ.λπ Πιστευω ενας μεγαλος θεωρητικος φυσικος δεν ειναι καλος δασκαλος όταν δεν βρισκει ενδιαφερον να διδαξει μικρους αυτονοητα για αυτον πραγματα.
Το παραδειγμα με την φετα είχε άλλη σημασία,από αυτήν που ανάφερες,νομίζω δεν το κατάλαβες.

ΥΣ βρε συ τι έχεις πάθει με το φυσικό κρήτης,κάθε μήνυμά σου και μια ειρωνεία είναι! Εγώ ΔΕΝ σπουδάζω σε αυτό,εσύ σπουδάζεις όμως στο φυσικό ΕΚΠΑ,όταν αναφέρω πως είναι και πραγματι είναι αυτό της κρήτης το καλύτερο στην ελλάδα και ένα από τα καλύτερα της ευρώπης,δεν το κάνω για να προβάλω ή να υπερασπιστώ την "σχολή μου",όπως κατα κανόνα γίνεται στο ischool σε ανάλογες συζητήσεις,το κάνω επειδή Πρώτον διαβάζω τις εξωτερικές αξιολογήσεις των τμημάτων,την νοοτροπία και τον τρόπο που είναι οργανωμένα τα τμήματα,συγκρίνω το ερευνητικό τους έργο με αντικειμενικές τιμές που δίνουν βιβλιογραφικές/ερευνητικές αξιολογήσεις και τέλος αποδέχομαι την γνώμη αντικειμενικών όσο γίνεται αξιολογήσεων όπως είναι αυτές του Leiden και αυτή της Ευρωπαικής Ενωσης U Multirank (συμπληρωματικά ως ένα βαθμο και των TIMES),αυτό είναι όλο,Η κρίση μου δεν είναι υποκειμενική,αλλά βασίζεται σε λογικά->πορισματα.Και φυσικά δεν το έπραξα μόνο για το φυσικό(αλλα ξεκίνησα με αυτό διότι είναι παράδειγμα αριστείας και δεύτερον την σκεφτόμουν για κατατακτηριες ακριβως επειδη με ενδιαφερε η φυσικη και η ερευνα μου κατεληξε πως ειναι το καλυτερο στην χωρα,γι αυτο αν και ζω στην αλλη ακρη της χωρας το ειχα στο μυαλο μου).Εν προκειμενω δεν είναι καλύτερο του ΜΙΤ και του Caltech,αλλά είναι στα δεκα δεκαπεντα καλυτερα της ευρωπης και στα 50 του κοσμου,δεν ειναι λιγο
Αντι να λεμε μπραβο η λογικη ειναι να ψοφησει του γειτονα η κατσικα;:D:lol:
ΥΣ και παρεμπιπτοντως για να μην υπαρχει παρεξηγηση τα παραπανω δεν σημαινουν επ ουδενι πως το τμημα σου καθως και τα αλλα δεν κανουν αξιολογη δουλεια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΔΕΣΜΗ3

Νεοφερμένος

Ο ΔΕΣΜΗ3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Οι θεωρητικοί πως θα ξεκινήσετε το διάβασμα σας;
Στα αρχαία κάτι πήρε το αφτί μου ότι θα βγει ο Τέλης και θα μπει Θουκυδίδης και Οιδίπους Τύραννος.

Όχι , η ιστοσελίδα e-sos δημοσίευσε τους τίτλους των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς καθώς και τους κωδικούς τούτων.Καμία αλλαγή σε Αρχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

8theo1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο 8theo1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 205 μηνύματα.
Όχι , η ιστοσελίδα e-sos δημοσίευσε τους τίτλους των βιβλίων της νέας σχολικής χρονιάς καθώς και τους κωδικούς τούτων.Καμία αλλαγή σε Αρχαία.

Ααα πολύ ωραία τότε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki4you

Νεοφερμένος

Η Maraki4you αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 87 μηνύματα.
Γεια σας. Λοιπον ξεκιναω μαθηματα αμεσως μετα τις εξετασεις κατευθυνση οικονομιας και πληροφορικης. Δεν θα παρω 5ο μαθημα. Μονο μαθηματικα θα κανω ειναι ιδιαιτερο και συμφωνω με τον valous οτι σε αυτα πρεπει να δωσουμε μεγαλυτερη βαρυτητα γιατι αυτα στην κατευθυνση μας θα καθορισουν πολλα

Αντε καλη μας αρχη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top