Πανελλήνιες ξανά: Παλιό ή νέο σύστημα;

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Παιδιά μάλλον θα δώσω με το παλιό σύστημα, αλλά οι θέσεις στην πόλη μου είναι γύρω στις 20-25, ίσως και λιγότερες (και θέλω να περάσω μόνο στην πόλη μου). Φοβάμαι μήπως π.χ. γράψω 19.400 και κάποιος γράψει 19.450, (δεδομένου ότι ανταγωνίζομαι απόφοιτους, άρα οι περισσότεροι θα γράψουν καλά) και περάσει αυτός με τα 19.450 και εγώ μείνω απ'έξω. Υπάρχει τέτοια περίπτωση να ανεβεί τόσο πολύ η βάση μιας σχολής που ήταν γύρω στα 19.100 το 2014;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Παιδιά μάλλον θα δώσω με το παλιό σύστημα, αλλά οι θέσεις στην πόλη μου είναι γύρω στις 20-25, ίσως και λιγότερες (και θέλω να περάσω μόνο στην πόλη μου). Φοβάμαι μήπως π.χ. γράψω 19.400 και κάποιος γράψει 19.450, (δεδομένου ότι ανταγωνίζομαι απόφοιτους, άρα οι περισσότεροι θα γράψουν καλά) και περάσει αυτός με τα 19.450 και εγώ μείνω απ'έξω. Υπάρχει τέτοια περίπτωση να ανεβεί τόσο πολύ η βάση μιας σχολής που ήταν γύρω στα 19.100 το 2014;;

Κανείς δεν μπορεί να σου απαντήσει με σιγουριά .Κάνε την προσπάθεια σου και ότι γίνει.Σκέφτηκες να δώσεις με το νέο σύστημα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

formio4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η formio4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 304 μηνύματα.
ναι, αλλά συνεχώς αμφιταλαντεύομαι, πάντως πιστεύω ότι οι περισσότεροι θα πάνε με το νέο σύστημα, γιατί θα το δουν πιο εύκολο.
επίσης, κάποιοι φέτος μπορεί να μην πέρασαν για λίγα μόρια, ενώ εγώ απέχω αρκετά από τα μόρια της σχολής!
ίσως αν ξέρει κάποιος τι έγινε με τις βάσεις την τελευταία φορά που άλλαξε το σύστημα...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
ναι, αλλά συνεχώς αμφιταλαντεύομαι, πάντως πιστεύω ότι οι περισσότεροι θα πάνε με το νέο σύστημα, γιατί θα το δουν πιο εύκολο.
επίσης, κάποιοι φέτος μπορεί να μην πέρασαν για λίγα μόρια, ενώ εγώ απέχω αρκετά από τα μόρια της σχολής!
ίσως αν ξέρει κάποιος τι έγινε με τις βάσεις την τελευταία φορά που άλλαξε το σύστημα...!!

Όσοι δώσουν 2η φορά με το νέο σύστημα πιστεύω θα τους φανεί πολύ εύκολο .Π.Χ. ένα παιδί θετικής που ήθελε ιατρική και ξαναδώσει με το νέο θα αποφεύγει βιολογία γενικής και μαθηματικά κατ. που ειδικά το 2ο θέλει πολύ διάβασμα.Αν και υπάρχει ένα προβληματάκι με την ύλη στη φυσική-χημεία (έχουν αλλάξει κάποια κεφάλαια).Εγώ προσωπικά εάν έδινα 2η φορά θα προτιμούσα να έχω να μάθω +2 κεφάλαια στη χημεία και 1 στη φυσική παρά να έχω πάλι μαθηματικά κατ. που δεν τα μπορούσα με τίποτα.Σκέψου το καλά,δες τα + και τα - και αποφάσισε ανάλογα με τις προτιμήσεις σου.
Τέλος πάντων ότι αποφασίσεις καλή επιτυχία να έχεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freeze

Νεοφερμένος

Ο Freeze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Προϋποθέτοντας ότι ισχύει η επιλογή μεταξύ του παλιού (2014-2015) και του νέου συστήματος (2015-2016), για ένα μαθητή τεχνολογικής κατεύθυνσης Α κύκλου (βιοχημείας-ηλεκτρολογίας) με στόχο το σημερινό 4ο πεδίο (το οποίο ενοποιείται με το σημερινό 2ο πεδίο, στο νέο 2ο πεδίο "θετικών και τεχνολογικών επιστημών"), ποιό σύστημα θα ήταν καλύτερο να επιλέξει στην επόμενη εξέταση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Από το 2016 και μετά αν κάποιος επιθυμεί να ξανά δώσει πανελλήνιες, με ποιο σύστημα θα δώσει; Έχει υποθεί τίποτα σχετικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
φήμες λένε ότι το υβριδικό σύστημα θα ισχύσει και την χρονιά 2016-2017 και μετά θα ισχύσει μόνο το καινούριο σύστημα...
δεν ξέρω όμως αν είναι επιβεβαιωμένο αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosach

Νεοφερμένος

Ο giosach αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους. Παρακολουθώ αρκετό καιρό το φόρουμ αλλά αποφάσισα τώρα να ανοίξω έναν λογαριασμό για να λύσω κάποιες απορίες που μου έχουν δημιουργηθεί. Ονομάζομαι Γιώργος, είμαι 21 και έδωσα Πανελλήνιες το 2012, γράφοντας 15.524 μόρια στο 5ο και 14.431 μόρια στο 4ο πεδίο. Μπήκα στο Οικονομικό της Νομικής καθώς για να είμαι ειλικρινής το τότε μηχανογραφικό μου δεν το είχα καταρτίσει εγώ , και 3 χρόνια αργότερα κατάλαβα πόσο πολύ απεχθάνομαι τα οικονομικά. Σκέφτομαι λοιπόν να ξανά δώσω Πανελλήνιες το 2016. Αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι τι ακριβώς παίζει με το καινούριο σύστημα? Αν αποφασίσω να δώσω θα εξεταστώ με αυτό ή με το παλιό? Επίσης έχουν γίνει αλλαγές στις ύλες των μαθημάτων? Έχοντας διαβάσει και κάποια συνοπτικά πράγματα για το καινούριο σύστημα, με τις στρατιωτικές, τις αστυνομικές, και τις σχολές εμπορικού ναυτικού, υπάρχει κάτι καινούριο σε σχέση με το παλιό σύστημα που πρέπει να προσέξω? Ευχαριστώ για το χρόνο σας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stavros997

Νεοφερμένος

Ο Σταυρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Απο τι ξερω θα δωσεις με το συστημα που ειχες δωσει το 2012 αλλαγες ναι εχουν γινει καποιες,μπορεις να δεις εδω του 2015 https://edu.klimaka.gr/anakoinoseis-panellhnies/ejetastea-ylh-panellhnies.html επισης να ξερεις πως εχουν καταργηθει τα κοινωνικα κριτηρια τριτεκνοι κλπ τελος παντων ελπιζω να σε βοηθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριλένα1997

Νεοφερμένος

Η Μαριλένα1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Καλημερα παιδια..εδωσα φετος πανελληνιες και δυστυχως περασα σε μια σχολη που δεν με καλυπτει οποτε σκεφτομαι να δωσω για δευτερη φορα..πιστευω πως το νεο συστημα ειναι σχετικα ευνοικο..ημουν θεωρητικη και τωρα πλεον δεν θα χρειαστει να δωσω βιολογια που ειναι επιφοβο μαθημα καθως και λογοτεχνια που ειναι εξαιρετικα υποκειμενικο μαθημα..οποτε μενω με τα στανταρακια..θα ηθελα να ρωτγσω τι μου προτεινετε;δινοντας με τοκαινουργιο συστημα εχω να χασω κατι;ο προφορικος μ βαθμος μετραει;

Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
Γεια σου κοπελια..και γω θα κανω το ιδιο με σενα..απλα φετος ημουν τεχνολογικη και θα δωσω μαθηματα θεωρητικης μιας και ειναι ευκολοτερα..τι λες να κανω??

Βασικα παιδια και γω εχω μια απορια..σκεφτομαι να δωσω με το νεο συστημα..απλως εγω θα διαλεξω θεωρητικη δηλαδη το 1ο πεδιο και θα παρω λατινικα..ξερετε αν μπορω να παρω και αοθ και να ανοιξω το 5ο πεδιο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ΑΓΓΕΛΟΣ2805

Νεοφερμένος

Ο ΑΓΓΕΛΟΣ2805 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Για οικονομικές σχολες τι να διαλεξω; Παλιο ή νεο συστημα..?? Ποια ειναι η γνωμη σας?? Αλλάζουν και οι συντελεστές αοθ-μαθηματικών,,μαθηματικα δεν ειναι το δυνατο μου μαθημα.ενω αοθ φετος εγραψα 10 ..δεν ξερω τι να κανω :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
ξερετε αν μπορω να παρω και αοθ και να ανοιξω το 5ο πεδιο??
Με το νέο σύστημα δε γίνεται από θεωρητική να ανοίξεις και το πεδίο των οικονομικών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
οκ...ξερεις πως υπολογιζονται τα μορια με το νεο συστημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
οκ...ξερεις πως υπολογιζονται τα μορια με το νεο συστημα?

Δυστυχώς ,με τα τωρινά δεδομένα δε γνωρίζω τον τρόπο υπολογισμού των μορίων .Αναμένουμε (επίσημες) ανακοινώσεις από το Υπουργείο με την έναρξη της σχολικής χρονιάς (υποθέτω...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριλένα1997

Νεοφερμένος

Η Μαριλένα1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Γεια σου κοπελια..και γω θα κανω το ιδιο με σενα..απλα φετος ημουν τεχνολογικη και θα δωσω μαθηματα θεωρητικης μιας και ειναι ευκολοτερα..τι λες να κανω??

Βασικα παιδια και γω εχω μια απορια..σκεφτομαι να δωσω με το νεο συστημα..απλως εγω θα διαλεξω θεωρητικη δηλαδη το 1ο πεδιο και θα παρω λατινικα..ξερετε αν μπορω να παρω και αοθ και να ανοιξω το 5ο πεδιο??

Που επιθυμεις να περασεις;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Για οικονομικές σχολες τι να διαλεξω; Παλιο ή νεο συστημα..?? Ποια ειναι η γνωμη σας?? Αλλάζουν και οι συντελεστές αοθ-μαθηματικών,,μαθηματικα δεν ειναι το δυνατο μου μαθημα.ενω αοθ φετος εγραψα 10 ..δεν ξερω τι να κανω :(

Θα σου πρότεινα το καινούριο
4{μαθηματικά,αεππ,αοθ,ν.γ} μαθήματα έναντι 7{μαθηματικά,φυσική,αεππ,αοδε,αοθ,μαθηματικά γενικής,ν.γ}
Ακόμη και με μαθηματικά με 1,3 συντελεστή βαρύτητας το νέο είναι εμφανώς ευκολότερο από το προηγούμενο
Δεν μπορούμε βέβαια να υπολογίσουμε αστάθμητους παράγοντες όπως η δυσκολία των θεμάτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Μαριλένα1997

Νεοφερμένος

Η Μαριλένα1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα το καινούριο
4{μαθηματικά,αεππ,αοθ,ν.γ} μαθήματα έναντι 7{μαθηματικά,φυσική,αεππ,αοδε,αοθ,μαθηματικά γενικής,ν.γ}
Ακόμη και με μαθηματικά με 1,3 συντελεστή βαρύτητας το νέο είναι εμφανώς ευκολότερο από το προηγούμενο
Δεν μπορούμε βέβαια να υπολογίσουμε αστάθμητους παράγοντες όπως η δυσκολία των θεμάτων

Μανωλη;για ΜΜΕ γνωριζεις τι μαθηματα παιρνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Μανωλη;για ΜΜΕ γνωριζεις τι μαθηματα παιρνω;

  1. Αρχαία
  2. Ιστορία
  3. Ν.Γλώσσα
  4. Λατινικά
  5. εφόσον θες ΜΜΕ (νομίζω ότι) υπάρχει και ειδικό μάθημα τα Αγγλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαριλένα1997

Νεοφερμένος

Η Μαριλένα1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
σε ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top