Online πτυχίο

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Χαιρετώ την όμορφη και εκλεκτή παρέα . Δεν ξέρω αν αυτό είναι το κατάλληλο μέρος στο φορουμ για να βάλω το συγκεκριμένο τοπικ , αλλά δεν νομίζω πως έχει και τόσο πολύ σημασία .

Λοιπόν για να μην κουράζω με την ιστορία μου και τρώμε τζάμπα χρόνο , πέρασα κάπου που δεν ήθελα (κακό μηχανογραφικό) , δεν μπήκα καν στον να ξαναδώσω γιατί φοβάμαι την αποτύχια . Έγραψα 17 χιλιάδες μόρια (αν γλιτώναμε τα αυτονόητα λαθάκια τώρα θα ημασταν 18 και δεν θα υπήρχε καν αυτό το τοπικ , αλλα ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ!!!!) , και είχα ως πρώτο στόχο ΗΜΜΥ Βόλου . Αφού δεν το έπιασα ,και αντί να βάλω την αντίστοιχη σχολή στα Χανια(ναι ξέρω ειναι ηλεκτρονική στη Κρήτη) , ακολούθησε το χάος . Λαθος μου , το ξέρω , αλλά τώρα το πληρώνω ! Τέλος πάντων !!! Του χρόνου έχω σκοπό να κάνω 10% , τμήματα και επιλογές υπάρχουν πολλές , οπότε το καθαρό ,και αυτή τη φορά, ΣΩΣΤΟ μηχανογραφικό θα γίνει το καλοκαίρι μετά απο πολύ πολύ σκέψη . Μέχρι τότε θα ήθελα να ρωτήσω και να μου απαντήσετε αν τυχόν ξέρετε στο παρακάτω ...

Έχω ακούσει πως πολλοί διδάσκονται διάφορες γνώσεις μέσω του διαδικτύου και λαμβάνουν ενα χαρτί που τους το επισημοποιεί. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο για οτιδήποτε θα βοηθούσε στο τομέα της τεχνολογίας που θα μπορούσα να παρακολουθήσω? Κάποια γλώσσα προγραμματισμού ή κάποιο πτυχίο σχεδίασης photoshop (ας πούμε) γενικότερα οτιδήποτε! Κάτι που αν το τελειώσω (ΟΝΛΙΝΕ ΠΑΝΤΑ) , να πάρω στα χέρια μου ένα "δίπλωμα" , το οποίο για παράδειγμα θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω στο βιογραφικό μου αργότερα ! Έχω ένα χρόνο μπροστά μου με τελείως ελέυθερο χρόνο και θέλω να τον εκμεταλλευτώ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
edx.org ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.

Μπορείς να μου πεις και δυο λόγια συνοπτικά απο την δική σου εμπειρία και περι τίνος περίπου πρόκειται ? Δίνουν πραγματικα certificates στα χέρια? Μπορεί εγώ απο την χαρά μου να υπερεκτιμήσω καταστάσεις! Κάτι διαβάζω πως χρειάζεται και 50 δολλάρια!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Μπορείς να μου πεις και δυο λόγια συνοπτικά απο την δική σου εμπειρία και περι τίνος περίπου πρόκειται ? Δίνουν πραγματικα certificates στα χέρια? Μπορεί εγώ απο την χαρά μου να υπερεκτιμήσω καταστάσεις! Κάτι διαβάζω πως χρειάζεται και 50 δολλάρια!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!
(υπάρχουν και άλλα site αν θες να σου αναφέρω απλά ξεχωρίζω το edx λόγω του Honour Code που έχει)

Δίνουν certificate μέσω διαδικτύου και στην πορεία το τυπώνεις εσύ. Το καλό στο edx είναι πως τα πτυχία του honour code είναι ηδη verified. Άλλα μαθήματα όμως απαιτούν από εσένα να πληρώσεις ώστε να αποκτήσεις το πτυχίο.

Εχω παρακολουθήσει και παρακολουθώ αυτή τη στιγμή 5 μαθήματα από το συγκεκριμένο site και έχω ολοκληρώσει 2 προηγούμενα. Θα τονίσω πως το επίπεδο-δυσκολία είναι αρκετά υψηλή σε κάποια μαθήματα γιατί γίνονται ταυτόχρονα με την αντιστοιχη εκδοση που προσφέρεται στους φοιτητές του αντίστοιχου πανεπιστημίου. Έχει ειπωθεί πως μόνο το 5% αυτών που ξεκινούν ενα μαθημα το τελειώνουν τελικά. Κατά τα άλλα μπορείς να βρεις πολλά μαθηματα σε διάφορους τομείς!

στέφανε αν και έχω προηγούμενη εμπειρία με το coursera (σχεδόν 6-7 ολοκληρωμένα) δε νομίζω οτι σε γενικό πλαίσιο φτάνει το επίπεδο και την οργάνωση του edx.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
(υπάρχουν και άλλα site αν θες να σου αναφέρω απλά ξεχωρίζω το edx λόγω του Honour Code που έχει)

Δίνουν certificate μέσω διαδικτύου και στην πορεία το τυπώνεις εσύ. Το καλό στο edx είναι πως τα πτυχία του honour code είναι ηδη verified. Άλλα μαθήματα όμως απαιτούν από εσένα να πληρώσεις ώστε να αποκτήσεις το πτυχίο.

Εχω παρακολουθήσει και παρακολουθώ αυτή τη στιγμή 5 μαθήματα από το συγκεκριμένο site και έχω ολοκληρώσει 2 προηγούμενα. Θα τονίσω πως το επίπεδο-δυσκολία είναι αρκετά υψηλή σε κάποια μαθήματα γιατί γίνονται ταυτόχρονα με την αντιστοιχη εκδοση που προσφέρεται στους φοιτητές του αντίστοιχου πανεπιστημίου. Έχει ειπωθεί πως μόνο το 5% αυτών που ξεκινούν ενα μαθημα το τελειώνουν τελικά. Κατά τα άλλα μπορείς να βρεις πολλά μαθηματα σε διάφορους τομείς!

στέφανε αν και έχω προηγούμενη εμπειρία με το coursera (σχεδόν 6-7 ολοκληρωμένα) δε νομίζω οτι σε γενικό πλαίσιο φτάνει το επίπεδο και την οργάνωση του edx.

Δηλαδή μέσω του edx υπάρχουν επίσημα και δωρεάν προγράμματα απο γνωστά universities του εξωτερικού που μπορώ να διαβάσω?
Το χαρτί αναφέρει πως είναι μόνο απο edx ή και το όνομα του πανεπηστημίου? Θέλω να πω πως θα μετράει στο κατι της του αργότερα ή απλά θα το κάνω για προσωπικό κέρδος χωρίς κάτι παραπάνω?

Για να πετύχεις δίνεις κατι σαν εξετάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Δηλαδή μέσω του edx υπάρχουν επίσημα και δωρεάν προγράμματα απο γνωστά universities του εξωτερικού που μπορώ να διαβάσω?
Το χαρτί αναφέρει πως είναι μόνο απο edx ή και το όνομα του πανεπηστημίου? Θέλω να πω πως θα μετράει στο κατι της του αργότερα ή απλά θα το κάνω για προσωπικό κέρδος χωρίς κάτι παραπάνω?

Για να πετύχεις δίνεις κατι σαν εξετάσεις?
Ναι είναι μαθήματα του Harvard, MIT και αλλων. Και μερικά έχουν τελική εξέταση και άλλα οχι. Όλα ομως έχουν εβδομαδιαία τεστ
Επισυναπτω το πως μοιαζει ενα τετοιο πτυχιο. Σημ: το ονομα και ο κωδικος κατω για το verification εχουν σβηστει για προφανεις λογους.
ρτυ.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Γιατί δεν πας στρατό να ξεμπερδεύεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Γιατί δεν πας στρατό να ξεμπερδεύεις;

Λες να μην το σκέφτηκα? Αλλά σε περίπτωση που για χ,ψ λόγο καταργηθεί το 10% θα πρέπει να ξαναδώσω...

Τασο ένα τέτοιο χαρτί τι ισχύει μπορεί να έχει .. Αυτή είναι η βασική μου απορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Λες να μην το σκέφτηκα? Αλλά σε περίπτωση που για χ,ψ λόγο καταργηθεί το 10% θα πρέπει να ξαναδώσω...

Τασο ένα τέτοιο χαρτί τι ισχύει μπορεί να έχει .. Αυτή είναι η βασική μου απορία
απ τη στιγμη που ειναι επιβεβαιωμενο χρησιμοποιειται στο βιογραφικο σου και δεν μπορει να δεχθει αμφισβητηση (σε αντιθεση με το coursera που από κατω δηλωνουν ρητα οτι ουτε καν σε ξερουν). Οποτε οταν αυριο μεθαυριο το βαλεις στο βιογραφικο ο εργοδοτης θα το λαβει στα σοβαρα ως γνωση που απεκτησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
απ τη στιγμη που ειναι επιβεβαιωμενο χρησιμοποιειται στο βιογραφικο σου και δεν μπορει να δεχθει αμφισβητηση (σε αντιθεση με το coursera που από κατω δηλωνουν ρητα οτι ουτε καν σε ξερουν). Οποτε οταν αυριο μεθαυριο το βαλεις στο βιογραφικο ο εργοδοτης θα το λαβει στα σοβαρα ως γνωση που απεκτησες.

Οπότε μπαίνει στην λίστα . Περιμένω να ακούσω και άλλες γνώμες πάντως , μην ήμαστε παρορμητικοί !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Οπότε μπαίνει στην λίστα . Περιμένω να ακούσω και άλλες γνώμες πάντως , μην ήμαστε παρορμητικοί !
Μην το κοιτας και μονο απο την αποψη του οτι θα το χρησιμοποιησεις. Χρησιμοποιησε το περισσοτερο ωστε να αποκτησεις μια νεα γνώση και δεν ξέρεις πού θα σε οδηγησει. Υπαρχουν ιστοριες ανθρωπων που καμμια σχεση δεν ειχαν με το μάθημα που παρακολούθησαν και τελικα βρεθηκαν να δουλευουν στον τομέα του μαθηματος που επελεξαν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Μην το κοιτας και μονο απο την αποψη του οτι θα το χρησιμοποιησεις. Χρησιμοποιησε το περισσοτερο ωστε να αποκτησεις μια νεα γνώση και δεν ξέρεις πού θα σε οδηγησει. Υπαρχουν ιστοριες ανθρωπων που καμμια σχεση δεν ειχαν με το μάθημα που παρακολούθησαν και τελικα βρεθηκαν να δουλευουν στον τομέα του μαθηματος που επελεξαν

Ναι απλα κολλάω στο γεγονός πως ένα χαρτί απο το ιντερνετ το οποίο δεν έχει επισημες σφραγίδες και μπορεί να αντιγραφεί πολύ άνετα πως δεν θα έχει την αξία που σκεφτόμουν αρχικώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ναι απλα κολλάω στο γεγονός πως ένα χαρτί απο το ιντερνετ το οποίο δεν έχει επισημες σφραγίδες και μπορεί να αντιγραφεί πολύ άνετα πως δεν θα έχει την αξία που σκεφτόμουν αρχικώς.
για την ελλαδα δεν ξερω αλλα στο εξωτερικο έχει κανονικοτατα ισχυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
για την ελλαδα δεν ξερω αλλα στο εξωτερικο έχει κανονικοτατα ισχυ

Πως μπορεί να γίνει αυτό όμως όταν δεν σου έρχεται χαρτί με έγκυρη σφραγίδα στο σπίτι , απλά είναι ιντερνετικά χωρίς τίποτα που να το επισημοποιεί και με ένα απλό photoshop της κακιάς ώρας μπορώ να κάνω το δικό μου? Αν μου απαντήσεις εδώ μου λύνεις όλες τις απορίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Πως μπορεί να γίνει αυτό όμως όταν δεν σου έρχεται χαρτί με έγκυρη σφραγίδα στο σπίτι , απλά είναι ιντερνετικά χωρίς τίποτα που να το επισημοποιεί και με ένα απλό photoshop της κακιάς ώρας μπορώ να κάνω το δικό μου? Αν μου απαντήσεις εδώ μου λύνεις όλες τις απορίες!
οπως ειπα εχει πανω verification code που αν το πατησεις σε παει σε μια σελιδα που λεει τα εξης (βαριεμαι να βγαζω την οθονη):
edX acknowledges the following student accomplishment:

A G successfully completed, received a passing grade,
and was awarded an edX Honor Code Certificate of completion in HarvardX MCB80.1x, Fundamentals of Neuroscience, Part I a course of study offered by HarvardX, an online learning initiative of Harvard University through edX.





  • Certificate Type Honor Code Certificate An honor code certificate signifies that an edX user has agreed to abide by edX's honor code and completed all of the required tasks of this course under its guidelines.
  • Certificate ID Number 7d2c0e32cab4452f891ae(...)
  • Issued On: February 3rd, 2014
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
https://www.edx.org/verified-certificate

"Sometimes you want to take and pass a course just for the sheer joy of learning something new. But sometimes you need to complete a course to get a better job, or a promotion, or to include in a college application.

EdX has launched a Verified Certificate of Achievement to help you with this. Employers and schools sometimes want proof of what you have achieved in an online course; a Verified Certificate of Achievement provides that proof."

Συνεπώς για να πάρεις το χαρτί πρέπει να είναι verified , και για να πάρεις verified θες απο 25$ μεχρι 100$ συνήθως.

Τουλάχιστον έτσι διάβασα στο google.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Τις online εξετασεις μπορεις να τις δωσεις κι απο το σπιτι σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Τις online εξετασεις μπορεις να τις δωσεις κι απο το σπιτι σου;

Ετσι οπως τα λεει στο site , όλα απο το σπιτι γινονται ...

Αλλα παρατηρώ πως για να ξεκινήσω ένα προγραμμα το harvard και να παρω verified certificate πρεπει να σκασω 90$ απ οτην αρχη...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top