Γενικό -  Δυσκολία στην Α' λυκείου

io-sam

Νεοφερμένος

Η io-sam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
:redface:..
ε νταξει δν ειναι κ τπτ υπερβολικο :P
μεχρι τωρα-στο γυμνασιο-εβγαζα 19++
κ ημουν ιδιαιτερα καλη στα θετικα μαθηματα-ειδικα μαθηματικα:clapup:
φετος ομως,-α λυκειου
τα σιχαινομαι!!!δν μ αρεσει καθοοολου η αλγεβρα ουτε η γεωμετρια,και απεχθανομαι την φυσικη!!:eek::eek: οι βαθμοι μου δε,μεγαλη-σχετικα-πτωση,16+4 με τους χειροτερους στη φυσικη,χημεια,μαθηματικα:P
ολο αυτο μου εχει προκαλεσει συγχηση επειδη ημουν παντα βεβαιη οτι θα ακολουθησω θετικη/τεχνολογικη κατευθυνση-κυριως γιατι παντα σιχαινομουνα τα αρχαια!
τωρα σκεφτομαι να επιλεξω θεωρητκη-αν και ακομα δισταζω λογω αρχαιων-επειδη ποτε μεχρι τωρα δεν εδινα ιδιαιτερη σημασια εχω αρκετα κενα...:worry::worry:
ποια ειναι η γνωμη σας?
επιπλεον θα ηθελα να μαθω ποια επαγγελματα μπορεις να ακολουθησεις μεσω θεωρητικης
και..''εντυπωσεις'':P απο μαθητες που την ακολουθουν/-ησαν..
ουφφ...αυτα!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evagreek

Νεοφερμένος

Η ευαγγελια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
:) κοιτα κουκλα μου.και φετος να μην πολυδιαβαζες αρχαια δεν θα ειχες ιδιαιτερο προβλημα στα αρχαια.βασικα σε εμας ολοι στη θεωρητικη πανε φροντηστηριο επομενως ο βαθμος μου η επιδοση μου δεν ειναι υπερεκτιμημενες.αντιθετως ο καθηγητης δε δινει σημασια στο παιδι που δεν παει καπου εξω,και θεωρει πραγματα αυτονοητα:mad:..τελος παντων..ειχα 19 αρχες φιλοσοφιας 17 λατινικα και 16 αρχαια και ας μην διαβαζα ουτε 10 λεπτα την ημερα..:clapup:οποτε φαντασου ποσ εικονικοι ειναι οι βαθμοι..τεσπα.και εγω στο γυμνασιο ελεγα θετικη και τελος...α λυκειου δεκαρα δεν εδωσα ουτε φυσικη ουτε μαθηματικα μα ουτε και αρχαια..και εβγαλα 17...αστα..ειμαι λιγο τυχερη..τεσπα.μετανιωωωωωωσα τοοοοοοοοοοοσο πολυ που τα ειχα παρατησει και μη κανεις το ιδιο λαθος.τωρα??απλα του χρονου θα παω θετικη.αναπληρωσα ολα του γυμνασιου και α λυκειου φυσικη αλγεβρα χημεια και ολα τις β λυκειου και απο θετικη αλγεβρα και χημεια αλλο ενα κεφαλαιο θελω και τα εφτασα τα θετικοπουλα.Τελειοποιηθηκα παντως...!!:clapup: προσεξε παντως,..μη κανεις το ιδιο λαθος με μενα.λατρευεις τα αρχαια?do it και πανε θεωρητικη..μετα ομως να ξερεις πως θελει 3 ωρες διαβασμα αρχαια μονο και ολα παπαγαλια και λατινικα ουτε ενα λαθακι στ λεω..αν πας θετικη λιγο διαβασμα 10-20 τυπους σε ολο το βιβλιο και τρελη εξασκηση ασκησεις..:)παιχνιδι το ειδα εγω παντως..
αν εχετε ενισχυτικη παντως να την εκμεταλλευτεις.εγω παω και στις α και στις β και στις β κατευθυνσης και φευγω 6 η ωρα καθε μερα...θελει θυσιες βλεπεις η ιατρικη..πανε θεωρητικη τοτε..δες πως το πας..και αν μετανιωσεις πριν τον οκτωβρη αλλαζεις και το δικαιουσε νομιμα...αν θες να αλλαξεις μετα το δεκεμβρη φωναξε καθηγητη θετικη στη ν ενισχυτικη και δως τα ολα..παντως σε 3 συναντησεις εγω με τους καθηγητης και χωρις να ερχονται αλλα παιδια απο θετικη,,,πηγα παααααρα πολυ μπροστα..και χημεια εφτασα οξειδωαναγωγη και περασα ηδη τα παιδια τις θετικης..αλλα λιγοι τυποι και 200-300 ασκησεις,,,:)τπτ δεν ειναι μη φοβασαι:clapup:
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ...:)απαντησε αν το δεις ε?κουρααααγιο:console::book::hello:ενημερωσου και πες μας....φιλακια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ναι και εγώ συμφωνώ με την Ευαγγελία.Πάντως αυτό που είπες ότι έπεσες σε βαθμούς κτλ, λογικό είναι, εγώ έχω ακούσει πολλά παιδιά να το παθαίνουν,όχι εγώ προσωπικά αλλά δεν έχει σημασία.Κοίτα, εγώ πιστεύω άσχετα με το που είσαι καλή να πας στην κατεύθυνση στην οποία έχει τα μαθήματα που σου αρέσουν. Και μετά να στρωθείς και να διαβάσεις και να δώσεις βάση...Τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο, σκέψου ότι το έχουν κάνει τόσοι και τόσοι πριν από εσένα...Αν βάλεις στόχους και προσπαθήσεις να τους πραγματοποιήσεις όλα θα πάνε καλά..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Well well...io-sam στο γυμνασιο ολοι ηταν καλυτεροι μαθητες. Οπως κι εσυ, ετσι κι εγω ειχα 19αρια στα μαθηματικα και τα λατρευα στο γυμνασιο, περυσι ομως αρχισα να τα βαριεμαι ολα τα θετικα με αποτελεσμα να πεσουν οι βαθμοι. Βεβαια εγω ειχα αποφασισει ηδη το τι κατευθυνση θα ακολουθησω και δεν ειχα μεγαλο διλλημα.
Απο το γυμνασιο ειχα ΠΟΛΛΑ κενα στα αρχαια, και γενικα δεν μου αρεσαν. Πηγα φροντστηριο για καποιους μηνες στην Α' λυκειου ωστε να καλυψω τα κενα, αλλα ο βαθμος στο 4μηνο δεν ανεβηκε και πολυ. Τεσπα. Φετος που ειμαι θεωρητικη τα παω πολυ καλα με γνωστο/αγνωστο παρολο που δεν κανω φροντιστήρια. Εχω φτασει σε αρκετα καλο επιπεδο και χωρις παρα πολυ λιωσιμο στο διαβασμα.

Αν σε απασχολουν τα κενα που εχεις, μην ανησυχεις. Αν το βαλεις στοχο να τα μαθεις, τα μαθαινεις γρηγορα.;)

Σε τι σχολη θες να περασεις ομως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:redface:..
ε νταξει δν ειναι κ τπτ υπερβολικο :P
μεχρι τωρα-στο γυμνασιο-εβγαζα 19++
κ ημουν ιδιαιτερα καλη στα θετικα μαθηματα-ειδικα μαθηματικα:clapup:
φετος ομως,-α λυκειου
τα σιχαινομαι!!!δν μ αρεσει καθοοολου η αλγεβρα ουτε η γεωμετρια,και απεχθανομαι την φυσικη!!:eek::eek: οι βαθμοι μου δε,μεγαλη-σχετικα-πτωση,16+4 με τους χειροτερους στη φυσικη,χημεια,μαθηματικα:P
ολο αυτο μου εχει προκαλεσει συγχηση επειδη ημουν παντα βεβαιη οτι θα ακολουθησω θετικη/τεχνολογικη κατευθυνση-κυριως γιατι παντα σιχαινομουνα τα αρχαια!
τωρα σκεφτομαι να επιλεξω θεωρητκη-αν και ακομα δισταζω λογω αρχαιων-επειδη ποτε μεχρι τωρα δεν εδινα ιδιαιτερη σημασια εχω αρκετα κενα...:worry::worry:
ποια ειναι η γνωμη σας?
επιπλεον θα ηθελα να μαθω ποια επαγγελματα μπορεις να ακολουθησεις μεσω θεωρητικης
και..''εντυπωσεις'':P απο μαθητες που την ακολουθουν/-ησαν..
ουφφ...αυτα!!:P

από θεωρητική κατεύθυνση καλές σχολές είναι το μεταφραστικό (πολύ μεγάλη βάση) και η ψυχολογία (μόνο αν ακολουθήσεις ιδιωτικό επάγγελμα)
η νομική (πλέον έχει κορεστεί) και αν μπεις πολύ δύσκολα θα βρεις δουλειά και ακόμα αν ανοίξεις δικό σου γραφείο δύσκολα θα σε εμπιστευτούν τα πρώτα 10 χρόνια και θα καταντήσεις να παίρνεις 700 euro σαν υπάλληλος σε γραφείο.

Αντιθέτως η ψυχολογία έχει πολλούς κλάδους και μπορεί να βρεις σχετικά εύκολα δουλειά ενώ όταν τολμήσεις για ιδιωτικό γραφείο μπορείς με σωστή στρατηγική να βγάλεις πολλά λεφτά.

Την φιλολογία πάλι θα στην αποκλείσω επειδή έχει πάρα πολύ μεγάλη ανεργία +ότι είναι πάρα πολύ δύσκολη σχολή.
τα παιδαγωγικά είναι πολύ καλά αλλά δεν ξέρεις πως θα είναι η κατάσταση 7 χρόνια από τώρα.

Από θεωρητική σε συμβουλεύω ψυχολογία (τίποτα άλλο)
Γενικά σε συμβουλεύω να προσπαθήσεις για θετική κατεύθυνση. Τα βιβλία στο γυμνάσιο στα θετικά μαθήματα τα έχουν κάνει πάρα πολύ εύκολα (παλιότερα είχαν μεγαλύτερη δυσκολία) ενώ στο λύκειο έχουν παραμείνει στο ίδιο επίπεδο με παλιά. με αποτέλεσμα ο μαθητής να δυσκολεύεται στην προσαρμογή από το γυμνάσιο στο λύκειο. Είναι ακόμα νωρίς διάβασε λίγο παραπάνω και προσπάθησες να καλύψεις να κενά σου αν δεν τα καταφέρνεις πήγαινε φροντιστήριο ή κάνε ιδιαίτερα (δεν είναι ντροπή):)

Να ξέρεις ότι στην θεωρητική θα έχεις πάρα πολύ περισσότερο διάβασμά και δεν σου το λέω επειδή πήγα θεωρητική και επαινώ την κατεύθυνση μου, θετική κατεύθυνση πήγα

αν θέλεις πες σε τι σχολές θέλεις να περάσεις και θα σου πω την γνώμη μου (έχω αρκετούς φίλους- φίλες από πολλές σχολές πολλοί από τους οποίους έχουν τελειώσει και μπορώ να σου πω ακριβώς πως έχουν τα πράγματα (από επαγγελματική αποκατάσταση)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

io-sam

Νεοφερμένος

Η io-sam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
καταρχην σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας :D
δευτερον ,οσο περνανε οι μερες,τοσο καταλαβαινω
οτι δεν μπορω με τπτ να παω 8ετικη...η απεχ8εια μου για τα μαθηματικα κ την φυσικη ολο
κ μεγαλωνει:P επισης,αισθανομαι αρκετα χαζη οταν παω να λυσω ασκησεις-κ δν τα καταφερνω...οποοοτε..θεωρητικη;)
απο σχολες τωρα..
πολυ ενδιαφερουσα βρισκω την ψυχολογια..και θα ηθελα ιδιαιτερα να περασω στη ψυχολογια της σσας..-κομματακι δυσκολο..
δευτερη επιλογη μου θα ηταν η αγγλικη φιλολογια..
αυτες οι 2 σχολες με ενδιαφερουν ιδιαιτερα..αλλα ανησυχω γτ δν ξερω κα8ολου τι επαγγελματικη αποκατασταση εχουν..
απο κει και περα,παιδαγωγικο-ακομα χειροτερα απτην αποψη επ.αποκαταστασης
και ιιιισως νομικη.
θα ηθελα να μα8ω περισσοτερα για την ψυχολογια..:D
επισης,υπαρχει καποια ιστοσελιδα με λιστα σχολων κ μοριων??
εχω ψαξει στο ιντερνετ γενικα,αλλα ολα διαφορετικα ειναι!!- ιδιων ετων
ευχαριστω κ παλι:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violence7

Νεοφερμένος

Ο violence7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Μάγκες επειδή πλησιάζουν οι εξετάσεις έχω αγχωθεί για το αν θα μείνω σε κανένα μάθημα..
Σε αυτά που κινδινεύω πιο πολύ είναι τα μαθηματικά με 10 στην γεωμετρία και 11 στην άλγεβρα (ναι ξέρω είμαι άσχετος :P )
Δεν θέλω να μείνω πουθενά και να περάσω..έβγαλα 14 μέσο όρο..έχω αγχωθεί τέρμα διότι θέλω να περάσω ένα ωραίο καλοκαίρι. έκανα βλακεία και μετάνιωσα.
Λοιπόν...από όσο ξέρετε την α' λυκείου μένεις εύκολα σε μάθημα?

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Αν εχεις μεσο ορο πανω απο 9,5 στο καθε μαθημα, τοτε περνας ανετα. Γενικα ειναι δυσκολο να μεινεις. Βεβαια προσπαθησε να γραψεις καλα στις εξετασεις να ανεβασεις λιγο τον μεσο ορο. Μη πας για 3αρι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violence7

Νεοφερμένος

Ο violence7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Στο κάθε μάθημα? εγώ αυτό που ξέρω για τον 9,5 μ.ο είναι ότι προσθέτεις τους μ.ο των 2 τετραμήνων και μετά το διαιρείς δια 2..το αποτέλεσμα που θα βρεις το προσθέτεις πάλι με τον μ.ο που θα γράψεις στις εξετάσεις και μετά το κάνεις πάλι δια 2...και αν το αποτέλεσμα που σου βγει είναι πάνω απο 9,5 περνάς σε όλα τα μαθήματα!
Όταν λες 3αρι?στον μ.ο στις εξετάσεις ή στα μαθηματικά?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ο τροπος που λες ειναι περιπλοκος. Στην ουσια αυτο που σου ειπα ειναι πιο απλο και το βρισκεις πιο ανετα, πανω κατω το ιδιο λεμε.

Εννοω οταν πας και γραψεις Αλγεβρα/Γεωμετρια προσπαθησε να γραψεις καλα, οχι 3.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violence7

Νεοφερμένος

Ο violence7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Ναι επειδή στην άλγεβρα/γεωμετρία ποτέ μου δεν τα πήγαινα καλά και ειδικά στην γεωμετρία δεν ξέρω αν θα πιάσω βάση. :/
Απλά όλοι μου λένε ότι στην πρώτη λυκείου δεν μένεις. αλλά εγώ δεν θέλω να μείνω σε κανένα μάθημα. αν και πάλι μου ξαναλένε ότι ούτε σε μάθημα μένεις.
Δεν έχω καταλάβει το γιατί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Δεν μενεις. Απο τη στιγμη που εχεις 10-11 δεν μενεις. ΤΕΛΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violence7

Νεοφερμένος

Ο violence7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
χαχα οκ μακάρι:P
Θα σας ενημερώσω όταν βγουν τα αποτελέσματα :P
Ευχαριστώ πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

violence7

Νεοφερμένος

Ο violence7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Το άγχος αυξάνεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piatobananalama

Νεοφερμένος

Ο piatobananalama αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γεια σαααας :Ρ Καλώς σας βρήκα ... ξεκίνησα φέτος και εγώ , και είμαι πλέον λυκειάκι :redface:

Εκεί που στο γυμνάσιο είχα 19,8 και συμμετείχα πολύ ενεργά , βρίσκομαι σε έναν καινούργιο χώρο , δεν ξέρω χριστό από συμμαθητές και τρώω τα μούτρα μου όταν με ρωτάνε ! έχω φάει πολύ χώμα σε αυτόν τον μήνα και θέλω να περάσω και γιατρική (τρομάρα μου !) ... δεν πάω και φροντ. λόγο οικονομικής δυσκολίας !!

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩΩΩΩ :( :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Cmon,


Καταρχάς, ηρέμησε...δεν είναι τραγικά τα πράγματα όπως τα φαντάζεσαι.
Προσπάθησε να κάνεις φίλους...δεν είναι δύσκολο.
Για τα μαθήματα, να είσαι συνεπής, να παρακολουθείς με προσοχή, και στο σπίτι συνεπές δίαβασμα.
Είναι λογικό να σκέφτεσαι έτσι, αλλά χαλάρωσε...το Λύκειο είναι πολύ καλύτερο από το Γυμνάσιο ...
Μην τα βάφεις μαύρα...:D

Προσπάθησε να βρεις φίλους, συνεπές δίαβασμα και ..its all fine..:D

Καλό ξεκίνημα...και καλή συνέχεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosmek

Νεοφερμένος

Ο panosmek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Καλησπερα σας, φετος παω α' λυκειου και την βρισκω αρκετα δυσκολη σε συγκεκριμενα μαθηματα. Καθοτι περυσι εβγαζα στα τριμηνα 18 +/- τωρα βλεπω για χαμηλοτερα :(. Αυτα τα μαθηματικα.. δεν τα παω και πολυ καλα δεν ξερω το λογο διαβαζω αλλα οχι λιγο ουτε και παρα πολυ, κανονικα... στο διαγωνισμα εγραψα 12 και σημερα γραψαμε ενα τεστ στις εξισωσεις..παροτι διαβασα μεχρι τις 1 το βραδυ χτες και ελυσα πολλες ασκησεις απο το βιβλιο ξανα και ξανα σηκωθηκα πρωι πρωι για να τις ξανακανω και να ειμαι 100% σιγουρος σωτε να γραψω καλα. Και να που ηρθαν τα δυσκολα..τι θεματα βαζουν οι καθηγητες ελεος τα ποιο δυσκολα που υπαρχον απο το ειδος τους δηλαδη οι περισσοτεροι εγραψαν χαλια στην ταξη να σημειωθει οτι δεν πηγαινω φροντιστηριο και βλεπω απο το ιντερνετ μερικα βοηθηματα και αλλοι που πηγαινουν και πληρωνουν 100 ευρω το μηνα + εγραψαν εντελως χαλια δηλαδη τι γινεται εδω?? επισης γραψαμε και αρχαια σημερα βαζουν κατι θεματα οτι να ναι και πανδυσκολα που ουτε αυτοι που πανε φροντιστηριο και σκανε ενα ματσο λεφτα δεν μπορουν να τις κανουν. ο υψηλοτερος μου βαθμος ειναι 19,2 στην βιολογια και οι υπολοιποι ειναι μετριοι καθως και φυσικη εγραψα χαλια πριν λιγες μερες και για αυτο φταιω εγω επειδη δεν διαβασα σωστα και σε μια ασκηση δεν θυμομουν μερικους τυπους και δεν ηξερα πως να την λυσω.. :/ αλλα παρ'ολα αυτα σε μαθηαμτα οπως μαθηματικα και φυσικη παντα οσο και να διαβασω οταν ερθει η ωρα να γραψω κολαω και δεν μπορω να τα λυσω.. ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ????? και ειδικα τωρα με το νεο συστημα που λενε οτι θα μετραει και ο βαθμος αστα ναπανε :////////////
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Τσαμπα καθεσαι και στενοχωριεσαι :P Η ζωη ειναι ωραια και μικρη για στενοχωριες που δεν αξιζουν :D Οσο μπορει ο καθενας, και στην τελικη δεν ειναι θεμα βαθμου, γνωσεων και πτυχιων. Το θέμα ειναι να βγουμε σωστοι άνθρωποι, σκεπτόμενοι και αναξαρτητοι. Τώρα όλα τα αλλα μου φαντάζουν δευτερεύοντα. Αλλωστε μια περιοδος είναι κι αυτή. Κι εγώ μαθηματικα πέρσυ ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα και δεν εκανα ουτε τοτε αλλα και ουτε τωρα κάνω ιδιαίτερα ή φροντιστήριο. Αποκομίζω όσες γνώσεις μπορώ και θέλω και βαθμολογούμαι για αυτό. Για να μου μείναν κάποιες γνώσεις και όχι άλλες σημαίνει οτι ίσως μου χρειαστούν. Δε χρειάζεται να στενοχωριέσαι για τίποτα, κάνε κουράγιο και έρχεται η γ λυκείου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Καλησπερα σας, φετος παω α' λυκειου και την βρισκω αρκετα δυσκολη σε συγκεκριμενα μαθηματα. Καθοτι περυσι εβγαζα στα τριμηνα 18 +/- τωρα βλεπω για χαμηλοτερα :(. Αυτα τα μαθηματικα.. δεν τα παω και πολυ καλα δεν ξερω το λογο διαβαζω αλλα οχι λιγο ουτε και παρα πολυ, κανονικα... στο διαγωνισμα εγραψα 12 και σημερα γραψαμε ενα τεστ στις εξισωσεις..παροτι διαβασα μεχρι τις 1 το βραδυ χτες και ελυσα πολλες ασκησεις απο το βιβλιο ξανα και ξανα σηκωθηκα πρωι πρωι για να τις ξανακανω και να ειμαι 100% σιγουρος σωτε να γραψω καλα. Και να που ηρθαν τα δυσκολα..τι θεματα βαζουν οι καθηγητες ελεος τα ποιο δυσκολα που υπαρχον απο το ειδος τους δηλαδη οι περισσοτεροι εγραψαν χαλια στην ταξη να σημειωθει οτι δεν πηγαινω φροντιστηριο και βλεπω απο το ιντερνετ μερικα βοηθηματα και αλλοι που πηγαινουν και πληρωνουν 100 ευρω το μηνα + εγραψαν εντελως χαλια δηλαδη τι γινεται εδω?? επισης γραψαμε και αρχαια σημερα βαζουν κατι θεματα οτι να ναι και πανδυσκολα που ουτε αυτοι που πανε φροντιστηριο και σκανε ενα ματσο λεφτα δεν μπορουν να τις κανουν. ο υψηλοτερος μου βαθμος ειναι 19,2 στην βιολογια και οι υπολοιποι ειναι μετριοι καθως και φυσικη εγραψα χαλια πριν λιγες μερες και για αυτο φταιω εγω επειδη δεν διαβασα σωστα και σε μια ασκηση δεν θυμομουν μερικους τυπους και δεν ηξερα πως να την λυσω.. :/ αλλα παρ'ολα αυτα σε μαθηαμτα οπως μαθηματικα και φυσικη παντα οσο και να διαβασω οταν ερθει η ωρα να γραψω κολαω και δεν μπορω να τα λυσω.. ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ????? και ειδικα τωρα με το νεο συστημα που λενε οτι θα μετραει και ο βαθμος αστα ναπανε :////////////
Δεν είσαι μόνος.:P Εγώ στο Γυμνάσιο έβγαζα 19,3 με μισή ώρα διάβασμα και φέτος σε όλα τα θετικά πλην της Χημείας γράφω συνήθως μονοψήφιους αριθμούς με άριστα το 14.:confused:
Πάντως,να ξέρεις ότι σε αυτό παίζει σχέση και το αν έχεις προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα μελέτης που απαιτεί το Λύκειο. Άλλοι πάλι,δεν τα πάνε καλά στο 1ο τετράμηνο και παίρνουν τα πάνω τους στο 2ο. Πίστεψέ με,οργανωμένο διάβασμα και κάλυψη κενών χρειάζεται.
Επίσης,κάποτε εμείς της 1ης πρέπει να καταλάβουμε ότι οι συντελεστές που μετράνε οι ΜΟ των τριών τάξεων είναι αμελητέοι σε σύγκριση με τους βαθμούς που απαιτείται να γράψουμε στα μαθήματα Προσανατολισμού στις Πανελλαδικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosmek

Νεοφερμένος

Ο panosmek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Τσαμπα καθεσαι και στενοχωριεσαι :P Η ζωη ειναι ωραια και μικρη για στενοχωριες που δεν αξιζουν :D Οσο μπορει ο καθενας, και στην τελικη δεν ειναι θεμα βαθμου, γνωσεων και πτυχιων. Το θέμα ειναι να βγουμε σωστοι άνθρωποι, σκεπτόμενοι και αναξαρτητοι. Τώρα όλα τα αλλα μου φαντάζουν δευτερεύοντα. Αλλωστε μια περιοδος είναι κι αυτή. Κι εγώ μαθηματικα πέρσυ ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα και δεν εκανα ουτε τοτε αλλα και ουτε τωρα κάνω ιδιαίτερα ή φροντιστήριο. Αποκομίζω όσες γνώσεις μπορώ και θέλω και βαθμολογούμαι για αυτό. Για να μου μείναν κάποιες γνώσεις και όχι άλλες σημαίνει οτι ίσως μου χρειαστούν. Δε χρειάζεται να στενοχωριέσαι για τίποτα, κάνε κουράγιο και έρχεται η γ λυκείου :D
Ναι, το να βγουμε σωστοι ανθρωποι ειναι το ποιο βασικο αλλα οτι ειναι θεμα βαθμου ειναι αν δεν γραψεις καλα πως θα μπεις σε μια καλη σχολη κτλπ?? επισης ειναι δυσκολο να γραψεις πανω απο 10000 μορια?? γιατι ο καθηγητης των μαθηματικων μας ειπε οτι περυσι το 60% στις πανελληνιες εγραψαν κατω απο 5 o.O

Δεν είσαι μόνος.:P Εγώ στο Γυμνάσιο έβγαζα 19,3 με μισή ώρα διάβασμα και φέτος σε όλα τα θετικά πλην της Χημείας γράφω συνήθως μονοψήφιους αριθμούς με άριστα το 14.:confused:
Πάντως,να ξέρεις ότι σε αυτό παίζει σχέση και το αν έχεις προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα μελέτης που απαιτεί το Λύκειο. Άλλοι πάλι,δεν τα πάνε καλά στο 1ο τετράμηνο και παίρνουν τα πάνω τους στο 2ο. Πίστεψέ με,οργανωμένο διάβασμα και κάλυψη κενών χρειάζεται.
Επίσης,κάποτε εμείς της 1ης πρέπει να καταλάβουμε ότι οι συντελεστές που μετράνε οι ΜΟ των τριών τάξεων είναι αμελητέοι σε σύγκριση με τους βαθμούς που απαιτείται να γράψουμε στα μαθήματα Προσανατολισμού στις Πανελλαδικές.
Αστα να πανε φιλε.. αντε να δουμε στο 2ο τετραμηνο, ναι αλλα απο αυτους τους 3 βαθμους βγαινει και ενας μεσος ορος που πιανεται σαν ενα 5ο μαθημα οποτε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top