City & guilds Vs ielts

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Παιδια ζηταω βοηθεια απ οσους γνωριζουν κατι γι αυτα τα δυο πτυχια...θα δωσω σιγουρα το cpe αλλα θελω να δωσω κι ενα απο αυτα τα δυο παραπανω..μπορειτε να μου πειτε αν γνωριζετε κατι για τον χρονο προετοιμασιας,τον τυπο εξετασης,την τιμη τους κτλ? :) Ευχαριστωωω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Για ποιο λόγο θέλεις τα πτυχία αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
θελω απλα να δωσω και καποιο αλλο σε περιπτωση που δεν παρω το cpe να χω ενα απο αυτα τα ευκολα και απλα τα ακουω να συζητιουνται πολυ οποτε θελω να μαθω την αξια τους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Δε ξέρω τίποτα για το city και λίγα πράγματα για το IELTS. Καταρχάς υπάρχουν 2 versions του πτυχίου, το απλό και το academic. Δεν ξέρω κατά πόσο αναγνωρίζονται στο ελληνικό δημόσιο. Όσο για το εξωτερικό (καθώς και τα μεταπτυχιακά προγράμματα στην ελλάδα), όλα τα πανεπιστήμια ζητάνε academic ielts ή ΤΟΕFL στις προϋποθέσεις εισαγωγής με έναν x βαθμό. Πολύ λίγα πανεπιστήμια αναγνωρίζουν το CPE. Το catch όμως είναι πως ζητάνε να το έχεις πάρει τα τελευταία 2 χρόνια, μετά παύει η ισχύ του (το CPE στα πανεπιστήμια που το δέχονται έχει 3). Το ΙΕLTS απ΄όσο έχω ακούσει είναι περίπου επιπέδου advanced, άρα αν έχεις κάνει προετοιμασία για proficiency με ατομικό διάβασμα τη παλεύεις. Τιμές και θέματα θα βρεις πολύ εύκολα με μια αναζήτηση στο google, είναι πολύ διαδεδομένο το ietls με συχνές ημερομηνίες εξέτασης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top