Διαμονή για σπουδές στη Γερμανία

Margaritamarav.

Νεοφερμένος

Η Margaritamarav. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να σπουδάσω για Νηπιαγωγος χωρις πανελλήνιες..
Και να βρω κάποιο σπίτι σε εστία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Για καποιο λογο σε μπερδεψα με τον χρηστη "watson", και απαντησα πως εχω στειλει το προσωπικο μηνυμα.
Τελος παντων, στο ξαναβαζω εδω. Εχω γραψει και κατι extra αυτη τη φορα στο τελος.

Στην Γερμανια εχουν αλλο συστημα για τις σπουδες νηπιαγωγου!
Δεν ειναι σπουδες πανεπιστημιακου επιπεδου, ειναι σαν επαγγελματικες σπουδες!
Ετσι το ξερω, ετσι μου το χουν πει, εχω ρωτησει διαφορα νηπιαγωγεια απο το Μοναχο, μου το παν παιδια της ηλικιας μου οταν πηγα μοναχο για διακοπες, μου το παν και απο το ινστιτουτο goethe που ειχα παρει μια φορα τηλεφωνο.
Αλλα θεωρω πως ο βασικος τροπος /συστημα που εχουν για να το σπουδαζουν μπορει να ειναι αυτος αλλα μαλλον , δηλαδη ...ισως, καθε κρατιδιο της Γερμανιας μπορει να σου δινει και αλλες επιλογες.
Π.χ για να σου δωσω να καταλαβεις , οταν εψαχνα για το Μοναχο μου λεγανε οτι εκει το σπουδαζουν οπως σου ειπα, κανουν AUSBILDUNG (δηλαδη εκπαιδευση) πας σε "fachakademie" οπως το λενε εκει αυτοι, απ οσο ειχα καταλαβει εννοουν επαγγελματικη σχολη, και ειτε κανεις 2 η 3 χρονια για να γινεις βοηθος νηπιαγωγου (Kinderpfleger) ειτε κανεις 5 χρονια για να γινεις νηπιαγωγος (Erzieher) .
Πληρωνομαι κατα την πρακτικη μου γιατι ουσιαστικα ειναι σαν να εργαζομαι, και πηγαινω και σχολη. Για τα 5 χρονια μου λεγανε οτι ειναι ο πρωτος χρονος πρακτικη, ο δευτερος, ο τριτος και ο τεταρτος ειναι σχολη και ο πεμπτος παλι πρακτικη.
Απο χαρτια σχολειου και τετοια, εκει δεν ειναι ιδιες οι ταξεις με την ελλαδα, οποτε παιζει να θελουν και επιπεδο απλα γυμνασιου.. τιποτα το σημαντικο. Π.χ σε ενα μηνυμα απο νηπιαγωγειο του Μοναχου μου ειχαν πει οτι πρεπει να χω κανει το δημοτικο και γυμνασιο)
Αυτο που θελουν οπως και δηποτε ειναι την γνωση της γλωσσας! Ηξερα πως παλια θελανε το Β1 επιπεδο αλλα τωρα ζητανε το Β2.
Οταν τελειωσεις τις σπουδες αυτες φυσικα και θα παρεις ενα πτυχιο, με τις σπουδες των 5 χρονων μαλλον θα παρεις και το πτυχιο του βοηθου.. αν και δεν βλεπω τον λογο να το κανουν αυτο , αλλα τελος παντων.
Το πτυχιο αυτο ειναι αποδεκτο σε ολη την Γερμανια, ειναι αποδεκτο και σε ολες τις ευρωπαικες χωρες, αρκει να εχεις ενα πιστοποιητικο γλωσσας της αντιστοιχης χωρας.
Η σχολη μπορεις να χει διδακτρα, μπορει και οχι.. αναλογα ειναι αυτα.
Για εστιες και τετοια, δεν μπορεις να πας να μενεις.. εκτος αν εκει που θα πας να σπουδασεις θα χουν κατι .. δεν ξερω.

Εγω τελικα ακομα δεν εχω φυγει για σπουδες γιατι εχουν τυχει καποια προσωπικα θεματα και επισης εχω παρει την αποφαση να κανω το β1 στην ελλαδα και το β2 στην Γερμανια.
Και αφου δεν θα φυγω ακομα συνεχιζω να ψαχνω διαφορα πανω στις σπουδες αυτες.
Τωρα κοιταω για την Χαιδελβεργη και μου ειπαν απο νηπιαγωγειο εκει οτι εχω 3 επιλογες!
-Να γραφτω στο "Padagogische Hochschule" για να παρω bachelor degree στο "early childhood studies", στην χαιδελβεργη πρεπει να ειναι αυτο https://www.ph-heidelberg.de/ ΑΛΛΑ αυτο ειναι κολεγιο! Οποτε εχει και διδακτρα προφανως! Θελουν βαθμους μαλλον και να δωσεις για να μπεις ισως, δεν ξερω, δεν το εψαξα γιατι δεν ενδιαφερομαι εγω προσωπικα για κολεγιο. Κοιτα την σελιδα που σου στειλα για τις πληροφοριες αυτες! εχουν και επιλογη στα αγγλικα.

-Η αλλη επιλογη που χεις ειναι να γραφτεις στο "Fachschule fur Erzieherinnen" (π.χ Hellen Keller Schule in Weinheim)..
Σε αυτη την περιπτωση θα πηγαινεις σχολη για 3 χρονια και μετα θα δουλεψεις σε νηπιαγωγειο για 1 χρονο (η λεγομενη "Anerkennungsjahr" ..δηλαδη δοκιμαστικη περιοδος/ χρονιά". Μετα απ αυτο δινεις εξετασεις και μετα γινεσαι νηπιαγωγος.

-Και η τριτη και τελευταια επιλογη ειναι να κανεις "duale ausbildung".
Κατα το οποιο δουλευεις σε νηπιαγωγειο για 3 φορες φορες την εβδομαδα και πας σχολη για 2 φορες την εβδομαδα.
Σε πληρωνουν ενα ποσο (δεν ξερω ποσα, και αυτο υποθετω αναλογα) και μετα απο λιγα χρονια εισαι νηπιαγωγος, δεν ξερω ποσο αλλα υποθετω και αυτο 4 χρονια. Αυτο το προγραμμα διαφορες σχολες το προσφερουν π.χ "Louise-Otto-Peters-Schule" in Wiesloch κοντα στην Χαιδελβεργη. (οριστε η σελιδα https://www.lop.hd.bw.schule.de/ )

Αυτα ξερω..

Εγω παντως κοιταω για Χαιδελβεργη πλεον αντι για Μοναχο για οικονομικους λογους, το Μοναχο ειναι πολυ ωραιο πραγματικα! Αλλα δεν ειναι οικονομικα εκει, δηλαδη π.χ οταν πηγα για τις 2 βδομαδες που θα εμενα επρεπε να δωσω 38 η 40 ευρω (δεν θυμαμαι) για να μου δωσουν μια καρτουλα με εισητηρια μεσα που θα το εδειχνα καθε φορα στον οδηγο .. αυτα με τα εισητηρια οι τιμες τους πανε αναλογα ..
Επειτα για διασκεδαση π.χ. επρεπε να δωσω λεφτα και για να μπω σε ενα club π.χ (10 ευρω ηταν τις περισσοτερες φορες) και μετα αν θελω να πιω κατι επρεπε να δωσω αλλα χρηματα.. νταξει βεβαια εχουν και πολλες φορες χαμηλες τιμες στα ποτα και σε αυτα ) και αν ηθελα να μην εχω την τσαντα μου πανω μου και το μπουφαν επρεπε να δωσω ΚΑΙ εκει χρηματα για μου τα κρατησουν. Αλλα μην φαντασεις .. 2 ευρω και τετοια φαση, αλλου βεβαια μπορει να ηταν διαφορετικη τιμη.) Νταξει υπαρχουν και μπαρακια και τετοια που μπορεις να βρεις και δεν εχουν να πληρωσεις εισοδο , αλλα συνηθως δεν θα ειναι αυτα τα μερη που εχουν τον πολυ κοσμο, νεολαια.
Το super market ειχε πολυ καλες τιμες, οικονομικο αρκετα μπορω να πω.
Απο ενοικια δεν ειναι οικονομικα, τα περισσοτερα ειναι απο 300κατι ευρω και πανω! σπανια να βρεις 200και. Και πολλες φορες μπορει να μην ειναι μεσα στην τιμη αυτη του ενοικιου και τα νερα, ρευμα και τα λοιπα.

Στην Χαιδελβεργη δεν εχω παει ποτε! Αλλα απ οσο μου χουν πει ειναι πιο οικονομικα απο το Μοναχο, μπορει να μην υπαρχει δραματικη διαφορα στις τιμες αλλα ειναι πιο οικονομικα απο το Μοναχο. Και απ οσο εχω τσεκαρει στο ιντερνετ στα ενοικια ειναι πανω κατω ιδιες τιμες αλλα σκεψου οτι π.χ στο ιντερνετ αν ψαξεις για διαμερισμα στο Μοναχο μπορει να υπαρχουν 2 διαμερισματα με 260κατι ευρω και 8 διαμερισματα με 300ευρωκαι , και τα υπολοιπα να ειναι πιο υψηλες τιμες ενω για την Χαιδελβεργη να υπαρχουν 10 διαμερισματα με 200κατι ευρω και 20 με 300και.
Καταλαβες τι εννοω.
Συνηθως τα πιο οικονομικα ειναι τα διαμερισματα σε αυτα που συγκατοικεις!

Να πω επισης πως μου ειχαν πει μια φορα για το Βερολινο σχετικα με τις σπουδες, μου χε μιλησει μια νηπιαγωγος απο κει, και μου χε πει οτι θεωρει πως σε ολη την Γερμανια οι σπουδες ειναι με τον ιδιο τροπο και οτι πρεπει να φοιτησεις σε Fachhochschule και οτι θα παρει 3 χρονια για να γινεις νηπιαγωγος. Οτι κατα αυτη την περιοδο θα κανεις 3 πρακτικες εκπαιδευσεις σε διαφορα μερη οπως το νηπιαγωγειο ή τη σχολη. Ελεγε πως αυτα ειναι αναλογα με το ποσο χρονων εισαι και τι ειδους εκπαιδευση εχεις μεχρι στιγμης.
Ειχε πει επισης πως εχεις την δυνατοτητα ως "Erzieher" να δουλεψεις με εφηβους και παιδια με ειδικες αναγκες. Αλλα αυτα λεει μπορει να εχουν αλλαξει μιας και με τα χρονια μπορει να χουν γινει αλλαγες στην εκπαιδευση.
Παντως ολοι συμφωνουν πως η Γερμανια εχει αναγκη απο νηπιαγωγους!


Μου χουν στειλει αλλες δυο σελιδες δες τες και αυτες.

- https://www.hochschule-heidelberg.de/de/studium/bachelorstudium/kindheitspaedagogik-ba/ (ειναι bachelor για CHILDHOOD EDUCATION αν σε ενδιαφερει, και ειναι πανεπιστημιο στη Χαιδελβεργη).
- https://www.fs-hd.de/de/die-fachschule.php ( απ οτι καταλαβα ειναι επαγγελματικη σχολη στην χαιδελβεργη παλι).

Επειδη μου στειλαν και ενα αλλο μηνυμα σημερα και μου λεγε μια κοπελα οτι ο "νόμος" για τις σπουδες του νηπιαγωγου ειναι κατι το οποιο απο κρατιδιο σε κρατιδιο της Γερμανιας αλλαζει το καλυτερο που χεις να κανεις ειναι να κανεις μια αναζητηση στο google με λεξεις κλειδια απο αυτα που σου χω γραψει εδω. Π.χ μπορεις να ψαξεις στο google να βρεις νηπιαγωγεια με βαση το κρατιδιο που θες και να τους ρωτησεις κατι. Και βασικα αν θες μου λες για που θες να κοιταξεις στη Γερμανια ωστε να σου ψαξω και γω.

Τελικα δεν μας ειπες,μετα απο 4 χρονια εγινες νηπιαγωγος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Margaritamarav.

Νεοφερμένος

Η Margaritamarav. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα μπορούσες να μου δώσεις το e-mail sou etsi wste na mu peis leptomereies ?

Εγώ θέλω Bielefeld ή Gütersloh
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top