Επαναληπτικές: [12/06/2013] Βιολογία Κατεύθυνσης

Πώς θεωρείτε ότι τα πήγατε;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • Άριστα 18-20

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • Πολύ καλά 15-18

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καλά 12-15

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • Μέτρια 10-12

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Όχι καλά 5-10

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Καθόλου καλά 0-5

    Ψήφοι: 1 33.3%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Το θέμα αυτό δημιουργήθηκε για να σχολιαστούν τα θέματα που έπεσαν στις Επαναληπτικές Εξετάσεις, να πείτε πώς σας φάνηκαν, πώς γράψατε κ.λ.π.
Παρόμοια ξεχωριστά θέματα θα δημιουργηθούν και για τα υπόλοιπα πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα.

Τα νήμα θα παραμείνει κλειστό μέχρι αύριο το πρωί.

Στο αρχικό πόστ θα ανέβουν τα θέματα και ενδεικτικές λύσεις όταν δημοσιευθούν στο ίντερνετ.

Καλή επιτυχία! :D

Θέματα!

Ενδεικτικές Απαντήσεις!

Προηγούμενα μαθήματα:
Επαναληπτικές: [8/6/2013] Νεοελληνική Γλώσσα
Επαναληπτικές: [10/6/2013] Βιολογία Γενική Παιδείας
Επαναληπτικές: [10/6/2013] Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής
Επαναληπτικές: [10/6/2013] Ιστορία Γενικής Παιδείας
Επαναληπτικές: [11/6/2013] Φυσική Κατεύθυνσης
Επαναληπτικές: [11/6/2013] Νεοελληνική Λογοτεχνία



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Το νήμα ξεκλειδώθηκε!!
Στο αρχικό πόστ του θέματος θα ανέβουν τα θέματα που έπεσαν σήμερα και μερικές προτεινόμενες λύσεις που θα κυκλοφορήσουν στο ίντερνετ.
Καλή προσπάθεια σε όλους τους υποψηφίους και καλά αποτελέσματα!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Είναι πλέον ολοφάνερο οτι αγαπούν τα έντομα.Μα τί έπαθαν; Μύγα τους τσίμπησε; :P

Και το κακό είναι οτι όπως και στις ημερήσιες,πιάνει πολλές μονάδες τέτοιο ερώτημα.Οποτε πρέπει να γίνεις αρκετά αναλυτικός,χωρίς να παραλείψεις κανενα βήμα του σκεπτικού σου.Και ας φαίνονται δεδομένα.
Εντάξει,το θέμα Γ είναι τεράστιο.Φαντάζομαι μόνο πώς ένιωθε ο υποψήφιος μαθητης,όταν απαντούσε τα ερωτήματα και ήξερε οτι τον περιμενει ενα ωραιότατο θεμα Δ. Μπρρρρρρ. :cold:

Το ερώτημα Δ3 είναι το απόλυτο τέρας.Και διπλασιασμός,και αναστροφή.Υπερβολικό πιστεύω,λαμβάνοντας υπ'οψιν το θεμα Γ που προηγήθηκε.
Και επιτέλους,στο θεμα Β τους ρώτησαν για εντομοκτόνα και βιοχημικά δεδομένα.Περιμεναν τις επαναληπτικες για να θεσουν τετοια ερωτήματα; :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mamaguena

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mamaguena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Ανυπομονώ να μάθω τις απαντήσεις! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexalchemist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
τα θεματα ειναι παρα πολυ ωραια... εχω την εντυπωση οτι εχουν αρχισει να στρεφονται πολυ στο internet διοτι πολυ απλα το 4ο θεμα(συγκεκριμενα το κλασικο δ1 με τον υποκινητη και ολα τα σχετικα) το εχει δημοσιευσει καπου αν δεν κανω λαθος μια καθηγητρια (νικη μαργαριτη) αλλα κατα τ αλλα ειναι καλα θεματα ...ελεος δλδ κατι σαν το 1ο σκελος του δ3 περιμενα να πεσει στις κανονικες :P(μν πω κι σαν το δ1) παντως το δ3 εχει πολυ δουλεια ...πρεπει να αναφερθουν πολλα πραγματα απο φωσφ δεσμους και σε οτι αλλο συμβαινει στη περιπτωση τη συγκεκριμενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
Θα ήθελα και εγώ να σχολιάσω με τη σειρά μου τα θέματα.
ΘΕΜΑ Α: Αρκετά βατό,προσδοκώμενα ερωτήματα και γενικά μία καλή αρχή.
ΘΕΜΑ Β: Ωραίο, θα το έλεγα 'τακτοποιημένο'. Εξετάζει βασικές και αρχετυπικά sos γνώσεις τριών κεφαλαίων του σχολικού εγχειριδίου (Κεφ 1,2 και 7 αν δεν απατώμαι). Όποιος διάβασε λεπτομερώς τη θεωρία δεν θα αντιμετώπιζε κανένα απολύτως πρόβλημα. Προσωπικά το βρίσκω κάπως μικρό για επαναληπτικές (είμαι περίεργος τί να κάνω) Θα έπρεπε να περιέχει επίσης, κατά την ταπεινή μ γνώμη, επιλεκτικά κάποιες ερωτήσεις και για τα μονοκλωνικά αντισώματα,τις βιβλιοθήκες ή τον καρκίνο που έχει να μπει καιρό (και απορώ...)
ΘΕΜΑ Γ: Με μία λέξη, ΜΕΓΑΛΟ. 3 ερωτήματα; Ζηλέψαν οι βιολόγοι τα 3 ερωτήματα στην Οργανική Χημεία φέτος; Κλασικά Mendel άλλωστε ποιος δεν θα τον περίμενε; Προσωπικά δεν το βρίσκω ιδιαίτερα δύσκολο ή πρωτότυπο. Οι δυνατοί μαθητές θα έχουν δει σίγουρα παρόμοιες ή και πιο δύσκολες ερωτήσεις στο πολυαγαπημένο( των εξεταστών) Κεφάλαιο 5. Πολλοί θα έχουν αποσπάσει αρκετές μονάδες.
ΘΕΜΑ Δ: Παραδόξως μου άρεσε πολύ (αν και σιχαίνομαι κυριολεκτικά να βλέπω αυτήν την έκφραση σε τέτοιες περιπτώσεις). Συνδύαζε με περίτεχνο τρόπο ( υπερβόλα που είμαι...) τα Κεφάλαια 2 και 6. Το trickακι με τον υποκινητή δν παίδεψε πολύ, ήταν οκ. Άρα τα 10 πρώτα μόρια ήταν, το λιγότερο, προσεγγίσιμα. Πάμε τώρα στο παρεξηγημένο από πολλούς Δ3. Βρε παιδιά βούηζε φέτος αυτό! Δηλαδή δομικές χρωμοσωμικές ανωμαλίες( διπλασιασμός, έλλειψη, αμοιβαία μετατόπιση ) ήταν , από πολλούς κύκλους βιολόγων, στα super duper sos ιδιαίτερα σε άσκηση στο θέμα 4. Λέγανε επίσης και για δομική ανωμαλία κατά τη μείωση ώστε να ζητούσαν τους γαμέτες. Νομίζω πως όποιοι έτρεφαν αξιώσεις θα έπρεπε να είχαν αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο. Ως biology-freak το βρίσκω καλό για 4ο θέμα. Προσωπικά το περίμενα και στις κανονικές εξετάσεις του Μαίου. Παρόλα αυτά μου άρεσε πολύ περισσότερο το φετινό θέμα του Μαίου με την υβριδοποίηση (Αυτός που το έβαλε συμμετείχε και το 2005 οπότε όποιος τον ήξερε θα περίμενε σιγουράκι υβριδοποίηση, ανιχνευτές κλπ.) Γούστα είναι όμως αυτά.
Γενικά θα έλεγα ότι τα Θέματα Γ και Δ δόθηκαν για να πελαγώσουν τους υποψηφίους σε κάποια ερωτήματα. Ωστόσο εγώ δεν θα τα έλεγα πρωτότυπα μιας και κυκλοφορούσαν σαν ιδέα. Θεματάκια απαιτητικά μεν αλλά προσδωκόμενα (για μένα τουλάχιστον) δε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top