Η εξαφάνιση της 13χρονης Χριστίνας

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν είναι και τόσο "παιδάκι" το 13χρονο. Άλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι μέχρι σχετικά πρόσφατα ήταν συνηθισμένο τα κορίτσια να παντρεύονται από 12 χρονών.

Έχω ξαδέρφη (που τώρα είναι 40άρα) που παντρεύτηκε 14 χρονών. Μπορεί η σύγχρονη κοινωνία να θεωρεί τους έφηβους "παιδάκια" αλλά η φύση είχε άλλα στο μυαλό της όταν μας έφτιαχνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Δεν είναι και τόσο "παιδάκι" το 13χρονο. Άλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι μέχρι σχετικά πρόσφατα ήταν συνηθισμένο τα κορίτσια να παντρεύονται από 12 χρονών.

Έχω ξαδέρφη (που τώρα είναι 40άρα) που παντρεύτηκε 14 χρονών. Μπορεί η σύγχρονη κοινωνία να θεωρεί τους έφηβους "παιδάκια" αλλά η φύση είχε άλλα στο μυαλό της όταν μας έφτιαχνε...

Ναι, αλλα οχι απο ΕΡΩΤΑ!
Τι ερωτας ειναι αυτος αναμεσα σε ενα 13χρονο και εναν 23χρονο?????? Και αντε η μικρη νιωθει ετσι, ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να εχει ανταποκριση??? Ποιος θα ΕΡΩΤΕΥΟΤΑΝ ενα παιδι 10 χρονια μικροτερο του??????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Σεξακι ηθελε,τι το αναλυετε?Αφου εγινε εκουσια,who cares?Το θεμα ηταν η απαγωγη,αλλα με την δηλωση της,εγινε αρση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
14 ετών δεν ξέρεις τι να φορέσεις αύριο όχι αν θες να παντρευτείς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Δεν είναι και τόσο "παιδάκι" το 13χρονο. Άλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι μέχρι σχετικά πρόσφατα ήταν συνηθισμένο τα κορίτσια να παντρεύονται από 12 χρονών.

Έχω ξαδέρφη (που τώρα είναι 40άρα) που παντρεύτηκε 14 χρονών. Μπορεί η σύγχρονη κοινωνία να θεωρεί τους έφηβους "παιδάκια" αλλά η φύση είχε άλλα στο μυαλό της όταν μας έφτιαχνε...

Και επειδή ήθελε η ξαδέρφη σου παντρειά στα 14,σημαίνει ότι είναι και φυσιολογικός ο γάμος σε τέτοια ηλικία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairhpapa

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mairhpapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Λιβαδειά (Βοιωτία). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
και μενα η ξαδερφη μου στα 17 της και 2 φιλες μ στα 15 τους παντρευτηκαν αλλα και οι 3 με το ζορι...παλαιοτερα οι γονεισ παντρευαν τις κορες κυριως απο πλ μικρη ηλικια...για να τις αποκαταστησουν...επιπλεον παλαιοτερα ο μεσος οροσ ζωης ηταν μικροτερος...αλλα οπως και να εχει οι εφηβοι ειναι κατα πλ πιο απελευθερωμενοι χωρις ομως αυτη ηη απελευθερωση να συμβαδιζει με την ωριμοτητα που πρεπει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Τώρα διάβασα τις λεπτομέρειες του θέματος και ότι βρέθηκε. Πωπω, τι ζώον το κοριτσάκι, και εγώ καθόμουν και έλεγα τι θα τραβάει το κακόμοιρο που το έχουν απαγάγει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ναι, αλλα οχι απο ΕΡΩΤΑ!
Τι ερωτας ειναι αυτος αναμεσα σε ενα 13χρονο και εναν 23χρονο?????? Και αντε η μικρη νιωθει ετσι, ποσες πιθανοτητες υπαρχουν να εχει ανταποκριση??? Ποιος θα ΕΡΩΤΕΥΟΤΑΝ ενα παιδι 10 χρονια μικροτερο του??????
Η ξαδέρφη μου πάντως από έρωτα παντρεύτηκε (κλέφτηκαν με τον άντρα της γιατί ήταν 15 χρόνια μεγαλύτερος και οι γονείς της δεν ήθελαν ούτε να ακούσουν). Τώρα τι έρωτας ήταν αυτός δεν ξέρω, κι εμείς αυτό αναρωτιόμασταν αλλά το συγκεκριμένο ζευγάρι είναι ακόμα μαζί και έχουν και δύο παιδιά - ενήλικες πλέον.

Και επειδή ήθελε η ξαδέρφη σου παντρειά στα 14,σημαίνει ότι είναι και φυσιολογικός ο γάμος σε τέτοια ηλικία;

Κοίτα, "φυσιολογικό" και "κοινωνικά αποδεκτό" δεν είναι ταυτόσημες έννοιες. Αν το δεις από την πλευρά της φύσης, τα κορίτσια είναι έτοιμα για σεξ δύο χρόνια μετά την έναρξη της περιόδου, οπότε θα μπορούσες να πεις ότι είναι έτοιμα και πριν τα 14. Και αν είναι έτοιμα για σεξ, γιατί να μην είναι έτοιμα για σχέση ή γάμο; Άλλο που η κοινωνία δεν το επικροτεί.

Ούτε κι εγώ το επικροτώ, απλά αυτό που λέω είναι ότι ένα 13χρονο κορίτσι δεν είναι "παιδάκι".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Η ξαδέρφη μου πάντως από έρωτα παντρεύτηκε (κλέφτηκαν με τον άντρα της γιατί ήταν 15 χρόνια μεγαλύτερος και οι γονείς της δεν ήθελαν ούτε να ακούσουν). Τώρα τι έρωτας ήταν αυτός δεν ξέρω, κι εμείς αυτό αναρωτιόμασταν αλλά το συγκεκριμένο ζευγάρι είναι ακόμα μαζί και έχουν και δύο παιδιά - ενήλικες πλέον.

:confused::confused::confused:
Μα... Ειναι δυνατον??? Καταρχην και οι δυο θελουν διαφορετικά πράγματα... Οταν ενα κοριτσι ''τα φτιάχνει'' με ένα αγόρι, θέλει μόνο χαδακια, γλυκολογακια, κοπλιμεντα, κανενα φιλακι, να κανει και λιγο μοστρα στις φιλες της... Ενας ανθρωπος 15 χρονια μεγαλυτερος, εχει αλλες απαιτησεις! Δεν μπορει να παει να ''ερωτευτει'' ενα 13χρονο... Ειναι σαν να ερωτευομαι εγω εναν 30αρη... Πειτε μου οτι θα εχω ανταποκριση!!

Κοίτα, "φυσιολογικό" και "κοινωνικά αποδεκτό" δεν είναι ταυτόσημες έννοιες. Αν το δεις από την πλευρά της φύσης, τα κορίτσια είναι έτοιμα για σεξ δύο χρόνια μετά την έναρξη της περιόδου, οπότε θα μπορούσες να πεις ότι είναι έτοιμα και πριν τα 14. Και αν είναι έτοιμα για σεξ, γιατί να μην είναι έτοιμα για σχέση ή γάμο; Άλλο που η κοινωνία δεν το επικροτεί.

Ούτε κι εγώ το επικροτώ, απλά αυτό που λέω είναι ότι ένα 13χρονο κορίτσι δεν είναι "παιδάκι".

Εχω μια φιλη που της ηρθε περιοδος τριτη δημοτικου. Τωρα δηλαδη ειναι γεροντοκορη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πωπω, τι ζώον το κοριτσάκι, και εγώ καθόμουν και έλεγα τι θα τραβάει το κακόμοιρο που το έχουν απαγάγει.
Νομίζω ότι το τελευταίο πρόσωπο που πρέπει να κατηγορούμε είναι το κοριτσάκι. Ποια ήταν η ζωή της? Πατέρας εξαφανισμένος, μητέρα ναρκομανής σε άσυλο, έμενε με τη γιαγιά σε πολύ κακές οικονομικές συνθήκες. Η Χριστίνα νόμισε ότι κάπου είδε ένα φως και προσπάθησε να ζήσει. Της εύχομαι την επόμενη φορά να είναι πιο προσεκτική και πιο τυχερή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isom1312

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Isom1312 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 254 μηνύματα.
Τώρα διάβασα τις λεπτομέρειες του θέματος και ότι βρέθηκε. Πωπω, τι ζώον το κοριτσάκι, και εγώ καθόμουν και έλεγα τι θα τραβάει το κακόμοιρο που το έχουν απαγάγει.

Kανεις λαθος.το κοριτσακι ΔΕΝ το εχουν απαγαγει.με τη θεληση του εφυγε..τα καναλια μας το παρουσιασαν οπως αυτα ηθελαν δυστυχως..Οι Έλληνες τα κλέβουν τα κορίτσια που ερωτεύονται...οι Αλβανοί τα απαγάγουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αν ο νεαρός ήταν Έλληνας δεν θα μαθαίναμε ποτέ για την "απαγωγή"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vickie13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Κοίτα, "φυσιολογικό" και "κοινωνικά αποδεκτό" δεν είναι ταυτόσημες έννοιες. Αν το δεις από την πλευρά της φύσης, τα κορίτσια είναι έτοιμα για σεξ δύο χρόνια μετά την έναρξη της περιόδου, οπότε θα μπορούσες να πεις ότι είναι έτοιμα και πριν τα 14. Και αν είναι έτοιμα για σεξ, γιατί να μην είναι έτοιμα για σχέση ή γάμο; Άλλο που η κοινωνία δεν το επικροτεί.
.

Το ίδιο είναι να κάνεις απλά σεξ στα 13 σου με το να αρχίζεις οικογένεια σε αυτή την ηλικία;Εντάξει,κάπου χάθηκε η μπάλα..
Το ότι συνέβη και πέτυχε σε ένα συγγενικό σου πρόσωπο, δεν σημαίνει ότι πετυχαίνει κατά κανόνα..Και μην κοιτάς τι γινόταν στην Ελλάδα πριν από πόσα χρόνια που πατεράδες αντάλλαζαν τις 12χρονες κόρες τους με ζωντανά και χωράφια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Νομίζω ότι το τελευταίο πρόσωπο που πρέπει να κατηγορούμε είναι το κοριτσάκι. Ποια ήταν η ζωή της? Πατέρας εξαφανισμένος, μητέρα ναρκομανής σε άσυλο, έμενε με τη γιαγιά σε πολύ κακές οικονομικές συνθήκες. Η Χριστίνα νόμισε ότι κάπου είδε ένα φως και προσπάθησε να ζήσει. Της εύχομαι την επόμενη φορά να είναι πιο προσεκτική και πιο τυχερή.

Έχεις δίκιο, το παιδί γονείς δεν είχε να το συμβουλεύσουν, τι να πρωτοκάνει η γιαγιά..
Αλλά 13 χρονών είναι, δεν είναι πια μωρό, θα μπορούσε πιστεύω να έχει λίγη συναίσθηση του τι έκανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Οντως βλαμμενο αυτο το κοριτσι...εκνευριζομαι που η νεα γενια υποβιβαζεται εξαιτιας κατι τετοιων δειγματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Πάντως εκεί στα ΚΤΕΛ κανενας δεν υποψιάστηκε γιατί είναι ασυνόδευτο το κορίτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Έχεις δίκιο, το παιδί γονείς δεν είχε να το συμβουλεύσουν, τι να πρωτοκάνει η γιαγιά..
Αλλά 13 χρονών είναι, δεν είναι πια μωρό, θα μπορούσε πιστεύω να έχει λίγη συναίσθηση του τι έκανε.

Ειχε, αλλα αυτηνης της φαινοταν καλό. Καλύτερο απο αυτα που ζούσε έως τότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Και επειδή ήθελε η ξαδέρφη σου παντρειά στα 14,σημαίνει ότι είναι και φυσιολογικός ο γάμος σε τέτοια ηλικία;

Νομίζω ότι σε κάποιες κοινωνίες, οι κοπέλες παντρεύονταν από τα 14! Νομίζω ότι στην Ινδία ή σε κάποιες χώρες της Αφρικής, το εθιμικό τους πλαίσιο προτάσσει κάτι τέτοιο ως φυσιολογικό. Η σύζυγος του προφήτη Γκάντι ήταν νομίζω ανήλικη..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Ειχε, αλλα αυτηνης της φαινοταν καλό. Καλύτερο απο αυτα που ζούσε έως τότε...

Ναι, καλύτερο ήταν να παρατήσει τους παππούδες της που την νοιάζονταν και να τρέχει μαζί με κάποιον που δεν είχε ξανασυναντήσει ποτέ, αρκετά μεγαλύτερο της, χιλιάδες χιλιόμετρα μακριά από το σπίτι της, στα βουνά και στα λαγκάδια.
Την δικαιολογώ επειδή δεν είχε γονείς να την συμβουλεύσουν, αλλά και πάλι, πως πίστεψε όλα αυτά που ενδεχομένως της έταξε; Δόξα το Θεό, είναι καλά στην υγεία της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Νομίζω ότι σε κάποιες κοινωνίες, οι κοπέλες παντρεύονταν από τα 14! Νομίζω ότι στην Ινδία ή σε κάποιες χώρες της Αφρικής, το εθιμικό τους πλαίσιο προτάσσει κάτι τέτοιο ως φυσιολογικό. Η σύζυγος του προφήτη Γκάντι ήταν νομίζω ανήλικη..:hmm:

Ναι αλλα ΟΧΙ ΑΠΟ ''ΕΡΩΤΑ''!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top