Ιατρικές ειδικότητες - Ποια θα διαλέγατε;

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Επειδή έχω ακόμα 2 χρόνια μπροστά μου και το πτυχίο πλησιάζει επικίνδυνα άρχισα να σκέφτομαι ειδικότητες. Το πρόβλημα είναι ότι ως τώρα ποτέ δε σκέφτηκα σοβαρά (και δε νομίζω να το κάνω γιατί δε ξέρω να σκεφτομαι σοβαρά). Επειδή έχει πολλους φοιτητές ιατρικής και σχολών υγείας το forum αλλά και αλλούς που ίσως ασχολουνται θα ήθελα να ζητήσω τις απόψεις του forum ώστε τι να διάλεγαν αυτοί;





Δυστυχώς οι ιατρικές ειδικότητες είναι πάρα πολλές και καποιες δε φόρεσαν στην ψηφοφορία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

greekgohan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 371 μηνύματα.
Αν και το 80% των φοιτητων ιατρικης τα πρωτα 3-4 χρονια αμα τους ρωτησεις για ειδικοτητα θα σου πουν ''ιδεα δεν εχω'',εγω δεν μπορω να το καταλαβω.Δηλαδη ειχαν σαν ονειρο ζωης να γινουν απλα ιατροι?Μου φαινεται πιο λογικο να εχεις ονειρο ζωης να γινεις καρδιοχειρουργος ή οφθαλμιατρος ή ουρολογος κλπ.Αν και δεν ειμαι φοιτητης ιατρικης και δεν βοηθαω ιδιαιτερα στο topic σου,εμενα θα μου αρεσε να γινω αναισθησιολογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν και το 80% των φοιτητων ιατρικης τα πρωτα 3-4 χρονια αμα τους ρωτησεις για ειδικοτητα θα σου πουν ''ιδεα δεν εχω'',εγω δεν μπορω να το καταλαβω.Δηλαδη ειχαν σαν ονειρο ζωης να γινουν απλα ιατροι?Μου φαινεται πιο λογικο να εχεις ονειρο ζωης να γινεις καρδιοχειρουργος ή οφθαλμιατρος ή ουρολογος κλπ.Αν και δεν ειμαι φοιτητης ιατρικης και δεν βοηθαω ιδιαιτερα στο topic σου,εμενα θα μου αρεσε να γινω αναισθησιολογος.

όταν μπαινεις ιατρική είσαι άσχετος μεσα στην σχολή βλέπεις σιγά σιγά τι σημαίνει κάθε ειδικότητα. Oπότε λογικό είναι καποιος να αλλάζει γνώμη όσο είναι στην σχολή. Επίσης εγώ βάζω εκτός από τι μου αρέσει αλλά και τις προοπτικες που έχει η ειδικότητα.

Είμαι ανάμεσα σε πολλές ειδικότητες και δυσκολεύομαι να πάρω μια απόφαση και είναι λογικό αφού οι εικδόητες είναι πάνω από 25.

Αναισθησιολογία είναι καλή ειδικότητα (οι χειρούργοι θεωρούν τους αναισθησιολόγους τεμπέληδες) και αυτή την εντύπωση δίνουν απλά η πραγαμτικότητα είναι πολύ διαφορετική
αυτό που δε μου αρέσει στην ειδικότητα αυτή είναι ότι σε περιορίζει σε μια πολυκλινική ή σε ένα νοσοκομείο. Επίσης θεωρώ ότι εχει μεγάλη ευθύνση καθώς αν γίνει καμιά σταυρή στο χειρουργείο τα φορτώνουν όλοι στους αναισθησιολόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Η ογκολογία έχει μέλλον κατα την γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Δερματολογία φυσικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η ογκολογία έχει μέλλον κατα την γνώμη μου.
Επειδή ως νοσηλευτής δούλεψα σε τέτοιο τμήμα όταν μπήκα ιατρική μου άρεσε αυτό. Όμως δυστυχώς σε περιορίζει στο νοσοκομείο όπως και η αναισθησιολογία :( Θετικό είναι ότι δεν έχεις την μεγάλη ευθύνη που έχουν άλλες ειδικότητες το αρνητικό είναι όμως το κλίμα που πολλές φορές βλέπεις ανθρώπους να αργοπεθαίνουν και δε μπορείς να κάνεις τπτ ουσιαστικό.

Δερματολογία φυσικά
Αυτό το σκέφτομαι σοβαρά, αυτό που με περιορίζει είναι τα πολλά χρονια αναμονής. Την θεωρώ αρκετά έξυπνη επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ θα διάλεγα ψυχιατρική ή ιατροδικαστική ή αιματολογία πάντως. :P

Πλας. Και η Αναισθησιολογία είναι καλή αλλά θέλει τρομερή προσοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Ορθοπεδική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ορθοπεδική
:( Πω δεν την έβαλα σημαντική ειδικότητα και αυτή :( πρέπει να μπει στην λίστα
Δε θα την διάλεγα γιατί τα ορθοπεδικά είναι τα πιο αηδιαστικά χειρουργεία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
:( Πω δεν την έβαλα σημαντική ειδικότητα και αυτή :( πρέπει να μπει στην λίστα
Δε θα την διάλεγα γιατί τα ορθοπεδικά είναι τα πιο αηδιαστικά χειρουργεία
Ισως, αλλα ειναι πολυ σημαντικη ειδικοτητα και μεχρι στιγμης τουλαχιστον αρκετα προσοδοφορα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Αυτό το σκέφτομαι σοβαρά, αυτό που με περιορίζει είναι τα πολλά χρονια αναμονής. Την θεωρώ αρκετά έξυπνη επιλογή.
Ναι επειδή το είχα ψάξει από περιέργεια θυμάμαι η δερματολογία και η παιδιατρική είχαν υπερβολικά πολλά χρόνια αναμονής.
Αλλά μια λύση είναι το εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ισως, αλλα ειναι πολυ σημαντικη ειδικοτητα και μεχρι στιγμης τουλαχιστον αρκετα προσοδοφορα;)
Ναι για αυτό πρέπει να μπει στην λίστα ίσως στην θέση της αλλεργιολογίας :/

Πιστεύω ότι είναι η ειδικότητα με την μεγαλύτερη αναπτυξη και έχει σιγουρα πολλά να δώσει απλά δε ξέρω την φοβάμαι λίγο
Ναι επειδή το είχα ψάξει από περιέργεια θυμάμαι η δερματολογία και η παιδιατρική είχαν υπερβολικά πολλά χρόνια αναμονής.
Αλλά μια λύση είναι το εξωτερικό.

Η παιδιατρική έχει μειώσει αρκετά την αναμονή η δερματολογία όχι όμως. :(
ναι σίγουρα αν αποφασίσω αυτή την ειδικότητα θα πάω εξωτερικό έτσι και αλλιως πάνω από τους μισούς φεύγουν

Αλλη ειδικότητα που σκέφτομαι είναι η μικροβιολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Μικροβιολογία.
Εχουμε μια στη γειτονιά μας, κάθεται όλη μέρα, έχει βάλει βοηθούς για να παίρνουν αίμα και να κάνουν τις εξετάσεις, και αυτή απλά πηγαίνει ενα 2ωρο τη μέρα, βάζει μια υπογραφει και ελέγχει τις εξετάσεις. Και φυσικά χέζεται στο τάληρο...
Δεν έχουμε πολλούς μικροβιολόγους στην περιοχή μας γι' αυτό αυτή έχει κόσμο και λεφτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μικροβιολογία.
Εχουμε μια στη γειτονιά μας, κάθεται όλη μέρα, έχει βάλει βοηθούς για να παίρνουν αίμα και να κάνουν τις εξετάσεις, και αυτή απλά πηγαίνει ενα 2ωρο τη μέρα, βάζει μια υπογραφει και ελέγχει τις εξετάσεις. Και φυσικά χέζεται στο τάληρο...
Δεν έχουμε πολλούς μικροβιολόγους στην περιοχή μας γι' αυτό αυτή έχει κόσμο και λεφτά.

Φίλε μου έχει πολλα λεφτά η ειδικότητα αλλά για να ανοιξεις ιατρείο πρέπει να εχεις κεφάλαιο και μάλιστα μεγάλο (κοστος μηχανημάτων) δε θέλω να δουλεύω στο νοσοκομειο προτιμώ να κάνω ιατρείο δικό μου.
Επειδή δε με ενδιαφέρει να μείνω στην Αθήνα ειναι καλή λύση για μένα για αυτό είναι μια ειδικότητα που σκέφτομαι.
Το κακό ειναι ότι οι μικροβιολογοι δε βγάζουν πλεον τοσα πολλα εξαιτίας του εοπυυ πάλι όμως βγάζουν.

Επίσης υπάρχει κινδυνος να δώσουν τα δικαιωματα για ιατρείο σε βιολογους και μοριακους βιολογους και βιοχημικους (που μεταξυ μας πρεπει να γίνει) αλλά αν γινει δε με συμφέρει γιατί ο ανταγωνισμός θα μεγαλώσει :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TrueBlue

Νεοφερμένος

Η TrueBlue αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Βασικα τι ''ειδους" ειδικοτητα θα ηθελες?
Παθολογικη? Χειρουργικη? Ή εργαστηριακη? Ξεκαθαρισε αυτο αρχικα.

Παθολογία :D :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γενική Χειρουργική ή Παθολογία! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Πλαστικη χειρουργικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
οφθαλμίατρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilakis13

Δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 717 μηνύματα.
λιγο off topic αλλα το χω απορια
ενας χειρουργος (π.χ χειρουργος ορθοπεδικος) μπορει να ανοιξει δικο του ιατρειο κι αν ναι που τα κανει τα χειρουργεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
λιγο off topic αλλα το χω απορια
ενας χειρουργος (π.χ χειρουργος ορθοπεδικος) μπορει να ανοιξει δικο του ιατρειο κι αν ναι που τα κανει τα χειρουργεια?

Συνήθως αυτοί ανοίγουν ένα ιατρείο και χειρουργούν σε συνεργασία με μια πολυκλινική (π.χ. Ιασω) και το νοσοκομείο κρατά ανά χειρουργική επέμβαση ένα ποσοτό.
Μιλάμε για πολλά λεφτά γενικά
Θεωρητικά αν έχεις το κεφάλαιο μπορείς να κάνεις δικό σου χειρουργείο αλλά το κόστος είναι μεγάλο όπως και η συντήρηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top