ΤΕΦΑΑ ή Παιδαγωγικο;

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Γεια σααας!!! :)
Παω β' λυκειου ακομη οποτε εχω χρονο να κατσω να σκεφτω τι απ τα δυο να παω! Παντα ηθελα να γινω δασκαλα κυριως γιατι ολοι μου στην οικογενεια ακολουθησαν αυτο το επαγγελμα οποτε το βρηκα λιγο ευκολο αλλα συζητωντας με εναν οικονομολογο στο φροντ μου μ ειπε πως το παιδαγωγικο δεν εχει μελλον και καλυτερα να παω νομικα.
Ξερω οτι καμια δουλεια δεν εχει μελλον και λιγο πολυ ολοι θελουν να μας σπρωξουν νομικη και ιατρικη οποτε δεν το πηρα και τοσο υποψιν μου..
Απ την αλλη μαρεσει παρα πολυ η γυμναστικη και ο,τι σχετιζεται με αυτην και σκεφτομουν να περασω γυμναστικη ακαδημια αλλα δεν ξερω αν εκει θα βρω δουλεια ή κατι τετοιο.

Εσεις τι λετε? Γενικα ειμαι αρκετα καλη μαθητρια και αυτο με βαζει σε σκεψεις...
Σχολια δικα σας!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγνωστος Χ

Νεοφερμένος

Ο My Law αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Χαίρεται! Εγώ, λοιπόν θα πρότεινα να ακολουθήσεις κάτι που θα σου αρέσει. Να μην επηρεαστείς από κάποιον άλλο ,είτε είναι από την οικογένειά σου, είτε από το φροντιστήριο. Θα μπορούσες να δεις τα προγράμματα σπουδών των Σχολών που σε ενδιαφέρουν από τους σχετικούς ιστότοπους.
Όσον αφορά τις Σχολές που αναφέρεις...
α) Από το Παιδαγωγικό η αλήθεια είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις κάτι περισσότερο από το να γίνεις δασκάλα. Εν έτει 2013, το επάγγελμα του δασκάλου δεν προφέρει την επαγγελματική αποκατάσταση που προσέφερε κάποτε. Οι μισοί που πέτυχαν στο ΑΣΕΠ το 2009 ακόμη δεν έχουν διοριστεί και η κατάσταση στον ιδιωτικό τομέα είναι δύσκολη ,λόγω της οικονομικής ύφεσης της χώρας μας.
β) Όσον αφορά το ΤΕΦΑΑ, θα σου παραθέσω την εμπειρία μιας φίλης μου. Η φίλη μου ήταν αθλήτρια και ήθελε πάρα πολυ να μπει ΤΕΦΑΑ. Έδωσε κανονικά τα αγωνίσματα και είχε την απαιτούμενη βαθμολογία. Τελικά, αποφάσισε να μπει στο Πολιτικό της Νομικής, επειδή ήθελε να 'χει ένα <<χαρτί>>(έτσι μου είχε πει). Πέρα απ' αυτό, μπορείς από την συγκεκριμένη σχολή να γίνεις μόνο γυμνάστρια. Δε νομίζω ότι μπορείς να ασχοληθείς με κάτι άλλο.
Η απόφαση, φυσικά είναι δική σου. Προσπάθησε να σταθμίσεις τα ενδιαφέροντά σου, κάνοντας την καλύτερη δυνατή επιλογή. Μην επηρεαστείς από κανέναν. Βέβαια, και η παρούσα κατάσταση της Ελλάδας επηρεάζει την απόφαση των νέων. Όμως, μπορεί να αλλάξουν τα πράγματα στο προσεχές μέλλον.
Ό, τι χρειαστείς θα είμαστε εδώ.
Φιλικά ~ Άγνωστος Χ
Υ.Γ : Δες και αυτό το site (θα σου λυθούν αρκετές απορίες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BRUCE

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 237 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή είμαι στο Τ.Ε.Φ.Α.Α Θεσσαλονίκης στο 2ο έτος θα σου παραθέσω μερικές εντυπώσεις: Καταρχήν για να μπείς στο Τ.Ε.Φ.Α.Α θα πρέπει να το αγαπάς πολύ, και να μην βαριέσαι. Η σχολή δεν είναι καθόλου εύκολη. Υπάρχουν σε κάθες έτος 3 πρακτικά(για το Τ.Ε.Φ.Α.Α. της Θεσσαλονίκης μιλάω πάντα. Σε άλλα Τ.Ε.Φ.Α.Α. μπορεί να είναι αλλιώς) και αρκετά θεωρητικά που μερικά έχουν δυσκολίες. Θέλει διάβασμα και αρκετή προσπάθεια στα πρακτικά, που μερικά είναι δύσκολα(πχ. Στίβος,Ενόργανη) και θέλει προπόνηση και προσπάθεια για να τα περάσεις! Ωστόσο σαν σχολή είναι πολύ καλή και μαθαίνεις πολλά πράγματα. Οι εγκαταστάσεις εδώ είναι αρκετά καλές. Αν σου αρέσει λοιπόν ο αθλητισμός μπές στο Τ.Ε.Φ.Α.Α. και δεν θα το μετανιώσεις!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή είμαι στο Τ.Ε.Φ.Α.Α Θεσσαλονίκης στο 2ο έτος θα σου παραθέσω μερικές εντυπώσεις: Καταρχήν για να μπείς στο Τ.Ε.Φ.Α.Α θα πρέπει να το αγαπάς πολύ, και να μην βαριέσαι. Η σχολή δεν είναι καθόλου εύκολη. Υπάρχουν σε κάθες έτος 3 πρακτικά(για το Τ.Ε.Φ.Α.Α. της Θεσσαλονίκης μιλάω πάντα. Σε άλλα Τ.Ε.Φ.Α.Α. μπορεί να είναι αλλιώς) και αρκετά θεωρητικά που μερικά έχουν δυσκολίες. Θέλει διάβασμα και αρκετή προσπάθεια στα πρακτικά, που μερικά είναι δύσκολα(πχ. Στίβος,Ενόργανη) και θέλει προπόνηση και προσπάθεια για να τα περάσεις! Ωστόσο σαν σχολή είναι πολύ καλή και μαθαίνεις πολλά πράγματα. Οι εγκαταστάσεις εδώ είναι αρκετά καλές. Αν σου αρέσει λοιπόν ο αθλητισμός μπές στο Τ.Ε.Φ.Α.Α. και δεν θα το μετανιώσεις!!
αυτό για την ενόργανη το έχω ακούσει και σε άλλα Τ.Ε.Φ.Α.Α! Όντως νομίζω πως θα με δυσκόλευε και μένα, γιατί πρώτα από όλα δεν μου ταιριάζει:P
Γνώρισα πρόσφατα σε ένα σεμινάριο τένις ένα παιδί που σπουδάζει εκεί και μου έλεγε γενικά πως πάει το πρόγραμμα ενός εξαμήνου και δεν κρύβω ότι αν δεν είχα την κλίση προς βιολογία-χημεία θα ήμουν και εγώ εκεί:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisnats16

Νεοφερμένος

Ο chrisnats16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Λοιπόν, να ακολουθήσεις όποια σχολή αρέσει σε ΕΣΕΝΑ! Όμως, πρίν καταλήξεις στην επιλογή σου, φρόντισε να ενημερωθείς πλήρως για την κάθε σχολή που σε ενδιαφέρει, ειδικά όταν αυτές δεν σχετίζονται άμεσα μεταξύ τους, όπως στην περίπτωση σου. Το Παιδαγωγικό είναι μια καλή και αρκετά ενδιαφέρουσα σχολή με μεγάλο εύρος μαθημάτων. Εάν την ακολουθήσεις, κατά πάσα πιθανότητα θα βρεθείς να διδάσκεις σε μία τάξη. Σου αρέσει αυτό; Έχεις καλή σχέση με τα παιδιά ηλικίας δημοτικού; Τώρα η Νομική είναι επίσης μια καλή σχολή με εξίσου ενδιαφέρον πρόγραμμα σπουδών, η οποία προσφέρει πολλές δυνατότητες ειδίκευσης (με μεταπτυχιακό), το οποίο προσφέρει και ευελιξία επαγγελματικών επιλογών -δικηγόρος, δικαστικός, νομικός σύμβουλος, συμβολαιογράφος κλπ-. Με τη νομική θα κάνεις δουλειά γραφείου, θα συναναστρέφεσαι με πελάτες και πολύ πιθανών να βρίσκεσαι στο δικαστήριο συχνά. Αυτό θα σου άρεσε; Για το ΤΕΦΑΑ δεν ξέρω πολλά, πάντως η μεγαλύτερη διαφορά του με τις άλλες σχολές είναι οτι είναι πιο ευέλικτο ως προς τις συνθήκες εργασίας (δεν θα είσαι σε γραφείο, αίθουσα κλπ) και θα ασχολείσαι με τη φυσική κατάσταση των ΑΛΛΩΝ. Όχι με τη δική σου. Εάν σου αρέσει να γυμνάζεσαι μπορείς να το κάνεις παράλληλα με οποιεσδήποτε σπουδές, όχι αποκλειστικά με το ΤΕΦΑΑ. Κάπως έτσι, λοιπόν, θα πρέπει να αρχίσεις τις σκέψεις σου και να ξεκαθαρίσεις τι ακριβώς θέλεις... Επίσης να έχεις στο νου -χωρίς αυτός να είναι και καταλυτικός παράγοντας όμως- οτι καμία απο αυτές τις σχολές δεν φημίζεται για την επαγγελματική της αποκατάστση, τουλάχιστον στο παρόν.
Ελπίζω να σε βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Παρόμοια ιστορια εχω ζησει και γω.... Λάτρευα τον αθλητισμό και θα πήγαινα ΤΕΦΑΑ με τα 1000.. Όμως σιγα σιγα με ψησαν και στρωθηκα στο διαβασμα και πέρασα Ιατρική. Κοίτα θα σου πουν χιλιάδες μαλακιες για τα ΤΕΦΑΑ , ειδικα το καλοκαιρι που ερχεται, θα σε κάνουν να νιωθεις τυψεις μόνο που σκέφτεσαι αυτην την σχολή, θα νιώθεις λες και θα καταδικασεις τον εαυτο σου επιλέγοντας ΤΕΦΑΑ. Φυσικά για το καλό σου όλα αυτά... Απλά επέλεξε ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙΣ και μην ακους κανεναν. Επιλογες για την δικια σου ζωη κανεις, για κανενος αλλου. Και σε όποιον σου μιλήσει περί ανεργίας και σου αντιπροτεινει Νομική, μην μπεις καν στον κόπο να του απανττήσεις γιατι η Νομική εχει τεραστιο δεικτη ανεργιας και αν δεν εχεις ετοιμη δουλεια, ειναι παρα πολύ δύσκολο εώς ακατόρθωτο να κανεις κατι παραπάνω από το γνωστό '' μεροκάματο''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Nadiawow, δε χάνεις κάτι αν πας να παρακολουθήσεις ένα-δύο μαθήματα σε κάθε σχολή από αυτές που σέ ενδιαφέρουν, έτσι ώστε να σχηματίσεις μία καλύτερη γνώμη. Αναφορικά με το πρόγραμμα σπουδών της Νομικής, όταν θα το κοιτάξεις πιθανά θα καταλάβεις λιγότερο από το 1/3 των τίτλων - όχι παράλογο. Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη απορία, ρώτησέ μας.

Υγ. Δεν έχω καταλάβει αν όντως θέλεις να σπουδάσεις Παιδαγωγικό, ή απλώς το λες επειδή σπούδασαν οι συγγενείς σου. Προσωπικά, σε καμία περίπτωση δε συνιστώ Τ.Ε.Φ.Α.Α. μεταξύ των επιλογών σου. Βέβαια, γνώμες είναι αυτές, και το λέω χωρίς να σέ γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
συζητωντας με εναν οικονομολογο στο φροντ μου μ ειπε πως το παιδαγωγικο δεν εχει μελλον και καλυτερα να παω νομικα.

Αν δεν έγραφες ποιος σου το πρότεινε θα πίστευα ότι στο πρότεινε ο παππούς της γειτονιάς....Λογική μηδέν..

Ξερω οτι καμια δουλεια δεν εχει μελλον
Και δεν ευθύνεται αποκλειστικά η οικονομική κρίση...Υπάρχει-υπήρχε ο κορεσμός σε μερικά επαγγέλματα..Τόσο απλό αλλά μερικοί κάνουν τα στραβά μάτια και μετά κλαίγονται και ρίχνουν ευθύνες στο κράτος λες και δεν ήταν δικιά τος επιλογή ......Ειδικά για τα παιδαγωγικά, φτάνει πια, δεν χωράνε άλλοι εκτός και αν ξαφνικά η κάθε οικογένεια αποκτήσει άλλα 4-5 παιδιά..
8 παιδαγωγικά = 1600 άτομα το χρόνο
ΑΣΕΠ τελευταία φορά έγινε το 2009
μόνο από τότε δηλαδή το 2009 μέχρι και τους φετινούς αποφοίτους θα έχουμε 8000 πτυχιούχους...Τι θα κάνουν όλοι αυτοί!!!!!!!!

και λιγο πολυ ολοι θελουν να μας σπρωξουν νομικη και ιατρικη οποτε δεν το πηρα και τοσο υποψιν μου..
Για να σε θαυμάζουν και να λένε πωπω πέρασε νομική!!!!!!
δεν στο λέω προσωπικά γενικά αναφέρομαι, ούτε το λέω αρνητικά γιαυτές τις σχολές αλλά όπως είπα ΚΟΡΕΣΜΟΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Για να σε θαυμάζουν και να λένε πωπω πέρασε νομική!!!!!!


Πέρα απ' τους γονείς, στα φροντιστήρια αυτό γίνεται συνέχεια. Γιατί ενα φροντιστήριο δε θεωρεί επιτυχία μεγάλη το ΤΕΦΑΑ. Θέλει να έχει πχ 10 νομικές για να λένε οι περαστικοί όταν κοιτάνε τα χαρτιά «Πω δες εκεί 10 νομικές, 10 ιατρικές και 20 ΗΜΜΥ, πρέπει να είναι φοβερό φροντιστήριο»
Η αλήθεια όμως είναι οτι ανάμεσα στο ΤΕΦΑΑ, το παιδαγωγικό και τη νομική, η 3η σχολή έχει καλύτερες ευκαιρίες.
Απ' το παιδαγωγικό βγαίνεις δάσκαλος. ΑΣΕΠ δε γίνεται οπότε μένεις άνεργος
Απ' το ΤΕΦΑΑ γυμναστής βγαίνεις. Ή θα μπεις σε σχολείο (όπως είπα πριν με ΑΣΕΠ δε γίνεται) ή θα ανοίξεις δικό σου γυμναστήριο (θες πάνω απο 200.000 ευρώ για να στήσεις τα όργανα, τα μηχανήματα, και να πληρώνεις ενοίκιο για ένα τεράστιο κτήριο ή θα δουλέψεις σε ένα άλλο γυμναστήριο (δηλαδή ένα 300 το μήνα θα παίρνεις, μιας και στα περισσότερα γυμναστήρια τόσα δίνουν. Σκέψου οτι οι τιμές έχουν πέσει, υπάρχουν πολλά γυμναστήρια που με 15 ευρώ το μήνα μπορείς να πας, απο παλιά που ήταν 40 ευρώ
Νομική, έχει αρκετές διεξόδους κυρίως στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Γεια σααας!!! :)
Παω β' λυκειου ακομη οποτε εχω χρονο να κατσω να σκεφτω τι απ τα δυο να παω! Παντα ηθελα να γινω δασκαλα κυριως γιατι ολοι μου στην οικογενεια ακολουθησαν αυτο το επαγγελμα οποτε το βρηκα λιγο ευκολο αλλα συζητωντας με εναν οικονομολογο στο φροντ μου μ ειπε πως το παιδαγωγικο δεν εχει μελλον και καλυτερα να παω νομικα.
Ξερω οτι καμια δουλεια δεν εχει μελλον και λιγο πολυ ολοι θελουν να μας σπρωξουν νομικη και ιατρικη οποτε δεν το πηρα και τοσο υποψιν μου..
Απ την αλλη μαρεσει παρα πολυ η γυμναστικη και ο,τι σχετιζεται με αυτην και σκεφτομουν να περασω γυμναστικη ακαδημια αλλα δεν ξερω αν εκει θα βρω δουλεια ή κατι τετοιο.

Εσεις τι λετε? Γενικα ειμαι αρκετα καλη μαθητρια και αυτο με βαζει σε σκεψεις...
Σχολια δικα σας!:P

Εγώ πάντως πιστεύω πως πρέπει να ακολουθήσεις αυτό που θες ΕΣΥ ... Δεν γίνεται να επιλέγουμε επαγγέλματα βάσει της οικονομικής κατάστασης της χώρας η οποία στην τελική είναι ευμετάβλητη ... Πού ξέρεις πως θα είναι το επάγγλεμα του δασκάλου σε λίγα χρόνια ?
Αν δεν επιλέξεις με βάση την καρδιά σου θα είσαι για μια ζωή δυστυχισμένη ασκώντας ένα επάγγελμα αναγκαστικά ... Φιλικά ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως δε μπορω να ειμαι απολυτα αντικειμενικος, απλα θα ηθελα να σου καταθεσω τις εμπειριες μου και την αποψη μου ως φοιτητης παιδαγωγικου.

Μπηκα στο παιδαγωγικο το 2009, με τις υψηλοτερες βασεις στην ιστορια της λειτουργιας τους. Τοτε γινοταν ακομα ο τρελος χαμος και ολοι θελανε να μπουνε στη σχολη για τη "σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση". Και υστερα ηρθε η κριση... Οι συγχωνευσεις σχολειων, οι μηδαμινοι διορισμοι και παει λεγοντας!!

Ενα πραγμα θα σου πω: Ολοι οσοι επελεξαν τη σχολη για το σιγουρο χρημα (ενταξει, εδω ισως υπερβαλλω, εστω οι περισσοτεροι) χτυπανε το κεφαλι τους στον τοιχο τωρα. Και εξηγουμαι... Το παιδαγωγικο ειναι μια υπεροχη σχολη με μεγαλη "γκαμα μαθηματων". Σιγουρο θα υπαρξει τουλαχιστον μια θεματικη που θα ταιριαζει με τα ενδιαφεροντα σου. Περα απ' αυτο ομως, αν δε λατρευεις το συγκεκριμενο επαγγελμα, πολυ απλα δε μπορεις να σταθεις μεσα σε μια ταξη. Τωρα που καναμε τις πρακτικες μας οι περισσοτεροι τα χασανε και αρχισαν να κλαινε τη μοιρα τους. Και αυτο συνεβη γιατι την ιδια στιγμη ο δασκαλος πρεπει να ειναι μεταδοτης γνωσεων, ψυχολογος, να λειτουργει ως προτυπο, να περναει αξιες και ιδανικα κ.λ.π. Το παραπανω ειναι ενα χαρισμα, που δυστυχως δεν το ´χουν ολοι.

Η δικη μου συμβουλη ειναι: Αν εισαι σιγουρη πως θα σου αρεσε να γινεις δασκαλα, μπες στο παιδαγωγικο και να εισαι σιγουρη πως θα τη λατρεψεις και τη σχολη και το επαγγελμα. Αν εχεις εστω και την παραμικρη αμφιβολια, τοτε ψαξου λιγο καλυτερα προτου αποφασισεις. Προσωπικα δεν εχω μετανιωσει στιγμη για την επιλογη μου και δε νομιζω πως μπορουσα να κανω καλυτερη. Οσες φορες και αν συμπληρωνα το μηχανογραφικο μου, το παιδαγωγικο θα ηταν η πρωτη μου επιλογη. Μαλλον ειμαι απο τους τυχερους, μεσα στη γενικη ατυχια (ανεργια κ.λ.π). Ξερω ομως πως οταν καταφερω να βρω δουλεια σχετικη με τις σπουδες μου, τοτε θα κανω κατι που το γουσταρω απειρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nadiawow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Μαλιστα παιδια, πολυ ενδιαφερουσες απαντησεις !!:)
Η αληθεια ειναι πως δεν γνωριζω κ ολες τις σχολες. Ξερω οτι ανοιγω 1ο,3ο και 5ο πεδιο αλλα και μονο απ τους τιτλους των σχολων χανομαι.. κ εγω πιστευω οτι το καλυτερο πραγμα ειναι να διαλεξεις αυτο που πραγματικα θες καθως τιποτα δεν μενει σταθερο και σιγουρα δεν θα ηθελα να κανω μια δουλεια που δεν μάρεσει..
Κατα την γνωμη σας ποιες σχολες εχουν απορροφηση;... Ή αν θελετε αλλιως, ποιες σχολες για σας ειναι "ανουσιες" ;
Τι θα διαλεγατε τωρα ή τι δεν θα διαλεγατε ποτε;


Κουβεντα να γινεται.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Μαλιστα παιδια, πολυ ενδιαφερουσες απαντησεις !!:)
Η αληθεια ειναι πως δεν γνωριζω κ ολες τις σχολες. Ξερω οτι ανοιγω 1ο,3ο και 5ο πεδιο αλλα και μονο απ τους τιτλους των σχολων χανομαι.. κ εγω πιστευω οτι το καλυτερο πραγμα ειναι να διαλεξεις αυτο που πραγματικα θες καθως τιποτα δεν μενει σταθερο και σιγουρα δεν θα ηθελα να κανω μια δουλεια που δεν μάρεσει..
Κατα την γνωμη σας ποιες σχολες εχουν απορροφηση;... Ή αν θελετε αλλιως, ποιες σχολες για σας ειναι "ανουσιες" ;
Τι θα διαλεγατε τωρα ή τι δεν θα διαλεγατε ποτε;


Κουβεντα να γινεται.. :P
το παιδαγωγικο μεχρι προτινος ηταν η Νο 1 σχολη. Τωρα δεν ειναι τιποτα. τελειωνεις και ουτε διοριζεσαι ουτε μπορεις να κανεις κατι σχετικο στον ιδιωτικο τομεα, αντε σε κανενα ιδωτικο δημοτικο να μπεις αν εχεις μεσο ή προσοντα. Τουλαχιστον γυμναστης και να μη διοριστεις (που δεν θα γινει ποτε) μπορεις να δουλεψεις στον ιδωτικο τομεα σε γυμναστηριο,αθλητικο συλλογο ή λογω καλης φυσικης καταστασης ως σεκιουριτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
το παιδαγωγικο μεχρι προτινος ηταν η Νο 1 σχολη. Τωρα δεν ειναι τιποτα. τελειωνεις και ουτε διοριζεσαι ουτε μπορεις να κανεις κατι σχετικο στον ιδιωτικο τομεα, αντε σε κανενα ιδωτικο δημοτικο να μπεις αν εχεις μεσο ή προσοντα. Τουλαχιστον γυμναστης και να μη διοριστεις (που δεν θα γινει ποτε) μπορεις να δουλεψεις στον ιδωτικο τομεα σε γυμναστηριο,αθλητικο συλλογο ή λογω καλης φυσικης καταστασης ως σεκιουριτας.
Δεν παίζει να υπάρχει κάποιος στα Τ.ΕΦ.Α.Α που να το έχει σκεφτεί αυτό εδώ πέρα:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Δεν παίζει να υπάρχει κάποιος στα Τ.ΕΦ.Α.Α που να το έχει σκεφτεί αυτό εδώ πέρα:confused:
θα το σκεφτει βγαινοντας στην αγορα εργασιας. τα σωματικα προσοντα ειναι μεγαλο ατου στην εποχη μας με αυτα που γινονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
το παιδαγωγικο μεχρι προτινος ηταν η Νο 1 σχολη. Τωρα δεν ειναι τιποτα. τελειωνεις και ουτε διοριζεσαι ουτε μπορεις να κανεις κατι σχετικο στον ιδιωτικο τομεα, αντε σε κανενα ιδωτικο δημοτικο να μπεις αν εχεις μεσο ή προσοντα. Τουλαχιστον γυμναστης και να μη διοριστεις (που δεν θα γινει ποτε) μπορεις να δουλεψεις στον ιδωτικο τομεα σε γυμναστηριο,αθλητικο συλλογο ή λογω καλης φυσικης καταστασης ως σεκιουριτας.

Καταλαβαινω το σκεπτικο σου, αλλα επιτρεψε μου να σου πω πως εισαι λιγο απολυτος. Και εξηγουμαι: Σε περιπτωση που η κοπελα θελησει να γινει δασκαλα, αν και απο τα λεγομενα της αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι ψαχνει μια δουλεια με σχετικα σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση (και ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα, κανενας δε μπορει να την κατηγορησει γι'αυτο), το παιδαγωγικο ειναι μονοδρομος. Αν πραγματικα δειξεις θεληση, πεισμα και ενδιαφερον, κανενα πτυχιο δεν ειναι τιποτα. Σε πληροφορω πως υπαρχουν και μαθητες δημοτικου που κανουν ιδιαιτερα, κυριως επειδη οι γονεις τους δεν εχουν χρονο να τους προετοιμασουν, εστω και με 7 ευρω στην ωρα. Θελω να πω πως μεχρι να στρωσουν τα πραγματα, εναλλακτικες υπαρχουν... Με την ιδια λογικη και το πτυχιο του Πολιτικου Μηχανικου ειναι ενα τιποτα και παει λεγοντας! Τελος, ας μην ξεχναμε πως οι αδιοριστοι φιλολογοι λογου χαρη ειναι χιλιαδες περισσοτεροι απο τους δασκαλους. Και πιστεψε με, τα περισσοτερα φροντιστηρια ανα την Ελλαδα εχουν μονιμο προσωπικο και, οσο για ιδιαιτερα, δυσκολα θα εμπιστευτει καποιος το παιδι του σε εναν πιτσιρικα που μολις αποφοιτησε.

Απο εκει και περα η επιλογη ειναι δικη της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
εγω θα σου πω
βλεπεις ΤΙ σου αρεσει, ΤΙ μπορεις να κανεις, ΤΙ ζητα ή θα ζητα η κοινωνια και θα βρεις τη χρυση αρμονια

για να δεις τι θα σπουδασεις, πρεπει να δεις, ΣΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ, τι θες να κανεις
δηλαδη πως φανταζεσαι τον εαφτο σου στα 25? 30? 35? ειναι καπως δυσκολο
αλλα πχ αν δεν θες να ταξιδευεις και γινεις αεροσυνοδος, ειναι καπως χαζο...το καταλαβαινεις
ουτε το τι σου αρεσει ειναι αποκλειστικος παραγοντας...εμενα μου αρεσει να βλεπω ταινιες..δεν θα γινω και κριτικος ταινιων ομως
βρες τι ζητας απο τη ζωη και τι 8ες να κανεις ενα πτυχιο

θες δουλεια? θες πνευματικους οριζοντες μεγαλους? θες και τα 2? τι θες να κανεις με ενα πτυχιο?

δηλαδη εγω θα το πηγαινα ετσι
θελω να σπουδασω, γιατι? για να βελτιωθω σαν ανθρωπος να γνωρισω νεα πραγματα και να εχω μια αξιοπρεπη επαγγελματικη καριερα
πως φανταζομαι τον χαρακτηρα μου και την καριερα σε 10 χρονια 20 και σε 30 (εννοειται οσο πιο μακρια πας, τοσο πιο λαθος ειναι η εκτιμηση)
τι (περιπου) ειναι το επαγγελμα που θα μου γεμιζει ευχαριστα τη μερα? ποια θεωρηση για τη ζωη θα με γεμιζει? αυτη
απο ποιες σχολες το κανω αυτο? απο εκεινες, ε βλεπω την καλυτερη και παω

μπορει να αλλαξεις βεβαια...αλλα ε αν πχ πεις οτι σου αρεσει ενα εξωστρεφες επαγγελμα και κοσμοπολιτικο και εχεις στοιχειωδη αυτογνωσια...ε δεν θα πας να γινεις ψιλικατζης σε ερημονησι....ελπιζω να με πιανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Σε πληροφορω πως υπαρχουν και μαθητες δημοτικου που κανουν ιδιαιτερα, κυριως επειδη οι γονεις τους δεν εχουν χρονο να τους προετοιμασουν, εστω και με 7 ευρω στην ωρα. Με την ιδια λογικη και το πτυχιο του Πολιτικου Μηχανικου ειναι ενα τιποτα και παει λεγοντας! Τελος, ας μην ξεχναμε πως οι αδιοριστοι φιλολογοι λογου χαρη ειναι χιλιαδες περισσοτεροι απο τους δασκαλους. Και πιστεψε με, τα περισσοτερα φροντιστηρια ανα την Ελλαδα εχουν μονιμο προσωπικο και, οσο για ιδιαιτερα, δυσκολα θα εμπιστευτει καποιος το παιδι του σε εναν πιτσιρικα που μολις αποφοιτησε.

Απο εκει και περα η επιλογη ειναι δικη της.
αν για τα φιλολογικα μαθηματα δεν θα εμπιστευτουν ενα πιτσιρικα, γιατι να το κανουν για ενα παιδι δημοτικου, τη στιγμη που υπαρχουν μονιμοι δασκαλοι; Αλλωστε ιδιαιτερα δημοτικου κανει κι ενας αποφοιτος λυκειου, που ηταν καλος μαθητης στο σχολειο. Αλλωστε τα φιλολογικα μαθηματα ειναι πιο πιθανον να χρειαστουν βοηθητικη διδασκαλια μεσω ιδαιτερων απο οτι τα μαθηματα δημοτικουλ Πολιτικος ηχανικος πηγαινεις κι εξω, ανω δασκαλος ΠΟΥΘΕΝΑ!. Ηταν μια φουσκα που κρατησε καποια χρονια λογω των ολοημερων δημοτικων κι εσπασε ξαφνικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
αν για τα φιλολογικα μαθηματα δεν θα εμπιστευτουν ενα πιτσιρικα, γιατι να το κανουν για ενα παιδι δημοτικου, τη στιγμη που υπαρχουν μονιμοι δασκαλοι; Αλλωστε ιδιαιτερα δημοτικου κανει κι ενας αποφοιτος λυκειου, που ηταν καλος μαθητης στο σχολειο. Αλλωστε τα φιλολογικα μαθηματα ειναι πιο πιθανον να χρειαστουν βοηθητικη διδασκαλια μεσω ιδαιτερων απο οτι τα μαθηματα δημοτικουλ Πολιτικος ηχανικος πηγαινεις κι εξω, ανω δασκαλος ΠΟΥΘΕΝΑ!. Ηταν μια φουσκα που κρατησε καποια χρονια λογω των ολοημερων δημοτικων κι εσπασε ξαφνικα

Καλα, οτι το πτυχιο του δασκαλου ειναι αυστηρα περιοριστικο στον Ελλαδικο χωρο ειναι αληθεια.
Οσο για την αρχικη σου ερωτηση, μαλλον δεν καταλαβες το παραδειγμα μου. Εχεις ακουσει εσυ για κανεναν δασκαλο δημοτικου να κανει ιδιαιτερα σε παιδια της ταξης του;; Οσο μικροτερες ειναι οι ηλικιες, τοσο πιο περιοριστικη γινεται και η συγκεκριμενη συνθηκη. Αντιθετα ολοι γνωριζουμε πληθωρα παραδειγματων καθηγητων Γυμνασιου-Λυκειου (ειτε αυτοι ειναι Φιλολογοι, Μαθηματικοι, Φυσικοι κ.τ.λ), που ενω δουλευουν σε δημοσιο σχολειο κανουν παραλληλα και ιδιαιτερα μαθηματα και τις περισσοτερες φορες μαλιστα στους ιδιους τους τους μαθητες. Επομενως, ο γονεας που θελει να κανει ιδιαιτερα στο παιδι του που παει ακομα δημοτικο (κυριως οπως ειπα πριν επειδη δεν εχει χρονο να ασχοληθει μαζι του) θα αναζητησει καποιον αποφοιτο-αδιοριστο του παιδαγωγικου τμηματος. Και οχι, δε μπορει ενας τελειοφοιτος Λυκειου να κανει μαθημα σε ενα παιδι Δημοτικου. Για την ακριβεια, ουτε ενας φιλολογος, μαθηματικος κ.τ.λ μπορει και ουτε θα επρεπε να το κανει. Και ξερεις γιατι;; Γιατι η παιδαγωγικη ειναι ολοκληρη επιστημη. Σ' αυτες τις ηλικιες μαθαινεις στο παιδι πως μπορει να "μαθει" να ανακλυπτει μονο του τη γνωση, κατι που δεν εχει τις γνωσεις να κανει ενας καθηγητης της δευτεροβαθμιας, γιατι πολλοι απλα οι 9 στους 10 δεν εχουν ουδεμια παιδαγικη καταρτιση. Ολα αυτα βασιζονται σε κονστρουκτιβιστικες θεωριες, θεωριες ανακαλυπτικης μαθησης κ.λ.π, που οι αποφοιτοι Λυκειου, αλλα και σχολων που σε οδηγουν στη Δευτεροβαθμια Εκπαιδευση, δεν εχουν ιδεα τι ειναι. Στη θεωρια και ενας αριστος αποφοιτος Λυκειου θα μπορουσε να διδαξει αχραια σε μαθητες Γυμνασιου, στην πραξη φαινεται ο γνωστικα-παιδαγωγικα καταρτισμενος και ο μαγκας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Στο θέμα μας , όσο και να το λέμε η σχολή με περισσότερους επαγγελματικούς ορίζοντες (Παιδαγωγικά , Νομική , ΤΕΦΑΑ) είναι η νομική . Ένας απόφοιτος νομικής , άνετα το γυρνάει και σε δημοσιογραφία , αφού κανείς δεν μπορεί να τον ξεγελάσει εύκολα πάνω σε θέματα νόμων, και παρουσιαστής (Έλλη Στάη , Αυτιάς , και οι δύο απόφοιτη νομικής :P ) και γενικά έχει πολλές παραλλαγές .. Εκπαιδευτικά , τουλάχιστον τώρα είναι τελειωμένα .. Το 2012 διορίστηκαν 5 δάσκαλοι , 5! Και αναλογιστείτε πως το 2009 είχε βάση ~19000 νομίζω! Όσο για το ΤΕΦΑΑ πρέπει να είσαι τρελαμένη με την γυμναστική και να είναι κάτι που θα το κυνηγήσεις πάρα πολύ για να πετύχεις ! Χρόνο έχεις ακόμα , η επιλογή ειναι δική σου , θα περάσουν πολλά απο το μυαλό σου , σκέψου μόνο αυτό που θα σε κάνει χαρούμενη σε 5 , 10 χρόνια αλλά και σε 30..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top