ECPE Vs CELP

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι... Μέχρι τέλος του μηνός έχω προθεσμία να κάνω τα χαρτιά μου για ECPE ή MSU CELP. Δεν ξέρω ποιο από τα 2 να διαλέξω να δώσω... Πιστεύω και στα δύο είμαι καλός αλλά για το ECPE έχω κάποιες επιφυλάξεις... Η καθηγήτριά μου μου είπε ότι το MSU δεν δίνει επάρκεια διδασκαλίας... όχι βέβαια ότι με καίει αυτό το θέμα αλλά οκ... δεν ξέρω, μήπως μπορεί κανένας να μου πει τη γνώμη του;; ευχαριστώ πολύ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
δωσε και τα 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
το ecpe ειναι γνωστο και δινει επαρκεια διδασκαλιας τωρα το αλλο που αναφερεις πρωτη φορα το ακουω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
και τα 2 δεν νομιζω. πρωτον για οικονομικους λογους, που να βρεις 335€ και για τα 2 αλλα επισης πεφτουν με τις εξετασεις στο σχολειο οποτε...
το MSU ειναι παλι πτυχιο απο το πανεπιστημιο του Michigan (Michigan State University) εξου και MSU, ειναι και παγκοσμιως αναγνωρισμενο, και για τα ελληνικα δεδομενα αναγνωρισμενο και απο τον ΑΣΕΠ απλως δεν δινει επαρκεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
δωσε ecpe και esb-ulan
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
το 2ο ειναι αναγνωρισμενο;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peggykast

Νεοφερμένος

Η peggykast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι... Μέχρι τέλος του μηνός έχω προθεσμία να κάνω τα χαρτιά μου για ECPE ή MSU CELP. Δεν ξέρω ποιο από τα 2 να διαλέξω να δώσω... Πιστεύω και στα δύο είμαι καλός αλλά για το ECPE έχω κάποιες επιφυλάξεις... Η καθηγήτριά μου μου είπε ότι το MSU δεν δίνει επάρκεια διδασκαλίας... όχι βέβαια ότι με καίει αυτό το θέμα αλλά οκ... δεν ξέρω, μήπως μπορεί κανένας να μου πει τη γνώμη του;; ευχαριστώ πολύ! :)
Μη το ρισκάρεις δώσε αυτό για το οποίο αισθάνεσαι πιο σίγουρος. Το ECPE είναι δύσκολο πτυχίο στο λέω από εμπειρία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά!
Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι... Μέχρι τέλος του μηνός έχω προθεσμία να κάνω τα χαρτιά μου για ECPE ή MSU CELP. Δεν ξέρω ποιο από τα 2 να διαλέξω να δώσω... Πιστεύω και στα δύο είμαι καλός αλλά για το ECPE έχω κάποιες επιφυλάξεις... Η καθηγήτριά μου μου είπε ότι το MSU δεν δίνει επάρκεια διδασκαλίας... όχι βέβαια ότι με καίει αυτό το θέμα αλλά οκ... δεν ξέρω, μήπως μπορεί κανένας να μου πει τη γνώμη του;; ευχαριστώ πολύ! :)

όχι το celp νομίζω πως δεν δίνει επάρκεια (google it) αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για σπουδές στο University of Michigan (το state νομίζω)

το 2ο ειναι αναγνωρισμενο;;

όχι, το esb δεν αξίζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

radiophonic

Νεοφερμένος

Ο radiophonic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
εσυ χαρη ποιο coursebook εκανες ; αν δε σε ενδιαφερει η επαρκεια τοτε δωσε city and guilds εκτος απο ecpe
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Δεν ξέρω... :/ η επάρκεια όπως είπα δεν με ενδιαφέρει πολύ... θέλω ένα πτυχίο επιπέδου Γ2 αναγνωρισμένο και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό... Πιστεύω ότι το MSU - CELP είναι εξίσου αναγνωρισμένο και στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και δεν νομίζω να έχω διαφορετική αντιμετώπιση σε σύγκριση με κατόχους ECPE ή Cambridge Proficiency... Τέλος, θέλω να είμαι σίγουρος, εντάξει όσο γίνεται, δεν μπορείς να είσαι απολύτως σίγουρος για τίποτε, αλλά να έχω περισσότερες πιθανότητες να το πάρω... Όσο για την επάρκεια δεν καίγομαι κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Ελεος με την επάρκεια. Λες και σε πάρουν σε φροντιστήριο να διδάξεις αγγλικά.
Δώσε αυτό που σου είναι πιο εύκολο για να το πάρεις. Στον ΑΣΕΠ όλα το ίδιο είναι.
Και στο βιογραφικό σου, δε θα φαίνεται πουθενά.
Ολοι γράφουν «Certificate of proficiency in english». Πουθενά δε θα γράψεις αν έχεις cambridge και με πόσο το πήρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Ακριβώς... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
εσυ χαρη ποιο coursebook εκανες ; αν δε σε ενδιαφερει η επαρκεια τοτε δωσε city and guilds εκτος απο ecpe

Αυτά τα 2:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εξαρτάται πού στο εξωτερικό (σε ποια χώρα και σε ποιο τομέα). Π.χ. αν θες να πας για σπουδές στην Αγγλία, το πιθανότερο είναι να σου είναι και τα δύο άχρηστα αφού τα περισσότερα πανεπιστήμια ζητάνε πλέον IELTS.

Αν ξέρεις πού θα το χρησιμοποιήσεις, τσέκαρε ποιο θα σου είναι πιο χρήσιμο και δώσε αυτό. Αλλιώς δώσε αυτό που σου φαίνεται πιο εύκολο / αυτό που έχεις τις περισσότερες πιθανότητες να περάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Εξαρτάται πού στο εξωτερικό (σε ποια χώρα και σε ποιο τομέα). Π.χ. αν θες να πας για σπουδές στην Αγγλία, το πιθανότερο είναι να σου είναι και τα δύο άχρηστα αφού τα περισσότερα πανεπιστήμια ζητάνε πλέον IELTS.

Αν ξέρεις πού θα το χρησιμοποιήσεις, τσέκαρε ποιο θα σου είναι πιο χρήσιμο και δώσε αυτό. Αλλιώς δώσε αυτό που σου φαίνεται πιο εύκολο / αυτό που έχεις τις περισσότερες πιθανότητες να περάσεις.
Ελλάδα θα σπουδάσω, αλλά μετά θέλω να βγω στο εξωτερικό να δουλέψω. Δεν έχει σχέση αυτό που θέλω με άριστη γνώση αγγλικών, δηλαδή αγγλική φιλολογία κλπ... απλώς πιστεύω ότι ένα αναγνωρισμένο proficiency μου χρειάζεται.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τότε πραγματικά δεν έχει σημασία ποιο θα δώσεις. Δώσε αυτό που έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάρεις σε αυτή τη φάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KotCoC100

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο KotCoC100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Τότε πραγματικά δεν έχει σημασία ποιο θα δώσεις. Δώσε αυτό που έχεις περισσότερες πιθανότητες να πάρεις σε αυτή τη φάση.
Έτσι θα κάνω, ναι... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
και εγω συμφωνω πως καλυτερα ειναι να δωσεις το ecpe..ουτε εγω καιγομαι για την επαρκεια αλλα σιγουρα cambridge-michigan = πιο αξιοπιστα..οκ και το msu michigan ειναι αλλα δεν νομιζω πως ειναι (και αν ειναι, οτι θα παραμεινει) στην κορυφη οπως το ecpe..the choice is yours ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnietraf

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Στατιστικής ΟΠΑ και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,889 μηνύματα.
εγω παιδια msu
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yellowsoldier

Νεοφερμένος

Ο yellowsoldier αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
εγω εδωσα msu celp και το πηρα με 87/100
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top