Γιατί τόση υποκρισία στις ανθρώπινες σχέσεις;

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Όσο περνάει ο καιρός τόσο διαπιστώνω πόσο "φτηνός" είναι ο κόσμος μας...Φέρνω σαν παράδειγμα την -ας την λέμε- κολλητή μου. Γνωριστήκαμε πέρυσι δέσαμε από την πρώτη στιγμή και η μια αποκαλούσε την άλλη "αδελφή" -καλά και τώρα το κάνουμε αυτό μόνο που δεν το εννοούμαι και τόσο!-. Το θέμα είναι πως φέτος μπήκαν κι άλλοι στη μέση, κάποιοι που μέχρι πέρσυ εκείνη έκραζε επειδή πουλούσαν υφάκι και ειρωνίες φέτος όμως έχουν σχεδόν την ίδια θέση με μένα. Βέβαια ενώ μπροστά τους είναι όλο γλύκες και χαρές σε μένα εξακολουθεί να τους κραζει (!) Το συμπέρασμα είναι οτι εκείνη γίνεται αγαπητή σε όλους ενώ εγώ που δεν γουστάρω να τους γλείφω και να τους κάνω κοπλιμέντα που την ίδια στιγμή μετανιώνω (τύπου, τι ωραία που είναι τα μαλλιά σου μτφρ: μα πόσο ΔΕΝ σου πάει το κούρεμα!) να γίνομαι ξινή. κλειστή και άλλα τέτοια ωραία. Γενικεύοντας με λίγα λόγια γιατί να υπάρχει τόση υποκρισία στον κόσμο; Όσο περνάει ο καιρός και δεδομένου των νέων συνθηκών -ναι κι εγώ έτσι έκανα και γινόμουν "καλή" φίλη μα ευτυχώς ξύπνησα και είδα ότι δεν οφελεί και πουθενά το ψέμα- πιστεύω οτι δεν πρόκειται ποτέ να βρω κάποιον που πραγματικά να είναι αληθινός. Είμαι υπερβολικά απαισιόδοξη ή όντως έτσι είναι; Τι πιστεύεται;


Αξίζει να το ακούσετε! Η κοπέλα καταλαβαίνει εκείνη την στιγμή τον ψεύτικο κόσμο που έχει δημιουργήσει και σιχαίνεται τον εαυτό της :/: Ίσως είναι η αρχή για ένα καλύτερο αύριο. Αυτογνωσία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Βραδιάτικα δες προβλήματα που έχει ο κόσμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Κολλητή από πέρυσι κιόλας ;
Την λες αδελφή,ενώ δεν το εννοείς;
Something is wrong here, dude .

Κατ'εμέ και η λέξη ''φίλος'' είναι πολύ τιμητικό χαρακτηριστικό.Πρέπει να αξίζει για να τον/την αποκαλέσεις φίλο.Πόσο μάλλον κολλητός/ή ή αδελφός/η.
Έχετε καταντήσει να λετε φίλο αυτόν που γνωρίσατε χθες στο μετρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Βραδιάτικα δες προβλήματα που έχει ο κόσμος...
Δεν είναι σημαντικό πρόβλημα αυτό που περιγράφει; Μάλιστα.
Έλεος με την κυνικότητα σε αυτό το site,καταντάει βαρετό really. :P

girly14,προφανώς και δεν είναι όλα τα άτομα μέσα στην υποκρισία.
Θα μάθεις σιγά σιγά -και μέσα από πολλά στραβοπατήματα και λάθη εννοείται-,το ποιος αξίζει και ποιος όχι.

Γενικά ισχύει ότι η εφηβεία είναι αρκετά δύσκολη και μεταβατική περίοδος που επηρεάζει εκτός από το ίδιο το άτομο και τις σχέσεις τους με τους γύρω. Όσο μεγαλώνεις αλλάζει λίγο το πράγμα,νομίζω.
Ξέρεις να ξεχωρίζεις λίγο καλύτερα μερικές συμπεριφορές,
να αναγνωρίζεις κάποια "μηνύματα" στην συμπεριφορά του άλλου,κλπ.

Σχετικά με τα ψέματα τώρα,και τα σχόλια πίσω από την πλάτη,είναι αρκετά συνηθισμένο φαινόμενο..
Φυσικά και το καλύτερο είναι να δηλώνεις ποιος είσαι,
να τα λές στον άλλον όπως πρέπει και σταράτα,να είσαι ειλικρινής και σωστός,
αλλά αυτό μερικές φορές φέρνει και αντιπάθειες,
οπότε πολλά άτομα το αποφεύγουν,όπως καταλαβαίνεις.

Τώρα γενικότερα εσύ από την στιγμή που δεν νιώθεις καλά με το ψέμα και την υποκρισία,
είναι λογικό να σε ενοχλούν όλα αυτά.
Μην αλλάξεις σε καμία περίπτωση τον τρόπο σκέψης σου και προσπάθησε να βρείς άτομα που να εκφράζει ο τρόπος ζωής τους τις δικές σου απόψεις. Τώρα αν κάτι σε ενοχλεί και δυσφορείς στη συμπεριφορά του άλλου να το δηλώνεις ανοικτά και εσύ με τη σειρά σου,σε κάθε περίπτωση. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Δεν είναι σημαντικό πρόβλημα αυτό που περιγράφει; Μάλιστα.
Και βέβαια είναι σημαντικό.Και το προσεγγίσει πολύ σωστά.
Μου το χάλασε λίγο στο σημείο που εγινε η φίλη της ''κολλητή'',και μάλιστα μέσα σε τέτοιο περιορισμένο χρονικό διάστημα.

Για να λέμε και την αλήθεια,περίμενα πώς και πώς να φτιάξει κάποιος τέτοιο θρεντ.
Με προβληματίζει και εμένα αυτό το φαινόμενο.
Αγαπητή θεματοθέτρια,καλό είναι να την αποφεύγεις μια τέτοια ''φίλη''-φιδακι.
Εσύ μείνε με την ειλικρίνειά σου,ούτε εμένα μου άρεσε ποτέ να λέω ανούσια,γλυκανάλατα λόγια και κομπλιμάν σε τρίτους,έτσι για να χαιδεύω τα αυτάκια τους.Και μετά σε λένε κακό:mad:
Και ναι,κάτι χέλια όπως η φίλη σου,είναι πάντα περιτρυγιρισμένοι απο λεγεώνες ανθρώπων,και εμείς μενουμε μονοι.
Μην είσαι τόσο απαιδιόδοξη (στο λέει μια απαισιόδοξη:P )
Όσο θα είσαι δίπλα σε τυπάκια-σουπιές,δε θα βρεις ποτέ την ευκαρια να γνωρίζεις τον εναν και μοναδικό,πραγματικό φίλο/η.Για αυτό καν'την όσο είναι νωρίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Προσωπικά αυτό κάνω , κανονίζουν για καφέ και βρίσκω δικαιολογίες για να τους αποφευγωμε , αυτό όμως με κάνει ολίγον ακοινώνητη, κάτι που με στεναχωρεί. Κι επειδή η κατάσταση που περιγράφω περιλαμβάνει όλους τους γνωστούς μ οι επιλογές ειναι είτε να παρασυρθω είτε να μείνω μόνη μ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Καμάρι μου,θα σου πώ τί τακτική ακολουθώ απο πέρσι .
Έχεις τη δυνατότητα ούτε να παρασυρθείς,ούτε να μείνεις μόνη.
Απλά να τους κάνεις παρέα ''επιφανειακά''.Δε ξέρω αν αντιλαμβάνεσαι τί εννοώ,τα λέω και κάπως περίεργα,αλλά αν πχ έρχεται η λεγαμενη και προσπαθεί να σου μυξοκλαφτεί για κάποιον/α ,πες της ενα στοοοοοοοοοοοοοπ ,δε θέλω να σε ακούω.
Ή ξερω γω σε ενοχλεί κάτι; Πες το ξεκάθαρα.Νομίζω το είπε και η φίλτατη πιο πάνω.
Εμένα πάντως με έχει απελευθερώσει πάρα πολύ αυτό.Και έχω πάψει να έρχομαι σπιτι μου και να λέω ''αχ γιατι δεν το είπα τη στιγμή που έπρεπε;'' ,να αισθάνομαι ενα ψυχοπλάκωμα κτλ κτλ.
Είμαι κάπως σε φάση: και κάνω παρέα μαζί σας,αλλά ως εκεί αν κανετε αποπειρες να με μειώσετε,να ριξετε σπόντα ή να κουτσουμπολέψετε κάποιον πισω απο την πλάτη του και μετά να κανετε τους γλυκύτατους,ε εκεί δαγκώνω άσχημα.Αποκτώ το eye of a paranoid leader .:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hatemost

Νεοφερμένος

Ο Άρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Δε ξέρω αν ισχύει αυτό που θα πω αλλά θα μιλήσω προσωπικά για μένα.Οι παρέες των αγοριών σ αυτές τις ηλικίες είναι πιο ''δεμένες''.Βέβαια ξέρω και καταστάσεις που δείχνουν το αντίθετο,αλλά αυτό έχω παρατηρήσει.Τα κορίτσια έχουν μια ζήλια μεταξύ τους ακόμη κι αν είναι ''κολλητές''.Σαν η μια να θέλει να φάει την άλλη.Εγώ προσωπικά κολλητό μου θεωρώ μόνο ένα άτομο με το οποίο έχω περάσει πάρα πολλές καταστάσεις είτε εύκολες είτε δύσκολες,τον στήριξα και με στήριξε 7-8 χρόνια τώρα.Οι υπόλοιποι είναι απλά φίλοι μου,με τους οποίους θα βγω να πιω καφέ και θα πω μια μαλακία.Τώρα για τη περίπτωση σου δε ξέρω τι να σου πω,οι σταθερές φιλίες για να χτιστούν θέλουν χρόνο και πάνω απ όλα ειλικρίνεια.Θα σου πω κάτι ακόμα και ίσως με θεωρήσεις κομπλεξικό,αλλά όταν με πλησιάζει μια κοπέλα είτε για παρέα είτε για σχέση είμαι πολύ καχύποπτος γιατί όπως είπα και πριν τα βιώματα μου,μου έχουν αποδείξει πως πάντα κάποιο σκοπό έχετε όταν πλησιάζετε κάποιον άλλο,είτε κορίτσι είτε αγόρι.Εγώ το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι να τη πιάσεις και να της μιλήσεις ανοιχτά,έτσι λύνονται τα προβλήματα και χτίζονται οι πραγματικές φιλίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φρι

Διάσημο μέλος

Η φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,022 μηνύματα.
Δε ξέρω αν ισχύει αυτό που θα πω αλλά θα μιλήσω προσωπικά για μένα.Οι παρέες των αγοριών σ αυτές τις ηλικίες είναι πιο ''δεμένες''.Βέβαια ξέρω και καταστάσεις που δείχνουν το αντίθετο,αλλά αυτό έχω παρατηρήσει.Τα κορίτσια έχουν μια ζήλια μεταξύ τους ακόμη κι αν είναι ''κολλητές''.Σαν η μια να θέλει να φάει την άλλη.Εγώ προσωπικά κολλητό μου θεωρώ μόνο ένα άτομο με το οποίο έχω περάσει πάρα πολλές καταστάσεις είτε εύκολες είτε δύσκολες,τον στήριξα και με στήριξε 7-8 χρόνια τώρα.Οι υπόλοιποι είναι απλά φίλοι μου,με τους οποίους θα βγω να πιω καφέ και θα πω μια μαλακία.Τώρα για τη περίπτωση σου δε ξέρω τι να σου πω,οι σταθερές φιλίες για να χτιστούν θέλουν χρόνο και πάνω απ όλα ειλικρίνεια.Θα σου πω κάτι ακόμα και ίσως με θεωρήσεις κομπλεξικό,αλλά όταν με πλησιάζει μια κοπέλα είτε για παρέα είτε για σχέση είμαι πολύ καχύποπτος γιατί όπως είπα και πριν τα βιώματα μου,μου έχουν αποδείξει πως πάντα κάποιο σκοπό έχετε όταν πλησιάζετε κάποιον άλλο,είτε κορίτσι είτε αγόρι.Εγώ το μόνο που μπορώ να σου προτείνω είναι να τη πιάσεις και να της μιλήσεις ανοιχτά,έτσι λύνονται τα προβλήματα και χτίζονται οι πραγματικές φιλίες.

Ακριβώς έτσι. Πάντα θα είμαστε ζηλιάρες εμείς οι γυναίκες:redface::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Καμάρι μου,θα σου πώ τί τακτική ακολουθώ απο πέρσι .
Έχεις τη δυνατότητα ούτε να παρασυρθείς,ούτε να μείνεις μόνη.
Απλά να τους κάνεις παρέα ''επιφανειακά''.Δε ξέρω αν αντιλαμβάνεσαι τί εννοώ,τα λέω και κάπως περίεργα,αλλά αν πχ έρχεται η λεγαμενη και προσπαθεί να σου μυξοκλαφτεί για κάποιον/α ,πες της ενα στοοοοοοοοοοοοοπ ,δε θέλω να σε ακούω.
Ή ξερω γω σε ενοχλεί κάτι; Πες το ξεκάθαρα.Νομίζω το είπε και η φίλτατη πιο πάνω.
Εμένα πάντως με έχει απελευθερώσει πάρα πολύ αυτό.Και έχω πάψει να έρχομαι σπιτι μου και να λέω ''αχ γιατι δεν το είπα τη στιγμή που έπρεπε;'' ,να αισθάνομαι ενα ψυχοπλάκωμα κτλ κτλ.
Είμαι κάπως σε φάση: και κάνω παρέα μαζί σας,αλλά ως εκεί αν κανετε αποπειρες να με μειώσετε,να ριξετε σπόντα ή να κουτσουμπολέψετε κάποιον πισω απο την πλάτη του και μετά να κανετε τους γλυκύτατους,ε εκεί δαγκώνω άσχημα.Αποκτώ το eye of a paranoid leader .:P


Αχ δεν ξερω μου φαίνεται κάπως να την πιασω και να της το πω στα ισα,γενικοτερα η φιλη μ ειναι καπως εαυτουλα και θα παρεξηγηθει αν παψω να την παρηγορω ολ δε ταιμ βεβαια στα δικα ζορια μου εκεινη απηχε γτ το αγορι της αποτελουσε προτεραιοτητα στην χειροτοτερη στιγμη της ζωης μ...
Τεσπα τουλαχιστον ομως εχω και καποιον να μιλαω στο τηλεφωνο,οι παλιοι μας φιλοι που εως περυσι μ ενεκριναν τωρα με θαβουν μπροστα της , εγω δν τους γουσταρω πια γιατι ειναι περα για περα υποκριτες και γενικα η ολη κατασταση ειναι καπως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
....
κανε φιλους στο ιντερνετ :P
ειναι το ιδιο πραγμα, μονο που γλιτώνεις απο αυτους κλεινοντας το πισι
(ενω στο ρηαλ λαηφ πρεπει να περιμενεις να πεθανουν ή, ακομα χειρότερα, να παντρευτούν
για να παψουν να σε παιρνουν τηλ :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Είναι χειρότερο να παντρευτείς απ'το να πεθάνεις ; χαχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dre@m-0n-me

Νεοφερμένος

Η Νινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως στις εποχες που ζουμε συνανταει κανει πιο ευκολα την υποκρισια,την προδοσια και τα ψεματα,παρα κατι αληθινο σαν την αγαπη...Αλλα αυτο δεν σημαινει πως εχουν σταματησει και να υπαρχουν...Μαλιστα πολλες φορες βρισκονται στο αμεσο μας περιβαλλον απλως εμεις ειμαστε επικεντωμενοι περισσοτερο στο να ανιχνευουμε τα ασχημα παρα τα καλα και δεν το συνηδητοποιουμε πως αυτο που ψαχνουμε ειναι διπλα μας.:) Μην ανυσηχεις,θα βρεις καποιον που θα στο αποδειξει! ^_^ αξιζει την αναμονη κατα την γνωμη μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι πως στις εποχες που ζουμε συνανταει κανει πιο ευκολα την υποκρισια,την προδοσια και τα ψεματα,παρα κατι αληθινο σαν την αγαπη...Αλλα αυτο δεν σημαινει πως εχουν σταματησει και να υπαρχουν...Μαλιστα πολλες φορες βρισκονται στο αμεσο μας περιβαλλον απλως εμεις ειμαστε επικεντωμενοι περισσοτερο στο να ανιχνευουμε τα ασχημα παρα τα καλα και δεν το συνηδητοποιουμε πως αυτο που ψαχνουμε ειναι διπλα μας.:) Μην ανυσηχεις,θα βρεις καποιον που θα στο αποδειξει! ^_^ αξιζει την αναμονη κατα την γνωμη μου!
Το καλό πράγμα αργεί να γίνει έτσι δεν λένε; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dre@m-0n-me

Νεοφερμένος

Η Νινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Το καλό πράγμα αργεί να γίνει έτσι δεν λένε; ;)
Ναι η αληθεια ειναι αυτη...Αλλα αξιζει την αναμονη αφου μπορει να δωσει σε ολη σου την ζωη νοημα..Ναι,εστω αυτο...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolaos p.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Τώρα τι απάντηση περιένετε χριστουγεννιάτικα σε αυτή την ερώτηση? :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
βασικά φταίμε εμείς που έχουμε γίνει τόσο επιλεκτικοί.κάνουμε παρέα μόνο π.χ. μοδάτους θέλουμε αγόρι/κορίτσι μόνο ξανθό που να ειναι πχ σινεφιλ......και δεν λέμε ξεκάθαρα αυτό που θέλουμε,γιατί ούτε ο άλλος τολμάει να το κάνει,έτσι μπερδευόμαστε αλλάζουμε επιφανειακα τους εαυτούς μας για να γίνουμε αρεστοί σε κάποιους τους οποίους μετά από ενα μήνα θα προσπαθούμε να ξεφορτωθουμε......................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitra12345

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Ok.....Ναι είναι σημαντικό το πρόβλημά σου αλλά για εμένα φταις και εσύ!
Δεν μπορείς να λες φίλη και κολλητή μία κοπέλα που όπως σου αποδείχθηκε....δεν την γνώριζες τόσο καλά....
Μια φράση κλισέ: "φίλοι είναι μόνο λίγοι στα αλήθεια και κολλητοί σχεδόν κανένας.."
και εγώ έχω φίλους που τους λέω ότι είναι αδέρφια μου όμως για να τους το πώ πέρασαν χρόνια......και αφού το πίστεψα με όλο μου το έιναι τους είπα οικογένεια....(είναι λίγοι πολύ λίγοι)....Σαφώς κάποιες στιγμές με απογοητεύουν και τους κρίνω.....αλλά πάντα μπροστά τους και με επιχειρήματα!
είναι πολύ ωραίο να έχεις φίλους και πολύ δύσκολο!
κατα την γνώμη μου άμα δεν μπορείς να αποδεχθείς τα μειονεκτήματα του άλλου αδυνατείς να γίνεις και να γίνει αληθινός φίλος του!
polymnia-->like
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

girly14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η girly14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 287 μηνύματα.
Ίσως να μην ειναι κολλητη που σιγουρα δεν ειναι, εγω μετα απο καποια γεγονοτα δεν την βλεπω καθολου σαν "αδερφη" μου, δεν μπορω φυσικα να την απορριψω και τελειως γιατι την χρειαζομαι αφου γενικα ειμαι ενα κλειστο ατομο κι αυτη ειναι απο τις λιγες παρεες που εχω. Αυτο που κανω ειναι να μην συμμετεχω σε συζητησεις που κανει και τους δηθεν κουλ κατι που οπως προειπα με κανει λιγο ξινη αλλα το εχω δεχτει γιατι πραγματικα αυτο με εκφραζει. Ισως το σχολειο να μην ειναι το τελειο μερος για να βρεις αληθινους φιλους δεδομενου και της εφηβειας, ισως το μελλον να ειναι πιο ευοιωνο και να βρω ατομα που θα εκτιμησω πραγματικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
...η ζωή είναι μικρή παιδιά..ζήστε με ανθρώπους που τους αγαπάτε και σας αγαπούν, που τους εμπιστεύεστε και σας εμπιστεύονται..
Μην μένετε με ανθρώπους που δεν σας γεμίζουν. Που δεν ταιριάζετε απλά και μόνο για να έχετε με κάποιον να βγαίνετε.Οι ανθρώπινες σχέσεις δεν είναι παιχνιδάκι...ούτε και τα συναισθήματα των ανθρώπων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top