Κατάργηση της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
Υποχρεωτική στράτευση με την ολοκλήρωση της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ή τη συμπλήρωση του 18ου έτους της ηλικίας, αύξηση της στρατιωτικής θητείας στους 11 μήνες από τους εννέα που είναι σήμερα, τέσσερις συνεχόμενες σειρές κατάταξης (ΕΣΣΟ) μέσα στον χρόνο, καθώς και σαρωτικές αλλαγές στον τρόπο εκπαίδευσης των στρατευσίμων περιέχει η πρόταση των συναρμόδιων διευθύνσεων του ΓΕΕΘΑ για τη στρατιωτική θητεία, η οποία βρίσκεται στα χέρια της στρατιωτικής ηγεσίας.
Οπως αποκαλύπτει σήμερα η «κυριακάτικη δημοκρατία», οι αλλαγές που προτείνονται για τη στρατιωτική θητεία, εφόσον υιοθετηθούν από την πολιτική ηγεσία και μετά και από την τρικομματική κυβέρνηση, αναμένεται να φέρουν τα πάνω κάτω στη ζωή χιλιάδων νέων ανθρώπων και φυσικά των οικογενειών τους.....
https://troktiko.eu/2012/12/ipoxreotiki-stratefsi-kai-auksisi-tis-thiteias/
στο πρώτο συμφωνώ στο δεύτερο όχι!

Και σε οσους σπουδαζουν αυτο τι επιπτωσεις εχει?δεν το λεει πουθενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Και με τέτοιους που γειτονεύει η χώρα μας νομίζεις πως αν καταργηθεί θα είναι καλό;
Και όχι,δεν είμαι απο τους τύπους που γουστάρουν να έχουν άλλους πάνω απ'το κεφάλι τους και το ξέρεις πολύ καλά:whistle:.
Δεν θα υπάκουγα τυφλά,αλλά ποτέ δεν κάνει κακό λίγη σκληραγώγηση,μόνο σοβαρότητα επιφέρει.
καληνύχτα.


@Αλεξ:
Δεν είπα το αντίθετο,το ανέφερα για να μην υπάρξουν κόντρες όπως χτες που δε τις έχω και όρεξη τέτοια ώρα,.
Αυτά,καληνύχτα και σε σένα :Ρ


Δεν μιλησα για καταργηση.

Και ομως,στον στρατο υπακους τυφλα.

Αμα θες σκληραγωγηση ελα στον Ε.Σ που ειπε και παραπανω ο συνσταυριτης ( :P ) .Και προσφερεις εργο,και μαθαινεις χρησιμες τακτικες και συμβουλες πανω στην επιβιωση και στην διασωση.
Αυτο το παραμυθι για την σκληραγωγηση ειναι μεγαλη παπαρια.


Και το παν ειναι η παιδευτικη σκληραγωγηση,οχι η σωματικη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
τι προσφέρει είπαμε ο στρατός?
(περα του αδυνατίσματος? :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Δεν μιλησα για καταργηση.

Και ομως,στον στρατο υπακους τυφλα.

Αμα θες σκληραγωγηση ελα στον Ε.Σ που ειπε και παραπανω ο συνσταυριτης ( :P ) .Και προσφερεις εργο,και μαθαινεις χρησιμες τακτικες και συμβουλες πανω στην επιβιωση και στην διασωση.
Αυτο το παραμυθι για την σκληραγωγηση ειναι μεγαλη παπαρια.


Και το παν ειναι η παιδευτικη σκληραγωγηση,οχι η σωματικη ;)
Αν οχι καταργηση,τοτε τι προτεινεις;Περα απο τον επαγγελματικο στρατο,ο οποιος προσφερεται μονο σε περιπτωσεις οπως οι ΗΠΑ με πληθυσμο 300.000.000+ εκατομμυρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αν οχι καταργηση,τοτε τι προτεινεις;Περα απο τον επαγγελματικο στρατο,ο οποιος προσφερεται μονο σε περιπτωσεις οπως οι ΗΠΑ με πληθυσμο 300.000.000+ εκατομμυρια.

Μη υποχρεωτικη θητεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Μη υποχρεωτικη θητεια.

Χωρες οπως η Ελλαδα δεν δυνανται να καθιερωσουν τη μη υποχρεωτικη θητεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ο στρατος δεν σε κανει μαγκα σκεφτειτε οτι στρατιωτης βιδωνε μια βιδα και την ξεβιδωνε ολη μερα για να λουφαρει οπως ολοι απο αγγαρειες,ο στρατος ειναι λουφα δεν σε μαθαινει τιποτα περα απο το να κοβει το ματι σου που και αυτο εαν εισαι περπατημενος τοχεις

Κάνεις τεράστιο λάθος. Δεν ισχύει για όλους αυτό.

Πώς είσαι τόσο σίγουρος για όλα αυτά; Έχεις πάει στο στρατό και ξέρεις;

Ακόμα και αν έχεις πάει αυτή είναι η δική σου εμπειρία και δεν έχεις το δικαίωμα να γενικεύεις και να τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι.

Εμένα προσωπικά ο στρατός με ωφέλησε κι αυτό γιατί πέρασα πολύ δύσκολες καταστάσεις στο στρατό. Εκεί κατάλαβα τις δυνατότητες που έχω γιατί έφτασα στα όριά μου. Τα οφέλη που αποκομίζει κανείς από τον στρατό τα διαπιστώνει αφού απολυθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Χωρες οπως η Ελλαδα δεν δυνανται να καθιερωσουν τη μη υποχρεωτικη θητεια.

Γιατι?Φοβαστε μηπως δεν παει κανεις στρατο?:P


Αυτο δεν δειχνει κατι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
τι προσφέρει είπαμε ο στρατός?
(περα του αδυνατίσματος? :P )

Αδυνάτισμα; Εγώ στο στρατό πήρα 10 κιλά:popcorn:! (Έχασα 15 όταν απολύθηκα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Γιατι?Φοβαστε μηπως δεν παει κανεις στρατο?:P


Αυτο δεν δειχνει κατι?

Ναι.
Δειχνει οτι σε μια τοσο μικρη χωρα ειναι δυσκολο να συγκεντρωθει επαρκης αριθμος εθελοντων για να επανδρωσουν τις στρατιωτικες μοναδες.
Λογικο το βρισκω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.


"Penis!Penis!Big fuckin' erect penis..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Ναι.
Δειχνει οτι σε μια τοσο μικρη χωρα ειναι δυσκολο να συγκεντρωθει επαρκης αριθμος εθελοντων για να επανδρωσουν τις στρατιωτικες μοναδες.
Λογικο το βρισκω.

οποτε πρεπει να γινω κρεας στην κρεατομηχανη τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Κάνεις τεράστιο λάθος.

Πώς είσαι τόσο σίγουρος για όλα αυτά; Έχεις πάει στο στρατό και ξέρεις;

Ακόμα και αν έχεις πάει αυτή είναι η δική σου εμπειρία και δεν έχεις το δικαίωμα να γενικεύεις και να τους βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι.

Εμένα προσωπικά ο στρατός με ωφέλησε κι αυτό γιατί πέρασα πολύ δύσκολες καταστάσεις στο στρατό. Εκεί κατάλαβα τις δυνατότητες που έχω γιατί έφτασα στα όριά μου. Τα οφέλη που αποκομίζει κανείς από τον στρατό τα διαπιστώνει αφού απολυθεί.

Και από που και ως που ο στρατός καθιερώνεται ως μέσο για να ανακαλύψεις τον εαυτό σου και τα όρια σου;
Οι εμπειρίες που αποκτάς στη ζωή βοηθούν εξίσου στο να τα ανακαλύψεις αυτά. Δεν θέλω άλλοι να προσχεδιάζουν τις
εμπειριες που θα αποκομίσω, εγώ θέλω να τις σχεδιάζω. Επίσης, όπως είπες είναι προσωπικό θέμα, η στρατολόγηση
δεν έχει θετικές επιπτώσεις σε όλους (ψυχολογικές επιπτώσεις). Ο πόλεμος επίσης είναι ένας τρόπος να ανακαλύψεις
ακόμα περισσότερο τον εαυτό σου, δηλαδή να καταλάβεις τι θα πει επιβίωση και σκοτώνω ανθρώπους για να μην με
σκοτώσουν αυτοί πρώτοι. Λίγοι όμως νομίζω θα ήθελαν να ανακαλύψουν αυτή τη πλευρά του εαυτού τους.

Γιατί να πρέπει να υποβάλλω τον εαυτό μου σε αυτή τη διαδικασία, για να μάθω πόσο
ωραία είναι να γίνεται πρόβατο, πόσο ωραία είναι να σου φυτρώνουν στο κεφάλι ιδεολογίες ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ναι.
Δειχνει οτι σε μια τοσο μικρη χωρα ειναι δυσκολο να συγκεντρωθει επαρκης αριθμος εθελοντων για να επανδρωσουν τις στρατιωτικες μοναδες.
Λογικο το βρισκω.

Προβλημα τους.Αμα ο στρατος ηταν κατι το ορθο ή το θετικο,ο κοσμος θα πηγαινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
οποτε πρεπει να γινω κρεας στην κρεατομηχανη τους...

Κανεις δε γινεται κρεας σε καμια κρεατομηχανη.Απλως θα πας 9 μηνες,θα λαβεις μια στοιχειωδη στρατιωτικη εκπαιδευση και θα εισαι προετοιμασμενος να προστατεψεις την οικογενεια σου στην περιπτωση που η χωρα σου εμπλακει σε πολεμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Κανεις δε γινεται κρεας σε καμια κρεατομηχανη.Απλως θα πας 9 μηνες,θα λαβεις μια στοιχειωδη στρατιωτικη εκπαιδευση και θα εισαι προετοιμασμενος να προστατεψεις την οικογενεια σου στην περιπτωση που η χωρα σου εμπλακει σε πολεμο.

ΧΕΣΤΗΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ σε πρωτη φαση.

ΧΕΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ το ειπα και παραπανω.

δεν θα συνεχισω αυτον τον κυκλο του μισους και της βιας.

οσο υπαρχουν ανθρωποι με τετοιες αντιληψεις τοσο θα γινονται πολεμοι.

λυπαμαι πειτε με χαζο πειτε με ιδεαλιστη αλλα δεν θα συμμετασχω σε αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λιβία Αυγούστα

Δραστήριο μέλος

Η Λιβία Αυγούστα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
ΧΕΣΤΗΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ σε πρωτη φαση.

ΧΕΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ το ειπα και παραπανω.

δεν θα συνεχισω αυτον τον κυκλο του μισους και της βιας.

οσο υπαρχουν ανθρωποι με τετοιες αντιληψεις τοσο θα γινονται πολεμοι.

λυπαμαι πειτε με χαζο πειτε με ιδεαλιστη αλλα δεν θα συμμετασχω σε αυτο

Εαν χεστηκες για τη χωρα σου,δε νομιζω οτι εχουμε κατι αλλο να πουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Εαν χεστηκες για τη χωρα σου,δε νομιζω οτι εχουμε κατι αλλο να πουμε.

αν απο οσα ειπα κρατησες μονο αυτο οντως δεν εχουμε κατι αλλο να πουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εαν χεστηκες για τη χωρα σου,δε νομιζω οτι εχουμε κατι αλλο να πουμε.

Πως σου φαίνεται το "Νοιάζομαι για τον συνάνθρωπο μου, για τον κόσμο ως σύνολο" ;
Γιατί πρέπει να σκέφτεσαι στα πλαίσια των χωρών; Τι ακριβώς έχεις να χωρίσεις ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Για ποιόν στρατό μιλάμε? Της αγγαρείας και της φραπεδιάς? Με τις 3 βδομάδες βασικής θα υπερασπιστείς την οικογένειά σου? Ο στρατός πρέπει να είναι επαγγελματικός τέλος. Οι φαντάροι δεν προσφέρουν ,πέρα των να συντηρούν τα στρατόπεδα και να κάνουν τα βίτσια των ανωτέρων,τίποτα. Γιατί να χαραμίζεται άσκοπα ένα 9άμηνο της ζωής σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top