Οικονομικά : Προοπτικές απασχόλησης εν καιρώ κρίσης;

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Μιάς και χαλάρωσα με τον καφέ μπορώ να σου γράψω φίλε μου Τειτζή τώρα... Εσύ 5 ώρες μέσα να φανταστώ έ?:D


• Ευρύτερος δημόσιος τομέας (Υπουργεία, Δημόσιες Επιχειρήσεις και Οργανισμοί, Τοπική Αυτοδιοίκηση) Δημόσιος Τομέας ΤΕΛΟΣ...
Το ότι ο δημόσιος τομέας δεν ήταν ποτέ ο στόχος μου, εκτός από συγκεκριμένα αντικείμενα(π.χ. θέσεις μέσω της Ε.Σ.Δ.Δ.) μου αρκεί. Εκτός από αυτό βέβαια επειδή πάλι σαν τον επιστήμονα Λαλαούνη ισοπεδώνεις τα πάντα, φαίνεται πώς ούτε τα του Δημοσίου τα ξέρεις. Τόσα χρόνια το Δημόσιο καλύπταν άτομα που είτε χωρίς τυπικά προσόντα(βλέπε κλάδος Δ.Ε.) είτε μέσω παραθύρων. Οι εξελίξεις όμως αναγκάζουν τις υπάρχουσες δομές να αναπροσαρμοστούν προς το καλύτερο για μας τους Οικονομολόγους. Ήδη το Υπουργείο απολύει και καλά κάνει τους Διοικητικούς ΔΕ από το Δημόσιο. Πλέον οι διαδικασίες για θέσεις Π.Ε. Οικονομολόγων θα είναι μόνο με αντικειμενικά κριτήρια. Εν μέσω κρίσης στην Ελλάδα του 2012-2013 βλέπεις πολλούς διαγωνισμούς Δημοσίου για Μηχανολόγους? Γιατρούς(σε δημόσιο)? Νομικούς?
Εγώ μέσα σε αυτή την τραγική συγκυρία διακρίνω αυτό. https://www.bonias.gr/images/stories/pdf/newspapers_get_image.pdf
200 εφοριακοί στο 2013 από Οικονομολόγους. Είναι υπεραρκετό για τα τωρινά δεδομένα της πατρίδας.
Έχεις τα κότσια? ΜΠΕΣ… και άσε τους άλλους να σου παπαγαλίζουν για το δημόσιο κ.τ.λ. ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΕΙΣ? Απλά κάτσε και κοίτα την μιζέρια σου.

• Χρηματοπιστωτικός τομέας (τράπεζες, ασφαλιστικές εταιρείες, χρηματιστηριακές εταιρείες, εταιρείες leasing κ.λ.π.), Εδώ μόνο βρίσκουν καταφύγιο οι διάφοροι οικονομολόγοι στην Ελλάδα του σήμερα...
Πώς το λές έτσι?Ακούγεται κάτι σαν να είναι τόσο μικρό που δεν του δίνει κανείς σημασία. Στην Ελλάδα σήμερα δραστηριοποιούνται περί τις 85 Ελληνικών και Ξένων Συμφερόντων Τράπεζες. Κάνε μια απλή γεωμετρική πρόοδο αν ξέρεις βέβαια να κάνεις, γιατί στο Τ.Ε.Ι. δεν γνωρίζω αν προχωρήσατε τόσο και βρές το μέγεθος των απασχολούμενων σε Τράπεζες. Όσο για το Back&On-Stage σε δικαιολογώ γιατί είναι από τα βασικά θέματα σε ένα μάθημα Διοίκησης Επιχειρήσεων Οικονομικής σχολής. Όποιος δεν καταλαβαίνει ότι οι Τράπεζες αποτελούνται από το On-Stage και το Back-Stage, τότε δεν μπορεί να καταλάβει γιατί οι Τράπεζες είναι εξαιρετικό περιβάλλον εργασίας με αποδεδειγμένο κύρος παγκοσμίως. Στην προσπάθειά τους οι Τράπεζες να αναδιαρθρωθούν εν μέσω κρίσης περιόρισαν τις προσλήψεις στα On-Stage και ψάχνουν άτομα με Οικονομικές γνώσεις εξειδικευμένες για να στελεχώσουν το ‘εσωτερικό’ τους. Ο επανασχεδιασμός των επενδυτικών τους προϊοόντων, η εξυγίανση των χρηματοοικονομικών τους και η ανάλυση των αριθμοδεικτών, είναι τομείς που καίνε τις Διοικήσεις των Τραπεζών και προσλαμβάνουν ακόμα και αυτήν την περίοδο Οικονομολόγους. Αν νομίζεις πώς η τράπεζα είναι μια βιτρίνα με 5 γραφεία με προσωπικό που πολλές φορές έχει ένα απλό πτυχίο Οικονομικών τότε σωστά έχεις όποια εικόνα έχεις για τον κλάδο. Είναι ένα παγώβουνο, βλέπεις το 10% και το 90% είναι πίσω. Ένας Οικονομολόγος που θέλει να λέγεται Οικονομολόγος ενδιαφέρεται για το BackStage, την θέση του Ταμεία μπορεί άνετα να την κάνει και ο απόφοιτος Λυκείου, συγνώμη δεν είναι αυτό που θέλω.
Ασφαλιστικές παρόλα τα προβλήματα του κλάδου, όσο οι κοινωνίες αναπτύσσονται και τελειοποιούνται λειτουργικά τόσο περισσότεροι κίνδυνοι βγαίνουν προς κάλυψη. Κανείς δεν μπορούσε να διανοηθεί το 1950 πώς το 2012 θα ασφαλίζαμε χρηματιστηριακά παράγωγα και ένα σωρό άλλα προϊόντα φυσικά και άϋλα, καθώς απλά δεν υπήρχαν. Όταν ο σημερινος δημόσιος υπάλληλος βλέπει πώς το 2035 θα πάρει 300 ευρώ σύνταξη και αν, τότε θα πρέπει να προνοήσει να κάνει κάτι ώστε στα γεράματα να έχει ένα βοήθημα. Πάλι θα στραφεί σε ασφαλείς εταιρείες ασφάλισης να κάνει κάποιο αποταμιευτικό πρόγραμμα. Για αυτοκίνητα, σπίτια και ασφαλίσεις πυρός δεν μιλάω γιατί είναι αυρέως γνωστά. Πές μου ποιος σοβαρός επαγγελματίας θα ανοίξει Δικηγορικό γραφείο, Μεσιτικό γραφείο, τεχνική εταιρία, ιατρείο και δεν θα ασφαλιστή κατά του αστικού κινδύνου, ειδικά για τεχνικές εταιρείες και ναυτηλιακές που απασχολούν εργάτες. Θα ήταν έγκλημα αν δεν ασφαλιζόταν η κατασκευάστρια της ΕΓΝΑΤΙΑΣ με τα δεκάδες ατυχήματα που υπέστησαν οι τόσοι εργαζόμενοι στα έργατους. Ένας ενδεικτικός αριθμός των Ασφαλιστικών εταιριών είναι και εδώ: https://www.eias.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=23&Itemid=71&lang=el
• Διεθνείς οικονομικοί οργανισμοί (Ευρωπαϊκή Ένωση, Διεθνές Νομισματικό Ταμείο, Παγκόσμια Τράπεζα, Διπλωματικό Σώμα), Διπλωματικό Σώμα μπορώ να πάω ακόμη κι εγώ αν δώσω εξετάσεις,πλάκα μας κάνεις;Οι υπόλοιποι οργανισμοί είναι εκτός συνόρων,για Ελλάδα μιλάμε αν δεν κάνω λάθος...
Εν έτη 2012 οι κύριες επιδιώξεις της Ε.Ε. αλλά και οι τακτικές των Η.Π.Α. στα εργασιακά θέματα είναι πλήρης απελευθέρωση των επαγγελμάτων. Το ότι κάποτε θα μου δωθεί το δικαίωμα να συμμετάσχω σε εξετάσεις π.χ. Δικαστών ή συμβολαιογράφων ή οπουδήποτε αλλού, δεν σημαίνει πώς θα είμαι και σε θέση να μπώ μέσα. Πραγματικά αν από τις γνώσεις του Τ.Ε.Ι. Σερρών θα καταφέρεις να μπείς στο διπλωματικό σώμα, πραγματικά σε ζηλεύω. Υπάρχουν δεκάδες αξιόλογα επαγγέλματα που είμαι σίγουρος πώς δεν έχεις ιδέα για ποια μιλάω στα οποία οι γνώσεις Οικονομολόγων είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ για να μπείς. Ένα μόνο θα σου πω. Μπές στην Ε.Σ.Δ.Δ. χωρίς να έχεις σπουδάσει Οικονομικά – Νομική ή μπές στο επάγγελμα του «εκτελωνιστή» το οποίο είναι τρομερά αξιόλογο επάγγελμα χωρίς να έχεις σχέση με τα οικονομικά(Δασμολογικό κώδικα για παράδειγμα). Ότι μπαίνει στο λιμάνι του Πειραιά ή οπουδήποτε αλλού σε αεροδρόμια ή σε χερσαία σύνορα, τα πάντα μα τα πάντα περνάνε από τα χέρια των εκτελωνιστών. Σκέψου πόσα θα πάρει ο «εκτελωνιστής» που θα ξεφορτώσει ένα τάνκερ η κοντέϊνερ της Cosco στον Πειραιά.
Δεν το κατάλαβα το να φύγει κάποιος στο εξωτερικό είναι τόσο αδιανόητο? Πλάκα μας κάνεις, ότι υπάρχει στην Ευρώπη μέσα είναι άμεσα διαθέσιμο σε όλους τους πτυχιούχους Πανεπιστημίων της Ελλάδας. Πού ζείς? Τώρα εσύ με το πτυχίο Τ.Ε.Ι. από τας Σέρρας κιόλας αν το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι κατατακτήριες στην Σικελία ή στην Σόφια δικό θέμα φίλε.

• Τομείς, τμήματα και λειτουργίες επιχειρήσεων (οικονομική διεύθυνση, λογιστική, marketing, πωλήσεις, διοίκηση ανθρώπινων πόρων, διοίκηση παραγωγής, δημόσιες σχέσεις, διαφήμιση, προβολή-δημοσιότητα, κοστολόγηση, ελεγκτική, logistics κ.ά.), Εδώ απλά γελάμε...πες μου πόσες επιχειρήσεις ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΕΣ (δε σου λέω φυσικά για μικρές,ούτε καν) έχουν στελέχη γι'αυτές τις δουλειές και ΠΟΣΑ στελέχη απασχολούν γι'αυτές τις εργασίες...δεν εξετάζουμε ΑΝ ΕΠΡΕΠΕ να ΕΧΟΥΝ,προσοχή!Εξετάζουμε ΑΝ ΕΧΟΥΝ!
Εντάξει δεν σοβαρολογείς οκ. Πές μου μια Α.Ε. παραγωγική όχι υπηρεσιών που δεν έχει Κοστολόγο μέσα, οικονομική διεύθυνση, τμήμα ανθρωπίνων πόρων κ.τ.λ. πραγματικά δεν νιώθω να σου απαντήσω σε αυτά που λές γιατί είναι τραγικό να μου λές τέτοια πράγματα. Πώς σου φαίνεται να έχω πατέρα λογιστή, να σπουδασα Οικονομικά και να μην πήγα να δουλέψω τα καλοκαίρια ή όταν δεν είχα σχολή στην εταιρεία του πατέρα μου? Ένα λογιστικό γραφείο(που δεν είναι μονάχα τέτοιο αλλά και πολλά άλλα, με νομικές και και προεκτάσεις σε Αγγλία, Γερμανία, και Βουλγαρία τέσπα) έχει αν μπορέις να το σκεφτείς τουλάχιστον 200+ επιχειρήσεις υπό την εποπτεία του. Εκεί έβλεπα και βλέπω Σ.Σ.Ε. και πίνακες μισθοδοσίας από πάρα μα πάρα πολλούς επαγγελματίες.
Δικηγόρους, ιατρούς, φαρμακοποιούς, τεχνικές εταιρείες, καφετέριες, ακόμα και οίκους ανοχής. Οπότε πίστεψέ με ξέρω πολύ καλά πόσο αμοίβονται οι νεοεισερχόμενοι Μηχανικοί, ιατροί, κ.τ.λ. γιατί βλέπω από πρώτο χέρι τις αμοιβές τους και δεν στηρίζομαι σε λόγια του κάθε φίλου μου, που λόγω κόμπλεξ δουλεύει στην τεχνικη Εταιρεία τάδε και εκί που παίρνει 500 ευρώ μου λέει «φίλε άσε παίρνω 1.000+ ευρώ πολύ καλά» και από πίσω τον τσοντάρει ο μπαμπάς για χαρτζιλίκι. Γι’αυτό πές αλλού το αν δουλευώ ή αν έχω επαφή με τα επαγγέλματα. Αν τόσο πολύ τρώγεσαι να μάθεις το ποια εταιρεία είναι, είναι εύκολο να το βρείς.

• Εταιρείες συμβούλων επιχειρήσεων και επενδύσεων, Πράγματι,σε όσα γραφεία συμβούλων έχω περάσει συρρέουν τα πλήθη να τους εξυπηρετήσουν! Πεπαλαιωμένο και αναχρονιστικό επάγγελμα...
Αν σήμερα πιστεύεις πως οι εταιρίες συμβούλων είναι πεπαλαιωμένο επάγγελμα, την στιγμή που στην Ελλάδα τώρα αρχίζουν να αναπτύσσονται, τότε είσαι άξιος της τύχης σου, που έχεις μαγαζί με οικοδομικά υλικά(χώματα, τουβλάκια, και μπετονόκαρφα)
• Έρευνα (Κέντρο Προγραμματισμού και Οικονομικών Ερευνών, Ινστιτούτο Βιομηχανικών Ερευνών, Τράπεζα Ελλάδος, τμήματα μελετών τραπεζών),
Εδώ δεν σχολίασες προφανώς δεν κατάλαβες τίποτα. Και καλά έκανες μιάς και δηλώνεις ……
• Οικονομική δημοσιογραφία, Αυτιάς style;
Υπάρχουν και πολλοί άλλοι εκτός του αυτία που δουλεύουν στον κλάδο. Απλά άνοιξε την τηλεόραση τώρα αυτήν την στιγμή και πές μου αν σε κάποιο κανάλι από τα 10 γνωστά δεν υπάρχει κάποιος οικονομικός-δημοσιογράφος να λέει τις μπαρούφες του. Τώρα το αν ο αυτίας είναι ένας από αυτούς δεν με αφορά, εδώ σχολιάζω τις προοπτικές όχι τους διάφορους.
• Εκπαίδευση (δευτεροβάθμια, τριτοβάθμια, Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης, Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης, Κολέγια), Κι η Κουτσή Μαρία μπορεί να μπει στην Εκπαίδευση...
Στον ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών εσύ με το Τ.Ε.Ι. Σερρών ή η κουτσή Μαρία θα κάνει τα χαρτιά της για το Π.Ε. 09 Οικονομολόγων? Πραγματικά πές μου πώς θα το κάνεις αυτό για να μπώ και εγώ στον κλάδο Π.Ε. 19 Πληροφορικής. Αγορίνα μου οι εκπαιδευτικοί είναι χωρισμένοι σε κλάδους αν δεν το ξέρεις και αυτό. Δεν μπορείς να πάς στο Π.Ε.03 Μαθηματικών αν δεν είσαι μαθηματικός. Τι να σου πώ πραγματικά, την επόμενη φορά που θα ξανασχοληθώ μαζί σου θα ξεκινησουμε από τα βασικά( Α, Β, Γ,Δ,….Ω και μετά προχωράμε στα 1,2,3,4…..+00)
Tα ειδικά προσόντα της κουτσής Μαρίας:
Γενικά προσόντα για την συμμετοχή στον διαγωνισμό ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ-09.

Να είναι Έλληνες πολίτες ή πολίτες των κρατών – μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Να έχουν την υγεία και τη φυσική καταλληλότητα που τους επιτρέπουν την εκτέλεση των καθηκόντων της θέσης του κλάδου τους. Άτομα με έλλειψη φυσικών σωματικών δεξιοτήτων θα υποβληθούν σε ειδικό τρόπο εξέτασης κατά τον ίδιο χρόνο, στα ίδια θέματα και με το ίδιο πρόγραμμα, με το οποίο θα διενεργηθούν οι εξετάσεις των λοιπών υποψηφίων, προσκομίζοντας τα απαραίτητα δικαιολογητικά.
Να μην έχουν κώλυμα διορισμού.
Οι άνδρες μέχρι το διορισμό τους να έχουν εκπληρώσει τις στρατιωτικές τους υποχρεώσεις ή να έχουν απαλλαγεί νόμιμα από αυτές ή να συντρέχουν οι προϋποθέσεις του άρθρου 6 του ν. 3687/2008 (ΦΕΚ 159 Α΄).
Να έχουν συμπληρώσει το 21ο έτος της ηλικίας τους.
Να κατέχουν τα ειδικά προσόντα για διορισμό του κλάδου που αναφέρονται κατωτέρω.


Ειδικά προσόντα για την συμμετοχή στον διαγωνισμό

Πτυχίο Οικονομικών Επιστημών (κωδ. 0901) ή Οικονομικής Επιστήμης (κωδ. 0902) ή Διεθνών και Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών (κωδ. 0903) ή Διεθνών Οικονομικών Σχέσεων και Ανάπτυξης (κωδ. 0904) ή Διεθνών και Ευρωπαϊκών−Οικονομικών και Πολιτικών Σπουδών με κατεύθυνση τις Διεθνείς και Ευρωπαϊκές Οικονομικές Σπουδές (κωδ. 0905) ή Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων (κωδ. 0906) ή Διοίκησης Επιχειρήσεων (κωδ. 0907) ή Λογιστικής και Χρηματοοικονομικής (κωδ. 0908) ή Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοικητικής (κωδ. 0909) ή Αστικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης (κωδ. 0910) ή Οικονομικής και Περιφερειακής Ανάπτυξης (κωδ. 0911) ή Επιχειρησιακής Έρευνας και Μάρκετινγκ (κωδ. 0912) ή Ναυτιλιακών Σπουδών (κωδ. 0913) ή Ναυτιλίας και Επιχειρηματικών Υπηρεσιών (κωδ. 0914) ή Στατιστικής (κωδ. 0915) ή Στατιστικής και Ασφαλιστικής Επιστήμης (κωδ. 0916) ή Διοίκησης Επιχειρήσεων και Οργανισμών (κωδ. 0917) ή Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (κωδ. 0918) ΑΕΙ Πανεπιστημιακού τομέα της ημεδαπής ή ισότιμο αντίστοιχης ειδικότητας της αλλοδαπής.


Εξεταστέα Ύλη του διαγωνισμού

Η εξεταστέα ύλη του διαγωνισμού ΑΣΕΠ ΟΙΚΟΝΟΜΟΛΟΓΩΝ βασίζεται στην προκήρυξη του προηγούμενου διαγωνισμού.

Μικρές αλλαγές μπορούν να προκύψουν με την νέα προκήρυξη.

Οι υποψήφιοι καλούνται να απαντήσουν σε ερωτήματα που αναφέρονται στην επόμενη ύλη:



Α. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΘΕΩΡΙΑ

Μικροοικονομική Θεωρία

Ανάλυση κόστους (Ορισμός Συνολικού, Μέσου, Οριακού κόστους και Κόστους Ευκαιρίας).
Βασικά στοιχεία Προσφοράς και Ζήτησης (Καμπύλη και νόμος ζήτησης, καμπύλη και νόμος προσφοράς, ορισμός ελαστικότητας ζήτησης και ορισμός ελαστικότητας προσφοράς).
Προσδιορισμός των τιμών (Ισορροπία προσφοράς και ζήτησης).
Ζήτηση και συμπεριφορά Καταναλωτή (Θεωρία της χρησιμότητας: Οριακή χρησιμότητα και νόμος της φθίνουσας οριακής χρησιμότητας).
Παραγωγή και Επιχειρήσεις (Θεωρία παραγωγής και οριακά προϊόντα, οι επιχειρήσεις ως οργανώσεις).
Μορφές Αγοράς (Βασικά χαρακτηριστικά αγορών Μονοπωλίου, Ολιγοπωλίου και Μονοπωλιακού Ανταγωνισμού).

Μακροοικονομική Θεωρία

Μέτρηση της Αξίας της Οικονομικής δραστηριότητας (Ορισμός Ακαθάριστου Εγχώριου Προϊόντος: Ονομαστικού και Πραγματικού, Ορισμός Αποπληθωριστή του ΑΕΠ, Ορισμός Δείκτη τιμών Καταναλωτή, ποσοστό ανεργίας).
Εθνικό Εισόδημα (Περιγραφή βασικού οικονομικού κυκλώματος που αποτελείται από επιχείρηση, νοικοκυριό και κράτος. Ισορροπία στην αγορά αγαθών και υπηρεσιών, ισορροπία στην αγορά χρήματος).
Ισορροπία στην αγορά εργασίας (Συνάρτηση παραγωγής, παραγωγικότητα εργασίας, ζήτηση – προσφορά εργασίας, ισορροπία στην αγορά εργασίας).
Χρήμα και Τράπεζες (Έννοια, λειτουργίες, είδη χρήματος. Σκοπός και λειτουργία της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας).
Πληθωρισμός: Ορισμός, είδη πληθωρισμού και οικονομικές επιπτώσεις.
Ανεργία: Ορισμός, είδη ανεργίας, φυσικό ποσοστό ανεργίας, NAIRU, νόμος του Okum και οικονομικές επιπτώσεις.
Οικονομική Μεγέθυνση (Ορισμός και δείκτες μέτρησης, βασικά στοιχεία περιγραφής του υποδείγματος του Solow).



Β. ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΗ

Περιγραφική Στατιστική (παρουσίαση στατιστικών δεδομένων, στατιστικά μέτρα).
Επαγωγική Στατιστική (δειγματοληψία, εκτίμηση, έλεγχος υποθέσεων, συσχέτιση−παλινδρόμηση).



Γ. ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ

Απογραφή.
Ισολογισμός.
Οι λογαριασμοί του Ε.Γ.Λ.Σ. (οι διακρίσεις κατά μέγεθός, κατά περιεχόμενο και οι κανόνες λειτουργία τους).
Γενικές αρχές διπλογραφικής μεθόδου (ημερολόγιο, γενικό καθολικό, ισοζύγιο λογαριασμών γενικού καθολικού).
Λογιστικές εγγραφές (εγγραφές κατά τη διάρκεια της χρήσης, εγγραφές προσαρμογής).
Πάγια (πρωτοβάθμιοι λογαριασμοί: Oμάδα 1η Ε.Γ.Λ.Σ.) και αποσβέσεις παγίων (μέθοδοι υπολογισμού αποσβέσεων – εγγραφές αποσβέσεων: λογαριασμοί 66 και 85).
Αυτοτέλεια της διαχειριστικής χρήσης − Μεταβατικοί λογαριασμοί (εγγραφές − λογαριασμοί 36 και 56).
Σύνταξη ετήσιων οικονομικών καταστάσεων σύμφωνα με το Ε.Γ.Λ.Σ. (Ισολογισμός, αποτελέσματα εκμετάλλευσης και χρήσης).
Λογιστική εργατικών (εγγραφές αμοιβών και εξόδων προσωπικού − λογαριασμός 60).
Λογιστική ΦΠΑ (εγγραφές − λογαριασμός 54.00)
Λογιστικές εγγραφές σύστασης εταιρειών (Ο.Ε., Ε.Ε., Ε.Π.Ε., Α.Ε.)
• Ναυτιλία, Με τη ναυτιλία ασχολούνται μερικοί τυχεροί,μετρημένοι στα δάχτυλα οι οποίοι είναι συνήθως γιοί,ανήψια κ.α. εφοπλιστών!Δεν μπορείς να το παραθέτεις σαν "επαγγελματική διέξοδο" μια που είναι "για τους λίγους"!
Μπερδεύεις την ιδιοκτησία των Ναυτιλιακών μάλλον με τις εργασίες πάνω σε μια ναυτιλιακή. Μια ναυτιλιακή έτσι ενημερωτικά απασχολεί αρκετές χιλιάδες κόσμο. Πόσο μεγάλο σόϊ να έχει κανείς για να αυτοστελεχωθεί? Αστεία πράγματα τώρα οκ.
• Ελεύθερο επάγγελμα (λογιστής, φοροτεχνικός, κοστολόγος, ελεγκτής κ.ά. Τα είπε ο Λαλαούνης αυτά...
Ε ναι αφού σε κάλυψε ο οικονομολόγος απόφοιτος Ι.Ε.Κ. με τα τόσα πολλά και όχι επαναλαμβανόμενα μηνύματά του. Όκ δεν υπάρχει λόγος τότε και εγώ να συμπληρώσω τις γνώσεις που αποκόμισες από τον κύριο 30χρονο.
• Εκπόνηση μελετών, ανάλυση οικονομικών δεικτών, ανάπτυξη οικονομικών μοντέλων. Αυτό μπορείς να το κάνεις πιο συγκεκριμένο;
• Αυτόνομη επιχειρηματική δραστηριότητα σε όλους τους κλάδους της οικονομίας. Άλλο ένα πράγμα που έχουν τη δυνατότητα να το κάνουν όλοι...

Ε γι’ αυτό ακριβώς το μικρό μαγαζάκι που διατηρείς θα συνεχίζει να πουλάει χώμα και συρματοπλέγματα μέχρι το 2030 και θα απορείς μετά γιατί όταν βγάζεις τα παπούτσια στο σπίτι, γεμίζεις με άμμο το σαλόνι.


Άντε καλή συνέχεια και πού είσαι πρόσεχε μήν σου κλέψουν την πτυχιακή απο το Cern έ? Άχαχαχαχαχαχ άκουσε εκεί θέλει και πνευματικά δικαιώματα απο Τ.Ε.Ι. Σερρών...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πουλελες

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πουλελες αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Τα οικονομικα ειναι ενας ευρυς κλαδος πραγμα που σου δινει την δυνατοτητα να επιλεξεις παρα πολλες εξειδικευσεις. Τωρα οποιος δεν το βλεπει αυτο ζει σε μια οφθαλμαπατη η εχει αγνοια του κλαδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Το μόνο που διαβάζω εδώ και τόσα μηνύματα από εσένα και τον Πουλελέ είναι το πόσο δύσκολη και σπουδαία είναι η οικονομική επιστήμη,ωραία μέχρι εδώ...
Παρ'όλα αυτά δεν έχετε ακόμη δώσει σ'όλους εμάς που διαβάζουμε το θέμα μια σαφή εικόνα για το "τι μπορεί να κάνει" ένας οικονομολόγος σήμερα!Με ΑΠΛΑ Ελληνικά,κάνουν "το" και "το"!
Με άλλα λόγια,είστε εκτός θέματος...
Δε ξέρω ρε dude, τι να σε πω- υποθέτω, πχ, ότι αναλύουν μια αγορά, συνυπολογίζουν κόστη, οικονομίες εντοπιότητας, αποδόσεις κλίμακας κτλ, για να επιλέξουν το μέγεθος και τη τοποθεσία της επιχείρησης, επιλέγουν τιμολογιακή πολιτική βάσει το είδος της αγοράς και τη φορολογία...τι άλλο, δε ξέρω:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Τα οικονομικα ειναι ενας ευρυς κλαδος πραγμα που σου δινει την δυνατοτητα να επιλεξεις παρα πολλες εξειδικευσεις. Τωρα οποιος δεν το βλεπει αυτο ζει σε μια οφθαλμαπατη η εχει αγνοια του κλαδου.

Αφενός κανείς δεν το αμφισβήτησε αυτό,αφετέρου ΟΛΕΣ οι επιστήμες έχουν τις εξειδικεύσεις και το εύρος τους,πόσο μάλλον οι θετικές,ιατρικές και τεχνολογικές...
Αυτό δεν έχει να πει κάτι σχετικά με αυτό που θίξαμε 4 σελίδες τώρα,ότι στην Ελλάδα του 2012 οι οικονομολόγοι έχουν ΠΡΟΒΛΗΜΑ!Και οι Βιολόγοι έχουν ευρύ φάσμα και πολλές γνώσεις αλλά οι προοπτικές τους στην Ελλάδα του σήμερα είναι σχεδόν ανύπαρκτες...
Κάνε όσες "εξειδικεύσεις" θες τι σημασία έχει;Ο Λαλαούνης τα είπε λίγο λαϊκά και χύμα αλλά έδωσε μια σαφή και γενική εικόνα για το χάλι του κλάδου!Αν δεν σας αρέσει οκ,αλλά μη προσπαθείτε εις μάτην να μας πείσετε για το αντίθετο...κάντε ένα lobby και πείτε τα!;)

Τέλοσπαντων κούρασε αυτό το θέμα διότι υπάρχει χάσμα...ας το λήξουμε,μπας και ησυχάσουν και μερικοί χαχόλοι και βρουν κάνα άλλο hobby στη ζωή τους!

Υ.Γ. Για να σταθείτε σε τέτοια συζήτηση,πρέπει πρώτα να αποσαφηνίσετε στο μυαλό σας και να διαχωρίσετε τις έννοιες "επιστήμη","σπουδή" και "δουλειά" και να καταλάβετε ότι το ένα με το άλλο αμελητέα "σύνδεση" έχουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
@ GIORGOS PAMAK

Βλεπω παλι κανεις προσωπικες επιθεσεις του στυλ ''αποφοιτος ΙΕΚ οικονομολογος'' κλπ
Δεν ειμαι οικονομολογος αποφοιτος ΑΕΙ , το θεμα ειναι οικονομικα εν καιρω κρισης - επαγγ προοπτικες.
Δεν απαγορευσαν οι εχοντες το σαιτ να γραφουν αποφοιτοι ΤΕΙ η ΙΕΚ οικονομικου προσανατολισμου .
Και για να μπω στο ψητο, νομιζεις παλληκαρι οτι οι αποφοιτοι ΙΕΚ- Κολεγιων δεν ανταγωνιζονται στις πωλησεις-μαρκετιγκ αποφοιτο ΑΕΙ ;
Mια γυρα να κανεις σε διαφημιστικες που υπαρχουν -οσες απεμειναν - οι περισσοτεροι πωλητες ειναι αποφοιτοι ιεκ και ιδ κολεγιων.

Αναφερθηκες στο μεγαλο θεμα των ασφαλειων. Ο χωρος ειναι υπερκορεσμενος και ενας ασφαλ συμβουλος εχει παγια εξοδα το μηνα πχ οι
απαραδεκτες εισφορες στον ΟΑΕΕ τελος επιτηδευματος και αλλα γουστα.
Δεν ζουμε ξερεις στο Αμερικα που ολοι κανουν ασφαλειες και επιλεγεις ΕΣΥ την ασφαλεια σου και αν θες. Εδω το κρατος σε υποχρεωνει να το πληρωνεις.
Ωραια δουλεια οι ασφαλειες βαλε ομως το τεραστιο βαρος των παγιων εξοδων ως επιτηδευματιας.
Και ο συγκεκριμενος χωρος εχει πολλους ιεκατζηδες κολεγια και τει. Στα δικτυα θα βρεις λογιων λογιων.

Οπως βλεπεις στις δουλειες που αναφερεις δουλευουν ΚΑΙ Ιεκατζηδες που θεωρεις μαλλον παρακατιανους.
Ελα μου που ομως στα 23 τους καποιοι ιεκατζηδες ειναι ηδη ασφαλιστικοι συμβουλοι με παλατολογια.

Εκει που υπερτερουν ΣΙΓΟΥΡΑ οι ΑΕΙτζηδες οικονομικα ειναι
- Εφοριες προσλαμβανονται ακομα καποιοι ελαχιστοι ομως
- Εκπαιδευση χρειαζεσαι οπωσδηποτε ΑΣΠΑΙΤΕ για να διδαξεις κ απ οτι ξερω μπαινουν ελαχιστοι
- Ανοιγμα λογιστικου γραφειου υστερα απο συγκεκριμενη διαδικασια . Το ειχα αναφερει και πριν.
Παλια μεχρι το 97 ανοιγες με εξαταξιο Γυμνασιο οπως και οι Ασφαλειες σημερα.Μερα εκλεισε το επαγγελμα.
Για να παρεις ολες τις κατηγοριες θελει ΑΕΙ οικονομικο. Απο ΙΕΚ πας μεχρι και Γ κατηγοριας αν και
η τροικα πιεσε για ανοιγμα του επαγγελματος

Και τελος , επειδη μιλησες για ''χρυση δεκαετια'' 2000-2009 , λαμογισια και αδιαφανη θες να πεις οπου η χωρα υπερχρεωθηκε.
Βολευτηκαν παρα πολλοι Ιεκατζηδες τοτε φιλε και πολλοι Αει εμειναν στην απ εξω κοιμουνται τωρα στους σταθμους της Ευρωπης και πουλανε
μπουκαλια.
Τωρα βεβαια παιρνουν πολλοι δρομο μεσω διαθεσιμοτητας τελικα ολα πληρονονται καποτε.
Το πως διοριστικαν τοτε μην απορεις παρα πολλες θεσεις αφορουσαν αυτες τις κατηγοριες ειτε σε ΔΕΚΟ ειτε σε εφοριες.
Βεβαια επαιζε και το αν ειχες προυπηρεσια σε αντιστοιχη θεση και τρεχα γυρευε...
Παντως χρυση δεκαετια δεν υπηρχε ,μονο ξεχαρβαλωμα και διεφθορα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Αφενός κανείς δεν το αμφισβήτησε αυτό,αφετέρου ΟΛΕΣ οι επιστήμες έχουν τις εξειδικεύσεις και το εύρος τους,πόσο μάλλον οι θετικές,ιατρικές και τεχνολογικές...
Αυτό δεν έχει να πει κάτι σχετικά με αυτό που θίξαμε 4 σελίδες τώρα,ότι στην Ελλάδα του 2012 οι οικονομολόγοι έχουν ΠΡΟΒΛΗΜΑ!Και οι Βιολόγοι έχουν ευρύ φάσμα και πολλές γνώσεις αλλά οι προοπτικές τους στην Ελλάδα του σήμερα είναι σχεδόν ανύπαρκτες...
Κάνε όσες "εξειδικεύσεις" θες τι σημασία έχει;Ο Λαλαούνης τα είπε λίγο λαϊκά και χύμα αλλά έδωσε μια σαφή και γενική εικόνα για το χάλι του κλάδου!Αν δεν σας αρέσει οκ,αλλά μη προσπαθείτε εις μάτην να μας πείσετε για το αντίθετο...κάντε ένα lobby και πείτε τα!;)

Τέλοσπαντων κούρασε αυτό το θέμα διότι υπάρχει χάσμα...ας το λήξουμε,μπας και ησυχάσουν και μερικοί χαχόλοι και βρουν κάνα άλλο hobby στη ζωή τους!

Υ.Γ. Για να σταθείτε σε τέτοια συζήτηση,πρέπει πρώτα να αποσαφηνίσετε στο μυαλό σας και να διαχωρίσετε τις έννοιες "επιστήμη","σπουδή" και "δουλειά" και να καταλάβετε ότι το ένα με το άλλο αμελητέα "σύνδεση" έχουν!

Καλέ μου άνθρωπε. Σκέψου τι λες και σε ποιον το λες. Προσπαθείς να αποδείξεις σε ποιους τι;;;
Ότι το επάγγελμα στην Ελλάδα δεν έχει μέλλον; Ότι έχουμε υπερβολικά πολλούς αποφοίτους; Ωραία και;
Ζεις στην κατεστραμμένη Ελλάδα του 2012, με τα εκατομμύρια ανέργους και τους μισθούς πείνας. Το 'χουμε; Ωραία.

Πες μου έναν κλάδο που αυτή τη στιγμή έχει ανάπτυξη και ζητάει κόσμο. Ο κλάδος των "οικονομικών", των "μάνατζερ" κλπ είναι σκατά, το ξέρουμε. Όλοι οι κλάδοι είναι έτσι.

Αυτό που προσπαθούν να πουν κάποιοι είναι ότι κλάδος των οικονομικών είναι ένας ευέλικτος κλάδος και ευρύς. Όπως και πολλοί κλάδοι.

Η απορία μου είναι γιατί έχεις εμμονή με το πόσο άχρηστοι είναι σήμερα οι απόφοιτοι οικονομικών σχολών και δεν ασχολείσαι εξίσου και με... πχ με τους χιλιάδες αποφοίτους παιδαγωγικών που δε θα προσληφθούν ποτέ από το δημόσιο :hmm:

Ενήλικες είστε, λίγη σοβαρότητα. Ποιος χέστηκε αν ο ένας κάνει αιτήσεις στην Ιταλία κλπ ; Είστε σοβαροί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Δε ξέρω ρε dude, τι να σε πω- υποθέτω, πχ, ότι αναλύουν μια αγορά, συνυπολογίζουν κόστη, οικονομίες εντοπιότητας, αποδόσεις κλίμακας κτλ, για να επιλέξουν το μέγεθος και τη τοποθεσία της επιχείρησης, επιλέγουν τιμολογιακή πολιτική βάσει το είδος της αγοράς και τη φορολογία...τι άλλο, δε ξέρω:confused:

Το επάγγελμα του οικονομολόγου κατά την άποψή μου αγαπητέ είναι πολύ πιο απλό απ'ότι προσπαθούν κάποιοι να μας το παρουσιάζουν,λόγω προσωπικών τους συμπλεγμάτων προφανώς...

Σε μια οικονομία που ανθίζει,οι επιχειρήσεις αναπτύσσονται,το χρήμα ρέει άφθονο και οι δουλειές πάνε καλά οι οικονομολόγοι καλοζούν και καλοδουλεύουν!
Σε μια οικονομία δε όπως της Ελλάδος που αργοπεθαίνει,που επιχειρήσεις φεύγουν προς Βουλγαρία,Κύπρο κ.λπ. η ανεργία θερίζει και η ρευστότητα έχει γίνει άγνωστη λέξη προφανώς και οι οικονομολόγοι φυτοζωούν,σε σημείο μάλιστα που η χρησιμότητά τους να γίνεται αντικείμενο διερεύνησης (όπως είπε κι ο Λαλαούνης πριν)...

Διότι ο οικονομολόγος δεν παράγει χρήμα αλλά διαχειρίζεται το χρήμα!Το χρήμα το παράγει ο αγρότης που θα βγάλει το Ελληνικό λάδι και θα το πουλήσει σε ξένες αγορές,ο κατασκευαστής που θα βγάλει μια καινοτόμο παραγωγή,ο ερευνητής επιστήμονας που θα εφεύρει νέο προϊόν κ.λπ. κ.λπ.
Εκεί λοιπόν έρχεται ο οικονομολόγος και βάζει τα πράγματα στη θέση τους!

Τώρα έτσι όπως είναι τα πράγματα,τι να κάνει ο οικονομολόγος;
Γι'αυτό λέει ο Λαλαούνης (όπως κι εγώ) ότι οτιδήποτε έχει να κάνει με marketing,δημόσιες σχέσεις και δεν ξέρω'γω τι άλλο στην Ελλάδα του σήμερα είναι μπαρμπούτσαλα!

Ποιο προϊόν θα προωθηθεί;Ποια επιχείρηση θα ανοίξει;Ποιανού τα χαρτιά θα πάτε να υποβάλετε στην εφορία,του ανέργου και του άπορου;
Για ρώτα το μπαμπά σου εσύ Γιωργάκη,πόσες επιχειρήσεις/πελάτες έχασε τα τελευταία 2 χρόνια και πόσες ακόμη έχει να χάσει απ'όλα αυτά που συμβαίνουν;

1)Πες μου έναν κλάδο που αυτή τη στιγμή έχει ανάπτυξη και ζητάει κόσμο. Ο κλάδος των "οικονομικών", των "μάνατζερ" κλπ είναι σκατά, το ξέρουμε. Όλοι οι κλάδοι είναι έτσι.

2)Αυτό που προσπαθούν να πουν κάποιοι είναι ότι κλάδος των οικονομικών είναι ένας ευέλικτος κλάδος και ευρύς. Όπως και πολλοί κλάδοι.

3)Η απορία μου είναι γιατί έχεις εμμονή με το πόσο άχρηστοι είναι σήμερα οι απόφοιτοι οικονομικών σχολών και δεν ασχολείσαι εξίσου και με... πχ με τους χιλιάδες αποφοίτους παιδαγωγικών που δε θα προσληφθούν ποτέ από το δημόσιο :hmm:

1)Κανένας απολύτως...όμως σου θυμίζω ότι αφενός το θέμα το συγκεκριμένο έχει να κάνει με οικονομολόγους και άρα γι'αυτούς λέμε (για τους άλλους τα λέμε σε αντίστοιχο θέμα) κι αφετέρου όταν διαβάζω κάποιον να μιλά για Δημόσιο Τομέα,για δημόσιες σχέσεις,για marketing και λοιπές μπουρούχες και να βρίζει τον μόνο άνθρωπο που είπε τα πράγματα με τ'όνομά τους,ε δε μπορώ τα παίρνω μάναμ!

2)Εξαρτάται με ποιους τον συγκρίνεις!Αν τον συγκρίνεις με τους δάσκαλους και τους φιλόλογους,σαφώς...αν το συγκρίνεις με οποιασδήποτε φύσης επιστήμη υγείας ή τεχνική επιστήμη,ούτε καν!

3)Γιατί οι χιλιάδες αυτοί απόφοιτοι που λες δεν δημιουργούν θέματα όπως αυτό για να αυτοβαυκαλίζονται και να πείσουν τους εαυτούς τους για το οτιδήποτε!Capisci;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Το επάγγελμα του οικονομολόγου κατά την άποψή μου αγαπητέ είναι πολύ πιο απλό απ'ότι προσπαθούν κάποιοι να μας το παρουσιάζουν,λόγω προσωπικών τους συμπλεγμάτων προφανώς...

Σε μια οικονομία που ανθίζει,οι επιχειρήσεις αναπτύσσονται,το χρήμα ρέει άφθονο και οι δουλειές πάνε καλά οι οικονομολόγοι καλοζούν και καλοδουλεύουν!
Σε μια οικονομία δε όπως της Ελλάδος που αργοπεθαίνει,που επιχειρήσεις φεύγουν προς Βουλγαρία,Κύπρο κ.λπ. η ανεργία θερίζει και η ρευστότητα έχει γίνει άγνωστη λέξη προφανώς και οι οικονομολόγοι φυτοζωούν,σε σημείο μάλιστα που η χρησιμότητά τους να γίνεται αντικείμενο διερεύνησης (όπως είπε κι ο Λαλαούνης πριν)...

Διότι ο οικονομολόγος δεν παράγει χρήμα αλλά διαχειρίζεται το χρήμα!Το χρήμα το παράγει ο αγρότης που θα βγάλει το Ελληνικό λάδι και θα το πουλήσει σε ξένες αγορές,ο κατασκευαστής που θα βγάλει μια καινοτόμο παραγωγή,ο ερευνητής επιστήμονας που θα εφεύρει νέο προϊόν κ.λπ. κ.λπ.
Εκεί λοιπόν έρχεται ο οικονομολόγος και βάζει τα πράγματα στη θέση τους!

Τώρα έτσι όπως είναι τα πράγματα,τι να κάνει ο οικονομολόγος;
Γι'αυτό λέει ο Λαλαούνης (όπως κι εγώ) ότι οτιδήποτε έχει να κάνει με marketing,δημόσιες σχέσεις και δεν ξέρω'γω τι άλλο στην Ελλάδα του σήμερα είναι μπαρμπούτσαλα!

Ποιο προϊόν θα προωθηθεί;Ποια επιχείρηση θα ανοίξει;Ποιανού τα χαρτιά θα πάτε να υποβάλετε στην εφορία,του ανέργου και του άπορου;
Για ρώτα το μπαμπά σου εσύ Γιωργάκη,πόσες επιχειρήσεις/πελάτες έχασε τα τελευταία 2 χρόνια και πόσες ακόμη έχει να χάσει απ'όλα αυτά που συμβαίνουν;



1)Κανένας απολύτως...όμως σου θυμίζω ότι αφενός το θέμα το συγκεκριμένο έχει να κάνει με οικονομολόγους και άρα γι'αυτούς λέμε (για τους άλλους τα λέμε σε αντίστοιχο θέμα) κι αφετέρου όταν διαβάζω κάποιον να μιλά για Δημόσιο Τομέα,για δημόσιες σχέσεις,για marketing και λοιπές μπουρούχες και να βρίζει τον μόνο άνθρωπο που είπε τα πράγματα με τ'όνομά τους,ε δε μπορώ τα παίρνω μάναμ!

2)Εξαρτάται με ποιους τον συγκρίνεις!Αν τον συγκρίνεις με τους δάσκαλους και τους φιλόλογους,σαφώς...αν το συγκρίνεις με οποιασδήποτε φύσης επιστήμη υγείας ή τεχνική επιστήμη,ούτε καν!

3)Γιατί οι χιλιάδες αυτοί απόφοιτοι που λες δεν δημιουργούν θέματα όπως αυτό για να αυτοβαυκαλίζονται και να πείσουν τους εαυτούς τους για το οτιδήποτε!Capisci;:)
Οπότε μιας και ο φυσικός πόρος "ρευστότητα" εξαναφανίστηκε, να πάμε να πέσουμε από κανένα γκρεμό?:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Επιχειρήματα θέλαν οι συνομιλητές, αλλά οι ίδιοι δέν μπορούν να τα διαχειριστούν. Ωστόσο πάλι θα πιάσουν απο τα μαλλιά κάποια λέξη και θα την υποβαθμίσουν τόσο πολύ, που θα απορείς γιατί συζητάς ακόμα μαζί τους. Αλλά όταν ο κύριος δέν έχει να σχολάσει κάτι στον δικό του κλάδο ασχολείται με τα των άλλων. Δέν είδα κανένα θέμα να συζητιέται για αποφοίτους Τ.Ε.Ι. εδώ μέσα Μηχανολογίας, για τυχόν Τ.Ε.Ε. γιατί προφανώς τί να πουν? Απο την στιγμή που απλά δέν το κατέχουν. Γράψε μου εσύ 100 προοπτικές των Μηχανολόγων της Ελλάδας του 2012 και θα σου γράψω 101 αντιφάσεις στο λεπτό. Είναι εύκολο να απορρίπτεις πράγματα με μιά απλή φράση για θέματα που δεν κατέχεις. Αφού θέλει ο άλλος να παρηγορείται καί στον εαυτό του και πιθανόν στην γυναίκα και τα παιδιά του ότι την δεκαετία 1998 -2008 δέν ήταν χρυσή δεκαετία αλλά δεκαετία παρακμής τότε καλά κάνει. Μήν κάνει το λάθος όμως και μορφώσει τα παιδιά του και δούν με τα μάτια τους αυτήν την δεκαετία.
Αλήθεια απο την στιγμή που παραδέχονται κάποιοι πώς όλες οι κατασκευές και τέλος πάντων τα τεχνικά επαγγέλματα τελείωσαν, άρα οι οικονομολόγοι τέλειωσαν ώς επακόλουθο, οι ίδιοι που θα απασχοληθούν. Στην εμπορία χωμάτων του μπαμπά? Καλά είναι μωρέ. Όσο για τα "φαίνεσθαι" και τα "είναι", επειδή το λές σε ένα σάϊτ νομίζεις πώς πρέπει να το ενστερνιστώ? Άκουσε εκεί έφαγε απο τα 16 του τις εφορίες αχαχαχαχαχ
¨οσο για το τί βλέπω απο την δουλειά μου, θα σου πώ. Βλέπω δεκάδες εταιρείες τεχνικές και γενικά του τεχνολογικού τομέα όχι απλά να κλείνουν αλλά και να αφήνουν φέσια που αναγκάζουν τους ιδιοκτήτες όχι απλα να κρυφτούν αλλά να πάνε και να αλλάξουν εθνικότητα. Ο δικηγόρος και να κλείσει χ**στηκε, ένα γραφείο 1500 ευρώ είχε σάν εξοπλισμό και 2 υπολογιστές των 2000 ευρώ. Έλα να σου δείξω εκκαθάριση απο τις τεχνικές εταιρείες να βάλεις τα κλάματα. Εκεί λοιπον θα απασχοληθείς? Τέσπα την ασχετοσύνη και αμέλειά σου την εξήγησα πολύ καλά στο προηγούμενο μήνυμα, αλλά τι να πεις τώρα. Θελεις πολλές ώρες σκέψεις ακόμα για βγείς και με μιά φράση υιοθετημένη απο τον μέγα "Γκουρού Λαλαούνη" να τα ανεραίσεις όλα.
Αρκετά τάϊσα τις αμοιβάδες του φόρουμ νομίζω.
Αλήθεια λύσε τα προβλήματα τα δικά σου και με ενδιαφέρον θα παρακολουθώ τις προοπτικές που θα αναλύσεις. Αλλά στα 23 να πάς για 4 χρόνια Ιταλία για προπτυχιακό πτυχίο, όταν ο άλλος θα έχει στα 25 του ένα ψαγμένο MsC, μάλλον αντιανταγωνιστικό σε βλέπω στα 28-29 σου με 1 Bachelor Ιταλίας και ένα απο Τ.Ε.Ι. Σερρών.
Λαλαούνης ανέφερες κάτι για ασφαλιστικούς διαμεσολαβητές. Μίλησα πουθενά εγώ στο μήνυμά μου για διαμεσολαβητές? διαμεσολαβητής μπορείς αγορίνα μου να γίνεις ακόμα και εσύ. Πρίν καταλάβεις για τί πράγμα μίλησα ψάξε σε ένα βιβλίο Οικονομικών και όχι στο ιντερνετ. Τί είναι:
  • O Ασφαλιστής
  • Ο Αντασφαλιστής
  • Ο Ασφαλιστικός Διαμεσολαβητής
  • Ο πράκτορας Ασφαλειών
  • Ο μεσίτης Ασφαλειών

Και ο υπάλληλος ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ.
Αφού λοιπόν μάθεις αυτές τις έννοιες προχωράμε στο 2ο βήμα, που είναι αυτό για το οποίο θα απασχοληθεί ένας Οικονομολόγος. Πάντως σίγουρα όχι ώς Ασφαλιστικός Διαμεσολαβητής. Όκ πασά μου? :)

Υ.Γ.
Επειδή γνωρίζω πώς στο Ι.Ε.Κ. δέν έλαβες τέτοιο σύγγραμα, άρα πάλι στο ιντερνετ θα το ψάξεις. Τυπικά ο Ασφ. Διαμεσολαβητής είναι αυτός που θα τον πάρει μια Ασφαλιστική εταιρία, θα του δώσει 10 σελίδες έντυπα στο χέρι και θα τον βαπτίσει ώς "πλασιέ" ο οποίος πόρτα πόρτα θα βγαίνει να πουλήσει τα ασφαλιστικά προϊόντα. γι αυτού του είδους εργασίες η ασφαλιστική εταιρεία δέν νομίζω να απαιτεί ιδιαίτερα προσόντα καθώς τον ντελιβερά θα κάνεις. Στην καλύτερη περίπτωση θα ανοίξει με δικά του έξοδα ένα γραφείο με Ο.Α.Ε.Ε., Ενοίκια, Δ.Ε.Η. κ.τ.λ. και θα του δίνει 18%- 18,8567432% προμήθεια επί των πωλήσεων.
Τώρα το ότι το κάθε ασφάλιστρο υπολογίζεται με βάση στοχαστικών πιθανοτήτων από κάποιους Οικονομολόγους εντός Ελληνικού εδάφους και όχι στον Άρη ή την Αφροδίτη είναι άλλο θέμα. Το ότι για καθορίσεις το ύψος του ασφαλίστρου με βάσει εκατοντάδες παράγοντες, όπως ετήσια φορολογία του Κράτους έδρας της ασφαλιστικής και μετά να ενσωματώσεις μέσα την πιθανότητα επέλευσης του κινδύνου σε Χ αριθμό πελατών, έτσι ώστε να συνεχίσεις να έχεις κέρδος και μετά τις τυχόν αποζημιώσεις είναι μάλλον Κινέζικα για σένα.
Επειδή στο 2ο έτος των σπουδών μου απασχολήθηκα σε Γερμανικών συμφερόντων εταιρεία ασφαλειών και όχι ώς πλασιέ, και μιά χαρά έκανα τζάμπα ταξίδια με το προσωπικό σε Αργεντινή, Η.Π.Α., Γερμανία κ.τ.λ. ξέρω κάποια ανόητα πράγματα και άς ήμουν μονάχα 20 ετών. Τελικά το ότι δέν συνέχισα ήταν γιατί ποτέ μου δεν με φαντάστηκα να κάνω τέτοια δουλειά. Ωστόσο στο βιογραφικό μου έχω και αυτό και χρηματοδοτήθηκα τότε για επαγγελματικές πιστοποιήσεις με έξοδα της εταιρείας. Αλλά αυτά είναι τα ψιλά γράμματα, τα οποία ο Λαλαούνης τα ξέρει καλύτερα. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
@ GIORGOS PAMAK
Μεγαλε Σουλτανε - με αποκαλεσες πασα, τουρκοσηριαλ καταντησαμε, και που μπορει ακριβως να δουλεψει καποιος στις ασφαλειες
περα απο ασφαλιστικος διαμεσολαβητης πρακτορας κλπ;
Τα μεγαλα ασφαλιστικα δικτυα πλεον εγκαταλειπονται λογο κοστους και κυριαρχουν τα ατομικα πρακτορεια ασφαλειων στην Ελλαδα
ζουμε παιδια ΣΥΝΕΛΘΕΤΕ. Δεν ειστε στο Σιτυ του Λονδινου.
Μια χαρα ειναι ασφαλιστικος πρακτορας το προβλημα ειναι οτι θα λιωσεις στην πεινα μεχρι να μαζεψεις πελατες καθως τα παγια
εξοδα ειναι δυσβασταχτα . Ακομα και σε ασφαλιστικο ομιλο να ενταχθεις δηλ μαζι με αλλους μπορει να μην εχεις νοικι αλλα θα εχεις τελη
και ΟΑΕΕ.
Υπαλληλο σε ασφαλιστικη εταιρεια θα παρουν μια ομορφη κοπελιτσα να σηκωνει το τηλεφωνο απο κανα κολεγιο τουλαχιστο στο δικο μου μαγαζι αυτο θα εκανα , σιγα μην παρουν μαντραχαλα δε πα να εχεις τελειωσει και χαρβαρντ!!

Τωρα για τη δηθεν ''χρυση δεκαετια '' , 2000-2008 ηταν η δεκαετια που φορτωσε το δημοσιο, των σταζιερ , της δοσοληψιας του ταξιματος
αλλοι εφαγαν πολυ οσοι δηλ ηταν μουτρα , αλλοι λιγοτερο και αλλοι στο περιμενε με καμια συμβαση.
Αυτη τη δεκαετια πληρωνει η Ελλαδα τωρα με πεινα με μεταναστευση , γεμισε η Γερμανια λατζιερηδες πτυχιουχους και ελληνες προσφυγες
που μαζευουν κουτακια για ανακυκλωση.
Αν θεωρεις τη κακοδιαχειρηση χρυση εποχη οκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Επειδή γνωρίζω πώς στο Ι.Ε.Κ. δέν έλαβες τέτοιο σύγγραμα, άρα πάλι στο ιντερνετ θα το ψάξεις. Τυπικά ο Ασφ. Διαμεσολαβητής είναι αυτός που θα τον πάρει μια Ασφαλιστική εταιρία, θα του δώσει 10 σελίδες έντυπα στο χέρι και θα τον βαπτίσει ώς "πλασιέ" ο οποίος πόρτα πόρτα θα βγαίνει να πουλήσει τα ασφαλιστικά προϊόντα. γι αυτού του είδους εργασίες η ασφαλιστική εταιρεία δέν νομίζω να απαιτεί ιδιαίτερα προσόντα καθώς τον ντελιβερά θα κάνεις. Στην καλύτερη περίπτωση θα ανοίξει με δικά του έξοδα ένα γραφείο με Ο.Α.Ε.Ε., Ενοίκια, Δ.Ε.Η. κ.τ.λ. και θα του δίνει 18%- 18,8567432% προμήθεια επί των πωλήσεων.
Τώρα το ότι το κάθε ασφάλιστρο υπολογίζεται με βάση στοχαστικών πιθανοτήτων από κάποιους Οικονομολόγους εντός Ελληνικού εδάφους και όχι στον Άρη ή την Αφροδίτη είναι άλλο θέμα. Το ότι για καθορίσεις το ύψος του ασφαλίστρου με βάσει εκατοντάδες παράγοντες, όπως ετήσια φορολογία του Κράτους έδρας της ασφαλιστικής και μετά να ενσωματώσεις μέσα την πιθανότητα επέλευσης του κινδύνου σε Χ αριθμό πελατών, έτσι ώστε να συνεχίσεις να έχεις κέρδος και μετά τις τυχόν αποζημιώσεις είναι μάλλον Κινέζικα για σένα.
Επειδή στο 2ο έτος των σπουδών μου απασχολήθηκα σε Γερμανικών συμφερόντων εταιρεία ασφαλειών και όχι ώς πλασιέ, και μιά χαρά έκανα τζάμπα ταξίδια με το προσωπικό σε Αργεντινή, Η.Π.Α., Γερμανία κ.τ.λ. ξέρω κάποια ανόητα πράγματα και άς ήμουν μονάχα 20 ετών. Τελικά το ότι δέν συνέχισα ήταν γιατί ποτέ μου δεν με φαντάστηκα να κάνω τέτοια δουλειά. Ωστόσο στο βιογραφικό μου έχω και αυτό και χρηματοδοτήθηκα τότε για επαγγελματικές πιστοποιήσεις με έξοδα της εταιρείας. Αλλά αυτά είναι τα ψιλά γράμματα, τα οποία ο Λαλαούνης τα ξέρει καλύτερα.

Oxι φιλε δεν εχω λαβει απο ΙΕΚ τετοιο συγγραμα ,το εχω ομως γιατι υπηρξα δοκιμος ασφαλιστικος συμβουλος.Μου το εδωσε εταιρεια.
Τα διαφορα ασφαλιστικα προγραμματα που αφορουν ασφαλειες ζωης , υψος ασφαλιστρου , νοσοκομειακα προγραμματα κλπ
ειναι υπολογισμενα προφανως απο καποιους οικονομολογους που ασχολουνται με τον αντιστοιχο τομεα.
Δεν ειχα συναντησει ουτε εναν προσωπικα μονο ασφαλιστικους διαμεσολαβητες και μανατζερς αυτων .
Ολοι τους ηταν πολυπτυχιουχοι και δεν μιλαμε για ιεκατζηδες αλλα για Παμακ, σπουδες στη Βρετανια με μεταπτυχιακα
οποτε δεν ηταν ντιλιβεραδες οπως φαντασιωνεσαι πλεον χωρις πτυχιο στο χωρο δεν μπαινεις το λιγοτερο ΙΕΚ-Κολεγιο.
Κατα τ αλλα καθε εταιρεια εχει τα προγραμματα της κυριως ξενες εμειναν στο χωρο και πλεον δουλευουν κυριως με πρακτορεια
ιδιωτων. Εκει παλληκαρε θα δουλεψεις μαλλον και εσυ αν ασχοληθεις με το χωρο.
Μακαρι να σαι τυχερος και να βγαζεις εσυ μελετες και προγραμματα αν και αυτο το κανουν ελαχιστοι.
Δεν εισαι απλος πλασιε λοιπον ειναι παρανομο να κανεις ασφαλιστικη πραξη αν δεν εχεις αδεια ασφαλιστικου διαμεσολαβητη
ο ιδιος και μαλιστα μεχρι προσφατα εδινες εξετασεις. Για ασφαλεια αυτοκινητου ακομα χρειαζεσαι τετοια αδεια!!
Και πληρωνεις κανονικα ΟΑΕΕ θες δε θες εισαι επιτηδευματιας.
Βαζεις υπογραφη επανω. Δεν πουλας πιτσες .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Τα διαφορα ασφαλιστικα προγραμματα που αφορουν ασφαλειες ζωης , υψος ασφαλιστρου , νοσοκομειακα προγραμματα κλπ
ειναι υπολογισμενα προφανως απο καποιους οικονομολογους που ασχολουνται με τον αντιστοιχο τομεα.
Δεν ειχα συναντησει ουτε εναν προσωπικα μονο ασφαλιστικους διαμεσολαβητες και μανατζερς αυτων .
Ολοι τους ηταν πολυπτυχιουχοι και δεν μιλαμε για ιεκατζηδες αλλα για Παμακ, σπουδες στη Βρετανια με μεταπτυχιακα.

Άρα συμφωνούμε στο ότι ακόμα και εσύ μπορείς να γίνεις διαμεσολαβητής αλλά όχι απο τους άλλους. Παρόλα αυτά εξακολουθείς όμως να διαφωνείς. Δέν λέω έχει ενδιαφέρον η περίπτωσή σου!!! :worry:
Τέλος πάντων ότι και να λέω είναι πολύ λίγο, μα πάρα πολύ λίγο, σε αφήνω στην κρίση του καθενός να σε πάρει στα σοβαρά ή όχι. Όσο για το ποιός βγαίνει έξω και το άν έχει πτυχίο είναι άλλο θέμα. Επιτυχή εξέταση στο επίπεδο Α των διαμεσολαβητών απαιτείται ΜΟΝΟ για όσους ανοίγουν επαγγελματική έδρα. Τα κοράκια απόφοιτοι Λυκείου των ασφαλιστικών είναι χωρίς πιστοποίηση, μήν επιμένεις στο εν λόγω γιατί δέν έχω όρεξη να βγάζω νόμους απο τα αρχεία μου.

Όταν μιλάνε 2 άτομα διαφορετικών εθνικοτήτων, υπάρχουν 2 τινά, ή να μάθει ο ένας την γλώσσα του άλλου ή να μιλήσουν στην γλώσσα του σώματος. Σίγουρα μεταξύ μας δέν μπορεί να γίνει το πρώτο με τίποτα. Όσο για την γλώσσα του σώματος επειδή η μούτζα μου δέν φαίνεται απο το "Πι-Σί", ακυρώνεται και αυτός ο δίαυλος. Άρα πάω εγώ για ποτό σε 10 λεπτά και πάς και εσύ να εξηγήσεις τους λόγους που ήσουν σε αδράνεια την δεκαετία 1998 - 2008 στην γυναίκα σου και είμαστε όλοι καλά. Όκ πασά μου? :clapup:
Άντε καληνύχτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
@ giorgos pamak

Πως θα πουλησεις ασφαλεια εστω για μηχανακι αν δεν εχεις αδεια ; Ειναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ
Δεν υπαρχει στην Ελληνικη νομοθεσια κατι τετοιο τουλαχιστον ως τωρα. Τωρα αν καποιοι το εκαναν για λογαριασμο αλλου ασφαλιστη
οκ αλλα δεν ειναι σωστο ,ασε που σου τρωει και τα λεφτα αμα θελει ο εχων την αδεια.
Ασφαλιστης χωρις πιστοποιηση δεν υπαρχει με υπογραφη αλλος υπογραφει.Καμια μεγαλη ξενη εταιρεια δεν βαζει απιστοποιητους
να πουλανε ασφαλιστικα προγραμματα.

Οσο για την ''αδρανεια'' της δηθεν χρυσης δεκαετιας ναι δεν το κυνηγησα ισως οσο επρεπε αν και τωρα με τις απολυσεις στο δημοσιο
και αυτοι που χωθηκαν εκαναν μια τρυπα στο νερο μαλλον.
Καλα μπεκρουλιασματα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Σημείωση Συντονιστή:

Έχουν φύγει αρκετά μηνύματα off topic και έχουν δωθεί οι ανάλογες επισημάνσεις.

Θα σας παρακαλούσα να διατηρείτε ένα επίπεδο στις συζητήσεις σας!
Δεν είναι δυνατόν να υπάρχουν τέτοιες συγκρούσεις,
ούτε και να υποβαθμίζεται με τέτοιο τρόπο ένα θέμα που σκοπό έχει την ενημέρωση των ενδιαφερομένων,
καθώς και την εξεύρεση λύσεων.

Το thread ανοίγει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Προς επιβεβαίωση αυτού:

• Χρηματοπιστωτικός τομέας (τράπεζες, ασφαλιστικές εταιρείες, χρηματιστηριακές εταιρείες, εταιρείες leasing κ.λ.π.)
Στην Ελλάδα σήμερα δραστηριοποιούνται περί τις 85 Ελληνικών και Ξένων Συμφερόντων Τράπεζες. Κάνε μια απλή γεωμετρική πρόοδο αν ξέρεις βέβαια να κάνεις, γιατί στο Τ.Ε.Ι. δεν γνωρίζω αν προχωρήσατε τόσο και βρές το μέγεθος των απασχολούμενων σε Τράπεζες. Όσο για το Back&On-Stage σε δικαιολογώ γιατί είναι από τα βασικά θέματα σε ένα μάθημα Διοίκησης Επιχειρήσεων Οικονομικής σχολής. Όποιος δεν καταλαβαίνει ότι οι Τράπεζες αποτελούνται από το On-Stage και το Back-Stage, τότε δεν μπορεί να καταλάβει γιατί οι Τράπεζες είναι εξαιρετικό περιβάλλον εργασίας με αποδεδειγμένο κύρος παγκοσμίως. Στην προσπάθειά τους οι Τράπεζες να αναδιαρθρωθούν εν μέσω κρίσης περιόρισαν τις προσλήψεις στα On-Stage και ψάχνουν άτομα με Οικονομικές γνώσεις εξειδικευμένες για να στελεχώσουν το ‘εσωτερικό’ τους. Ο επανασχεδιασμός των επενδυτικών τους προϊόντων, η εξυγίανση των χρηματοοικονομικών τους και η ανάλυση των αριθμοδεικτών, είναι τομείς που καίνε τις Διοικήσεις των Τραπεζών και προσλαμβάνουν ακόμα και αυτήν την περίοδο Οικονομολόγους. Αν νομίζεις πώς η τράπεζα είναι μια βιτρίνα με 5 γραφεία με προσωπικό που πολλές φορές έχει ένα απλό πτυχίο Οικονομικών τότε σωστά έχεις όποια εικόνα έχεις για τον κλάδο. Είναι ένα παγόβουνο, βλέπεις το 10% και το 90% είναι πίσω. Ένας Οικονομολόγος που θέλει να λέγεται Οικονομολόγος ενδιαφέρεται για το BackStage, την θέση του Ταμεία μπορεί άνετα να την κάνει και ο απόφοιτος Λυκείου, συγνώμη δεν είναι αυτό που θέλω.
Το www.capital.gr δημοσιοποίησε αυτό:


Ελεγκτικές εταιρείες αναλαμβάνουν “επίτροποι” στις τράπεζες

Μεγάλες ελεγκτικές εταιρείες θα είναι εντέλει αυτές που θα αναλάβουν το ρόλο “επιτρόπου” στις τράπεζες μέσα στις επόμενες εβδομάδες, σύμφωνα με πληροφορίες του Capital.gr. Μάλιστα, ο “επίτροπος” δεν θα είναι ένας, αλλά μία ομάδα ειδικών που θα ελέγχει τρεις βασικούς τομείς της λειτουργίας των “νέων” τραπεζικών ομίλων και θα αποτελείται από 10-20 στελέχη, ανάλογα με τις ανάγκες.

Οι τράπεζες βρίσκονται εδώ και λίγο καιρό σε συζητήσεις με τις μεγαλύτερες ελεγκτικές εταιρείες που δραστηριοποιούνται στη χώρα μας για να επιλέξουν τις δύο που θα προτείνουν στην Τράπεζα της Ελλάδος. Η
κεντρική Αρχή με τη σειρά της θα λάβει την τελική απόφαση, για το ποια ελεγκτική εταιρεία θα παίξει το ρόλο του “monitoring trustee”, ήτοι του “επίτροπου παρακολούθησης”.

Ο ορισμός των επιτρόπων αναμένεται να γίνει αμέσως μετά την εκταμίευση της δόσης των 34,4 δισ. ευρώ και σε κάθε περίπτωση πριν το τέλος του έτους. Οι εταιρείες audit θα διαθέσουν 10-15 άτομα, “τουλάχιστον για το πρώτο διάστημα”, όπως σημειώνεται αρμοδίως.

Υπενθυμίζεται ότι πρόκειται για τον τρίτο κατά σειρά “επίτροπο” που μπαίνει στις ελληνικές τράπεζες. Ο πρώτος είχε οριστεί το 2008, με το νόμο Αλογοσκούφη, όταν δόθηκαν ενισχύσεις στις τράπεζες μέσω προνομιούχων μετοχών και εγγυήσεων. Ο δεύτερος ορίστηκε μέσω του Ταμείου Χρηματοπιστωτικής Σταθερότητας και στο πλαίσιο της ανακεφαλαιοποίησης, με ρόλο την τριμηνιαία ενημέρωση της Κομισιόν για τα σχέδια αναδιάρθρωσης των τραπεζών που λαμβάνουν χρήματα από το Ταμείο.

Πλέον, οι πολυμελείς ομάδες ελεγκτικών εταιρειών θα αναλάβουν χρέη “επιτρόπου” και αναμένεται να έχουν λόγο σε σημαντικά θέματα της καθημερινής λειτουργίας των τραπεζών, όπως σε θέματα πιστοδοτήσεων, αμοιβών και διακυβέρνησης.

Του Κωνσταντίνου Μαριόλη (12/12/2012)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marios21aek

Νεοφερμένος

Ο marios21aek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής Πανεπιστημίου. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Εντάξει ας μην το κουράζουμε...μπείτε στο καριερα να δειτε τη αγγελίες βγαίνουν για οικονομικά και τι για τις αλλες επιστήμες.Παντως αυτο το σαιτ ειναι πρότυπο για να καταλάβει καποιος γιατί φτάσαμε εδώ σαν χώρα.Γιατι ο κόσμος στο μυαλό του έχει τρικυμία ,δεν έχει σκέψεις.

Για να τελειώνουμε με το αστειάκι και των δυο σας...ναι δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει γιατί αφενός έχω τα δικά μου κιτάπια ν'ασχοληθώ,αφετέρου αν ήξερα θα ήμουν προφανώς του κλάδου οπότε και θα επέλεγα την ανάλογη επαγγελματική κατεύθυνση...
ΕΣΥ και ο άλλος ο ναμητονχαρακτηρίσωκαιλερώσωτοστόμαμου που τα ξέρετε απ'έξω κι ανακατωτά,κάντε μια πρόχειρη λίστα επαγγελματικών προοπτικών για τον οικονομολόγο,σε ΑΠΛΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ για να καταλάβει και ο πλέον αδαής (όχι "Stage A ή B" προσλήψεις λες και μιλάμε για μεταστατικό καρκίνο)...

Έχω ζητήσει απ'το προηγούμενο μήνυμα κάτι αντίστοιχο κι εκτός του ότι με γράψατε και οι δύο έλαβα και το πιο πάνω μήνυμα...αυτό λέει πολλά και για το άτομό σας αλλά και για το πόσα συμπλέγματα έχετε απέναντι σε άλλους όταν σας υπενθυμίζουν ορισμένα πράγματα που δεν σας αρέσουν!

Δεν έχω να πω τίποτε άλλο,όταν σταματήσετε τις προσωπικές ύβρεις και επιθέσεις κι επικεντρωθείτε στο θέμα τα ξαναλέμε...
Μπες στην καριέρα ρε μεγάλε να δεις τι αγγελειες βγαίνουν για οικονομικά και τι για τον κλάδο σου και κόψε το σορολό.Εχεις πόσο καιρό και βγάζει κόμπλεξ.Θες να σου πω τι κανει οικονομολόγος?Θα καταλάβεις νομίζεις?Αν σου δώσω βιβλίο οικονομετρίας μονο τα περιεχόμενα θα καταλάβεις.ο αλλος λέει πως το μόνο που μπορεις να κάνεις είναι να ανοίξεις λογιστικό γραφείο...όπως μαλλον σπουδάζει να αλλάζει λάμπες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
8.624 θέσεις για Οικονομολόγους-Λογιστές εντός Ε.Ε.

https://career.duth.gr/cms/files/Oikonomologoi_111212_pk.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dexter08

Νεοφερμένος

Ο dexter08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια!
Διαβασα μια στα πεταχτα τα προηγουμενα μηνυματα. Θλιψη μονο προκαλουν τετοιες συμπεριφορες και τετοιες κοντρες, τεσπα.

Στο θεμα τωρα. Ειμαι 4ο ετος στο Οικονομικο Τμημα του Καποδιστριακου και εχω σχηματισει μια ταπεινη αποψη περι επαγγελματικης αποκασταστασης.
Το πεδιο ειναι πολυ ευρυ και σιγουρα χρειαζεται εξειδικευση ωστε να αναζητησεις ευκολοτερα δουλεια. Αρχικα μεσω κατευθυνσεων και μετα σε επιπεδο master.
Καθαρα εργασιακα ομως, μου κανει μεγαλη εντυπωση η απαισιοδοξια που επικρατει σε ορισμενους. Προσωπικα τοσο στο τμημα οσο και στην δουλεια (δουλευω 3 χρονια σε εταιρια), επικρατει θετικη αυρα και θετικο κλιμα οσον αφορα την μετεπειτα δραστηριοτητα μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λαλαουνης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λαλαουνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια!
Διαβασα μια στα πεταχτα τα προηγουμενα μηνυματα. Θλιψη μονο προκαλουν τετοιες συμπεριφορες και τετοιες κοντρες, τεσπα.

Στο θεμα τωρα. Ειμαι 4ο ετος στο Οικονομικο Τμημα του Καποδιστριακου και εχω σχηματισει μια ταπεινη αποψη περι επαγγελματικης αποκασταστασης.
Το πεδιο ειναι πολυ ευρυ και σιγουρα χρειαζεται εξειδικευση ωστε να αναζητησεις ευκολοτερα δουλεια. Αρχικα μεσω κατευθυνσεων και μετα σε επιπεδο master.
Καθαρα εργασιακα ομως, μου κανει μεγαλη εντυπωση η απαισιοδοξια που επικρατει σε ορισμενους. Προσωπικα τοσο στο τμημα οσο και στην δουλεια (δουλευω 3 χρονια σε εταιρια), επικρατει θετικη αυρα και θετικο κλιμα οσον αφορα την μετεπειτα δραστηριοτητα μας.
Με ολο το θαρρος χωρις να γινομαι αδιακριτος ποιο ειναι το αντικειμενο της δουλειας σου και εισαι τοσο
ενθουσιασμενος;
Γιατι το τι κατηφεια και στεναχωρια εχω δει απο φιλους αποφοιτους οικονομικου δε περιγραφεται.

Κατα τ αλλα στα περισσοτρα συμφωνω μαζι σου ( περι εξιδικευσης κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Η χώρα μας έχει 37 Τμήματα με αντικείμενο σπουδών την οικονομική επιστήμη και ...47.000 οικονομολόγους και παρ' όλα αυτά οι νέες γενιές μαθητών σε μεγάλο βαθμό θεωρεί την οικονομική επιστήμη και τα παρακλάδια της επιστήμη με άμεση εργασιακή απόσβεση! Σε ποια αγορά εργασίας όλοι αυτοί απευθύνονται; Στο εξωτερικό περιμένουν Έλληνες πτυχιούχους;

Παρόμοια..η χώρα μας έχει 70.000 πτυχιούχους νομικής όταν το Βέλγιο έχει περίπου 12.000 πτυχιούχους νομικής.

Επισήμανση: Το παρόν μήνυμα μεταφέρθηκε απο το νήμα "Οικονομολόγοι (φοιτητές και απόφοιτοι): επαγγελματικός προσανατολισμός".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top