Μέλη Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδας

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
To συγκεκριμένο τμήμα άλλαξε όνομα σύμφωνα με την παλια διοίκηση του ΤΕΕ,επίσης έκανε κι άλλες αρκετές αλλαγές ώστε να αναγνωριστούν τα επαγγελματικά δικαιώματα και κει που όλα έδειχναν ότι θα προχωρήσει το αίτημα και θα δικαιωθούν,έγιναν εκλογές.
Νέα διοίκηση ΤΕΕ με άλλα αιτήματα και εισήγηση να γίνει ξανά αλλαγή ονόματος σε χημικούς μηχανικούς...και και και
Απλά όμορφα και ελληνικά.
Civilara επειδή είμαι άσχετος, ένας απόφοιτος του τμήματος με τι μπορεί να ασχοληθεί όταν τελειώσει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Επειδή είδα μια δημοσίευση απο κάτι κορίτσια που σπουδάζουν σ'αυτο το τμήμα,ότι και καλά απέκτησαν δικαιώματα.:P

Μια χαρά είναι όπως είναι!Μόνο υποχρεώσεις θα αποκτήσουν μπαίνοντας σε επιμελητήρια σαν το Τ.Ε.Ε.!
Αλλά τι να πεις,γυναίκες!;)

Το τμήμα Μηχανικών Επιστήμης των Υλικών είναι εξαιρετικό, άκρως επιστημονικό και θα είναι κρίμα αν κλείσει. Εγώ προσωπικά θα στενοχωρηθώ αν κλείσει. Πρέπει κάποια στιγμή να αναθεωρηθεί η νομοθεσία των επαγγελματικών δικαιωμάτων των μηχανικών και να γίνεται η αντιστοιχία τους βάσει προσόντων.

Πριν κάνω το μηχανογραφικό μου,είχα πάει πρώτα Γιάννενα να επισκεφθώ το συγκεκριμένο τμήμα και μετά Σέρρες...έχει πράγματι εξαιρετικό αντικείμενο,αλλά όταν ρε συ πας και βλέπεις ότι δεν έχουν εργαστηριακούς χώρους και κάνουν μάθημα εδώ κι εκεί σαν τους πρόσφυγες (αυτά το 2008 που πήγα,τώρα δεν ξέρω τι παίζει) όσο να πεις απογοητεύεσαι!
Ευτυχώς που αποθαρρύνθηκα και δεν το δήλωσα καθ'ότι τελικά όπως φάνηκε και στο Τ.Ε.Ι. (ακόμη χρωστάω Μηχανολογικά Υλικά) με την επιστήμη των υλικών δεν είχα καλή σχέση ούτε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για περαιτέρω εμβάθυνση,αν και στα λυκειακά μου χρόνια είχα την εντύπωση για το αντίθετο!:P
Κρίμα να κλείσει,θα μείνει η Ελλάδα μόνο με δασκάλους και λογιστές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Είναι εξοργιστικό και άδικο να έχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα οι απόφοιτοι του τμήματος Επιστήμης των Υλικών του Πανεπιστημίου Πατρών και του τμήματος Επιστήμης & Τεχνολογίας Υλικών του Πανεπιστημίου Κρήτης και να μην έχουν οι απόφοιτοι του τμήματος Μηχανικών Επιστήμης των Υλικών του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων. Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως η κυβέρνηση τότε που ψηφίστηκε το αντίστοιχο προεδρικό διάταγμα τους άφησε απ' έξω. Είναι ντροπή.

Προεδρικό Διάταγμα 45/2009
https://www.matersci.upatras.gr/sites/default/files/PD.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ρώτα το επιμελητήριό σου, αλλά ίσως να μην καταλάβουν την λέξη άδικο... :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Φαίνεται ο προϊστάμενος του τμήματος στα Γιάννενα δεν είχε πολλούς φίλους στο Τ.Ε.Ε.!:whistle:
Τέλοσπαντων,ο μηχανικός υλικών κι αν δεν έχει τίποτα να κερδίσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως η κυβέρνηση τότε που ψηφίστηκε το αντίστοιχο προεδρικό διάταγμα τους άφησε απ' έξω. Είναι ντροπή.

[/URL]

Είναι κάτι που ξέρει να το κάνει πολύ καλά εδώ και δεκαετίες!!!!!;)

Πες μου μια οπουδήποτε άλλη χώρα που έχει ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα χωρίς επαγγελματικά δικαιώματα??
Αν υπήρχε λογική στην Ελλάδα τώρα θα τρώγαμε με χρυσά κουτάλια στην κυριολεξία......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ρώτα το επιμελητήριό σου, αλλά ίσως να μην καταλάβουν την λέξη άδικο... :whistle:

Δεν είναι δικό μου. Αν ήταν πολλά πράγματα θα ήταν διαφορετικά. Μπορεί το ΤΕΕ να μην καταλαβαίνει, εγώ όμως καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
μωρέ συμφωνώ μαζί σου, αλλά κι εσύ δεν είσαι εγγεγραμμένος;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
μωρέ συμφωνώ μαζί σου, αλλά κι εσύ δεν είσαι εγγεγραμμένος;;;:hmm:

Ναι, είμαι. Αυτό δεν σημαίνει ότι συμφωνώ με όλα όσα κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
και σαν μέλος δεν έχεις δικαίωμα ένστασης; δεν εκπροσωπείσαι έστω από κάποιον/κάποιους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Ρε challenger σοβαρέψου,ο Civilaraς θα βγάλει το φίδι απ'την τρύπα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
και σαν μέλος δεν έχεις δικαίωμα ένστασης; δεν εκπροσωπείσαι έστω από κάποιον/κάποιους;

Το ΤΕΕ δεν δίνει επαγγελματικά δικαιώματα αλλά γνωμοδοτεί στην κυβέρνηση. Τα επαγγελματικά δικαιώματα κατοχυρώνονται βάσει νόμων, προεδρικών διαταγμάτων και υπουργικών αποφάσεων που δημοσιεύονται στην εφημερίδα της κυβερνήσεως. Το ΤΕΕ αυτό που κάνει είναι να γνωμοδοτεί αρνητικά για τα δικαιώματα των αποφοίτων του συγκεκριμένου τμήματος.

Εγώ ανήκω στο περιφερειακό τμήμα ΤΕΕ Δωδεκανήσου και στις εκλογές του ΤΕΕ ψήφισα για το ΤΕΕ Δωδεκανήσου και μόνο γι αυτό. Δικαίωμα ένστασης μπορώ να κάνω στην αρμόδια αρχή εφόσον θίγονται τα δικαιώματα μου (π.χ. καθυστέρηση πληρωμής από δημόσια αρχή).

Στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν θίγονται τα δικαιώματα μου γιατί δεν είμαι απόφοιτος του συγκεκριμένου τμήματος. Στον αγώνα τους όμως να αποκτήσουν επαγγελματικά δικαιώματα είμαι με το μέρος τους γιατί έχουν δίκιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ρε challenger σοβαρέψου,ο Civilaraς θα βγάλει το φίδι απ'την τρύπα;

Πες τα ρε Jack! Δεν είμαι καν απόφοιτος αυτού του τμήματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Καλά τα λες...να ρωτήσω όμως κάτι άλλο;

Τι έχει να κερδίσει ο μηχανικός υλικών με μια εγγραφή στο Τ.Ε.Ε. και σε κάποια υποκατηγορία βασικών ειδικοτήτων αυτού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλά τα λες...να ρωτήσω όμως κάτι άλλο;

Τι έχει να κερδίσει ο μηχανικός υλικών με μια εγγραφή στο Τ.Ε.Ε. και σε κάποια υποκατηγορία βασικών ειδικοτήτων αυτού;

Με άδεια ασκήσεως από το ΤΕΕ ουσιαστικά μπορεί να ανοίξει δική του επιχείρηση και να εργαστεί ως ανεξάρτητα απασχολούμενος. Επίσης μπορεί να συμμετάσχει σε διαγωνισμούς δημοσίων έργων (είτε μελέτες είτε κατασκευές δημοσίων έργων).

Χωρίς κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα δεν μπορούν να κάνουν δική τους δουλειά αλλά να πάνε μόνο ως υπάλληλοι είτε στο δημόσιο (λέμε τώρα) είτε στον ιδιωτικό τομέα εφόσον βγει προκήρυξη στην οποία ζητούνται επιστήμονες των υλικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Και εγώ που νόμιζα πώς οι Μηχανικοί δέν έχουν ανεργία... :hmm:

Με 123.860 εγγεγραμμένους μηχανικούς στο Τ.Ε.Ε. + 30.000 περίπου Τ.Ε.Ι.τζίδες = έχουμε 153.860 μηχανικούς.
Σε μιά χώρα με πληθυσμό 11.000.000 κατοίκων ή αλλιώς ενεργού πληθυσμού 4.500.000 πολιτών.
Δηλαδή ώς ποσοστό έχουμε 3,42% του ενεργού πληθυσμού της Ελλάδος μηχανικούς.
(Χώρια οι υπόλοιποι μηχανικοί που διεκδικούν την πίτα και δέν εγγράφονται στο Τ.Ε.Ε. γιατί αδυνατούν να καλύψουν τις εισφορές)

Ένας μηχανικός εγγεγραμμένος στο ΤΕΕ δεν θεωρείται για το κράτος άνεργος.
Καλά τα λες...να ρωτήσω όμως κάτι άλλο;

Τι έχει να κερδίσει ο μηχανικός υλικών με μια εγγραφή στο Τ.Ε.Ε. και σε κάποια υποκατηγορία βασικών ειδικοτήτων αυτού;

Συμπληρώνω ότι ούτε ο ηλεκτρονικός μηχανικός, ούτε ο μηχανικός υπολογιστών δεν αξίζει να γραφτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
20/09/2013

Πολιτικοί Μηχανικοί: 34662
Αρχιτέκτονες Μηχανικοί: 22757
Αγρονόμοι-Τοπογράφοι Μηχανικοί: 7337
Μηχανολόγοι Μηχανικοί: 17909
Ναυπηγοί Μηχανολόγοι Μηχανικοί: 1872
Ναυπηγοί Μηχανικοί: 122
Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί: 19350
Μηχανολόγοι-Ηλεκτρολόγοι Μηχανικοί: 3427
Ηλεκτρονικοί Μηχανικοί: 4403
Χημικοί Μηχανικοί: 10909
Μεταλλειολόγοι-Μεταλλουργοί Μηχανικοί: 2917

Σύνολο: 124916
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Ειναι απαρετητω να εγγραφης και αν οχι τι χανεις και τι κερδιζεις (πχ γλιτωνεις καποιες συνδρωμες) .Ειμαι φοιτητης τμηματος μηχανολογων μηχανικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Ειναι απαρετητω να εγγραφης και αν οχι τι χανεις και τι κερδιζεις (πχ γλιτωνεις καποιες συνδρωμες) .Ειμαι φοιτητης τμηματος μηχανολογων μηχανικων

Αν θέλεις να εργαστείς κάπου που χρειάζονται την υπογραφή σου ή ως ελεύθερος επαγγελματίας είναι απαραίτητο.

Οικονομικά σου στοιχίζει τουλάχιστον 2200 ευρώ το χρόνο την πρώτη πενταετία και πολλαπλάσια στη συνέχεια. Αυτό συμβαίνει γιατί είσαι υποχρεωμένος ακόμα και άνεργος να είσαι και να μην έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος να πληρώνεις την ασφάλεια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Ειναι απαρετητω να εγγραφης και αν οχι τι χανεις και τι κερδιζεις (πχ γλιτωνεις καποιες συνδρωμες) .Ειμαι φοιτητης τμηματος μηχανολογων μηχανικων

Είχα γράψει σε προηγούμενο ποστ ποιο ΗΤΑΝ ένα πλεονέκτημα εγγραφής στο ΤΕΕ. Νομίζω ότι αξίζει να το γράψω κι εδώ μιας και είναι σχετικότατο με το thread :

"Μέχρι πριν περίπου 1,5-2 χρόνια μερικοί μπορεί να έβρισκαν ακόμα και 1η δουλειά με μισθό 1500.
Αυτό δεν ίσχυε μόνο για τους ΗΜΜΥ αλλά για όλους τους διπλωματούχους μηχανικούς και δεν είχε να κάνει με "επαγγελματικά δικαιώματα", "υπογραφές" και διάφορα άλλα που κουβεντιάζετε εδώ.
Υπήρχε συλλογική σύμβαση εργασίας των μηχανικών βιομηχανίας που όριζε ποιος είναι ο κατώτατος μισθμός που πρέπει να παίρνει ένας μηχανικός.
https://portal.tee.gr/portal/page/por.../STYE_2009.pdf
Αυτοί οι μισθοί ίσχυαν με την πορϋπόθεση ότι μία εταιρία σε προσλάμβανε με σύμβαση εργασίας ως μηχανικό.
Γι αυτό και ήταν σημαντικό πλεονέκτημα για τους αποφοίτους πολυτεχνείου η εγγραφή στο ΤΕΕ, ακόμα για σχολές χωρίς σημαντικά επαγγελματικά δικαιώματα όπως οι ηλεκτρονικοί μηχανικοί. Είχαν εξασφαλισμένο έναν αξιοπρεπή μισθό.
Πλέον με τα μέτρα των μνημονίων οι όλες συλλογικές συμβάσεις εργασίας έχουν καταργηθεί.
Ίσως να έχουν απομείνει λίγες εταιρίες που να έχουν κρατήσει μισθούς σε αυτά τα επίπεδα, αλλά σίγουρα τα πράγματα δεν είναι όπως παλιότερα και η τάση είναι να χειροτερεύουν
"

Ισχύει επίσης αυτό που σου απάντησε ο ακικος.

Αν εργάζεσαι πάντως ως υπάλληλος σε δουλειά όπου χρειάζονται τις γνώσεις σου και όχι την υπογραφή σου, σε καμία περίπτωση δεν είναι υποχρεωτική η εγγραφή.

Η καλύτερη επιλογή κατά τη γνώμη μου είναι να μην βιαστείς να γραφτείς αμέσως μόλις πάρεις πτυχίο.
Όταν θα έχεις βγει ενεργά στην αγορά εργασίας, τότε να δεις πως θα έχουν τα πράγματα, να κουβεντιάσεις με παλιότερους συναδέλφους σου, να κρίνεις αν θα έχεις κάποιο όφελος από την εγγραφή και να αποφασίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top