Πρωτοφανής επίθεση ρομά μέσα στο Πανεπιστήμιο Πατρών

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
ασχετο, αλλα γιατί το έφτιαξαν στου διαόλου τη μάνα;:worry:
Δε το έφτιαξαν στου διαολου την μάνα. :P
Είναι περιοχή με μεγάλη έκταση και αρκετά κοντά σε ενοικιαζόμενα δωμάτια με προσβαση σε supermarket, φαγάδικο, τρένο (που πάει το κέντρο), τώρα αν το 90% των πατρινών είναι χαζοί και νοικιάζουν στο κέντρο της Πάτρας σε διπλάσιες τιμές παράγκες δε φταίνει το πανεπιστημιο αλλά αυτοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evg_steven

Νεοφερμένος

Η evg_steven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Θα μπορούσε ο μέσος Ελληνας να κόψει τον φραπέ ή ένας κομμουνιστής να γίνει καπιταλιστής? Don't think so..

Καλά, βρες μου έναν μετανάστη που διέπραξε ληστείες και μόλις βγήκε από την φυλακή έγινε νομιμος πολίτης και θα σε παραδεχτώ.
1. Αυτο δε το σκεφτηκες και πολύ, έτσι? Όσο για τον κομμουνιστη που έγινε καπιταλιστής έχω χιλιάδες παραδείγματα.
2.Αυτο δεν έχει σχέση με το γεγονός ότι είναι μετανάστης που έκανε ληστεία. Υπάρχουν αμέτρητοι έλληνες στην ίδια κατηγορία. Ενημερωτικά, όλοι οι φυλακισμένοι μετά την αποφυλάκισή τους αντιμετωπίζουν ρατσισμό, για τον οποινδήποτε λόγο κι αν φυλακίστηκαν.

Εφοσον δεν συμπεριφερονται σαν σωστοι πολιτες και δεν αλλαζουν με τιποτα αλλα αντιθετως σπερνουν απο δω και απο κει κουτσουβελα με την ιδια ακριβως νοοτροπια που δυστυχως εξακολουθουν να κλεβουν και δεν ξερω κ γω τι αλλο..τοτε και να γινοταν απελαση δεν θα ειχα κανενα απολυτως προβλημα...
Αν συμμορφωνονταν και ενσωματωνονταν θα ημουν η πρωτη που θα τους υποστηριζα...αλλα επειδη αυτο δεν προκειται να γινω οσο ζω εγω τουλαχιστον..δν ειναι κατι τ αμεσο...τοτε δεν εχω καμια ορεξη να κατσω να φιλοσοφησω τι τους ωθει σε αυτη την συμπεριφορα....το μονο που ξερω ειναι οτι ως επι τ πλειστον κλεβουν και ενοχλουν και οταν νιωθω οτι κινδυνευω απο καποιον θελω να απομακρυνθει...........
Λόγω αυτού του σκεπτικού δε θα δωθεί ποτέ μια ευκαιρία σε πολλούς ανθρώπους...;)


Εγώ πάλι πιστεύω οτι η πιο άμεση λύση θα ήταν να φυλάσσεται ο χώρος του πανεπιστημίου:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

youhou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο takis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 352 μηνύματα.
Η αληθεια ειναι οτι οι γυφτοι ειναι, αλλη φαση.Δεν δεχονται να προσαρμοστουν στον τροπο ζωης των υπολοιπων.Θα μου πεις βεβαια, αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο, αλλα στη συγκεκριμενη περιπτωση, ειναι.
Διαφορετικα ηθη ,εθιμα, παραδοσεις αλλα δυστυχως και διαφορετικοι κανονες και νομοι.Για την ακριβεια, οι γυφτοι αγνοουν πληρως την εννοια των δικαωματων, καθως δε δισταζουν ποτε να ενοχλησουν ολους τους αλλους μονο και μονο για να κανουν το κεφι τους.
Το σημαντικοτερο ομως στοιχειο που χαρακτηριζει αυτη την κοινοτητα, ειναι το ''δεσιμο'' που υπαρχει μεταξυ τους.Για το λογο αυτο, ειναι αρκετα δυσκολο να ενσωματωθουν στην κοινωνια, οπως για παραδειγμα εγινε με τους αλβανους.
Το κρατος τους προσφερει τις ιδιες υπηρεσιες με ολους εμας, αφου θεωρουνται ελληνες πολιτες.Πηγαινουμε στα ιδια νοσοκομεια,σχολεια κτλ. ενω ακομα τους προσφερεται και επιδομα ωστε να φοιτησουν τα παιδια τους στα δημοτικα σχολεια της χωρας, αλλα στην πραγματικοτητα ο μονος λογος που πηγαινουν τα γυφτακια σχολειο ειναι για να λαβουν οι γονεις αυτα τα λεφτα.
Περιπου στην ηλικια των 14 ετων, θα σταματησουν το σχολειο μιας και εχει ερθει η ωρα να ζησουν με τον καθιερωμενο γυφτικο τροπο ζωης (γαμοι,ναρκωτικα,παραμεληση των παιδιων τους κλπ).
Σιγουρα, λυση δεν ειναι το καψιμο, οι απελασεις και οι κρεμαλες, αλλα ουτε και τα αιτια της συμπεριφορας τους, παπαριες που ακουγονται οτι παραμελουνται απο το κρατος και κλεβουν για να επιβιωσουν. Οπως εγραψα και παραπανω, οι γυφτοι ειναι ιδιαιτερη περιπτωση και αυτο που χρειαζεται ειναι να συνειδητοποιησουν οτι πρεπει να αξιοποιησουν την ευκαιρια για μορφωση που τους προσφερεται.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Οι Ρομά/Τσιγγάνοι ή αλλιώς Αθίγγανοι έχουν εντελώς διαφορετική νοοτροπία από εμάς ως λαός και την ένταξή τους στην κοινωνία μάλλον δύσκολη έως αδύνατη θα τη χαρακτήριζα.

Στο κάτω κάτω, αφού αρνούνται να συμμορφωθούν στα ελληνικά δεδομένα, ας αφεθούν να ζουν όπως γουστάρουν. ΟΜΩΣ, πρέπει οπωσδήποτε να γίνει αμέσως κάτι εκ μέρους του κράτους ώστε να μην επιβαρύνουν τον υπόλοιπο γηγενή πληθυσμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Ζω στο 2012. Όπου ο καθένας κυνηγάει την επιβίωση του και γίνεται cut-throat για να την πετύχει.
Οι κουλτούρα τους λέει (ή προστάζει) ότι πρέπει να ζουν με κλεψιές και πρέπει να αποφεύγουν πάση θυσία την δουλειά (βάση προσωπικής μου έρευνας για εργασία στο σχολείο).
Για την Γερμανία που ανέφερες, οι αστυνομικοί εκεί πέρα έχουν την δυνατότητα να δείρουν κάποιον ρομά "μέχρι θανάτου" αν διαπράξει κάποιο ποινικό έγκλημα, οπότε αναγκαστηκά ή θα φύγουν από την Γερμανία ή θα δουλέψουν εκεί.

Το θεμα εδω δεν ειναι να κανουμε πτυχιακη για την κουλτουρα των Ρομα,σιγουρα θα ειχαμε να πουμε αρκετα.Δεν ξερω τι εργασια εκανες για το σχολειο,αλλα πιστευω δεν εχεις μιλησει με καποιον Ρομα,η δεν εχεις παει σε σχολειο με Ρομα να δεις την συμπεριφορα τους.Πολλα παιδια,ειναι σαν να μεγαλωσαν σε οικογενειες εκατομμυριουχων,και πανεξυπνα.Μετα βλεπεις οτι ερχεται η γιαγια με τα μαντηλια και τα 1000 σκουλαρικια για να τα παρει απο το σχολειο.Αυτα τα παιδια,εισαι σιγουρος οτι θελουν να συνεχισουν να κλεβουν και να αποφευγουν την δουλεια?Οχι,θελουν να σπουδασουν.ΑΛλα απο την μια οι γονεις τους δεν του το επιτρεπουν,σε μια πλειοψηφια,και απο την αλλη το κρατος αδιαφορει εντελως.


Θα μπορούσε ο μέσος Ελληνας να κόψει τον φραπέ ή ένας κομμουνιστής να γίνει καπιταλιστής? Don't think so..
Genius.Παραδειγμα που απανταει σε καθε ερωτημα.

Ο ρατσισμός πάντοτε κάπου βασίζετε. Γιατί δηλαδή θεωρούμε τους Ρομά εκγληματικά στοιχεία ενώ με τους Ιταλούς κάνουμε παρέα? από μαλακία?Π
Προσωπικό παράδειγμα, 2 τετράγωνα από το σπίτι μου είναι μια συνοικία ρομά. Μια μέρα περνούσα με το ποδήλατο και πετάγετε ένα πιτσιρίκι (5-6 χρονών) μπροστά μου (με σκοπό να το χτυπήσω προφανως για να ζητάν αργότερα που κόσμου τα χρήματα), πάτησα απότομα φρένο και τελικά έπεσα εγώ από το ποδήλατο, αυτό έλιωσε στα γέλια και εκεί πέρα κατέβασα καντίλια.Βγήκε νευριασμένος έξω νευριασμένος ο μεγάλος αδερφός του ε και επειδή δεν ήθελα φασαρίες έφυγα. Πλέον από εκείνον τον δρόμο περνάω μόνο με παρέα και έχουν αναφερθεί και πολλές ληστείες σε εκείνη την περιοχή. Αν μια μέρα ο Σαμαράς έβγαζε διάταγμα να απελαθούν όλοι αυτοί και ο δρόμος ξανγινόταν ειρηνικός με συγχωρείς αλλά εγώ ως ανταμοιβή θα του έδινα ψήφο! Δεν μπορώ να είμαι κάθε βράδυ με τον φόβο αν ακούσω κάτι για να πάρω το 100 ενώ πριν 2-3 χρόνια είμασταν με ανοιχτές μπαλκονόπορτες!

Ολα βασιζονται καπου.Χαιρω πολυ.Ο ρατσισμος,ειτε φυλετικος ειτε κοινωνικος ,μια ζωη ειχε τις ριζες του στην αγνοια του λαου και στις προκαταληψεις.Ποτε δεν ειχε μια λογικη βαση.Φυσικα,μα γιαυτο βγηκε μπροστα σου.Μα τι μυαλο που εισαι,σε σεναρια αγορι μου εχεις ξεπερασει και τον Νικο Φωσκολο.Ξερεις,ηταν απλως ενα 5χρονο.Αυτο δεν σου λεει τιποτα απολυτως? :confused:
Αμα καθισες να κατεβασεις καντιλια στο 5χρονο,τοτε αλλος εχει το προβλημα :whistle:

Καλά, βρες μου έναν μετανάστη που διέπραξε ληστείες και μόλις βγήκε από την φυλακή έγινε νομιμος πολίτης και θα σε παραδεχτώ.
Εξαρταται το εγκλημα.Δεν ειναι ολα τοσο απλα.Γιαυτο σου λεω,μην κρινεις ετσι απο τα 15,δεν βλεπεις τα πραγματα σφαιρικα.
Αμα μπει φυλακη ενας επειδη ληστεψε εναν φουρνο για να παρει ενα ψωμι,και βγει μετα απο 1 χρονο,και παλι δεν εχει να φαει,ε φυσικα και θα ξαναληστεψει.Εδω δεν ειναι θεμα σωφρονισμου για να καταλαβει οτι εβλαψε καποιον,μιλαει η επιβιωση.
Δεν καταλαβαινεις,οτι για καθε πραξη υπαρχει ενα αιτιο?Πρεπει να βρουμε και να αναλυσουμε το αιτιο,ωστε να μην δημιουργει αυτη την πραξη.
Με το να συνεχιζουν να υπαρχουν τα αιτια,και εσυ απλως να σπεπαζεις το γεγονος,λυση δεν θα βρεθει.

Ε ναι γιατί οι καημένοι οι Ρομά έχουν όλη την καλή θέληση να ενταχθούν στον κοινωνικό ιστό και το κακό κράτος δεν τους δίνει σημασία
Κακό κράτος, κακό!

Το κρατος θα μπορουσε τουλαχιστον να τους παροτρυνει,εστω και αμα αυτοι δεν θελουν.Πειθω χρειαζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Το θεμα εδω δεν ειναι να κανουμε πτυχιακη για την κουλτουρα των Ρομα,σιγουρα θα ειχαμε να πουμε αρκετα.Δεν ξερω τι εργασια εκανες για το σχολειο,αλλα πιστευω δεν εχεις μιλησει με καποιον Ρομα,η δεν εχεις παει σε σχολειο με Ρομα να δεις την συμπεριφορα τους.Πολλα παιδια,ειναι σαν να μεγαλωσαν σε οικογενειες εκατομμυριουχων,και πανεξυπνα.Μετα βλεπεις οτι ερχεται η γιαγια με τα μαντηλια και τα 1000 σκουλαρικια για να τα παρει απο το σχολειο.Αυτα τα παιδια,εισαι σιγουρος οτι θελουν να συνεχισουν να κλεβουν και να αποφευγουν την δουλεια?Οχι,θελουν να σπουδασουν.ΑΛλα απο την μια οι γονεις τους δεν του το επιτρεπουν,σε μια πλειοψηφια,και απο την αλλη το κρατος αδιαφορει εντελως.

Δεν ξέρω που είδες εσύ τέτοια παιδιά.
Εγώ βλέπω τα κορίτσια μόλις πατάνε τα 14 να παντρεύονται και τα αγόρια να κλέβουν για να φάνε.
Η έρευνα βασίστηκε σε μαρτυρίες ανθρώπων που ζουν δίπλα στα τσαντίρια τους, σε μια προσωπική αναζήτηση στον ιστό και γενικά από έναν συνδυασμό γνώσεων του σχολείου.



Genius.Παραδειγμα που απανταει σε καθε ερωτημα.

Δεν σε πιάνω..



Ολα βασιζονται καπου.Χαιρω πολυ.Ο ρατσισμος,ειτε φυλετικος ειτε κοινωνικος ,μια ζωη ειχε τις ριζες του στην αγνοια του λαου και στις προκαταληψεις.Ποτε δεν ειχε μια λογικη βαση.Φυσικα,μα γιαυτο βγηκε μπροστα σου.Μα τι μυαλο που εισαι,σε σεναρια αγορι μου εχεις ξεπερασει και τον Νικο Φωσκολο.Ξερεις,ηταν απλως ενα 5χρονο.Αυτο δεν σου λεει τιποτα απολυτως? :confused:
Αμα καθισες να κατεβασεις καντιλια στο 5χρονο,τοτε αλλος εχει το προβλημα :whistle:

Να λείπουν οι προσωπικές επιθέσεις παρακαλώ..
Αν είχα πεσει πάνω του δν θα ήμουν ο πρώτος που θα έβρισκε τον μπελά του, αυτά γίνονται καθημερινά..;)


Εξαρταται το εγκλημα.Δεν ειναι ολα τοσο απλα.Γιαυτο σου λεω,μην κρινεις ετσι απο τα 15,δεν βλεπεις τα πραγματα σφαιρικα.
Αμα μπει φυλακη ενας επειδη ληστεψε εναν φουρνο για να παρει ενα ψωμι,και βγει μετα απο 1 χρονο,και παλι δεν εχει να φαει,ε φυσικα και θα ξαναληστεψει.Εδω δεν ειναι θεμα σωφρονισμου για να καταλαβει οτι εβλαψε καποιον,μιλαει η επιβιωση.
Δεν καταλαβαινεις,οτι για καθε πραξη υπαρχει ενα αιτιο?Πρεπει να βρουμε και να αναλυσουμε το αιτιο,ωστε να μην δημιουργει αυτη την πραξη.
Με το να συνεχιζουν να υπαρχουν τα αιτια,και εσυ απλως να σπεπαζεις το γεγονος,λυση δεν θα βρεθει.

Δλδ τι προτείνεις? Να καθήσουμε να ασκήσουμε φιλοσοφία ενώ το έγκλημα έξω θα πολλαπλασιάζετε?
Γενικά η Γαλλία εφάρμοσε κάτι "ακραίο" όμως πλέον οι Γάλλοι πολίτες κυκλοφορούν ελεύθερα, αυτός είναι και ο μόνος λόγος που ο Σαρκοζί στις πρόσφατες εκλογές πήρε το 40%, αν κρίναμε από την οικονομική του στάση ούτε 20% δεν θα μάζευε (galop)



Το κρατος θα μπορουσε τουλαχιστον να τους παροτρυνει,εστω και αμα αυτοι δεν θελουν.Πειθω χρειαζονται.

πείσε τον κλέφτη που όλη του την ζωή την περνουσε στην παρανομία χωρίς να ιδρώσει δουλεύοντας να παρατήσει την εύκολη ζωή και να αρχίσει να δουλεύει γιατί έτσι είναι το "σωστό"... Seems legit...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δεν ξέρω που είδες εσύ τέτοια παιδιά.
Εγώ βλέπω τα κορίτσια μόλις πατάνε τα 14 να παντρεύονται και τα αγόρια να κλέβουν για να φάνε.
Η έρευνα βασίστηκε σε μαρτυρίες ανθρώπων που ζουν δίπλα στα τσαντίρια τους, σε μια προσωπική αναζήτηση στον ιστό και γενικά από έναν συνδυασμό γνώσεων του σχολείου.

Σε σχολεια Ρομα.

Να λείπουν οι προσωπικές επιθέσεις παρακαλώ..
Αν είχα πεσει πάνω του δν θα ήμουν ο πρώτος που θα έβρισκε τον μπελά του, αυτά γίνονται καθημερινά..
Καμια προσωπικη επιθεση.Απλως,το 5χρονο παραμενει 5χρονο και εχει διαφορετικη αντιμετωπιση.

Δλδ τι προτείνεις? Να καθήσουμε να ασκήσουμε φιλοσοφία ενώ το έγκλημα έξω θα πολλαπλασιάζετε?
Γενικά η Γαλλία εφάρμοσε κάτι "ακραίο" όμως πλέον οι Γάλλοι πολίτες κυκλοφορούν ελεύθερα, αυτός είναι και ο μόνος λόγος που ο Σαρκοζί στις πρόσφατες εκλογές πήρε το 40%, αν κρίναμε από την οικονομική του στάση ούτε 20% δεν θα μάζευε (galop)

Ποιο εγκλημα μωρε?Χαχαχαχαχα λες και βγηκαν στον δρομο με ρουκετες.Ελεος με την καλλιεργεια της τρομολαγνειας.Μαζι με την καλλιεργεια ναρκωτικων,μαλλον θα πρεπει να απαγορευτει και αυτη.
Να σου πω μια πικρη αληθεια?Οσο θα υπαρχουν ταξικες και οικονομικες ανισοτητες,οσο η προνοια του κρατους θα ειναι για μερικους,τους ''εχοντες'',και οχι για ολους,δεν θα σταματησει κανενα ''εγκλημα''.Και δεν ειναι εγκλημα απο κακο,ειναι εγκλημα για την επιβιωση.
Και μην προχωρας σε λαικισμους τυπου ''κυκλοφορουν ελευθερα'' λες και ηταν δεσμωτες πριν.
Δεν ειναι φιλοσοφια η ευρεση των αιτιων.Χωρις να ξερουμε ποιο ''αντιγονο'' προκαλει το προβλημα,πως θα δρασουμε?Ξαναλεω,λυση δεν ειναι να σκεπαζουμε ενα προβλημα,αλλα να χτυπησουμε τις ριζες του.
Ο Σαρκοζι εκανε αυτη την κινηση για να λαβει ψηφους ΚΑΙ απο τους υποστηριχτες της δεξιας.Φαντασου πχ σημερα τον ΣΥΡΙΖΑ να ελεγε αυτα που λεει + να κλεισουν τα συνορα.Αυριο θα ειχε 90% στις εκλογες.Κατι τετοιο εγινε.Δεν ειναι σωσιας ο Σαρκοζι,συμφεροντολογος του κερατα ειναι.

πείσε τον κλέφτη που όλη του την ζωή την περνουσε στην παρανομία χωρίς να ιδρώσει δουλεύοντας να παρατήσει την εύκολη ζωή και να αρχίσει να δουλεύει γιατί έτσι είναι το "σωστό"... Seems legit...

Οταν θα καταλαβεις οτι κανενας δεν γεννιεται κλεφτης ελα να μιλησουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Οι ρομα ειναι εδω και πολλα χρονια στην ελλαδα. Αμα ηθελαν να ενσωματωθουν στην κοινωνια θα το εκαναν οπως και οι αλβανοι και οι αφρικανοι. Δν νομιζω να ειχαν αυτοι καμια διαφορα. Απλα δν θελουν. Αφου δν παει ο μωαμεθ στο βουνο, παει το βουνο στο μωαμεθ.

Και επισης το γεγονος οτι αρκετοι αντιδρουν "φασιστικα" ειναι λογω του ενστικτου της επιβιωσης. Αμα μου την πεσουν στο δρομο, τι να κανω θα ριξω ξυλο...Ειτε αυτος ειναι ελληνας/αλβανος/πακιστανος κοκ... Τι σημαινει ειμαι "φασιστας";;; Δηλαδη του αλλου που πηγαν να του σκοτωσουν την μανα και βγηκε και του εριξε ειναι φασιστας;;; Δν νομιζω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epistaths

Νεοφερμένος

Ο epistaths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ρατσισμός απέναντι στους ρομά ( γύφτους ), ποτέ δεν υπήρξε. Απο την εκπαίδευση δεν τους απέκλεισε ποτέ κανείς, μόνοι τους επιλέγουν να πηγαίνουν μέχρι εκεί που θέλουν. Αντιθέτος δημιουργούν συνεχόμενα προβλήματα, είναι επικίνδυνοι για τους άλλους ανθρώπους στο κάθε κράτος που ζούν. Ειδικά στην Ελλάδα που είναι πιο χαλαρά τα πράγματα απέναντι τους διαπράττουν συνεχώς παρανομίες. Στην τελικοί είναι μια φυλή που δεν μπορεί να προσαρμοστεί. Ανεξάρτητα εάν είναι άπατρις, πρέπει να μπεί ένα φρένο σε αυτήν τη φυλή. Ο θεσμός των ρομά ( γύφτων ) είναι οτι εάν δεν είσαι φίλος τους, είσαι αυτόματα εχθρός τους. Και ούτε λόγος να τους κάνει κανείς παρατήρηση, αμέσως θα βγούν τα μαχαίρια η τα όπλα. Δεν είμαστε κατά του τσιγγάνικου πολιτισμού, αλλά οι βιαιότητες απέναντι στον κόσμο και οι παρανομίες που διαπράττονται συνεχώς απο τους ρομά, πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Μην τρολλάρεις τόσο πολύ... Πρόσεχε τις λέξεις όταν τις διαβάζεις.
Δεν μίλησα για μετανάστες αλλά για ΛΑΘΡΟμετανάστες. Και ναι, όταν κινδυνεύω θα υπερασπιστώ πρώτα τη ζωή μου και μετά όλους τους άλλους. Εσύ θα κάνεις κάτι διαφορετικό; Όταν σου επιτεθεί κάποιος με μαχαίρι για να σου πάρει το κινητό ή τα 5 euro που μπορεί να έχεις επάνω σου, εσύ θα πεις «α, τον καημένο στην χώρα του γίνεται πόλεμος..., δεν πειράζει που με μαχαίρωσες» :knife:. Μη λέμε ουτοπίες....
Μια που μίλησες για «καπιταλιστικό σύστημα - αφεντάδες και ιμπεριαλιστές» (στάνταρτ μανιφέστο), καιρός είναι να αφήσουμε πια τα λόγια, να πάρουμε τα σφυριά και τις τσουγκράνες, να τους διώξουμε όλους.... Μόλις δώσετε το «σύνθημα» και το κάνετε «πράξη», εγώ μαζί σας.... :kill::kill:

Καταρχήν λαθραία ζωή δεν υπάρχει για μένα και επέτρεψε μου να μην χρησιμοποιώ την λέξη λαθρομετανάστης. Και εγώ όταν χρησιμοποιώ λεωφορείο και δεν πληρώνω εισιτήριο θεωρούμε λαθρεπιβάτης αλλά τι να κάνω που δεν έχω την οικονομική άνεση να το πληρώνω; Το ίδιο ισχύει και για τους μετανάστες. Δεν μπορούν να βγάλουν όλοι χαρτιά. Αν μπορούσαν θα το έκαναν, δεν είναι βλάκες.

Προφανώς γνωρίζεις ότι δεν είναι μόνο μετανάστες αυτοί που δολοφονούν, απειλούν και βιάζουν αλλά υπάρχουν και Έλληνες και είναι ουκ ολίγοι. Μήπως να διώξουμε και τους Ελληναράδες από την Ελλάδα; Επίσης το καπιταλιστικό σύστημα τους εξαθλιωμένους, τους άστεγους, τους αμόρφωτους και τους λουμπεναριό το έχει ανάγκη, ώστε να δώσει κίνητρο στους υπολοίπους να δουλέψουν περισσότερο και με λιγότερες απαιτήσεις για τα συμφέροντα του κεφαλαίου. Σκέψου αν δεν υπήρχαν εξαθλιωμένοι, είχαν όλοι εργασία και δεν υπήρχε ο κίνδυνος της απόλυσης τι απαιτήσεις θα είχαν οι εργαζόμενοι! Ενώ τώρα ο εργαζόμενος μπορεί να κάνει πολλές θυσίες και να υποστεί χίλια δυο αντιλαϊκά μέτρα ώστε να μην μείνει χωρίς δουλειά. Όσο να ναι όταν βλέπεις άστεγους και πεινασμένους στο δρόμο κωλώνεις να αγωνιστείς για κάτι καλύτερο, μην γίνει καμιά στραβή και βρεθείς και εσύ στο δρόμο. Οι μετανάστες λοιπόν είναι αυτό το εξαθλιωμένο στρώμα για το σύστημα, ώστε να δίνει κίνητρο στους υπολοίπους.
Τώρα και πολλοί Έλληνες δεν έχουν δουλειά και για αυτό έχει αναπτυχθεί αυτό το μίσος για τους μετανάστες ότι τάχα μας παίρνουν τις δουλειές και μας βιάζουν τις γυναίκες. Πρώτον, όπως έχω εξηγήσει αν δεν υπήρχαν οι εξαθλιωμένοι μετανάστες θα υπήρχαν εξαθλιωμένοι Έλληνες. Δεύτερον, ποιες δουλειές δηλαδή θα απελευθερωθούν άμα φύγουν οι μετανάστες; η δουλειά της καθαρίστριας που παίρνει ένα μισθό της πείνας; του βοηθού χτίστη που δουλεύει ανασφάλιστος χωρίς ένσημα; Οι θέσεις εργασίες που ονειρεύεται ο Μπόμπολας ή ο Μάνεσης και όλη η καλή παρέα; Τη μαύρη εργασία που ετοιμάζει το γερμανικό κεφάλαιο στις ΕΟΖ με μισθό της πείνας των 300 ευρώ χωρίς ασφάλεια και δικαιώματα; Και το καλύτερο, οι Έλληνες επιστήμονες ποιανού μετανάστη τη δουλειά θα πάρουν;

Λοιπόν για να ξεκαθαρίζουν τα πράματα. Ο μετανάστης κάνει αυτό που είναι λογικό. Θέλει να αναζητήσει μια καλύτερη τύχη και να μπορέσει να ζήσει. Τώρα άμα ένα μετανάστης σου έκλεψε ή σε βίασε δεν μου λέει τίποτα, μπορούσε κάλλιστα να ήταν και Έλληνας και η λογική να διώξουμε όλους του μετανάστες γιατί ένας με έκλεψε μου ακούγετε τόσο γελοία όσο το να διώξουμε και όλους τους Έλληνες γιατί ένας Έλληνας έκλεψε/ δολοφόνησε κτλ. Και στο οικονομικό τώρα. Οι μετανάστες έχουν δουλέψει και δουλεύουν κάτω από άθλιες συνθήκες για να εξυπηρετήσουν τα συμφέροντα του κεφαλαίου,είτε είναι ντόπιο, είτε είναι ξένο. Στους ολυμπιακούς αγώνες του 04 για παράδειγμα πολλοί μετανάστες έχασαν χέρια, πόδια και έμειναν παράλυτοι ώστε να μπορέσουν να γίνουν τα έργα στην ώρα τους ώστε να παινεύεται ο κάθε Ελληναράς και να πάνε όλο και περισσότερα λεφτά στο κεφάλαιο.

Το να επηρεαστείς από τις θέσεις της ΧΑ και να πεις "να φύγουν οι μετανάστες απο την Ελλάδα" ειναι μια επιπόλαια, βλακώδες και επικίνδυνη θέση. Το πραγματικό πρόβλημα βρίσκεται αλλού. Βρίσκεται σε αυτούς που κόβουν μισθούς και συντάξεις, σε αυτούς που κλείνουν εργοστάσια και επιχειρήσεις πετώντας κόσμο στην ανεργία, σε αυτούς που σε βάζουν να πληρώνεις για τα φάρμακά σου, σε αυτούς που βουλιάζουν τον κόσμο στην ανεργία, σε αυτούς που αιματοκυλούν λαούς για τα συμφέροντά τους, σε αυτούς που σε βάζουν δίνουν λεφτά για νατοικές ασκήσεις αλλά όχι για την παιδεία και την υγεία και σε αυτούς που έρχονται να σου κάνουν κουμάντο στη χώρα σου ΕΕ-ΔΝΤ-ΤΡΟΙΚΑ-ΗΠΑ. Για εθνική ανεξαρτησία δεν παλεύεις διώχνοντας του μετανάστες που δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, αλλά διώχνοντας το ξένο κεφάλαιο, τους Αμερικάνους και τις βάσεις τους και τον κάθε προστάτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Ρομα αλβανοι πακιστανοι ινδοι και οτι λοιπα υπαρχουν σε αυτην την χωρα μονο προβληματα μας φερνουν.Βλεπε ανεργιες επιθεσεις με μαχαιρια και αλλα πολλα.Αντε καλα ηταν στην Ελλαδα.Αρκετα γιναμε ξενοδοχειο αλλοδαπων καιρος να τους παρει και καμια αλλη χωρα να τους ποτισει και να τους ταισει.Εμεις δεν μπορουμε αλλο.Η ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ?? ΤΥΧΑΙΟ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ρομα αλβανοι πακιστανοι ινδοι και οτι λοιπα υπαρχουν σε αυτην την χωρα μονο προβληματα μας φερνουν.

Βλεπε ανεργιες
Ναι, μπράβο, την ανεργία την φέρνουν οι μετανάστες!:P
Όχι οι κεφαλαιοκράτες, όχι!:P
κακοί μετανάστες!:(

επιθεσεις με μαχαιρια και αλλα πολλα.
Το οτι στην Χρυσή αυγή υπάρχει και ένας αλβανός δεν σημαίνει οτι είναι μετανάστες όλοι όσοι επιτίθονται με μαχαίρια και "αλλα πολλα"(για παράδειγμα σημαίες)
Δεν μπορούμε να τα εξετάζουμε όλα με ίσους όρους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
1) Καταρχήν λαθραία ζωή δεν υπάρχει για μένα και επέτρεψε μου να μην χρησιμοποιώ την λέξη λαθρομετανάστης. Και εγώ όταν χρησιμοποιώ λεωφορείο και δεν πληρώνω εισιτήριο θεωρούμε λαθρεπιβάτης αλλά τι να κάνω που δεν έχω την οικονομική άνεση να το πληρώνω;
2) Προφανώς γνωρίζεις ότι δεν είναι μόνο μετανάστες αυτοί που δολοφονούν, απειλούν και βιάζουν αλλά υπάρχουν και Έλληνες και είναι ουκ ολίγοι. Μήπως να διώξουμε και τους Ελληναράδες από την Ελλάδα;
3) Επίσης το καπιταλιστικό σύστημα τους εξαθλιωμένους, τους άστεγους, τους αμόρφωτους και τους λουμπεναριό το έχει ανάγκη, ώστε να δώσει κίνητρο στους υπολοίπους να δουλέψουν περισσότερο και με λιγότερες απαιτήσεις για τα συμφέροντα του κεφαλαίου. Σκέψου αν δεν υπήρχαν εξαθλιωμένοι, είχαν όλοι εργασία και δεν υπήρχε ο κίνδυνος της απόλυσης τι απαιτήσεις θα είχαν οι εργαζόμενοι! Ενώ τώρα ο εργαζόμενος μπορεί να κάνει πολλές θυσίες και να υποστεί χίλια δυο αντιλαϊκά μέτρα ώστε να μην μείνει χωρίς δουλειά. Όσο να ναι όταν βλέπεις άστεγους και πεινασμένους στο δρόμο κωλώνεις να αγωνιστείς για κάτι καλύτερο, μην γίνει καμιά στραβή και βρεθείς και εσύ στο δρόμο. Οι μετανάστες λοιπόν είναι αυτό το εξαθλιωμένο στρώμα για το σύστημα, ώστε να δίνει κίνητρο στους υπολοίπους.
4) Τώρα και πολλοί Έλληνες δεν έχουν δουλειά και για αυτό έχει αναπτυχθεί αυτό το μίσος για τους μετανάστες ότι τάχα μας παίρνουν τις δουλειές και μας βιάζουν τις γυναίκες.
5) Λοιπόν για να ξεκαθαρίζουν τα πράματα. Ο μετανάστης κάνει αυτό που είναι λογικό. Θέλει να αναζητήσει μια καλύτερη τύχη και να μπορέσει να ζήσει.
6) Τώρα άμα ένα μετανάστης σου έκλεψε ή σε βίασε δεν μου λέει τίποτα, μπορούσε κάλλιστα να ήταν και Έλληνας και η λογική να διώξουμε όλους του μετανάστες γιατί ένας με έκλεψε μου ακούγετε τόσο γελοία όσο το να διώξουμε και όλους τους Έλληνες γιατί ένας Έλληνας έκλεψε/ δολοφόνησε κτλ.
7) Το να επηρεαστείς από τις θέσεις της ΧΑ και να πεις "να φύγουν οι μετανάστες απο την Ελλάδα" ειναι μια επιπόλαια, βλακώδες και επικίνδυνη θέση.

1) Σίγουρα δεν υπάρχει λαθραία «ζωή». Η «ζωή» είναι γενικευμένη έννοια όπως λέμε «σοφία», «αγάπη», «εμπιστοσύνη». Ο «άνθρωπος-μετανάστης» όμως είναι συγκεκριμένος, με όνομα και επώνυμο, με τη κουλτούρα του, τα ήθη του και τα έθιμα του, τον πολιτισμό του κ.ά. Εγώ λοιπόν δεν μίλησα για «ζωή» γενικά, αλλά για συγκεκριμένα «άτομα» με τα παραπάνω χαρακτηριστικά. Και όπως και να το κάνουμε, κάποιος ή κάποιοι «συγκεκριμένοι» άνθρωποι που μπαίνουν σε μια χώρα λαθραία και κρυφά χαρακτηρίζονται «λαθρομετανάστες» όχι «λαθροζωές» (άλλωστε δεν υπάρχει αυτή η λέξη νομίζω). Τώρα, αν εσύ δεν πληρώνεις εισιτήριο στο λεωφορείο, σίγουρα χαρακτηρίζεσαι «λαθρεπιβάτης» αλλά το αποτέλεσμα της δικής σου ενέργειας είναι τόσο μηδαμινό, ώστε είναι ανάξιο λόγου. Δεν μπορείς να συγκρίνεις κεράσι με καρπούζι. Άλλωστε αυτή η πράξη σου δεν υπονομεύει κανέναν κίνδυνο για τον διπλανό σου επιβάτη.
2) Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι δεν υπάρχουν Ελληναράδες που δολοφονούν, βιάζουν, κλέβουν. Δεν ζω σε άλλο πλανήτη. Αλλά κάνε μια βόλτα από την Ομόνοια. Μετά το πρώτο κάθετο στενό της Αγ. Κων/νου, δεν υπάρχει περίπτωση να συναντήσεις Έλληνα. Γιατί θεωρείται και είναι λοιπόν, μια από τις πιο επικίνδυνες περιοχές; Πριν 10 χρόνια κατέβαινες τους δρόμους της Ομόνοιας και είχες το φόβο μήπως σου επιτεθεί «κανένας Έλληνας» για να σου κλέψει το πορτοφόλι, τώρα απλά δεν τολμάς να περάσεις αυτούς τους δρόμους μόλις σουρουπώσει, γιατί μιλάμε για «εκατοντάδες (λαθρο)μετανάστες», άθλιους και εξαθλιωμένους -όπως λες- που σίγουρα κάποιος από την μεγάλη του πείνα και αγανάκτηση μπορεί να σε σκοτώσει για μια τυρόπιτα. Άρα τα ποσοστά επικινδυνότητας στατιστικά έχουν αυξηθεί 1000% (απλή στατιστική).
3) Στο τρίτο συμφωνούμε, αλλά δεν μπορούμε να δεχόμαστε στρατιές εξαθλιωμένων και άστεγων, τη στιγμή που και εμείς κοντεύουμε να φτάσουμε σε αυτή τη θέση.
4) Σίγουρα πολλές δουλειές που κάνουν οι μετανάστες δεν τις προτιμούν οι Ελληναράδες. Άλλωστε σε πολλά σπίτια και πολλοί από τους δεύτερους χρησιμοποιούν τους μετανάστες για αυτές τις δουλειές. Δεν μιλάμε όμως γιαυτούς. Και διαφωνώ πλήρως με την εκμετάλλευση που γίνεται από κάποιους Ελληναράδες (χωρίς ένσημα, εξευτελιστικό ημερομίσθιο κ.λπ.).
5) Ο μετανάστης σίγουρα αναζητά μια καλύτερη τύχη (όπως έκαναν και πολλοί Έλληνες). Γιαυτό και πριν φύγει από την χώρα του εξετάζει σε ποια χώρα θα πάει για να έχει σίγουρα αυτή την «καλύτερη τύχη» που αναζητά. Οι καραβιές όμως (που κάποιοι συγκεκριμένοι και για συγκεκριμένους λόγους -πιστεύω να τους ξέρεις- τους φέρνουν νύχτα), δεν έχουν ιδέα ούτε καν πού βρίσκονται.
6) ΟΛΟΙ ανεξαιρέτως, όσοι αναπτύσσουν την εγκληματικότητα, είτε Έλληνες είτε ξένοι, δεν θέλω να κυκλοφορούν ελεύθεροι. Αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα και δεν φοβάσαι τίποτα, ok υποκλείνομαι στο Θάρρος σου.

7) Ούτε ψηφίζω Χ.Α., ούτε έχω επηρεαστεί από τη Χ.Α., ούτε συμφωνώ με τις πράξεις της Χ.Α., ούτε τίποτα από όλα αυτά. Αυτό είναι μια καινούρια καραμέλλα-ταμπελα που κολλάτε στους ανθρώπους, οι οποίοι μπορεί να μη συμφωνούν στο 100% με τα λεγόμενά σας.
Εγώ απλά αυτό που θέλω, είναι να αισθάνομαι (όσο αυτό είναι εφικτό), ότι μπορώ να περπατάω στο δρόμο χωρίς να κοιττάω συνέχεια πίσω μου ποιος έρχεται, να κυκλοφορώ στο δρόμο όπως κυκλοφορούσαν οι γονείς μου πριν 10 χρόνια, να κοιμάμαι με ανοιχτές τις μπαλκονόπορτες, να γυρίζω σπίτι μου ό,τι ώρα θέλω χωρίς να φοβάμαι, να κρατάω μια τσάντα στο δρόμο χωρίς να φοβάμαι, να κρατάω τη φωτογραφική μου μηχανή στο δρόμο χωρίς να φοβάμαι, και γενικά ΝΑ ΖΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ. Αν το θεωρείς παράλογο αυτό, ok!!! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Krasokanatas

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Λύση απλή: όποιο γυφτάκι πιάνει στο σχολείο το όριο απουσιών ή μένει στην ίδια τάξη λόγω βαθμολογίας, αυτομάτως πολυετής φυλάκιση στους γονείς. Έτσι μέσα σε 2 γενιές οι γύφτοι θα έχουν αποκτήσει μια Α παιδεία και έναν πολιτισμό που σήμερα ΔΕΝ έχουν (και μην μου πει κανείς για τσιγγάνικη τέχνη και μ_κίες, αλίμονο αν ο πολιτισμός ήταν η τέχνη). Επίσης κάθε 6 μήνες ντου από εκαμ και στρατό σε όλους τους γύφτικους καταυλισμούς (σε ανύποπτο χρόνο) και έρευνα μέχρι και της τελευταίας γωνιάς. Οι άνθρωποι είναι σαφές ότι δεν μπορούν να ενσωματωθούν πλήρως σε ευρωπαική κοινωνία (χαρακτηριστική εικόνα σε συνοικίες με αρκετό τσιγγάνικο πληθυσμό, οικογένειες τσιγγάνων να έχουν φτιάξει ένα ωραίο κανονικό σπίτι με ένα ωραίο κανονικό τραπέζι στη βεράντα, και να κάθονται στο πάτωμα δίπλα από αυτό) οπότε (κι επειδή δεν έχουμε τι να τους κάνουμε δηλαδή, ας είμαι απολύτως ειλικρινής) πρέπει το σύστημα να φτιάξει κάποιες δικλείδες ασφαλείας υπέρ της υπόλοιπης κοινωνίας αλλά και υπέρ των γύφτων. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 262 μηνύματα.
Λύση απλή: όποιο γυφτάκι πιάνει στο σχολείο το όριο απουσιών ή μένει στην ίδια τάξη λόγω βαθμολογίας, αυτομάτως πολυετής φυλάκιση στους γονείς. Έτσι μέσα σε 2 γενιές οι γύφτοι θα έχουν αποκτήσει μια Α παιδεία και έναν πολιτισμό που σήμερα ΔΕΝ έχουν (και μην μου πει κανείς για τσιγγάνικη τέχνη και μ_κίες, αλίμονο αν ο πολιτισμός ήταν η τέχνη). Επίσης κάθε 6 μήνες ντου από εκαμ και στρατό σε όλους τους γύφτικους καταυλισμούς (σε ανύποπτο χρόνο) και έρευνα μέχρι και της τελευταίας γωνιάς. Οι άνθρωποι είναι σαφές ότι δεν μπορούν να ενσωματωθούν πλήρως σε ευρωπαική κοινωνία (χαρακτηριστική εικόνα σε συνοικίες με αρκετό τσιγγάνικο πληθυσμό, οικογένειες τσιγγάνων να έχουν φτιάξει ένα ωραίο κανονικό σπίτι με ένα ωραίο κανονικό τραπέζι στη βεράντα, και να κάθονται στο πάτωμα δίπλα από αυτό) οπότε (κι επειδή δεν έχουμε τι να τους κάνουμε δηλαδή, ας είμαι απολύτως ειλικρινής) πρέπει το σύστημα να φτιάξει κάποιες δικλείδες ασφαλείας υπέρ της υπόλοιπης κοινωνίας αλλά και υπέρ των γύφτων. Αυτά.

Αυτό μάλλον θα το λές για αστείο:D. Πάντως οι Αθίγγανοι ή Ρομά ή Γύφτοι εμφανίστηκαν στον ελλαδικό χώρο από τον 14ο αι., δηλαδή εδώ και 700 χρόνια. Πόσο θα περιμένουμε για να ενσωματωθούν στην ελληνική κοινωνία; Αυτό μου λέει εμένα, πως ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να ενσωματωθούν, ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να αλλάξουν κουλτούρα ή έστω να την προσαρμόσουν στην κουλτούρα της κάθε χώρας που ζουν, ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ να αλλάξουν συνήθειες, ήθη και έθιμα. Αν ήθελαν τόσους αιώνες, επιμένω, κάτι θα είχαν πετύχει. Δεν μπορεί... 700 χρόνια είναι αυτά. Έχουν περάσει γενιές και γενιές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Aυτους και στην ιδια ταξη να τους αφησεις δε τους νοιαζει και πολυ. Ουτως η αλλος τους ενδιαφερει να μαθουν ισα-ισα να γραφουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Σε σχολεια Ρομα.

Μιας που ασχολείσαι γενικά με έρευνες και ψάχνεις, ψάξε λίγο πόσοι από του Ρομά πάνε σχολείο.


Καμια προσωπικη επιθεση.Απλως,το 5χρονο παραμενει 5χρονο και εχει διαφορετικη αντιμετωπιση.

Το 5χρονο είναι "ρυθμισμένο" να κάνει την συγκεκριμένη δουλειά. Η αδερφή του να κάνει άλλη "δουλειά", ο αδερφός του "άλλη δουλειά" ->:knife: if you know what i mean..



Ποιο εγκλημα μωρε?Χαχαχαχαχα λες και βγηκαν στον δρομο με ρουκετες.Ελεος με την καλλιεργεια της τρομολαγνειας.Μαζι με την καλλιεργεια ναρκωτικων,μαλλον θα πρεπει να απαγορευτει και αυτη.
Να σου πω μια πικρη αληθεια?Οσο θα υπαρχουν ταξικες και οικονομικες ανισοτητες,οσο η προνοια του κρατους θα ειναι για μερικους,τους ''εχοντες'',και οχι για ολους,δεν θα σταματησει κανενα ''εγκλημα''.Και δεν ειναι εγκλημα απο κακο,ειναι εγκλημα για την επιβιωση.

Ε φυσικά, για όλα φταίει ο καπιταλισμός και η οικονομικός φιλελευθερισμός...

Και μην προχωρας σε λαικισμους τυπου ''κυκλοφορουν ελευθερα'' λες και ηταν δεσμωτες πριν.

Οι ρομά δεν ήταν ποτέ δεσμωτές, από την ώρα που γεννιούνται μέχρι να πεθάνουν ζουν στην παρανομία.

Δεν ειναι φιλοσοφια η ευρεση των αιτιων.Χωρις να ξερουμε ποιο ''αντιγονο'' προκαλει το προβλημα,πως θα δρασουμε?Ξαναλεω,λυση δεν ειναι να σκεπαζουμε ενα προβλημα,αλλα να χτυπησουμε τις ριζες του.

Ρουμανία, Γαλλία, Γερμανία, Ουκρανία κλπ.. δεν έκατσαν να βρουν τα αίτια, χτύπησαν το πρόβλημα στις ρίζες (ΟΥΓΚ τακτική) αλλά παρόλα αυτά οι πολίτες τους κυκλοφορούν ελεύθερα/

Ο Σαρκοζι εκανε αυτη την κινηση για να λαβει ψηφους ΚΑΙ απο τους υποστηριχτες της δεξιας.Φαντασου πχ σημερα τον ΣΥΡΙΖΑ να ελεγε αυτα που λεει + να κλεισουν τα συνορα.Αυριο θα ειχε 90% στις εκλογες.Κατι τετοιο εγινε.Δεν ειναι σωσιας ο Σαρκοζι,συμφεροντολογος του κερατα ειναι.

Συμφεροντολόγος του κερατά όμως οι Γάλλοι κυκλοφορούν άφοβα ;)


Οταν θα καταλαβεις οτι κανενας δεν γεννιεται κλεφτης ελα να μιλησουμε.

Κανείς δεν γεννιέται κλέφτης, όπως και κανείς δεν γεννιέται τίμιος. Ρόλο παίζει το πως θα μεγαλώσεις και πως θα φας φαϊ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 565231

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ισως φανώ μισαλλοδοξος με το παρακάτω μου μηνυμα, πάρτε οπως θέλετε.

Σας προτείνω να πάρετε την ανωτερότητα προς το ανθρωπινο ον και να τη βαλετε στον πρωκτό σας. Πως να συμπονεσεις και να δειξεις κατανοηση σε τετοιους λαθρομεταναστες; πώς; σεβαζομαστε την ανθρωπινη ζωή, αλλά αυτοί δεν είναι ανθρωποι, είναι ζώα! Και το εννοώ. Συμπεριφέρονται σαν ζωα και πρέπει να τους αντιμετώπιζουμε έτσι.
Αυτό το αίσθημα ανωτεροτητας της δηθεν ανθρωπιστικης παιδειας δε υφίσταται πουθενά πάρτε το χαμπάρι! Είναι ουτοπικό, δε μπορεί να εφαρμοστεί σε καμία κοινωνία, πόσο μάλλον τώρα.
Στο νησί μου φέτος έγιναν δύο περιστατικά, που πάνω κάτω όλοι ξέρετε πως έγιναν. Στη μια περίπτωση ο ένας ήταν Πακιστανός και ο άλλος Έλληνας. Οπότε θα μου πείτε πως και οι Έλληνες τα ίδια κάνουμε. ΛΑΘΟΣ!
Στην πρώτη περίπτωση, κακοποιήθηκε ενα κοριτσάκι χωρίς να προκαλέσει, χωρίς να ενοχλήσει. Ο θύτης... Πακιστανός.
Στην άλλη περίπτωση, δολοφονήθηκε ένας πολίτης που τα έβαλε (απερίσκεπτα) με το κακό, την παρανομία και την εγκληματικότητα. Ο δολοφόνος του ήταν Έλληνας. Ένας κόπανος που για να σώσει το τομάρι του σκότωσε έναν άνθρωπο. Ο νεκρός όμως υποτίθεται πως τον προκάλεσε, πως του αντιστάθηκε και έγινε όλο αυτό. Σε αντίθεση με τον Πακιστανό που έδειξε αναισθησία, ψυχρότητα σε ένα πλασματάκι που δεν το προκάλεσε.
Ελπίζω να καταλαβαίνετε τη διαφορά μεταξύ των δύο περιπτώσεων. Έχει διαφορά, να πηγαίνεις ξεγνοιαστος στο πανεπιστημιο σου και στα καλα καθουμενα να σου την πέφτουν τσιγκανακια και άλλο να μπαίνεις επίτηδες στο δρόμο ενός ληστή.
Πάρτε το χαμπάρι, ή βάζουμε νάρκες και πεθαίνουν όλοι έξω από τα σύνορά μας ή έρχονται εδώ και πεθαίνουμε ένας ένας. Είναι απλό. Είναι θέμα επιβίωσης και όχι αρχών, αξιών και πιστεύω. Μπροστά στην επιβίωση δε μετράει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ε φυσικά, για όλα φταίει ο καπιταλισμός και η οικονομικός φιλελευθερισμός...

Αν όλα αυτά που για εσένα δεν φταίνε, δεν ωφελούσαν τους ρομά, δεν θα τα χρησιμοποιούσαν (οι ρομά.)

Αν έκλεβαν χαλκό και μετά δεν μπορούσαν να τον πουλήσουν,
απλά ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΕΚΛΕΒΑΝ

και όπου χαλκός -> οτιδήποτε μπορεί να αποτελέσει προϊόν κλοπής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Αν όλα αυτά που για εσένα δεν φταίνε, δεν ωφελούσαν τους ρομά, δεν θα τα χρησιμοποιούσαν (οι ρομά.)

Αν έκλεβαν χαλκό και μετά δεν μπορούσαν να τον πουλήσουν,
απλά ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΕΚΛΕΒΑΝ


και όπου χαλκός -> οτιδήποτε μπορεί να αποτελέσει προϊόν κλοπής!

Απ΄το να φέρουμε ένα πολίτευμα το οποίο δένει τα χέρια όλων δεν θα ήταν καλύτερο να διαολοστείλουμε όλους αυτούς που κλέβουν για να τα πουλήσουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top