Φοιτητικές Σημειώσεις

petrosod

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο petrosod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 242 μηνύματα.
δινω τισ σημειωσεις μου σε φιλουσ συνηθωσ πρωτον διοτι τουσ λεω οτι κανω σημειωσεισ και οτι τισ θεωρω καλεσ και αρα ποιοσ ο λογοσ να τουσ λεσ οτι εχεισ σημειωσεισ οταν δεν προκειται να τουσ τισ δωσεισ...στο κατω κατω φιλοι σου ειναι...αλλα ειναι και ατομα που πατανε στην σχολη σε ολα τα μαθηματα! σε αλλουσ δεν ξερουν οτι εχω σημειωσεισ οποτε δεν μου ζητουν...απο αλλα ατομα σημειωσεισ εχω παρει μονο απο ενα ατομο που ηταν στο ετοσ μου και ειχε δωσει κατατακτηριεσ...οποτε καποια βασικα σε δυο μαθηματα τα ειχε σημειωσει και μου τα εδωσε(σχεδον με αναγκασε να τα παρω με τοση διαφημιση που εκανε για το ποσο καλεσ ειναι οι σημειωσεισ του, και οντωσ ηταν πολλα θεματα πεσαν απο εκει μεσα)...αν και δεν τα χρησιμοποιησα ποτε...δυστυχως μονο οι σημειωσεισ μου μου αρεσουν και με βοηθουν...διοτι μονο και μονο η διαδικασια να δημιουργησεισ σημειωσεισ αποτελει εναν πολυ καλο τροπο να μαθεισ πολλα πραγματα...οποιοσ μου εχει ζητησει τισ σημειωσεισ παντωσ του τισ εχω δωσει χωρισ δευτερη σκεψη...επειδη τισ κανω σε γουορντ συνηθως μου στελνεισ μνμ πχ στο φεισμπουκ και κατευθειαν στισ στελνω στο ε-μαιλ. ενα θεμα που θα ηθελα να θιξω...το οποιο ακομα δεν το εχω συναντησει...επειδη ειμαι πρωτο ετοσ ακουω παιδια να λενε οτι οταν θα ειναι 2ο θα πουλουν τισ σημειωσεισ τουσ στουσ πρωτοετεισ...πραγμα που θεωρω πολυ μεγαλη βλακεια.....μπορει να ειναι εγωιστικο ομωσ δεν θελω π.χ. αμα δινω σε καποιον τισ σημειωσεισ μου να πηγαινει και να τισ δινει και σε αλλα 5 ατομα χωρισ να με ρωταει...οι αλλοι 5 αν θελουν ασ ερθουν να τισ ζητησουν και εγω θα τουσ τισ δωσω...οσον αφορα για το οτι ο αλλοσ δεν ξερεισ τι προβλημα ειχε και δεν ηρθε στην παραδοση....πολυ απλο...υπαρχει και η πλατφορμα τηλεκπαιδευσησ του καθε πανεπιστημιου...ολεσ λοιπον οι παρουσιασεισ των καθηγητων ειναι εκει μπαινει τισ κατεβαζει και κανει οσεσ σημειωσεισ θελει οτι ωρα τον βολευει...στην δικη μου σχολη τουλαχιστον αυτο ισχυει δεν ξερω για αλλεσ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
δίνω σημειώσεις, αρκεί να μην το παραχ*σει ο άλλος και μου ζητά συνέχεια και βασίζεται σε μένα.

θυμάμαι μια φορά, είχα δώσει σε ένα κορίτσι τις σημειώσεις μου από ένα μάθημα που δεν παρακολουθούσε κανείς, και οι σημειώσεις μέσω φωτοτυπάδικων κατέληξαν στα χερια του μισού έτους!! αχαχαχα

Α, ναι αυτό μου έχει τύχει κι εμένα.:P

Μου έχουν ζητήσει σημειώσεις. Και ναι, τις δίνω, γιατί να μην τις δώσω? :confused:
Δεν μ' αρέσει να βλέπω τον άλλον ανταγωνιστικά, άλλωστε και γω έχω ζητήσει σημειώσεις για να συμπληρώσω τις δικές μου.

Τώρα αν αυτό το πράγμα γίνει συνήθεια, και υπάρχει η νοοτροπία ότι δεν θα πατήσω στα αμφιθέατρα ΕΠΕΙΔΗ έχω κάποιον σίγουρο να με τροφοδοτεί σημειώσεις, αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Συμφωνώ απόλυτα. Κι εγώ δεν βλέπω ανταγωνιστικά τους /τις συμφοιτητές/τριες και τους/τις συναδέλφους/ισσές μου. Αν κάποιος/α δεν πατάει στο αμφιθέατρο και το πουλάει για μαγκιά, κάνει κακό του εαυτού του/της. Δεν θα τον/την κρίνω εγώ. Ας κάνει ο/η ίδιος/α την αυτοκριτική του/της.

Δινω σημειωσεις χωρις δευτερη σκεψη και δεν αισθανομαι καθολου αχημα γι αυτο.

Ο αλλος μπορει να ειχε χιλιους δυο λογους που δεν ερχοταν στην παραδοση, ειτε σοβαρους, ειτε οχι. Οπως και να 'χει ζηταει τη βοηθεια σου και δε βλεπω το λογο να μη του την δωσεις. Βεβαια κι εγω εχω ζητησει σημειωσεις απειρες φορες, γιατι αν και διαβαζω πολυ στις εξεταστικες, στις παραδοσεις δεν πολυπαταω.

Και στην τελικη, αλλιως επεξεργαζεται τις σημειωσεις καποιος που εχει παρακολουθησει τη διαλεξη και αλλιως ο καθε τυχαιος. Οποτε μην κανετε σαν υστερικες και σαν κομπλεξικοι. Καντε το καλο και καποια μερα θα το βρειτε... Δεν ειναι το παν να εισαι ο μοναδικος στο ετος με βαθμο πτυχιου 8+:P!!

Συμφωνώ απόλυτα και με τη δική σου άποψη. Ποτέ δεν εξετάζω τους λόγους για τους οποίους κάποιος/α μου ζητάει σημειώσεις. Τις προσφέρω χωρίς δεύτερη σκέψη. Με ενδιαφέρει να είμαι εγώ εντάξει με τις φοιτητικές μου υποχρεώσεις. Εξάλλου κάποιος/α που δεν έχει παρακολουθήσει το μάθημα δεν θα βοηθηθεί από τις σημειώσεις μας όσο εμείς που έχουμε παρακολουθήσει. Στα μεταπτυχιακά του ΕΑΠ έχουμε πέντε συναντήσεις με τον/την επιβλέποντα/ουσα καθηγητή/τρια ανά θεματική ενότητα. Όποιος/α απουσιάζει θα δυσκολευτεί πολύ στη μελέτη του ακόμα και αν πάρει όλες τις σημειώσεις από εμάς που παρακολουθούμε.
Δέχομαι πάντως ότι στο θέμα αυτό υπάρχει υποκειμενικότητα. Για το λόγο αυτό δεν παίρνω την ευθύνη να πω τι είναι σωστό και τι λάθος.

Υ/Γ Συγνώμη για το σεξιστικό τρόπο γραφής (που παραθέτω και τα δύο γένη, λ.χ.ος/α). Το συνηθίζω πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Nα ρωτησω κατι: Αν τα σημειωνουμε σε ενα τετραδιο και οταν γυριζουμε σπιτι τα καθαρογραφουμε και τα ταξινομουμε... ειναι καλο?

Σημείωση: Τα μηνύματα προήλθαν από το θέμα Γενικές φοιτητικές απορίες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Χαρουλιτα αν εννοεις τις σημειωσεις τοτε διπλος κοπος. Αν ετσι σε βολευει ομως , τοτε .....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Χαρουλιτα αν εννοεις τις σημειωσεις τοτε διπλος κοπος. Αν ετσι σε βολευει ομως , τοτε .....
Απλα σκεφτηκα πως θα γινεται ενας κακος χαμος και θα ειναι μπερδεμενα... Ειδικα μεχρι να μαθω να κραταω ΣΩΣΤΑ σημειωσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Nα ρωτησω κατι: Αν τα σημειωνουμε σε ενα τετραδιο και οταν γυριζουμε σπιτι τα καθαρογραφουμε και τα ταξινομουμε... ειναι καλο?
ε νομίζω είναι περιττό..εκτός αν θες να βάζεις πρόσθετες σημειώσεις από το βιβλίο ή την διάλεξη, αν υπάρχουν σε ηλεκτρονική μορφή! Οπότε ναι μια τέτοια διαδικασία δεν είναι κακό να γίνεται :) αλλά οχι να διορθώσεις τα γράμματα σου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

paladin_k20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο paladin_k20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Nα ρωτησω κατι: Αν τα σημειωνουμε σε ενα τετραδιο και οταν γυριζουμε σπιτι τα καθαρογραφουμε και τα ταξινομουμε... ειναι καλο?

Το εκανα μονο στο 1ο εξαμηνο αλλα το σταματησα επειδη ειναι πολυ χρονοβορο. Παρε μπλοκ σημειωσεων ή τετραδιο σπιραλ, γραφεις τα παντα εκει και οταν γυρνας σπιτι τα σκιζεις και τα ταξινομεις. Ετσι γλιτωνεις απο το να κουβαλας πολλα τετραδια μαζι σου και πιανουν και πολυ λιγοτερο χωρο στη βιβλιοθηκη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Nα ρωτησω κατι: Αν τα σημειωνουμε σε ενα τετραδιο και οταν γυριζουμε σπιτι τα καθαρογραφουμε και τα ταξινομουμε... ειναι καλο?
Αυτο ειναι καλυτερο.Γιατι μετα οταν τα καθαρογραφεις τα μαθαινεις κιολας και πιο ευκολα!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Το εκανα μονο στο 1ο εξαμηνο αλλα το σταματησα επειδη ειναι πολυ χρονοβορο. Παρε μπλοκ σημειωσεων ή τετραδιο σπιραλ, γραφεις τα παντα εκει και οταν γυρνας σπιτι τα σκιζεις και τα ταξινομεις. Ετσι γλιτωνεις απο το να κουβαλας πολλα τετραδια μαζι σου και πιανουν και πολυ λιγοτερο χωρο στη βιβλιοθηκη σου.

Αυτο θα εκανα ετσι κι αλλιως, απλα μου ειπαν πως ειναι καλη ιδεα να τα καθαρογραφω...

Αυτο ειναι καλυτερο.Γιατι μετα οταν τα καθαρογραφεις τα μαθαινεις κιολας και πιο ευκολα!:clapup:
Αυτο ειναι ενα βασικο πλεονεκτημα αυτης της μεθοδου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Nα ρωτησω κατι: Αν τα σημειωνουμε σε ενα τετραδιο και οταν γυριζουμε σπιτι τα καθαρογραφουμε και τα ταξινομουμε... ειναι καλο?
Eπειδή αυτό το επιχείρησα φέτος με τις σημειώσεις για τα μαθήματα που δίναμε, φαντάσου ουτε καν για μαθήματα πανεπιιστημίου, είναι πολύ κουραστικό και απο ένα σημείο και μετά δεν θα προλαβαίνεις να το κάνεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Eπειδή αυτό το επιχείρησα φέτος με τις σημειώσεις για τα μαθήματα που δίναμε, φαντάσου ουτε καν για μαθήματα πανεπιιστημίου, είναι πολύ κουραστικό και απο ένα σημείο και μετά δεν θα προλαβαίνεις να το κάνεις.:)
Ε σιγα μετα το βραδακι οταν γυρνας σπιτι δεν θα καθεσαι να τα καθαρογραψεις στην υσηχια του σπιτιου σου?? τι να τα μαθαινεις τι να τα καθαρογραφεις το ιδιο ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Ε σιγα μετα το βραδακι οταν γυρνας σπιτι δεν θα καθεσαι να τα καθαρογραψεις στην υσηχια του σπιτιου σου?? τι να τα μαθαινεις τι να τα καθαρογραφεις το ιδιο ειναι
Eίναι διαφορετικό και μάλλον δεν θα πρόκειται για δουλειά 2 σελίδων. Όποιος έχει το κουράγιο να ξενυχτάει για να καθαρογράψει όλες τις σημειώσεις, ας το κάνει.:P:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
Ε σιγα μετα το βραδακι οταν γυρνας σπιτι δεν θα καθεσαι να τα καθαρογραψεις στην υσηχια του σπιτιου σου?? τι να τα μαθαινεις τι να τα καθαρογραφεις το ιδιο ειναι


Τα μαθαινεις πολυ πιο γρηγορα απ'οτι τα γραφεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ε σιγα μετα το βραδακι οταν γυρνας σπιτι δεν θα καθεσαι να τα καθαρογραψεις στην υσηχια του σπιτιου σου?? τι να τα μαθαινεις τι να τα καθαρογραφεις το ιδιο ειναι
Εχεις ενα Ponit! Δεν ξερω τι θα κανω...
Ισως καποια τα καθαρογραφω ενω αλλα οχι...

Αληθεια, μετα τις σημειωσεις τις ανακυκλωνουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Τις ανακυκλώνεις, τις κρατάς, τις δίνεις σε άλλους... Ο,τι θες ;)
πχ εγώ που έχω μια κάποια ψυχασθένεια :P τις βάζω σε ντοσιέ και τις ταξινομώ ανά εξάμηνο. Εκτός αν μου τις ζητήσουν για βοήθεια, οπότε και τις δίνω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos Sitys

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Nikos Sitys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.
Εχεις ενα Ponit! Δεν ξερω τι θα κανω...
Ισως καποια τα καθαρογραφω ενω αλλα οχι...


Ναι... Μεχρι να περασεις το μαθημα!

Αληθεια, μετα τις σημειωσεις τις ανακυκλωνουμε?
Μετα τις σημειωσεις τις πουλαμε σε πρωτοετεις 1 ευρω την σελιδα μουχαχαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Τις ανακυκλώνεις, τις κρατάς, τις δίνεις σε άλλους... Ο,τι θες ;)
πχ εγώ που έχω μια κάποια ψυχασθένεια :P τις βάζω σε ντοσιέ και τις ταξινομώ ανά εξάμηνο. Εκτός αν μου τις ζητήσουν για βοήθεια, οπότε και τις δίνω ;)
Ουπς, αυτο ειχα σκεφτει και εγω...
Οταν τις δινεις, εννοειται πως στις επιστρεφουν ή οχι?

Μετα τις σημειωσεις τις πουλαμε σε πρωτοετεις 1 ευρω την σελιδα μουχαχαχα
Πολυ καλη ιδεα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ουπς, αυτο ειχα σκεφτει και εγω...
Οταν τις δινεις, εννοειται πως στις επιστρεφουν ή οχι?
γιατί να μην στις επιστρέψουν?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
γιατί να μην στις επιστρέψουν?:P
Γιατι μπορει να θεωρουν πως σου ειναι περιττες, ξερω γω?

Χμμμ μου αρεσει η ολη φαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Γιατι μπορει να θεωρουν πως σου ειναι περιττες, ξερω γω?

Χμμμ μου αρεσει η ολη φαση...
ε τις δίνεις για να βοηθήσεις..αν τις θέλεις πίσω τις παίρνεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top