10%: Συμφωνείτε ή όχι με την ύπαρξη του;

10%: Συμφωνείτε ή όχι με την ύπαρξη του;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 55)
  • Ναι

    Ψήφοι: 24 43.6%
  • Ναι,αλλά με τροποποιήσεις

    Ψήφοι: 21 38.2%
  • Οχι

    Ψήφοι: 7 12.7%
  • Με αφήνει αδιάφορο

    Ψήφοι: 1 1.8%
  • Είμαι κουμπάκιας

    Ψήφοι: 2 3.6%

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Συμφωνώ πολύ με το 4) του Δία. Όχι να δηλώνουμε 35 σχολές να περνάμε στην 15η και τελικά να ανακαλύπτουμε ότι δεν την γουστάρουμε. Λίγη υπευθυνότητα δεν βλάπτει. Εγώ ήμουν ηλίθια που δήλωσα μόνο μία σχολή και ας περνούσα σε άλλες 100; :worry:
δεν τιθεται θεμα ελλειψης υπευθυνοτητας.απλα δινονται αρκετες επιλογες και ο καθενας διαλεγει εφοσον δεν υπαρχει περιορισμος.και εγω με το 90% περασα αλλα δε θα κυρηξω και πολεμο σε οποιον περναει με το 10% και αλλαζει γνωμη ακομη και αν επαιρνε τη θεση μου σε μια σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Κι αν από την κατάθεση του μηχανογραφικού μέχρι την εισδοχή σε σχολή μείνει άνεργος ο πατέρας σου κι εσύ δεν έχεις λεφτά να πας στην άλλη πόλη τι θα κάνεις;;;
και μην μου πείτε πως το παράδειγμα δεν είναι ρεαλιστικό, γιατί πλέον είναι πολύ ρευστά όλα!

Μένει με τη χαρά συμμετοχής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Μένει με τη χαρά συμμετοχής.
δεν ειναι αστειο.ολα ειναι πιθανα.εχει δικιο ο challenger.απλα καποιοι δεν συνειδητοποιουν την πραγματικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
δεν τιθεται θεμα ελλειψης υπευθυνοτητας.απλα δινονται αρκετες επιλογες και ο καθενας διαλεγει εφοσον δεν υπαρχει περιορισμος.και εγω με το 90% περασα αλλα δε θα κυρηξω και πολεμο σε οποιον περναει με το 10% και αλλαζει γνωμη ακομη και αν επαιρνε τη θεση μου σε μια σχολη

Βασικά είναι θέμα έλλειψης υπευθυνότητας. Ένας άνθρωπος που δεν ξέρει τι του αρέσει και τι όχι ναι είναι ανεύθυνος απέναντι στον εαυτό του, στην οικογένειά του και γενικότερα.
Ούτε κι εγώ είπα ότι θα κηρύξω πόλεμο στον αν ο άλλος θα πάει ή όχι στη σχολή. Ποσώς που με νοιάζει. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Βασικά είναι θέμα έλλειψης υπευθυνότητας. Ένας άνθρωπος που δεν ξέρει τι του αρέσει και τι όχι ναι είναι ανεύθυνος απέναντι στον εαυτό του, στην οικογένειά του και γενικότερα.
Ούτε κι εγώ είπα ότι θα κηρύξω πόλεμο στον αν ο άλλος θα πάει ή όχι στη σχολή. Ποσώς που με νοιάζει. :worry:

Τι λες ρε'συ, Θάλεια;
Μπορεί να του αρέσουν εξίσου δύο αντικείμενα, και να διάλεξε το ένα, και στη συνέχεια να κατάλαβε ότι δεν ήταν αυτό που περίμενε, δεν τον εκφράζει κλπ, κλπ. Από πού κι ως πού θα χαθεί η ευκαιρία να ξαναδηλώσει τη σχολή που επιθυμεί;
Από πότε είναι ανεύθυνος ένας άνθρωπος που γουστάρει, π.χ., και το Ιστορικό και τη Φιλολογία, και δεν ξέρει τι να αποφασίσει;
Μπορεί, π.χ., κάποιος να είναι από Αθήνα και να πέρασε Ρόδο, και να ήρθαν τα πάνω κάτω στα μέσα της χρονιάς, και να μη μπορεί να σπουδάσει εκεί πλέον, γιατί να μην ξαναπροσπαθήσει με 10%;

Δεν καταλαβαίνω, πραγματικά.

Πολύ εύκολα κατακρίνεις έναν άνθρωπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ο αρχικός σκοπός του "10%" ήταν να δώσει μια ευκαιρία σε όσους έκαναν λάθος επιλογή σχολής. Βέβαια στην πράξη χρησιμοποιήθηκε για πολλούς άσχετους λόγους. Κάνω μια πρόταση για να παραμείνει το "10%" και να γυρίσει στον αρχικό του στόχο. (Όταν ήταν υφυπουργός ο Πανάρετος παρακολουθούσε το ischool, τώρα δεν ξέρω αν το διαβάζει κάποιος αρμόδιος).
ΠΡΟΤΑΣΗ
1) Να μπορούν να υποβάλουν μηχανογραφικό χωρίς να ξαναδώσουν εξετάσεις, μόνον μιά (την επόμενη) χρονιά που έδωσαν πανελλήνιες.
2) Το ποσοστό των θέσεων να είναι το 5% αυτών που δίνει κάθε τμήμα.
3) Να μην μπορεί ο υποψήφιος να διεκδικήσει σχολή που "έχασε" τη χρονιά που έδωσε εξετάσεις.
4) Η εισαγωγή κάποιου σε σχολή να συνεπάγεται την αυτόματη διαγραφή του από αυτή που φοιτά.
5) Αν κάποιες θέσεις του 5% μένουν κενές, να πηγαίνουν στους υποψήφιους που δίνουν πανελλήνιες.

Συμφωνώ απόλυτα στα 4-5. Το 3ο δεν νομίζω πως είναι σωστό, άλλωστε πως θα ξέρεις ποια σχολή ήθελε πέρυσι ο υποψήφιος? τι δεν θα μπορεί να δηλώσει όλες τις σχολές που έχει στο μηχανογραφικό πάνω από αυτήν που πέρασε? Τότε δεν έχει καν νόημα το 10%. Τα 1 και 2 θα ήταν καλές αλλαγές στο σύστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Συμφωνείς στο 4 και διαφωνείς στο 3;;;
ποτς γκένεν ατό;;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
ο καθενας μας εχει την αποψη του αλλα τουλαχιστον ας μην εκφραζομαστε δογματικα και ας σκεφτουμε πως ο καθενας ειναι διαφορετικος και δεν μπορουμε να μιλαμε το ιδιο για ολους και να τους κατηγορουμε με διαφορους χαρακτηρισμους.πιστευω οποιος ειναι νοημων καταλαβαινει τι εννοω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Τι λες ρε'συ, Θάλεια;
Μπορεί να του αρέσουν εξίσου δύο αντικείμενα, και να διάλεξε το ένα, και στη συνέχεια να κατάλαβε ότι δεν ήταν αυτό που περίμενε, δεν τον εκφράζει κλπ, κλπ. Από πού κι ως πού θα χαθεί η ευκαιρία να ξαναδηλώσει τη σχολή που επιθυμεί;
Από πότε είναι ανεύθυνος ένας άνθρωπος που γουστάρει, π.χ., και το Ιστορικό και τη Φιλολογία, και δεν ξέρει τι να αποφασίσει;
Μπορεί, π.χ., κάποιος να είναι από Αθήνα και να πέρασε Ρόδο, και να ήρθαν τα πάνω κάτω στα μέσα της χρονιάς, και να μη μπορεί να σπουδάσει εκεί πλέον, γιατί να μην ξαναπροσπαθήσει με 10%;

Δεν καταλαβαίνω, πραγματικά.

Πραγματικά νιώθω ότι μερικοί απλά διαβάζετε ότι να'ναι σ'αυτά που γράφει ο άλλος. Είπα ότι συμφωνώ στο 4 του Δία, όχι στη μη ύπαρξη του θεσμού. Ορισμένοι, έχω την αίσθηση ότι απλά ψάχνεστε για καβγά. Δεν είπα να καταργηθεί το 10% άλλωστε κι εγώ είμαι "θύμα" του πχ σου και γι'αυτό έκανα 10%, αλλά έκανα μόνο για τη σχολή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Πραγματικά νιώθω ότι μερικοί απλά διαβάζετε ότι να'ναι σ'αυτά που γράφει ο άλλος. Είπα ότι συμφωνώ στο 4 του Δία, όχι στη μη ύπαρξη του θεσμού. Ορισμένοι, έχω την αίσθηση ότι απλά ψάχνεστε για καβγά. Δεν είπα να καταργηθεί το 10% άλλωστε κι εγώ είμαι "θύμα" του πχ σου και γι'αυτό έκανα 10%, αλλά έκανα μόνο για τη σχολή μου.

Χαρακτήρισες ανεύθυνο προς τον εαυτό του, την οικογένειά του κλπ έναν άνθρωπο που «δεν ξέρει τι θέλει», και γι'αυτό παρέθεσα το συγκεκριμένο σχόλιό σου, και είπα τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Ο αρχικός σκοπός του "10%" ήταν να δώσει μια ευκαιρία σε όσους έκαναν λάθος επιλογή σχολής. Βέβαια στην πράξη χρησιμοποιήθηκε για πολλούς άσχετους λόγους. Κάνω μια πρόταση για να παραμείνει το "10%" και να γυρίσει στον αρχικό του στόχο. (Όταν ήταν υφυπουργός ο Πανάρετος παρακολουθούσε το ischool, τώρα δεν ξέρω αν το διαβάζει κάποιος αρμόδιος).
ΠΡΟΤΑΣΗ
1) Να μπορούν να υποβάλουν μηχανογραφικό χωρίς να ξαναδώσουν εξετάσεις, μόνον μιά (την επόμενη) χρονιά που έδωσαν πανελλήνιες.
2) Το ποσοστό των θέσεων να είναι το 5% αυτών που δίνει κάθε τμήμα.
3) Να μην μπορεί ο υποψήφιος να διεκδικήσει σχολή που "έχασε" τη χρονιά που έδωσε εξετάσεις.
4) Η εισαγωγή κάποιου σε σχολή να συνεπάγεται την αυτόματη διαγραφή του από αυτή που φοιτά.
5) Αν κάποιες θέσεις του 5% μένουν κενές, να πηγαίνουν στους υποψήφιους που δίνουν πανελλήνιες.

Με το πρωτο συμφωνω.
Τη μειωση του ποσοστου εισαγωγης δεν την καταλαβαινω.
Το τριτο ειναι η πιο χαζη ιδεα-προταση που εχω δει ποτε. Ενας απο τους λογους που κανεις 10% υποτιθεται πως ειναι για να μπεις στη σχολη που δεν καταφερες περυσι.
Το 4 θα ελυνε σχεδον ολα τα προβληματα, αλλα πιθανοτατα θα δημιουργουσε σοβαρα προβληματα σε μερικες οικογενειες (βλ. αυτο που ειπε ο Τσαλ).
Με το πεμπτο συμφωνω απολυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Με το πρωτο συμφωνω.
Τη μειωση του ποσοστου εισαγωγης δεν την καταλαβαινω.
Το τριτο ειναι η πιο χαζη ιδεα-προταση που εχω δει ποτε. Ενας απο τους λογους που κανεις 10% υποτιθεται πως ειναι για να μπεις στη σχολη που δεν καταφερες περυσι.
Το 4 θα ελυνε σχεδον ολα τα προβληματα, αλλα πιθανοτατα θα δημιουργουσε σοβαρα προβληματα σε μερικες οικογενειες (βλ. αυτο που ειπε ο Τσαλ).
Με το πεμπτο συμφωνω απολυτα.

μα κάνεις το 10% με δική σου ευθύνη..βάζεις μόνο τις σχολές που σε ενδιαφέρουν!! οπότε πως θα δημιουργηθεί μέσα σε μισό μήνα τόσο μεγάλο οικονομικό πρόβλημα στην οικογένεια για να μην μπορεί να πάει στη σχολή που πέρασε, την οποία μισό μήνα πριν δήλωσε πως ενδιαφέρεται να περάσει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Χαρακτήρισες ανεύθυνο προς τον εαυτό του, την οικογένειά του κλπ έναν άνθρωπο που «δεν ξέρει τι θέλει», και γι'αυτό παρέθεσα το συγκεκριμένο σχόλιό σου, και είπα τη γνώμη μου.

Aς πάρουμε ένα παράδειγμα. Είμαι στο φυσικό και κάνω 10% για το μαθηματικό γιατί ανακάλυψα ότι μισώ τη φυσική αλλά αντίθετα τα μαθηματικά τα λατρεύω. Περνάω στο μαθηματικό γιατί να μη με βγάλουν αυτόματα από το φυσικό; Εφόσον πέρασα στη σχολή που θέλω, δεν υπάρχει λόγος να μένω σε μία σχολή που δεν γουστάρω. Σε αυτό είπα ότι συμφωνώ.

Σχετικά με την ανευθυνότητα να σου πω τι έκανε μία παρέα φίλων μου; Ο φίλος μας Λ πέρασε στην ίδια σχολή που ήταν και ο Χ, ο Γ, ο Γ' και ο Μ. Όμως ο Λ ήθελε να φύγει από τη σχολή επειδή δεν την πάλευε και μπλα μπλα. Οι φίλοι του όμως (από καφρίλα θες, επειδή δεν θέλουν να χάσουν την παρέα του) έκαναν 10% για την σχολή που έδωσε ο Λ. Εν τέλει (επειδή αυτοί είχαν περισσότερα μόρια) πέρασαν στη σχολή του Λ αφήνοντας τον Λ απ'έξω. Δεν είναι ανεύθυνα αυτά τα άτομα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rainbow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η rainbow. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Aς πάρουμε ένα παράδειγμα. Είμαι στο φυσικό και κάνω 10% για το μαθηματικό γιατί ανακάλυψα ότι μισώ τη φυσική αλλά αντίθετα τα μαθηματικά τα λατρεύω. Περνάω στο μαθηματικό γιατί να μη με βγάλουν αυτόματα από το φυσικό; Εφόσον πέρασα στη σχολή που θέλω, δεν υπάρχει λόγος να μένω σε μία σχολή που δεν γουστάρω. Σε αυτό είπα ότι συμφωνώ.

Σχετικά με την ανευθυνότητα να σου πω τι έκανε μία παρέα φίλων μου; Ο φίλος μας Λ πέρασε στην ίδια σχολή που ήταν και ο Χ, ο Γ, ο Γ' και ο Μ. Όμως ο Λ ήθελε να φύγει από τη σχολή επειδή δεν την πάλευε και μπλα μπλα. Οι φίλοι του όμως (από καφρίλα θες, επειδή δεν θέλουν να χάσουν την παρέα του) έκαναν 10% για την σχολή που έδωσε ο Λ. Εν τέλει (επειδή αυτοί είχαν περισσότερα μόρια) πέρασαν στη σχολή του Λ αφήνοντας τον Λ απ'έξω. Δεν είναι ανεύθυνα αυτά τα άτομα;;;
το παραδειγμα σου ειναι μια πιθανη περιπτωση και οχι κατι το καθολικο.δεν ειναι ολοι σαν τους φιλους του Λ,για να χρησιμοποιησω και το παραδειγμα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
δεν είναι αντιεκπαιδευτικός ο θεσμός, ανεκπαίδευτοι είναι οι εισακτέοι!

Είναι αναξιοκρατικός θεσμός, αλλά όντως ανεκπαίδευτοι είναι και οι εισακτέοι.

Ο θεσμός του 10% θα ήταν δίκαιος αν ίσχυε μόνο για τους υποψηφίους του 90% της αμέσως προηγούμενης χρονιάς. Τα τελευταία χρόνια όπως και φέτος ο θεσμός του 10% ίσχυε για τους υποψηφίους του 90% των τελευταίων 2 ετών. Όμως τα θέματα των πανελληνίων εξετάσεων δεν είναι γενικά της ίδιας δυσκολίας από χρονιά σε χρονιά και έτσι χαμένοι βγαίνουν οι υποψήφιοι με το 10% που εξετάστηκαν σε δυσκολότερα θέματα από τις 2 τελευταίες χρονιές όταν ήταν υποψήφιοι με το 90%.

Παλαιότερα που υποψήφιοι με το 10% μπορούσαν να ήταν όλοι (κι όταν λέμε όλοι εννοούμε όλοι) όσοι είχαν βεβαίωση πρόσβασης στα χέρια τους (από το 2000), ο θεσμός του 10% είχε ξεφτιλίσει κάθε έννοια αξιοκρατίας, δικαιοσύνης και εισαγωγής στην ανώτατη εκπαίδευση.

Επίσης κατά την γνώμη ξεφτιλισμένος είναι και ο θεσμός του 90%, όπως εφαρμόζεται, για δύο λόγους:

1) Γιατί λαμβάνονται υπόψη οι προφορικοί βαθμοί στη διαμόρφωση του βαθμού πρόσβασης των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων, ο οποίος είναι υποκειμενικός παράγοντας (άλλοι καθηγητές είναι αυστηροί και άλλοι χαλαροί στη βαθμολόγηση, άλλοι βάζουν εύκολα και άλλοι βάζουν δύσκολα στα διαγωνίσματα)

2) Γιατί οι προφορικοί βαθμοί παύουν να λαμβάνονται υπόψη για τους υποψηφίους του 90% οι οποίοι έχουν αποφοιτήσει πριν από 3 ή περισσότερα χρόνια

Γενικά το σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση δεν είναι αντικειμενικό και έχει μεγάλα ελλείμματα αξιοκρατίας καθώς και άλλα ελλείμματα (επίκαιρος όρος).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
το παραδειγμα σου ειναι μια πιθανη περιπτωση και οχι κατι το καθολικο.δεν ειναι ολοι σαν τους φιλους του Λ,για να χρησιμοποιησω και το παραδειγμα σου

Γιατί δε σχολιάζεις την πρώτη παράγραφό μου; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Aς πάρουμε ένα παράδειγμα. Είμαι στο φυσικό και κάνω 10% για το μαθηματικό γιατί ανακάλυψα ότι μισώ τη φυσική αλλά αντίθετα τα μαθηματικά τα λατρεύω. Περνάω στο μαθηματικό γιατί να μη με βγάλουν αυτόματα από το φυσικό; Εφόσον πέρασα στη σχολή που θέλω, δεν υπάρχει λόγος να μένω σε μία σχολή που δεν γουστάρω. Σε αυτό είπα ότι συμφωνώ.

Σχετικά με την ανευθυνότητα να σου πω τι έκανε μία παρέα φίλων μου; Ο φίλος μας Λ πέρασε στην ίδια σχολή που ήταν και ο Χ, ο Γ, ο Γ' και ο Μ. Όμως ο Λ ήθελε να φύγει από τη σχολή επειδή δεν την πάλευε και μπλα μπλα. Οι φίλοι του όμως (από καφρίλα θες, επειδή δεν θέλουν να χάσουν την παρέα του) έκαναν 10% για την σχολή που έδωσε ο Λ. Εν τέλει (επειδή αυτοί είχαν περισσότερα μόρια) πέρασαν στη σχολή του Λ αφήνοντας τον Λ απ'έξω. Δεν είναι ανεύθυνα αυτά τα άτομα;;;

Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ανεύθυνοι, για να μην πω βλάκες.
Εσύ, όμως, είπες πριν ότι όποιος δεν ξέρει ποια σχολή θέλει είναι ανεύθυνος. Σε αυτό διαφώνησα, και είπα τη γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Δεν είμαι ...υπουργός, τη γνώμη μου λέω όπως όλοι μας εδώ. Η άποψή μου στηρίζεται στο ποιος βλέπω ότι πρέπει να είναι ο σκοπός του ποσοστού χωρίς ξανά εξετάσεις. Το ξαναγράφω: "να δώσει μια 2η ευκαιρία σε όσους έκαναν λάθος επιλογή στο μηχανογραφικό τους". Με βάση αυτό το στόχο διατύπωσα την πρότασή μου. (Αν κάποιοι θεωρούν ότι σκοπός του 10% είναι έτσι γενικά να ανοίγουν για κάποιους παράθυρα, δικαίωμά τους). Ξέρω άτομα με πολλά μόρια που έκαναν 10% ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ και έκλεψαν θέσεις. Το βρίσκει κάποιος αυτό σωστό?
Συμφωνώ απόλυτα στα 4-5. Το 3ο δεν νομίζω πως είναι σωστό, άλλωστε πως θα ξέρεις ποια σχολή ήθελε πέρυσι ο υποψήφιος? τι δεν θα μπορεί να δηλώσει όλες τις σχολές που έχει στο μηχανογραφικό πάνω από αυτήν που πέρασε? Τότε δεν έχει καν νόημα το 10%. Τα 1 και 2 θα ήταν καλές αλλαγές στο σύστημα
Για το 3ο, πολύ εύκολα αφού το μηχανογραφικό είναι ηλεκτρονικό, μπορεί να μη δέχεται τις σχολές αυτές. Ο λόγος που το προτείνω είναι ακριβώς για να έχει το Χ% το πραγματικό του νόημα και όχι "δεν μπήκα εκεί πέρυσι, ας δούμε μήπως πέσει η βάση του 10% φέτος".

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
ας πω την δική μου περίπτωση: εγώ φέτος έκανα 10% για την αντίστοιχη σχολή στην Αθήνα.(για πιο κοντά)
Όταν κατάθεσα μηχανογραφικό ακόμα δίσταζα αλλά δεν είχα αποφασίσει αν τελικά ήθελα αυτή την αλλαγή σχολής.
Τελικά μες το καλοκαίρι αποφάσισα πως δεν θα πήγαινα ακόμα και αν περνούσα.
Και αυτό γιατί τα ζύγιασα και είδα πως:
Δεν θα άντεχα την πολύ βαβούρα της Αθήνας,
Η εγκληματικότητα αυξάνεται εκθετικά,
Τα λεωφορεία εκεί κάνουν απεργίες και μπορώ εύκολα να χάσω εργαστήριο από απουσίες
μεγάλες αποστάσεις
Τελικά δεν πέρασα οπότε και δεν έφαγα (όπως πολλοί λέτε) την θέση κάποιου.


Γενικά μέσα σε ένα καλοκαίρι μπορείς να αλλάξεις άποψη σε πολλά πράγματα...
οπότε είμαι αντίθετος σε οποιαδήποτε απόλυτη πρόταση επί του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι ανεύθυνοι, για να μην πω βλάκες.
Εσύ, όμως, είπες πριν ότι όποιος δεν ξέρει ποια σχολή θέλει είναι ανεύθυνος. Σε αυτό διαφώνησα, και είπα τη γνώμη μου.

Μα κάτσε ρε συ, κάνεις μία φορά μηχανογραφικό και κάνεις λάθος. Κάνεις 2η φορά μηχανογραφικό, ε τι σταδιάλα πάλι λάθος έκανες; 3 χρόνια σκέφτεσαι, ψάχνει, διαβάζεις για όλες τι σχολές που υπάρχουν και εν τέλει δεν μπορείς να αποφασίσεις; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top