Ξανά Πανελλήνιες ή σπουδές στο εξωτερικό;

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα διαφωνείς ή συμφωνείς:P.Σου λέω μια αλήθεια που ισχύει για αυτές τις χώρες.Μόνο με ΙΒ νιώθεις ασφαλής για να μπεις εκεί.Αλλιώς οι πιθανότητες είναι <5%.

Υπάρχουν και άλλες αξιόλογες χώρες για μένα,μη κολλάς στην Αγγλία.

όπως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Iταλία/Γερμανία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastz

Νεοφερμένος

Ο kostastz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.

Poseidon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Poseidon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αταλάντη (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 350 μηνύματα.
Θαρρώ πως ναι.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Θαρρώ πως ναι.:hmm:

Δεν έχουν αγγλόφωνα τμήματα ιατρικής στην Γερμανία.

Στην Ιταλία υπάρχουν πολλά αγγλόφωνα τμήματα, αλλά εκεί δίνεις το IMAT (εξέταση στα αγγλικά , πάνω σε : βιολογία, χημεία, μαθηματικά, φυσική, λογική). Το τέστ αυτό είναι multiple choice, αλλά κρύβει παγίδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Δεν είναι θέμα διαφωνείς ή συμφωνείς:P.Σου λέω μια αλήθεια που ισχύει για αυτές τις χώρες.Μόνο με ΙΒ νιώθεις ασφαλής για να μπεις εκεί.Αλλιώς οι πιθανότητες είναι <5%.

πολύ σωστά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

boss.

Δραστήριο μέλος

Ο boss. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Μύκονος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Το οικονομικό δεν είναι το πρόβλημα ρε συ αλλά πραγματικά έχω απελπιστεί εδώ πάρα πολύ από όλες τις απόψεις... Συγκεκριμένα θέλω να σπουδάσω Ιατρική και καταλαβαίνεις εδώ πως είναι όχι μόνο ως προς την εισαγωγή αλλά και ως προς το επίπεδο εκπαίδευσης που παρέχεται από τα ελληνικά πανεπιστήμια. Επιπρόσθετα πιστεύω ότι στο εξωτερικό έχεις καλύτερες και περισσότερες επαγγελματικές προοπτικές... Περιμένω απάντηση:P

φυγε να ησυχασεις! αλλα μην ξαναπεις για το επιπεδο εκπαιδευσης που παρεχετε απο τα ελληνικα πανεπιστημια!
δηλαδη πηγαινε εξω, αλλα μην λες πως το εκανες,επειδη δεν σ αρεσει το επιπεδο εκπαιδευσης στην ελλαδα, και επισης μην νομιζεις πως μετα θα εισαι καλυτερος απο οτι εαν σπουδαζες εδω!
σορρυ για το επιθετικο υφος, απλα ειναι οι κλασσικες παπαριες που ακουγονται κατα καιρους! δεν ειπα πως θα το κανεις και εσυ! εγω βγαζω αποθημενα!
καλη τυχη :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias1994

Νεοφερμένος

Ο ilias1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Η Ελλάδα έχει ένα από τα δυσκολότερα συστηματα εισαγωγής για αυτό το επίπεδο των πανεπιστημίων και ορισμένων τει είναι υψηλό....... ακομα για να μπει κάποιος σε καλό πανεπιστήμιο στο εξωτερικό πρέπει να είναι άριστος!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 565231

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εξωτερικο ρε!το συζητας κιολας; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Για μενα καλυτερα να ξαναδωσεις.....το επιπεδο σπουδων στις Ιατρικες της Ελλαδας ειναι αρκετα υψηλο και πιστεψε με θα μπεις πιο ευκολα στην Ελλαδα παρα στη Μ.Βρετανια...για Αγγλια πρεπει να εξεταστεις στην Αγγλικη....φαντασου...πιο ευκολο δεν ειναι να εξεταζεσαι στα Ελληνικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ καθόλου σε αυτό που λες φίλε μου αλλά αν το έχεις όνειρο ζωής όλα μπορείς να τα καταφέρεις

Νομίζω πως με αυτό το μήνυμα απάντησες σε όλα όσα θέτεις.

Θεωρητικά τώρα, φτιάχνουμε ένα φανταστικό παράδειγμα:

Πες ότι έχεις 19.300 μόρια, και έχεις τη δυνατότητα να περάσεις Ιατρική ακόμη και στην Αθήνα.
Τι κάνεις; Διαλέγεις Ιατρική εδώ ή έξω;

Η απάντηση που θα δώσεις, όποια κι αν είναι αυτή, είναι η απάντηση στο αρχικό ερώτημά σου.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ogame23

Νεοφερμένος

Ο ogame23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Συμφωνώ με το τελευταίο.Μια ερώτηση:αφού δεν υπάρχει οικονομικό θέμα,πως πηγές πανελλαδικες χωρις φροντιστήριο!Είχες προεξοφλήσει κάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas_mess

Νεοφερμένος

Ο kostas_mess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα. Εχω περασει πληροφορικη με εφαρμογες στη βιοιατρικη στο πανεπιστημιο της στερεας ελλαδας θεωρωντας τη σχολη "παραιατρικη".
Ειμαι απο θετικη κατευθυνση. Ημουν αριστος μαθητης περυσι 19,2 αλλα στις πανελληνιες εγραψα γυρω στα 15,000 μορια στο τριτο πεδιο και
δεν περασα φαρμακευτικη. Η σχολη που εχω περασει εχει πολλα μαθηματικα(γραμμικη αλγεβρα , μαθηματικη αναλυση) , φυσικη και προγραμματισμο.
Η αληθεια ειναι οτι εχουν αρχισει να με κουραζουν σαν μαθηματα και να με αγχωνουν επειδη μαλλον εχω κολλησει στη φαρμακευτικη.
Τα ερωτηματα ειναι τα εξης:
1) Προλαβαινω να ξαναδωσω?
2)Αξιζει τελικα?
3)Εαν δεν παω τοσο καλα να φυγω για εξωτερικο να κυνηγησω τη σχολη?
Ευχαριστω.

Σημείωση: Τα μηνύματα 33-35 μεταφέρθηκαν από το θέμα Πανελλήνιες 2013
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,410 μηνύματα.
Καλησπερα. Εχω περασει πληροφορικη με εφαρμογες στη βιοιατρικη στο πανεπιστημιο της στερεας ελλαδας θεωρωντας τη σχολη "παραιατρικη".
Ειμαι απο θετικη κατευθυνση. Ημουν αριστος μαθητης περυσι 19,2 αλλα στις πανελληνιες εγραψα γυρω στα 15,000 μορια στο τριτο πεδιο και
δεν περασα φαρμακευτικη. Η σχολη που εχω περασει εχει πολλα μαθηματικα(γραμμικη αλγεβρα , μαθηματικη αναλυση) , φυσικη και προγραμματισμο.
Η αληθεια ειναι οτι εχουν αρχισει να με κουραζουν σαν μαθηματα και να με αγχωνουν επειδη μαλλον εχω κολλησει στη φαρμακευτικη.
Τα ερωτηματα ειναι τα εξης:
1) Προλαβαινω να ξαναδωσω?
2)Αξιζει τελικα?
3)Εαν δεν παω τοσο καλα να φυγω για εξωτερικο να κυνηγησω τη σχολη?
Ευχαριστω.

ναι προλαβαίνεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 845212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα. Εχω περασει πληροφορικη με εφαρμογες στη βιοιατρικη στο πανεπιστημιο της στερεας ελλαδας θεωρωντας τη σχολη "παραιατρικη".
Ειμαι απο θετικη κατευθυνση. Ημουν αριστος μαθητης περυσι 19,2 αλλα στις πανελληνιες εγραψα γυρω στα 15,000 μορια στο τριτο πεδιο και
δεν περασα φαρμακευτικη. Η σχολη που εχω περασει εχει πολλα μαθηματικα(γραμμικη αλγεβρα , μαθηματικη αναλυση) , φυσικη και προγραμματισμο.
Η αληθεια ειναι οτι εχουν αρχισει να με κουραζουν σαν μαθηματα και να με αγχωνουν επειδη μαλλον εχω κολλησει στη φαρμακευτικη.
Τα ερωτηματα ειναι τα εξης:
1) Προλαβαινω να ξαναδωσω?
2)Αξιζει τελικα?
3)Εαν δεν παω τοσο καλα να φυγω για εξωτερικο να κυνηγησω τη σχολη?
Ευχαριστω.


1) Πιστευω οτι προλαβαινεις μια χαρα! Εξαλου θα εισαι και αποφοιτος αρα δν θα εχεις σχολειο και θα εχεις πολυ χρονο... Βεβαια οπως καταλαβαινεις πρεπει να ''στρωθεις''. Αν αποφασισεις να δωσεις 2η φορα σημαινει οτι εισαι συνειδητοποιημενο ατομο που ξερει τι θελει (ελπιζω) αρα θα πρεπει να τα δωσιες ολα. Το απολυτηριο συγνωμη αλλα δν μου λεει κατι. Εσυ πιστευεις οτι ειχες διαβασει καλα για τις πανελληνιες ή νιωθεις οτι εχεις κενα? Ολοι μπορει να τυχει να μην τα παμε οσο καλα θα θελαμε αλλα το θεμα ειναι να μην τα παρατησεις αλλα αντιθετως να σηκωθεις και να παλεψεις!

2) Φυσικα και αξιζει! Εγω δν πιστευω στην φραση ''καθε εμποδιο για καλο''. Αμα θελεις κατι πραγματικα αξιζει να παλεψεις για να το πετυχεις! Εξαλλου εισαι 17-18 χρονων ακομα, εχεις παρα πολυ χρονο για να διορθωσεις τα πραγματα!

3) Εδω οι αποψεις διιστανται. Εγω βεβαια ξερω ατομα που εχουν σπουδασει στο εξωτερικο (σε χωρες οπως Ρουμανια, Βουλγαρια,...) και δεν αντιμετωπισαν κανε απολυτως προβλημα εργασιας. Τωρα για φαρμακευτικη στο εξωτερικο δεν ξερω.

Να σου πω επισης οτι υπαρχει ενα μελος του φορουμ https://ischool.e-steki.gr/member.php?u=21899 που σπουδαζει ιατρικη εχοντας δωσει 2η φορα ξεκινωντας απο Νοεμβρη! Για οποιαδηποτε απορια μπορεις να απευθυνθεις και εκει!

Καλη επιτυχια!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas_mess

Νεοφερμένος

Ο kostas_mess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα. Μαλλον θα ξεκινησω απο την ερχομενη εβδομαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Καλύτερα να ξεκινήσεις από σήμερα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eirini15

Νεοφερμένος

Η Eirini15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αγναντερό (Καρδίτσα). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα. Μαλλον θα ξεκινησω απο την ερχομενη εβδομαδα.

Αν και έχουν περάσει κάμποσοι μήνες , ας πω κι εγώ κάτι :P ...
Καταρχάς , αν τελικά δώσεις ξανά πανελλήνιες , καλή δύναμη και καλή επιτυχία :D! Κι εγώ ξαναδίνω (για ιατρική) με τους μισούς μήνες προετοιμασία από σένα :/:
Τώρα αν έχεις απολυτήριο με βαθμό πάνω από 17,5 - 18 , με αντίστοιχους βαθμούς σε βιολογία κ' χημεία και ενδιαφέρεσαι (και μπορείς φυσικά ... ) για φαρμακευτική στο εξωτερικό , θα σου πρότεινα να το ψάξεις άμεσα για Αγγλία . Αν φτιάξεις σωστά την αίτηση σου ( και σύντομα ) , έχεις ακόμα καλές πιθανότητες για εισαγωγή το 2013 .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,410 μηνύματα.
Αν και έχουν περάσει κάμποσοι μήνες , ας πω κι εγώ κάτι :P ...
Καταρχάς , αν τελικά δώσεις ξανά πανελλήνιες , καλή δύναμη και καλή επιτυχία :D! Κι εγώ ξαναδίνω (για ιατρική) με τους μισούς μήνες προετοιμασία από σένα :/:
Τώρα αν έχεις απολυτήριο με βαθμό πάνω από 17,5 - 18 , με αντίστοιχους βαθμούς σε βιολογία κ' χημεία και ενδιαφέρεσαι (και μπορείς φυσικά ... ) για φαρμακευτική στο εξωτερικό , θα σου πρότεινα να το ψάξεις άμεσα για Αγγλία . Αν φτιάξεις σωστά την αίτηση σου ( και σύντομα ) , έχεις ακόμα καλές πιθανότητες για εισαγωγή το 2013 .

Και 13 να έχει απολυτήριο, θα βρει κάποιο πανεπιστήμιο.Το λιγότερο είναι αυτό.Εξάλλου, φαρμακοποιός θέλει να γίνει. Δε θα χρειαστεί μετά στη δουλειά του αρκετή βιολογία και χημεία. Και γιατί να πάει Αγγλία; Για να δώσει 9000 το χρόνο; Και η Βουλγαρία έχει φαρμακευτική. Πτυχίο τον ενδιαφέρει να πάρει για να ανοίξει φαρμακείο. Αν θέλει να ασχοληθεί με έρευνες κ.τ.λ τότε δεν είναι και η καλύτερη χώρα η Βουλγαρία :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlos13

Δραστήριο μέλος

Ο ☺☻ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 552 μηνύματα.
Ειμαι απο θετικη κατευθυνση. Ημουν αριστος μαθητης περυσι 19,2 αλλα στις πανελληνιες εγραψα γυρω στα 15,000 μορια

Μιας και ξαναμπηκαν ποστ στο τοπικ , δεν ηθελα να το κανω undig , το παραπάνω ειναι ΜΕΓΑΛΟΣ μύθος .. Οι βαθμοί του σχολείου ειναι πραγματικά πλασματικοί .. Ποτέ μην σκέφτεται το σχολείο με πανελλήνιες , αλλες καταστασεις άλλες περιπτώσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top