Πρωτοετείς φοιτητές του Οικονομικού Παν. Αθηνών

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Δυστυχως δεν εχει βγει επισημη ανακοινωση
απλα κυκλοφορει σαν κουτσομπολιο

Φιλε σαιλ μπεγκ ειχα λογιστικη, just saying, ξαναλεω δεν ειμαι σε θεση να κρινω σωστο ή λαθος γιατι δεν εχω στοιχεία. Απλως μπλεκονται πολιτικα στοιχεια "περι ασυλου" και τα λοιπα
Λες και σημασια εχει να παιζουν ξυλο τα ματ με τους μεταναστες στο πεζοδρομιο ή στο προαυλιο της σχολης, τον ιδιο "τρομο" θα σου προκαλει

Οσο για το αν σου αρεσει ή οχι, φυσικα και σε κανεναν λογικο ανθρωπο δεν αρεσει η βια, δεν ζουμε ομως σε ροζ συννεφακι, υπαρχει στην κοινωνια μας. Με την ιδια λογικη και εγω ειμαι φορολογουμενος πολιτης και αρνουμαι να βλεπω οποιαδηποτε μορφη αδικιας, ατασθαλιας, βιας στα πλαισια μιας ευνομουμενης πολιτειας που ζουμε

Καλο ειναι λοιπον να μην μπλεκουμε τα θεωρητικα καλα, με τα εφικτα, σε κανεναν δεν αρεσει να "παιζουν φαπες" (να το πω λαικα) στον χωρο του, αλλα ας μην εθελοτυφλουμε.

Αυτα συμβαινουν (αλλο οτι ειναι ασχημα) το θεμα ειναι πως τα διαχειριζομαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
στο μαθημα αρχες κοινωνιολογιας απο που θα διαβαζουμε?
στο e class δεν ανεβαζει τπτ
θα μας δωσουν κανενα βιβλιο απο τον ευδοξο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
στο μαθημα αρχες κοινωνιολογιας απο που θα διαβαζουμε?
στο e class δεν ανεβαζει τπτ
θα μας δωσουν κανενα βιβλιο απο τον ευδοξο?
Γιωργο και γω αναρωτιεμαι περι αυτου,δυστηχως ειναι το προγραμμα τετοιο ωστε να μην μπορεις να πηγαινεις στις διαλεξεις.
Φανταζομαι με το βιβλιο θα ειναι καλυτερα,αλλιως δεν το επιλεγεις σαν μαθημα αυτο το εξαμηνο και το παιρνεις στο Γ εξαμηνο(απλα δεν ξερω την δυσκολια των μαθηματων στο γ εξαμηνο για να επιβαρυνθεις με ακομα ενα)

Επισης οι περισσοτεροι λενε οτι αυριο το πανεπιστημιο θα λειτουργησει κανονικα εκτος απο τις 12-2 λογω καποιας γιορτης.
Ξερει κανεις τιποτε περισσοτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
εγω κοινονιολογια πηγα μια γορα
πολλοι εγραφαν οτι ελεγε αλλα εγω δεν εγραψα τπτ
ηταν πολυ θεωριτικα ολα

οσο για αυριο και εγω αυτο ξερω
στις 9 εχουμε κανονικα μαθημα μεχρι τις 12
μετα τις 2 δεν ξερω αν θα γινει μαθημα (αν και ακουσα πως ναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Και γω Γιωργο μια φορα πηγα και δεν καταφερα να ξαναπαω.
Απ'οτι μου εχουν πει ειναι ενα πολυ ευκολο μαθημα,αλλα δεν βλεπω πουθενα σημειωσεις στο eclass.Βλεπουμε-στην χειροτερη περιπτωση δεν το δινω αυτο το εξαμηνο,επιλογης ειναι ουτως η αλλιως.

Απλα Οικονομικη Ιστορια εχουμε 11-1,τι θα γινει,θα το κοψουμε στη μεση το μαθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
πρεπει να μαθαιτε παιδια να κρατατε σημειωσεις
τοσο σε πρακτικα οσο και θεωρητικα μαθηματα
(εγω προσωπικα με αυτες περασα οτι περασα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Απλα Οικονομικη Ιστορια εχουμε 11-1,τι θα γινει,θα το κοψουμε στη μεση το μαθημα?

κοιτα επειδη βαριομουν πηγα στο φροντηστηριο της ιστοριας την τριτη
και εκει μας ειπε πως την μια ωρα δεν θα την χασουμε
θα κανουμε 11-12 σιγουρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
πρεπει να μαθαιτε παιδια να κρατατε σημειωσεις
τοσο σε πρακτικα οσο και θεωρητικα μαθηματα
(εγω προσωπικα με αυτες περασα οτι περασα)
Βασιλη το ξερω και το εχω καταλαβει αυτο,απλα το προγραμμα μας ειναι φορτωμενο και εχει τεραστια κενα με αποτελεσμα να εισαι 10-12 ωρες στο πανεπιστημιο,ενταξει αυτο δεν αντεχεται.Γι'αυτο και προτιμω να το παρω το μαθημα σε αλλο εξαμηνο απο το να το κανω ενα πασαλημα σε αυτο.

κοιτα επειδη βαριομουν πηγα στο φροντηστηριο της ιστοριας την τριτη
και εκει μας ειπε πως την μια ωρα δεν θα την χασουμε
θα κανουμε 11-12 σιγουρα
Ημουν σιγουρος :p Ενταξει εχω αρχισει να το συνηθιζω το μαθημα της σιγα σιγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgosklou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giorgosklou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Βασιλη το ξερω και το εχω καταλαβει αυτο,απλα το προγραμμα μας ειναι φορτωμενο και εχει τεραστια κενα με αποτελεσμα να εισαι 10-12 ωρες στο πανεπιστημιο,ενταξει αυτο δεν αντεχεται.

.

φιλε παντως εγω δεν εχω νιωσει ακομα πιεσμενος
μαλλον πρεπει να ανυσηχω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
φιλε παντως εγω δεν εχω νιωσει ακομα πιεσμενος
μαλλον πρεπει να ανυσηχω...
Αλιμονο αν πρεπει να ανησυχεις γι αυτο,απλα αν θες να εισαι συνεπεστατος και να παρακολουθεις καθε διαλεξη και φροντιστηριο πρεπει να μενεις τοσες ωρες στο πανεπιστημιο,αυτο επι καθημερινης βασεως δεν αντεχεται.Ειδικα για ατομα σαν και μενα που για να ερθω στο πανεπιστημιο κανω περιπου μια ωρα και κατι.
Οχι μονο δεν σου μενει ωρα για διαβασμα,δεν μπορεις να ασχοληθεις και με κατι δικο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Παιδιά, παρακολούθηση-σημειώσεις,αραιές επαναλήψεις και ουσιαστικό διάβασμα στο τέλος είναι το κλειδί για καλές επιδόσεις.
Το να περάσεις μαθήματα με 5 μπορείς και με πασαλείμματα τελευταίων ημερών. (όχι όλα εννοείται αλλά αρκετά! τύπου Οικονομικές Αναλύσεις, Ιστορίες και Κοινωνιολογίες :P -μετά το 2ο έτος αρχίζουν τα δύσκολα )
Δεν θα πρέπει να είναι αυτός ο στόχος σας, θαρρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Βασιλη το ξερω και το εχω καταλαβει αυτο,απλα το προγραμμα μας ειναι φορτωμενο και εχει τεραστια κενα με αποτελεσμα να εισαι 10-12 ωρες στο πανεπιστημιο,ενταξει αυτο δεν αντεχεται.Γι'αυτο και προτιμω να το παρω το μαθημα σε αλλο εξαμηνο απο το να το κανω ενα πασαλημα σε αυτο.


Ημουν σιγουρος :p Ενταξει εχω αρχισει να το συνηθιζω το μαθημα της σιγα σιγα.

εσυ τι λες? να μην εχω αντιμετωπισει (και ακομα το κανω) την ιδια κατασταση? και δεδομενου οτι ειναι 3 ωρες το πηγαινε ελα
και περσυ δουλευα το μισο εαρινο εξαμηνο και σε εταιρια και επρεπε να πηγαινοερχομαι, ειδικα κατι παρασκευες, 7,30 εφευγα απο σπιτι, 22.30 γυρνουσα
απλως σου λεω τι θα σ βοηθησει, (να πιεστεις να μαθεις να κρατας σημειωσεις σωστες, αυτο δεν σημαινει να γραφεις οτι λεει ο καθηγητης)
Παιδιά, παρακολούθηση-σημειώσεις,αραιές επαναλήψεις και ουσιαστικό διάβασμα στο τέλος είναι το κλειδί για καλές επιδόσεις.
Το να περάσεις μαθήματα με 5 μπορείς και με πασαλείμματα τελευταίων ημερών. (όχι όλα εννοείται αλλά αρκετά! τύπου Οικονομικές Αναλύσεις, Ιστορίες και Κοινωνιολογίες :P -μετά το 2ο έτος αρχίζουν τα δύσκολα )
Δεν θα πρέπει να είναι αυτός ο στόχος σας, θαρρώ.
πες τα σοφε συναδελφε
ολοι μας εχουμε μαθηματα που λεμε "αντε να παρω ενα 5 να φυγω απο το βρωμομαθημα"
ομως οχι στα μισα μαθηματα αυτο το σκεπτικο

δεν χρειαζεται να τρελαινεται κανεις
το οτι δεν τεμπελιαζουμε δεν σημαινει οτι θα πεθανουμε κιολας
οτι μπορουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanahtIstratis

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδιά βοήθεια. Υπάρχει τρόπος να επανακτήσεις κάπου τον κωδικό που σου δώσανε από την ενεργοποίηση του e-grammateia; Χτες που τον ενεργοποίησα το χρησιμοποίησα κανονικά αλλά σήμερα δεν τον δέχεται και ίσως τον έχω αντιγράψει λάθος. Δεν υπάρχει κάπου επιλογή "Ξέχασες τον κωδικό σου;" ή κάτι τέτοιο να μου τον στείλουν στο webmail που πήρα για την σχολή;

Aφηστε το το κανόνισα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kostas76

Νεοφερμένος

Ο kostas76 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τι γνώσεις χρειάζονται από Β' και Γ' Λυκείου για ν' ανταπεξέλθεις στο πρώτο έτος της Σχολής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lexritis

Νεοφερμένος

Ο lexritis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
τι γινεται στη σχολη,ανοιχτη κλειστη????καμμενη???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lexritis

Νεοφερμένος

Ο lexritis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Καποιος να με βοηθησει που καιγομαι?

Ειχα παει απολυτηριο και βεβαιωση προσβασης μη επικυρωμενα.Μου ειπανε απλως να παω στη γραμματεια μια υπευθυνη δηλωση....αυτο.Υπεθυνη δηλωση που θα λεει τι?για την εξακριβωση των στοιχειων μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
τι γινεται στη σχολη,ανοιχτη κλειστη????καμμενη???
Ανοιχτη κανονικα απ'οτι εχω μαθημα,αυριο πουρνο πουρνο μαθημα.

Καποιος να με βοηθησει που καιγομαι?

Ειχα παει απολυτηριο και βεβαιωση προσβασης μη επικυρωμενα.Μου ειπανε απλως να παω στη γραμματεια μια υπευθυνη δηλωση....αυτο.Υπεθυνη δηλωση που θα λεει τι?για την εξακριβωση των στοιχειων μου?
Μην τρελενεσαι,αρχικα δεν μπορω να σου απαντησω στο pm γιατι δεν ξερω ακριβως τις ωρες που λειτουργει η γραμματεια,πηγαινε ρωτα αυριο καποιον συμφοιτητη που ισως γνωριζει η παρε ενα τηλ.
Οσο για την υπευθηνη δηλωση,απλα παρε την μαζι σου ασυμπληρωτη και ρωτα τι πρεπει να γραψεις εκεινη την ωρα,δεν θα σου πουν τιποτα.


Τι γνώσεις χρειάζονται από Β' και Γ' Λυκείου για ν' ανταπεξέλθεις στο πρώτο έτος της Σχολής?
Φιλε Κωστα μπορω να σου απαντησω μονο για το Α εξαμηνο μιας και σε αυτο βρισκομαι.
Χρειαζονται γνωσεις των μαθηματικων κατευθυνσης και γενικης παιδειας(+στατιστικη-δεν γνωριζω για πιθανοτητες) απο την Γ λυκειου.
Οπως επισης και γνωσεις απο ΑΟΘ της Γ'Λυκειου.
Στα αλλα μαθηματα δεν χρειαζεται απολυτως τιποτα(κοινωνιολογια,πολιτικες επιστημες,οικονομικη ιστορια,Η/Υ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vasilis12345

Δραστήριο μέλος

Ο vasilis12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 415 μηνύματα.
βασικα απο το λυκειο τιποτα δεν χρειαζεται (τουλαχιστον στο λοχρη)

αν πχ παρουμε το πρωτο ετος (που θεωρειται και εισαγωγικο)
1-αδε διοικηση επιχειρησεων= δεν χρειαζεσαι τπτ
2-μαθηματικα+3,4 στατιστικη(Ι-ΙΙ) τα πιανουν απο την αρχη (ειχαμε θεωρητικους που ηταν τεμπεληδες αλλα απλα παρακολουθουσαν και τα περασαν)
5 αστικο, 6 εμπορικο δικαιο δεν χρειαζεται καν να απαντησω
7 πληροφορικη, καναμε κατι ακυρα, ειχαν λιγο σχεση με το ΑΕΠΠ της Γ αλλα παλι, λιγο διαβασμα και οι θεωρητικοι περασαν
8 η μικρο εχει τελειως διαφορετικη σειρα και υπερκαλυπτει το αοθ
9 + 10 λογιστικη και χρηματοοικονομικα, ξεκινας απο το 0

αρα βλεπεις οτι στο εισαγωγικο ετος
ολα τα μαθηματικα, οικονομικα, μανατζμεντ π πρεπει να ξερεις, στα κανουν μαζεμενα, σε ολα τα αλλα ξεκινας απο το 0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
Ακόμα να κάνετε κατάληψη εσείς ; Εδώ ο κόσμος καίγεται , τα ελληνικά ΑΕΙ καταρεουν , η ανεργία των νέων έχει φτάσει στο 65% , σας παραβίασαν το άσυλο και εσείς εκεί ...αγώνας για ενα πτυχίο δίχως μέλλον στην χώρα σας και με πιθανή εργασία στο εξωτερικό σε έναν υπερκορεσμενο τομέα όπως τα οικονομικά . Ααα ρε πασπαρα ριζοσπαστική !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top