Πρακτική άσκηση: η γνώμη σας κι οι εμπειρίες σας

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδια. Λοιπόν μπαίνω στο 3ο ετος φετος και σκέπτομαι το καλοκαίρι εαν μπορώ να κανω αιτηση για πρακτικη ασκηση θα με ενδιεφερε κυριως για τραπεζα όμως δεν ξερω τι χρειαζεται διαβασα τα βασικα που λενε αλλα δεν ξερω ουτε χρονικο διαστημα δηλαδη ποσο θα ειναι η πρακτικη 3 μηνες?? Εαν πληρωνεσαι.. ποσο καιρο πριν πρεπει να κανεις αιτηση.. εαν θα σου βρει το πανεπιστημιο κάποιες θεσεις ή πρεπει να ψαξω εγω και πως?? Θα παω σε κοντινη τραπεζα και θα ρωτησω εαν θελουν φοιτητες για πρακτικη κυριως καλοκαιρι??
Εαν γνωριζει κανεις παρακαλω ας απαντησει γιατι δεν γνωριζω τιποτα για αυτο το θεμα.

Καταρχάς μπορείς να ρωτήσεις τον υπεύθυνο πρακτικής άσκησης. Σίγουρα υπάρχει κάποιος καθηγητής στο πανεπιστήμιο. Αν δεν ξέρεις ρώτα την γραμματεία σου. Αυτός θα σου δώσει σίγουρη απάντηση.

Εγώ έκανα προαιρετική πρακτική μέσω ΕΣΠΑ. Η πρακτική κράτησε 2 μήνες, Ιούλιο και Αύγουστο. Τα λεφτά ήταν συνολικά 500 ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καταρχάς μπορείς να ρωτήσεις τον υπεύθυνο πρακτικής άσκησης. Σίγουρα υπάρχει κάποιος καθηγητής στο πανεπιστήμιο. Αν δεν ξέρεις ρώτα την γραμματεία σου. Αυτός θα σου δώσει σίγουρη απάντηση.

Εγώ έκανα προαιρετική πρακτική μέσω ΕΣΠΑ. Η πρακτική κράτησε 2 μήνες, Ιούλιο και Αύγουστο. Τα λεφτά ήταν συνολικά 500 ευρώ.

Σε ευχαριστώ για την απαντηση, συγγνωμη που ρωταω αλλα που εκανες πρακτικη και ποια διαδικαδια ακολουθησες πριν ,κατα την διαρκεια ,και μετα την πρακτικη. Δηλαδη ησουν γ ετος ?? Την αιτηση ποτε την εκανες, ποια ηταν τα κριτηρια επιλογης, τι εκανες ακριβως?? Αξιζε τελικα??
Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν εχω ιδεα.

Eδώ υπάρχει καθεστώς παρατεταμένης διαθεσιμότητας στις Ελληνικές τράπεζες με αβέβαιο μέλλον :P Μα καλά που ζείς ρε Άγγελε;

nPB γνωρίζω ότι είναι δύσκολες οι συνθήκες αλλά όταν έγραψα πρακτική σε κάποια τράπεζα δεν εννοουσα στην αθηνα αλλά στην επαρχία όπου έχω κάποιους συγγενείς. Κατανοώ την απορία σου ίσως επειδη δεν ήμουν ιδιαίτερα σαφής. Σε ευχαριστώ πολύ όμως που αφιέρωσες λίγο από το χρόνο σου για να γράψεις αυτό το μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σίγουρα το πανεπιστήμιο στο οποία εντάσσεται η σχολή σου, έχει ιστοσελίδα σχετικά με την πρακτική άσκηση (ΠΑ). Συνήθως λύνουν όλες τις απορίες σχετικά με το πόσες φορές το χρόνο γίνονται προγράμματα ΠΑ, τα δικαιολογητικά, τη γενικότερη διαδικασία, την αμοιβή. Επίσης, σε μένα υπήρχε εκτενής ανάλυση σχετικά με το πως ψάχνεις φορέα υποδοχής, πώς κάνεις αίτηση, τι κάνεις κατά τη διάρκεια της ΠΑ από άποψη δικαιολογητικών, παρόμοια και για το διάστημα μετά την ΠΑ. Η διάρκεια της ΠΑ διαφέρει από τμήμα σε τμήμα, όπως και η αμοιβή. Τα κριτήρια επιλογής νομίζω ήταν το έτος φοίτησης και η επίδοσή σου στα σχετιζόμενα με την ΠΑ μαθήματα της σχολής.

Όσο για το αν αξίζει, τις περισσότερες φορές έχει να κάνει με τη δική σου διάθεση για δουλειά/απόκτηση γνώσεων και με το πόσο πρόθυμος/πρόθυμοι θα είναι αυτός/αυτοί που θα σε αποδεχτούν δηλ στην περίπτωσή σου η τράπεζα.

Υπάρχουν κάποιες θέσεις που θα σου τις δείχνει το site, το λεγόμενο σύστημα άτλας, στις οποίες έχουν κάνει άλλοι φοιτητές από το τμήμα σου παλαιότερα ΠΑ. Ωστόσο, μπορεί εσύ να ενδιαφέρεσαι να κάνεις κάπου που δεν έχει ξαναγίνει ΠΑ στο παρελθόν, πράγμα που είναι πολύ σύνηθες.

Να κοιτάξεις ποιες περιόδους γίνονται προγράμματα ΠΑ στη σχολή σου πχ Νοέμβρης-Δεκέμβρης, Απρίλιος-Μαϊος και Ιούλιος-Αύγουστος είναι σε μας. Όταν ξέρεις αυτό, θα μπαίνεις στο site για να δεις σχετικές ανακοινώσεις. Ή κάνε like στο facebook της ΠΑ αν έχεις fb και αν βέβαια η ΠΑ της σχολής σου έχει σελίδα στο fb (δεν αποκλείεται καθόλου). Επίσης, σε μας, οπότε μπορεί και σε άλλα πανεπιστήμια, διοργάνωνε το πρόγραμμα ΠΑ σεμινάρια γενικά με την ΠΑ για να μας βάλει στο τρυπάκι και για τα αρχικά βήματα. Αν γινόμασταν δεκτοί, υπήρχε μία εξτρά παρουσίαση σχετικά με αυτά που έπρεπε να ξέρουμε με την ΠΑ. Γενικά υπάρχει καθοδήγηση και διάθεση επίλυσης των αποριών μας (αυτό έλειπε). Επίσης να σου πω ότι αν κάνεις ΠΑ πχ για 2 μήνες, η ασφάλισή σου για τους 2 αυτούς μήνες καλύπτεται από το πανεπιστήμιό σου.

Γενικά προσπάθησα να μην σου πω πολλές λεπτομέρειες σχετικά με την δική μου ΠΑ επειδή από πανεπιστήμιο σε πανεπιστήμιο, απ' ό,τι κατάλαβα, πρέπει να αλλάζουν κάποια πράγματα.

Αλλά γενικά σε μας είχε κάμποση χαρτούρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ για την απαντηση, συγγνωμη που ρωταω αλλα που εκανες πρακτικη και ποια διαδικαδια ακολουθησες πριν ,κατα την διαρκεια ,και μετα την πρακτικη. Δηλαδη ησουν γ ετος ?? Την αιτηση ποτε την εκανες, ποια ηταν τα κριτηρια επιλογης, τι εκανες ακριβως?? Αξιζε τελικα??
Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα δεν εχω ιδεα.

Πρακτική άσκηση έκανα στη σχολή (είμαι πολυτεχνείο). Αρχικά πήγα στον υπεύθυνο πρακτική άσκησης και του είπα τι θέλω, μου είπε ότι έχω αργήσει και ότι θα έχω χαμηλή προτεραιότητα, του είπα όμως ότι θέλω να κάνω σε συγκεκριμένο μέρος (πολλοί δηλώνουν random όπου τους βάλει) όπου δεν παίζει να δηλώσει κανένας άλλος. Μου είπε προφανώς θα κάνω αν δεν δηλώσουν πολλοί στη συγκεκριμένη πόλη και δεν γεμίσει η συγκεκριμένη θέση.

Τις θέσεις μπορείς αν τις βλέπεις όλο το χρόνο στο σύστημα atlas, πολλές φορές ανανεώνεται με καινούριες θέσεις κάθε μήνα, ή μπορείς να πας να βρεις μόνος τον φορέα σου, να μιλήσεις με κάποιον υπεύθυνο και να πεις ότι θες να κάνεις πρακτική άσκηση με ΕΣΠΑ (ώστε να ξέρει ότι δεν θα σε πληρώσει αυτός) για να κάνει αίτηση στο σύστημα ότι ψάχνει ανθρώπους που θέλουν να κάνουν πρακτική.

Κατά την διάρκεια και στο τέλος της πρακτικής, εκτός από την δουλειά φυσικά, υπάρχει και αρκετή χαρτούρα, όλα αυτά θα στα δώσει ο υπεύθυνος πρακτικής άσκησης αφού αντιστοιχηθείς σε κάποιον φορεά.

Ήμουν 3 έτος ναι (δηλαδή έκανα πέρυσι, φέτος ήμουν 4 έτος δεν έκανα καθώς με ΕΣΠΑ δικαιούσαι να κάνεις μόνο μια φορά) αλλά φέτος δεν πήρε παιδιά από το 3 έτος και πήρε μόνο 4 και 5. Μπορείς να κάνεις και από το 3 πάντως.

Την αίτηση κάντην όσο νωρίτερα μπορείς, δηλαδή και από Οκτώβρη ψάξου λίγο. Εγώ την είχα αργήσει την έκανα Μάρτη και ήμουν πολύ τυχερός που βρήκα.

Γενικά θα έλεγα ότι ναι αξίζει, όμως δες πολύ προσεκτικά τον φορέα σου. Δυστυχώς αν πας σε κάποια δημόσια υπηρεσία δεν θα κάνεις και πολλά πράγματα (εμάς πηγαίνουν πολλοί σε ΔΕΗ και ΟΤΕ), είναι ένα εύκολο 500αρι θυσιάζοντας όμως ένα 8ωρο κάθε μέρα στο να κάθεσαι στο γραφείο σου. Σε ιδιωτικές εταιρείες πάντως, ανάλογα την εταιρεία, πιθανό να πάρεις πολύ καλή γεύση της δουλειάς και να κάνεις πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εγώ, πάντως, που κάνω πρακτική αυτή τη περίοδο μέσω ΕΣΠΑ σε μια μεταφραστική εταιρεία, έχω να πω πώς αξίζει πολύ αυτή η διαδικασία γιατί πραγματικά μαθαίνεις πολύ σπουδαία πράγματα που ούτε καν είχες φανταστεί πως υπάρχουν. Βέβαια, η αλήθεια είναι πως υπάρχει πολύ εκμετάλλευση αλλά ευτυχώς είμαι από τους τυχερούς και η εταιρεία που δουλεύω είναι εξαιρετική! Παιδιά, αξίζει να κάνετε πρακτική και μετράει πολύ και για ό,τι θελήσετε να κάνετε αργότερα αλλά και προς όφελος δικό σας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Στα δικας σας τμηματα η πρακτικη στην καλοκαιρινη περιοδο ειναι απο ιουλιο εως αυγουστο η ειναι 3μηνη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Στα δικας σας τμηματα η πρακτικη στην καλοκαιρινη περιοδο ειναι απο ιουλιο εως αυγουστο η ειναι 3μηνη;

Η προκήρυξη πρακτικής που βγήκε τον Ιούνιο για όλα τα τμήματα του Καποδιστριακού ήταν για τρίμηνη πρακτική! απλά κάθε τμήμα έχει διαφορετική ημερομηνία ολοκλήρωσής της. για παράδειγμα, στο δικό μου τμήμα μπορώ να την τελειώσω μέχρι 31/10 ενώ στο οικονομικό της νομικής που είναι η κολλητή μου πρέπει να την τελειώσει μέχρι το τέλος Σεπτέμβρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Η προκήρυξη πρακτικής που βγήκε τον Ιούνιο για όλα τα τμήματα του Καποδιστριακού ήταν για τρίμηνη πρακτική! απλά κάθε τμήμα έχει διαφορετική ημερομηνία ολοκλήρωσής της. για παράδειγμα, στο δικό μου τμήμα μπορώ να την τελειώσω μέχρι 31/10 ενώ στο οικονομικό της νομικής που είναι η κολλητή μου πρέπει να την τελειώσει μέχρι το τέλος Σεπτέμβρη.


Μήπως μπορείς να μου πεις ποια διαδικασια ακολουθησε η ξαδερφη σου αφου και εγω ειμαι στο οικονομικο της νομικης?? Που κάνει πρακτικη??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_kl

Νεοφερμένος

Η Katerina_kl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μήπως μπορείς να μου πεις ποια διαδικασια ακολουθησε η ξαδερφη σου αφου και εγω ειμαι στο οικονομικο της νομικης?? Που κάνει πρακτικη??


Αρχικά, δεν είπα ξαδέρφη μου :P
Βγήκε ανακοίνωση στο σάιτ της σχολής για πρακτική, κατέθεσε τα χαρτιά της στον υπεύθυνο καθηγητή που ανέλαβε το πρόγραμμα, αφού την δέχτηκαν βρήκε τη εταιρεία/οργανισμό που ήθελε να κάνει πρακτική ( στην προκειμένη, στην ΕΛΣΤΑΤ) η οποία/ος πρέπει να έχει θέση στον άτλα (σύστημα υποστήριξης της πρακτικής άσκησης) και μετά έγινε η αντιστοίχιση της θέσης ανάμεσα στην εταιρεία και τον φοιτητή. και κάπως έτσι ξεκινάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Αρχικά, δεν είπα ξαδέρφη μου :P
Βγήκε ανακοίνωση στο σάιτ της σχολής για πρακτική, κατέθεσε τα χαρτιά της στον υπεύθυνο καθηγητή που ανέλαβε το πρόγραμμα, αφού την δέχτηκαν βρήκε τη εταιρεία/οργανισμό που ήθελε να κάνει πρακτική ( στην προκειμένη, στην ΕΛΣΤΑΤ) η οποία/ος πρέπει να έχει θέση στον άτλα (σύστημα υποστήριξης της πρακτικής άσκησης) και μετά έγινε η αντιστοίχιση της θέσης ανάμεσα στην εταιρεία και τον φοιτητή. και κάπως έτσι ξεκινάς.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου, ναι δικιο έχεις σορρυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Πόσο δύσκολο να πρέπει να φτιάξεις βιογραφικό σε τέτοια ηλικία και δίχως (πολύ) ποιοτικό υλικό να δείξεις..
Ξεκίνησα το ψάξιμο σήμερα κι αποστολή σε όσους φορείς μου έκαναν "κλικ" κι ευελπιστώ στο καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.
Σίγουρα είναι μια καλή εμπειρία και μόνο το να ψάξεις και να περάσεις από την φάση της συνέντευξης μιας κι εν τέλει δεν το γλιτώνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NightOwl

Νεοφερμένος

Η NightOwl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Η πρακτική άσκηση ανεξαρτήτως σχολής είναι πολύ χρήσιμη κατά τη γνώμη μου! Από την δική μου πρακτική αποκόμισα πολύ ωραίες εμπειρίες, και όπως γράφει και ο Vold είναι ένα καλό χαρτί για το βιογραφικό σου! Μπαίνεις στο χώρο εργασίας, κάνεις γνωριμίες, αποκτάς εμπειρίες... Τέτοια πράγματα αξίζουν! Κάνε την προσπάθειά σου λοιπόν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Τελικά υπήρξαν ανταποκρίσεις στις αιτήσεις μου.
Στην αίτηση θα πρέπει να δηλώσω έως 2 και βρήκα τόσο για Αθήνα όσο και για Θεσσαλονίκη. Για Ηράκλειο δε βρήκα κάτι αλλά δεν με απασχολούσε ιδιαίτερα αυτό.

Εν τέλει, νομίζω πως θα δηλώσω πρώτα της Θεσσαλονίκης κι ύστερα της Αθήνας. Το που θα είναι καλύτερα από άποψης εργασιακού περιβάλλοντος είναι δύσκολο να το κρίνω, οπότε πάω με την πόλη και που μου φάνηκαν πιο ενδιαφέρον στόχοι, παρόλο που οι θέσεις είναι για το ίδιο αντικείμενο.

Ελπίζω πλέον να με δεχτούν από πλευράς πανεπιστημίου και φυσικά να έκανα την καλύτερη επιλογή. Άλλωστε ακόμη και η 2η θέση έχει σημασία μιας και δεν ξέρεις αν θα γίνεις δεκτός στην 1η ή 2η επιλογή με βεβαιότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

σταυρουλα79

Νεοφερμένος

Η σταυρουλα79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Στη Γερμανικη Φιλολογία μας ειπαν πως επειδη το εσπα δινει επιχορηγηση μονο για 10 ατομα οι υπολοιποι μπορουν να πανε μονο σε σχολειο επειδη το γνωστικο αντικειμενο της υπευθυνης καθηγητριας ειναι η διδακτικη. εμενα που με ενδιαφερει η μεταφραση, υπαρχει καποιος αλλος τροπος εκτος επιχορηγησης εσπα, εστω αμισθι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αμισθι κάνεις πρακτική όπου θες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

σταυρουλα79

Νεοφερμένος

Η σταυρουλα79 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
δε χρειαζεται καποια ασφαλιση; κ να εχεις καποιον καθηγητη υπευθυνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
αμισθι κάνεις πρακτική όπου θες

Αυτο δεν ισχυει. Οταν κοιτουσα εγω να κανω πρακτικη (1 χρονο πριν) κανεις δεν με επαιρνε ουτε αμισθι. Εψαξα τοσο σε δημοσιους οσο και σε ιδιωτικους οργανισμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτο δεν ισχυει. Οταν κοιτουσα εγω να κανω πρακτικη (1 χρονο πριν) κανεις δεν με επαιρνε ουτε αμισθι. Εψαξα τοσο σε δημοσιους οσο και σε ιδιωτικους οργανισμους

Θα φανώ κακός, αλλά αν δεν μπορείς να δουλέψεις ούτε αμισθί στον τομέα τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα δουλέψεις κάποτε με μισθό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis econ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο panagiotis econ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 806 μηνύματα.
Θα φανώ κακός, αλλά αν δεν μπορείς να δουλέψεις ούτε αμισθί στον τομέα τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα δουλέψεις κάποτε με μισθό?

Φιλε για να δουλεψεις καποιος πρεπει να σε ασφαλισει-->extra κοστος , καποιος πρεπει να σε εκπαιδευσει-->κοστος ευκαιριας + καποια γραφειοκρατικα που ισως να μην γνωριζεις. Αν λοιπον δεν σε εχει αναγκη τι να σε κανει εστω κι αμισθι? Τον καφε τον φερνει ο ντελιβερας

Επισης, προσωπικα εψαχνα πολυ συγκεκριμενη θεση (research assistant) οποτε λογικο να μην εβρισκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Φιλε για να δουλεψεις καποιος πρεπει να σε ασφαλισει-->extra κοστος , καποιος πρεπει να σε εκπαιδευσει-->κοστος ευκαιριας + καποια γραφειοκρατικα που ισως να μην γνωριζεις. Αν λοιπον δεν σε εχει αναγκη τι να σε κανει εστω κι αμισθι? Τον καφε τον φερνει ο ντελιβερας

Επισης, προσωπικα εψαχνα πολυ συγκεκριμενη θεση (research assistant) οποτε λογικο να μην εβρισκα

Ρε αυτός μπορεί να μην σε έχει ανάγκη εσένα το θέμα είναι οτι εσύ έχεις ανάγκη την θέση εργασίας όχι αυτός
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top