Να συνεχίσω αγγλικά;

manos times

Νεοφερμένος

Ο manos times αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας.Είμαι καινούριος στο ischool και θα ήθελα να εκφράσω μια απορία μου.Τελείωσα τη β γυμνασίου και απέκτησα και το fce fs με b.
Του χρόνου θα κάνω την τάξη β2 στα γαλλικά για να πάρω το sorbonne.Θα ήθελα τη βοήθειά σας λοιπόν πάνω στο θέμα :να συνεχισω και του χρόνου τα αγγλικά και να πάρω το advance και να κάνω το proficiency στο πανεπιστήμιο,να συνεχίσω για advance k proficiency τώρα,ή να τα κάνω και τα δύο στο πανεπιστήμιο?:hmm:Στην τρίτη γυμνασίου δεν πιστεύω ότι θα πιεστώ πολύ όμως στο λύκειο δεν θέλω να έχω κάτι εξωσχολικό.Πότε πιστεύετε ότι πρέπει να συνεχίσω τα αγγλικά μου και σε ποια περίπτωση θα ωφεληθώ στο μέλλον(πανεπιστήμια,δουλειά):hmm::hmm:Σας ευχαριστώ προκαταβολικά, manos.:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Γεια σας.Είμαι καινούριος στο ischool και θα ήθελα να εκφράσω μια απορία μου.Τελείωσα τη β γυμνασίου και απέκτησα και το fce fs με b.
Του χρόνου θα κάνω την τάξη β2 στα γαλλικά για να πάρω το sorbonne.Θα ήθελα τη βοήθειά σας λοιπόν πάνω στο θέμα :να συνεχισω και του χρόνου τα αγγλικά και να πάρω το advance και να κάνω το proficiency στο πανεπιστήμιο,να συνεχίσω για advance k proficiency τώρα,ή να τα κάνω και τα δύο στο πανεπιστήμιο?:hmm:Στην τρίτη γυμνασίου δεν πιστεύω ότι θα πιεστώ πολύ όμως στο λύκειο δεν θέλω να έχω κάτι εξωσχολικό.Πότε πιστεύετε ότι πρέπει να συνεχίσω τα αγγλικά μου και σε ποια περίπτωση θα ωφεληθώ στο μέλλον(πανεπιστήμια,δουλειά):hmm::hmm:Σας ευχαριστώ προκαταβολικά, manos.:):):)

Οσο είσαι ακόμα γυμνάσιο, πάρε όσα περισσότερα πτυχία μπορείς. Απο το λύκειο τα πράγματα δυσκολεύουν...
Στο πανεπιστήμιο θα έχεις πάρα πολυ ελεύθερο χρόνο, και θα μπορέσεις να πάρεις όσα πτυχία θες. Οσους γνωστούς έχω, όλοι πήραν Lower στο γυμνάσιο, και στο πανεπιστήμιο πήραν proficiency και πτυχίο 2ης γλώσσας.
Τέλος, στο πανεπιστήμιο διδάσκεσαι αγγλικά,οπότε θα σου είναι πιο εύκολο να πάρεις το πτυχίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Προτείνω να πας κατευθείαν για proficiency. Άφησε το Advanced. Πάρε και το πτυχιάκι σου στα Γαλλικά, και είσαι κομπλέ.
Τα πράγματα «δυσκολεύουν» στη Β' Λυκείου, και ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΥΝ στη Γ' Λυκείου.
Έχεις χρόνο ως τότε, και προλαβαίνεις! Εξασφάλισε όσα περισσότερα εφόδια μπορείς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
εγώ θα σου έλεγα να συνεχίσεις κανονικά στο πανεπιστήμιο μπορείς να συνεχίσεις τα γαλλικά σου ή να κάνεις μια καινούργια αφού έχεις χρόνο τώρα γιατί να μην τελειώνεις με τα πτυχία των αγγλικών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Λοιπον ακου εγω το χειμωνα του '11 πηρα το ECCE και μπορω να σου πω χωρις ιδιαιτερο κοπο και με καλο βαθμο. Φετος το καλοκαιρι προχωρησα για προφισενσυ για τους εξης λογους : α) ειμαι γλωσσομαθης και θελω μεταφραστικο β) σε λιγα χρονια το στα πανεπηστημια δε θα ζητανε το Lower οπως καποτε αλλα το προφισενσυ οποτε δε το συζηταμε συνεχισε προφισενσυ αν εισαι καλος ή με το Advanced αν εισαι πιο μετριος. Επισης νομιζω οτι απο τη στιγμη που η Ελλαδα ειναι σε τετοια χαλια αν σκεφτεσαι για εξωτερικο ζητανε Profiency .
Χθες τωρα συζητουσα με την ξαδερφη μου η οποια ειναι καθηγητρια αγγλικων για τη δυσκολια του profiency (για να σε διαφωτισω εγω τωρα θα μπω α' λυκειου) και μου ειπε οτι ενταξει εγω γενικα μου ειναι κατι το πολυ ευκολο να μαθαινω γλωσσες (εξαλλου για αυτο θελω να γινω και Μεταφραστρια) θα το παρω αλλα μου προτεινε να το δωσω σε μεγαλυτερη ηλικια λογω της δυσκολιας των κειμενων του προφισενσυ (την οποια εχω αρχισει να παρατηρω και εγω σε μερικα κειμενα) αλλα σκεφτομαι οτι για να παω στη σχολη που θελω χωρις το προφισενσυ δεν μπαινω με την καμια . Επισης σκεφτομαι και το εξης οτι αφου μπηκαμε στην Ε.Ε (κατσε να δουμε αν θα παραμεινουμε βεβαια) οι εποχες που το Lower θεωρουνταν πτυχιο πολυτελειας τελειωσαν .
Ελπιζω να σε διαφωτισα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maniavas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μάνια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Λοιπον ακου εγω το χειμωνα του '11 πηρα το ECCE και μπορω να σου πω χωρις ιδιαιτερο κοπο και με καλο βαθμο. Φετος το καλοκαιρι προχωρησα για προφισενσυ για τους εξης λογους : α) ειμαι γλωσσομαθης και θελω μεταφραστικο β) σε λιγα χρονια το στα πανεπηστημια δε θα ζητανε το Lower οπως καποτε αλλα το προφισενσυ οποτε δε το συζηταμε συνεχισε προφισενσυ αν εισαι καλος ή με το Advanced αν εισαι πιο μετριος. Επισης νομιζω οτι απο τη στιγμη που η Ελλαδα ειναι σε τετοια χαλια αν σκεφτεσαι για εξωτερικο ζητανε Profiency .
Χθες τωρα συζητουσα με την ξαδερφη μου η οποια ειναι καθηγητρια αγγλικων για τη δυσκολια του profiency (για να σε διαφωτισω εγω τωρα θα μπω α' λυκειου) και μου ειπε οτι ενταξει εγω γενικα μου ειναι κατι το πολυ ευκολο να μαθαινω γλωσσες (εξαλλου για αυτο θελω να γινω και Μεταφραστρια) θα το παρω αλλα μου προτεινε να το δωσω σε μεγαλυτερη ηλικια λογω της δυσκολιας των κειμενων του προφισενσυ (την οποια εχω αρχισει να παρατηρω και εγω σε μερικα κειμενα) αλλα σκεφτομαι οτι για να παω στη σχολη που θελω χωρις το προφισενσυ δεν μπαινω με την καμια . Επισης σκεφτομαι και το εξης οτι αφου μπηκαμε στην Ε.Ε (κατσε να δουμε αν θα παραμεινουμε βεβαια) οι εποχες που το Lower θεωρουνταν πτυχιο πολυτελειας τελειωσαν .
Ελπιζω να σε διαφωτισα
Το proficiency δεν αναγνωρίζεται από πολλά πανεπιστήμια του εξωτερικού με όλα τα αλλά συμφωνώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Μια συμβουλή. Στα πανεπιστήμια της Ευρώπης (κυρίως Αγγλία) το Michigan δεν αναγνωρίζεται!!! Μόνο cambridge ή τα TOELF/IELTS
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Γεια σας.Είμαι καινούριος στο ischool και θα ήθελα να εκφράσω μια απορία μου.Τελείωσα τη β γυμνασίου και απέκτησα και το fce fs με b.
Του χρόνου θα κάνω την τάξη β2 στα γαλλικά για να πάρω το sorbonne.Θα ήθελα τη βοήθειά σας λοιπόν πάνω στο θέμα :να συνεχισω και του χρόνου τα αγγλικά και να πάρω το advance και να κάνω το proficiency στο πανεπιστήμιο,να συνεχίσω για advance k proficiency τώρα,ή να τα κάνω και τα δύο στο πανεπιστήμιο?:hmm:Στην τρίτη γυμνασίου δεν πιστεύω ότι θα πιεστώ πολύ όμως στο λύκειο δεν θέλω να έχω κάτι εξωσχολικό.Πότε πιστεύετε ότι πρέπει να συνεχίσω τα αγγλικά μου και σε ποια περίπτωση θα ωφεληθώ στο μέλλον(πανεπιστήμια,δουλειά):hmm::hmm:Σας ευχαριστώ προκαταβολικά, manos.:):):)
Όλα τώρα. Υπάρχει πολύς χρόνος. Δεν ξέρεις πως τα φέρνει η ζωή. Αν μου έλεγες πριν τρία χρόνια ότι τώρα θα σπούδαζα έξω, θα σε έλεγα παλαβό.
Πήρα Lower στη Γ' Γυμνασίου και προβληματίστηκα αν θα συνέχιζα ή θα πήγαινα το proficiency για το πανεπιστήμιο.
Αποφάσισα να συνεχίσω και το πήρα στην Α' Λυκείου. Κράτησα λοιπόν την επαφή με τα Αγγλικά, κάτι που μου χρειάστηκε πολύ, όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα.
Τα έφερε λοιπόν η ζωή έτσι, ώστε στη Β' και στη Γ' Λυκείου να δίνω SAT (Αγγλική γλώσσα, μαθηματικά, φυσική), εξετάσεις για το Toefl, αιτήσεις και εκθέσεις σε ξένα πανεπιστήμια. Στο τέλος βρέθηκα να σπουδάζω στη Βρετανία.
Γι' αυτό σου λέω, πάρτα όλα τώρα. Έχεις πάνω από δύο χρόνια χωρίς πίεση στο σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Μια συμβουλή. Στα πανεπιστήμια της Ευρώπης (κυρίως Αγγλία) το Michigan δεν αναγνωρίζεται!!! Μόνο cambridge ή τα TOELF/IELTS
Βασικα Αγγλια με την καμια παναγια δεν παω διοτι αντιπαθω σφοδρα τους αγγλους κ' ας με πειτε κακια νομιζω οτι ειναι λιγο κομπλεξαρες και θελουν οσοι μπαινουν (απο αλλες χωρες) στα πανεπηστημια τους να εχουν τα βρετανικα (Cambridge) πτυχια κατι που θεωρω αδικο στην τελικη υποχρεωμενη να μιλαω Βρετανικα Αγγλικα δεν ειμαι ή μηπως αυτοι ειναι σε καλυτερη μοιρα ως χωρα απο εμας (που λεει ο λογος)
Τελος Παντων πηγα μακρια τη βαλιτσα .

Για εξωτερικο σκεφτομαι τις εξης περιπτωσεις :
1)Γερμανια (μιας και που τη γλωσσα τους εχω αρχισει να τη σκεφτομαι να τη σπουδασω)
2)Αμερικη (αν και δε θελω)
3)Αυστραλια διοτι ειναι πολυ ελληνες εκει και εχω ακουσει τα καλυτερα
Ποιο καλο παιδακι θα με διαφωτισει οσο αφορα τις χωρες που δε δεχονται τα πτυχια του Michigan μιας και δεν εχω σκοπο να μπλεξω με τα πτυχια του Cambridg:worry:εχω αρχισει βεβαια οταν δωσω το Προφισενσυ μετα να δωσω κατι σε ΚΠΓ εχει αρχισει και μεγαλωνει η ισχυς τους .. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Γεια σας.Είμαι καινούριος στο ischool και θα ήθελα να εκφράσω μια απορία μου.Τελείωσα τη β γυμνασίου και απέκτησα και το fce fs με b.
Του χρόνου θα κάνω την τάξη β2 στα γαλλικά για να πάρω το sorbonne.Θα ήθελα τη βοήθειά σας λοιπόν πάνω στο θέμα :να συνεχισω και του χρόνου τα αγγλικά και να πάρω το advance και να κάνω το proficiency στο πανεπιστήμιο,να συνεχίσω για advance k proficiency τώρα,ή να τα κάνω και τα δύο στο πανεπιστήμιο?:hmm:Στην τρίτη γυμνασίου δεν πιστεύω ότι θα πιεστώ πολύ όμως στο λύκειο δεν θέλω να έχω κάτι εξωσχολικό.Πότε πιστεύετε ότι πρέπει να συνεχίσω τα αγγλικά μου και σε ποια περίπτωση θα ωφεληθώ στο μέλλον(πανεπιστήμια,δουλειά):hmm::hmm:Σας ευχαριστώ προκαταβολικά, manos.:):):)
φυσικα και θα συνεχισεις για προφισενσι τωρα που τα εχεις φρεσκα και εισα εντος κλιματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Και εγώ συμφωνώ με τον από πάνω. Καλύτερα τώρα, χρόνο έχεις και τα έχεις και φρέσκα. Δώσε να έχεις ένα πτυχίο στα χέρια σου, που ξέρεις τι θα συμβεί μέχρι να πας εσύ στο πανεπηστήμιο;! Και αν τα παρατήσεις τώρα για να τα συνεχίσεις εν καιρό σπουδών, θα πρέπει να κάνεις συνεχή εξάσκιση, ώστε να μην χάσεις την επαφή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ποιο καλο παιδακι θα με διαφωτισει οσο αφορα τις χωρες που δε δεχονται τα πτυχια του Michigan μιας και δεν εχω σκοπο να μπλεξω με τα πτυχια του Cambridg:worry:εχω αρχισει βεβαια οταν δωσω το Προφισενσυ μετα να δωσω κατι σε ΚΠΓ εχει αρχισει και μεγαλωνει η ισχυς τους .. :/:
Οι Η.Π.Α δε δέχονται τα πτυχία του Michigan!!!!!!! Δε δέχονται τα ielts. Δέχονται μόνο το Toefl.
Μιλώ για τα καλά πανεπιστήμια. Τα μέτρια έως κακά πανεπιστήμια μπορεί να τα δέχονται. Στο κάτω κάτω τρεις χιλιάδες πανεπιστήμια έχουν οι Η.Π.Α.
Θά έλεγα ότι είσαι λίγο προκατειλημένη. Η Αγγλία τουλάχιστον δέχεται και το Toefl.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά ,
Πηγαίνω 3η Γυμνασίου και φέτος τον Δεκέμβρη έδωσα ECCE Michigan (Lower) και περιμένω αποτελέσματα (Πιστεύω πως το έχω ...Η αισιοδοξία θα με φάει:redface:)ΑΝ το πάρω τι μου προτείνετε να κάνω ?Να συνεχίσω ή να σταματήσω και να δώσω προφ ΑΝ χρειαστεί στο πανεπιστήμιο ?

Η φιλοδοξία μου είναι να περάσω Ιατρική (νωρίς ακόμα αλλά έχω στόχο ρε αδερφέ) και να πάω στο εξωτερικό (για μετεκπαίδευση εννοώ)
σε αγγλόφωνο πανεπιστήμιο (στην Αγγλία).Τι πτυχίο αναγνωρίζεται στα πανεπιστήμια της Αγγλίας ?Αρκεί ένα Lower ή χρειάζεται κάτι παραπάνω?Κάτι πήρε το αυτί μου για TOEFL .Να πάω κατευθείαν για αυτό? Για να εισαχθεί κάποιος σε ξένο πανεπιστήμιο ποιό προφίσενσι χρειάζεται?Πολλές οι ερωτήσεις παιδιά το ξέρω,αλλά τα έχω κάνει σαλάτα στο μυαλό.....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
Γατόπαρδος



Υ.Γ @Deutch..Lover Θα σε παρακαλούσα να μην σπαμμάρεις και εδώ.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Συνεχίζεις για προφίσενσι. Είτε το αγγλικό, είτε το αμερικάνικο, αδιάφορο ποιο. Όταν έρθει ο καιρός, ψάχνεις το έξω. Ακόμη είναι πολύ νωρίς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ναι, OK, ξέχνα την αναγνώριση. Όταν θα τελειώσεις την ιατρική θα 'χουν περάσει minimum 9 χρόνια έτσι κι αλλιώς. Δε θα υπάρχουν τα πτυχία σου τότε, θα χρειαστεί να ξαναδώσεις για να πας έξω.

Το prof σ' ενδιαφέρει μόνο για την επαφή με τη γλώσσα, για να πεις ότι έχεις μια βάση κι από κει και πέρα να κρατήσεις και να βελτιώσεις --ή και όχι-- αυτή την επαφή μόνος σου.

Όταν το πήρα εγώ, στην ηλικία σου, δεν ήξερα ΤΙΠΟΤΑ από αγγλικά σε σχέση με τώρα. That's the point I guess.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Δηλαδή να συνεχίσω για προφ....Ποιό όμως? Μάλλον για το Michigan θα πάω τι πιστεύετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Καλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά ,
Πηγαίνω 3η Γυμνασίου και φέτος τον Δεκέμβρη έδωσα ECCE Michigan (Lower) και περιμένω αποτελέσματα (Πιστεύω πως το έχω ...Η αισιοδοξία θα με φάει:redface:)ΑΝ το πάρω τι μου προτείνετε να κάνω ?Να συνεχίσω ή να σταματήσω και να δώσω προφ ΑΝ χρειαστεί στο πανεπιστήμιο ?

Η φιλοδοξία μου είναι να περάσω Ιατρική (νωρίς ακόμα αλλά έχω στόχο ρε αδερφέ) και να πάω στο εξωτερικό (για μετεκπαίδευση εννοώ)
σε αγγλόφωνο πανεπιστήμιο (στην Αγγλία).Τι πτυχίο αναγνωρίζεται στα πανεπιστήμια της Αγγλίας ?Αρκεί ένα Lower ή χρειάζεται κάτι παραπάνω?Κάτι πήρε το αυτί μου για TOEFL .Να πάω κατευθείαν για αυτό? Για να εισαχθεί κάποιος σε ξένο πανεπιστήμιο ποιό προφίσενσι χρειάζεται?Πολλές οι ερωτήσεις παιδιά το ξέρω,αλλά τα έχω κάνει σαλάτα στο μυαλό.....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων .
Γατόπαρδος



Υ.Γ @Deutch..Lover Θα σε παρακαλούσα να μην σπαμμάρεις και εδώ.......
Με lower δε σπουδάζεις πουθενά.
Με Michigan proficiency δε σπουδάζεις στη Βρετανία. Με Cambridge proficiency ίσως, σε κάποια πανεπιστήμια, σε κάποια τμήματα.
Με ielts σπουδάζεις σε όλα τα πανεπιστήμια της Βρετανίας. Με toefl μάλλον σε όλα. Ενοείται ότι πρέπει να έχεις τους βαθμούς που απαιτεί το κάθε πανεπιστήμιο και το κάθε τμήμα.
Πάρε τώρα το proficiency (για να δουλέψεις καλύτερα τα Αγγλικά) και μετά βρες τρόπους να έχεις καλή επαφή με τη γλώσσα (βιβλία κ.λ.π.). Αν την αφήσεις, σε άφησε κι αυτή.
Αργότερα ασχολείσαι με τα άλλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Το θέμα είναι η καθηγήτρια μας λέει να δώσουμε michigan....Και δεν μπορώ να της πω ΄΄Δεν θα δώσω γιατί θέλω να σπουδάσω στην Αγγλία΄΄Αλλά όπως είπες θα πάρω ένα προφ και δεν χάσω την επαφή με τα Αγγλικά και όταν έρθει η ώρα θα τα μελετήσω αυτά..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ρε φίλε, 3η γυμνασίου είσ' ακόμα, άραξε λίγο που ξέρεις ότι θα σπουδάσεις και Αγγλία από τώρα. :P

Πάρε ένα απ' τα δύο, απαραίτητο βήμα για τ' Αγγλικά είναι έτσι κι αλλιώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top