Φροντιστήριο σε μαθητές από ...μαθητές!

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
ΑΙΣΚΟΥΛΙΤΕΙΟ
Το φροντιστήριο των μαθητών της Β Λυκείου απο τους μαθητές της Β Λυκειου (και οχι μόνο)

Παρατήρησα στο θέμα <<Εξετάσεις της Β Λυκειου>> πως είμαστε αρκετα άτομα τα οποία ενδιαφερόμαστε να διαβάσουμε τα μαθηματα γενικής για να αποκτήσουμε ενα βαθμό αξιοπρεπή.Επίσης παρατήρησα πως οι περισσοτεροι (αν οχι ολοι) θετικοτεχνολογικοι δεν παμε φροντιστηριο Αρχαία ή Κειμενα (προφανως) και οι Θεωρητικοι μαθηματικα ,φυσικη,χημεια.

Εφοσον υπαρχουν λοιπον αρκετοι απο εμας που πανε καποια φροστιστηρια στα γενικης (οπως εγω) σκεφτηκα να βοηθησουμε τα παιδια που δεν πανε και αντιστοιχα να μας βοηθησουν και αυτα σε ενα μαθημα που δεν παμε εμεις φροντιστηριο..

Εγω λογου χαρη επειδη πηγαινω Θετικη Κατευθυνση απ τα μαθηματα γενικης κανω Αλγεβρα,Γεωμετρια,Φυσικη Γ , Χημεια Γ.
Σε αυτα λοιπον τα μαθηματα θα μπορουσα να σας πω μερικα sos που μας λενε,μερικες σημαντικες ασκησεις ,μια μεθοδολογια ή κατι παρεμφερες..

Σκοπός του θεματος θα ειναι να ανταλλαζουμε θεματα που επεσαν,να απανταμε σε αποριες ,να λεμε μερικες σοσ ασκησεις,μεθοδολογια και γενικα οτι θεωρουμε χρησιμο...


Ρε παιδιά,ας οργανωθουμε να γραψουμε ενα βαθμο τ
ης προκοπης:P:P:P

Οριστε και μερικά θεματα Αλγεβρας που εχουν πεσει σε σχολεια της βορειας Ελλαδας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Χαχαχα...μπράβο ρε Αναδαμαντια!Καλή ιδέα..! :clapup:
Λοιπόν,ξεκινώ εγώ με τα θέματα που έπεσαν σήμερα ...Ιστορία B Λυκείου


  • Ορισμοί : Θέματα,Εποικιστική Πολιτική,Ανθρωπισμός
  • Αντιστοίχηση
  • Τις συνέπειες της Γαλλικής Επανάστασης α) στον κοινωνικό και οικονομικό τομέα,β)στην εκπαίδευση και γ) στη θρησκεία και την Εκκλησία.
  • Τί γνωρίζεται για τον Νεοελληνικό Διαφωτισμός(έργο,σκοπός) και για το όραμα του Ρήγα Φεραίαου.
  • Τα αίτια και οι συνέπειες της μάχης στο Ματζικέρτ (παραθέματα "ο στρατός του Ρωμανού Δ' Διογένη" και "οι συνέπειες της μάχης στο Ματζικέρτ") .
  • Γιατί αποχωρούσαν οι μικροιδιοκτητες από τον τόπο τους (κάτι τέτοιο) και τι μέτρα πήρε το Βυζαντινό Κράτος και για την αντιμετώπιση του προβλήματος (παραθέματα "η αναχώρηση ενός φτωχού γεωργού" και "οφέλη από την ύπαρξη των μικροιδιοκτητών") .


Δεν νομίζω να ξέχασα κάτι. :redface:

Εικονομαχία-Άλωση-Σταυροφορίες που περιμέναμε να είναι σε ασκήσεις ανάπτυξης κάναμε λάθος! Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορούν να πέσουν σε σας! Προσοχή και σ'αυτά τα θέματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Mπράβο ρε Κατερινα που μας είπες τι σας επεσε γιατι μας εχουν βαλει απειραααα στην υλη....
Τουλαχιστον να δωσουμε σε κατι περισσοτερη εμφαση σε καποια σημεια.

Εμεις σημερα γραψαμε Φυσικη Γενικης.
(Γενικα δεν ηταν ευκολα δεδομενου οτι ηταν και η θεωρητικη)
Το πρωτο θεμα ηταν πολλαπλης επιλογης και Σ-Λ
Γενικα υπαρχουν καποιες ερωτησεις που πεφτουν σχεδον παντα.
Δηλαδη πως ειναι οι δυναμικες γραμμες σε ομογενες πεδιο(ισαπεχουσες και παραλληλες),οι μαγνητικες γραμμες ευθυγραμμου ρευματοφορου αγωγου (ομοκεντροι κυκλοι),τι μετρα η Κwh, μεγεθη και μοναδες μετρησης στο s.i

To β θεμα ειναι αυτο που λεω εγω <<πριν και μετα κατασταση>>.

Διαιρουμε κατα μελη κλπ

το τριτο θεμα ειναι συνηθως ασκηση ή με πυκνωτες ή με φορτια που ζου ζητουν να βρεις δυναμικο,ενταση ,φ κουλομπ κλπ

Προσοχη!!!! Ειναι πολυ σημαντικο το σχημα σε αυτες τις περιπτωσεις!
Οταν μας ζητα το συνολικο δυναμικο ή την συνολικη ενταση σε ενα σημειο σχεδιαζουμε και επειτα πρατουμε αναλογη.Τι εννοω αναλογα..Ή τα προσθετουμε ,ή τους κανουμε αναλυση(μεθοδος παραλληλογραμμου) κλπ κλπ
Αυτο βεβαια ισχυει μονο για την ΕΝΤΑΣΗ διοτι στο ΔΥΝΑΜΙΚΟ απλα τα προσθετουμε...

ΤΟ ΔΥΝΑΜΙΚΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΕΤΙΚΟ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ Η ΕΝΤΑΣΗ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΜΟΝΟ ΘΕΤΙΚΗ.
Τεταρτο θεμα πεφτει συνηθως ενα κυκλωματακι...

Εκει χρειαζεται ΑΝΑΛΥΣΗ και μετα ειναι ευκολο.Προσοχη στα ρευματα!!!
Να θυμησω ==>οι παραλληλοι αντιστατες εχουν ιδιο V(ταση) , οι σε σειρα αντιστατες εχουν ιδιο ρευμα

Απο εκει και περα δουλευουμε με τους τυπους...

Τεταρτο θεμα σε εμας επεσε ενα κυκλωμα με ΗΕΔ Κι r το οποιο ειχε παραλληλα λαμπτηρα,πηνιο και αντιστατη.Και απο εκει και περα ζηταγε τα κερατα του...

Επισης στο δικο μας δευτερο θεμα μας εβαλε να σχεδιασουμε και την F(LORENZ) και να πουμε τι θα γινει αν παει διπλασιο ρευμα...Αλλα αυτα δεν ξερω αν ειναι στην υλη σας οποτε δεν αναλυω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
φυσική και χημεία γενικής βρε κορίτσια τι θα κάνω εγώ; άλγεβρα και γεωμετρία έκανα όλην τη χρονιά και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα,αλλά κρίμα είναι αυτό το 18.5 που έβγαλα γενικό χρονιάς να γίνει 17.5 :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Στη φυσική μάθε καλά αυτά που έγραψε πιο πάνω η Αδαμαντία γιατί είναι στάνταρ όπως επίσης και ερωτησούλες του στυλ: διπλασιάζω το φορτίο, τι παθαίνει η Δύναμη? Διπλασιάζεται! Η ένταση? ΤΙΠΟΤΑ! Χημεία πολύ καλά ονοματολογία οργανικών ενώσεων. Να ονομάζεις τις έτοιμες και να φτιάχνεις την ένωση με δοσμένο όνομα. Επίσης σοσ είναι η ισομέρεια βάζεις τον ίδιο αριθμό στοιχείων με άλλη σειρά. Καλά τις χημικές ιδιότητες και προσοχή στις ασκήσεις στοιχειομετρίας.
Δυναμικό εμάς μας το βγάλανε όπως και την ηλεκτρική ενεργεια... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Πολύ ωραίο θέμα μπράβο. Θέλω αν μπορεί κάποιος της θετικής να με πει κανα σοσ για χημεία κατ ειδικότερα θεωρία και καμια σοσ ασκηση.

Τώρα σήμερα γράψαμε Αλγεβρα και Θρησκευτικά. Έχουμε και λέμε:
ΑΛΓΕΒΡΑ:
  • Θέμα 1ο:
    Α) να γράψουμε την ισότητα που εκφράζει την ευκλείδια διαίρεση πολυωνύμων
    Β) να αποδείξουμε το θεώρημα σελ. 67 (σχολικου βιβλίου)
    Γ) μερικα Σ-Λ και πολλαπλής επιλογής
  • Θέμα 2ο:
    Α) Μια εξίσωση με ρίζα
    Β) μας έδινε να βρούμε το x εάν
  • Θέμα 3ο:
    Ένα πολυώνυμο P(x) τετάρτου βαθμού με παράγοντα λ
    Α)να βρούμε το λ εάν διαίρεση του P(x) με το x-2 έχει υπόλοιπο -12
    Β)να βρούμε το x για P(x)=0 και
  • Θέμα 4ο:
    Δύο λογαριθμικές συναρτήσεις f(x) και g(x)
    Α) να βρούμε τα πεδία ορισμού τους
    Β) να λύσουμε f(x)=g(x)

ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ:
  • Ομάδα Α'
    1. Ποίες είναι οι μορφές του φανατισμού
    2. Σ-Λ
    3 κ 4. αντιστοίχηση
  • Ομάδα Β'
    1. Ποιά είναι η άποψη της εκκλησίας για τον Χριστό
    2. Ποιές είναι οι 5 στύλες του Ισλαμ και τη γνωρίζεται για αυτές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Πολύ ωραίο θέμα μπράβο. Θέλω αν μπορεί κάποιος της θετικής να με πει κανα σοσ για χημεία κατ ειδικότερα θεωρία και καμια σοσ ασκηση.
Δεν ξέρω τι ύλη έχεις.
Αν έχεις 2ο-4ο κεφάλαιο ασκήσεις από αυτά τα δύο θα είναι το 3ο και το 4ο θέμα. Kc,Kp Nόμος του Hess, πινακάκι, απόδοση, ενθαλπίες-θερμότητες. Μάθε καλά την αρχή Le Chatelier και να την εφαρμόζεις να δείς προς τα που θα μετατοπιστεί η θέση ισορροπίας. Καλές ασκήσεις είναι επίσης αυτές με τους νόμους ταχύτητας που διαιρείς κατα μέλη σαν τις ασκ. 48,51 σελ.102. Αλλά αν έχεις ενθαλπία και χημική ισορροπία γίνονται λιγότερο σοσ. Το ίδιο ισχύει και για την ωσμωση που βγάζει καλές ασκήσεις. Ο δεσμός υδρογόνου μπαίνει συνήθως σε πολλαπλής,Σ-Λ. Από θεωρία, μάθε καλα τους ορισμούς που είναι με πλάγια γράμματα και βελλάκι και ρίξε μια ματιά στις εφαρμογές του βιβλίου.
Αυτά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Απο ύλη έχουμε 2ο,3ο και 4ο κεφάλαιο. Μας είπε 4ο θέμα σίγουρα απο 4ο κεφάλαιο, 3ο θέμα θα είναι απο θερμοχειμία μείγμα και το 2ο θέμα θα είναι παράγοντες ισορροπίας. Ευχαριστώ για την βοήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
αρχαια κατ .
μαντιθεος παραγραφοι 20-21
μπηκε απο εισαγωγη τι ειναι παθη
ερωτησεις.γιατι σιδφορουσαν καποιο για την δημηγορια του μαντιθεου και δικαιλογηση και γιατι επαινει ο μαντιθεος στον επιλογο τους βουλευτες και λεξιλογικη να βρουμε ομορριζα απο ησθομην αχθομενων διατιθεναι επαρθειη και πεπαυνται

αγνωστο μπηκε Ξενοφωντας Απομνημονευματα 40-42
παμε για χημεια τωρα!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Ax πολυ μου αρεσει που μαζευομαστε σιγα -σιγα!:)
Οσον αφορα για χημεια γενικης.Εγω δινω την Πεμπτη.

1ο κεφάλαιο==>Ονοματολογια οργανικων ενωσεν.

Πρωτα βρισκω την ανθρακικη αλυσιδα αν ειναι πολυ μεγαλη η ενωσουλα(εξηζητημενο αρκετα για εξετασεις),επειτα μετρω τους ανθρακες και βαζω την αντιστοιχη συλλαβη.(μεθ-αιθ-προπ-βουτ-πεντ-εξ κλπ)Ενα ευκολα κολπακι για να το θυμαστε τις συλλαβες ειναι η παρακατω αστεια προτασουλα =>
Μεθ
υσμενος αιθιοπας προπονειται βουτώντας

Ακολουθει η ισομερεια....:clapup: ΣΤΑΝΤΑΡ ΘΕΜΑΤΑΚΙ(!!)
και Εδω ισομερεια

Μπορειτε να μας λετε και εδω αποριες.Μην μας ντρεπεστε!


Περι των αντιδρασεων...

Αλκάνια

αλκένια (<--- αριστερα υπαρχουν και οι υπολοιπες αντιδρασεις:))

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
αρχαία κατ.: λυρική(!) :wall:
"ου φιλεω", "ασπιδι μεν"
-μετάφραση
-έπος-λυρική ποίηση: διαφορές (ουσιαστικά όλη η εισαγωγή!)
-τα τρία χρονικά επίπεδα
-ανατροπή ομηρικών ιδανικών από Αρχίλοχο (μέσα από τα αποσπάσματα)
-2 επικοί τύποι (να βρεθούν στα αποσπάσματα)
-παράγωγα

άγνωστο: Θουκυδίδης, ιστορίαι, βιβλίο 3ο νομίζω.

καλή συνέχεια! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
αρχαια κατ .
μαντιθεος παραγραφοι 20-21
μπηκε απο εισαγωγη τι ειναι παθη
ερωτησεις.γιατι σιδφορουσαν καποιο για την δημηγορια του μαντιθεου και δικαιλογηση και γιατι επαινει ο μαντιθεος στον επιλογο τους βουλευτες και λεξιλογικη να βρουμε ομορριζα απο ησθομην αχθομενων διατιθεναι επαρθειη και πεπαυνται

αγνωστο μπηκε Ξενοφωντας Απομνημονευματα 40-42
παμε για χημεια τωρα!!!!!!!
Αααχα! Εντάξει μια χαρά τη βγάλατε...το κείμενο το Ξενοφώντα ήταν εύκολο? :hmm: Ρωτάω γιατί ο αγαπητός Ξενοφών είναι ή τους ύψους ή του βάθους! :P



Ax πολυ μου αρεσει που μαζευομαστε σιγα -σιγα!:)
Οσον αφορα για χημεια γενικης.Εγω δινω την Πεμπτη.

1ο κεφάλαιο==>Ονοματολογια οργανικων ενωσεν.

Πρωτα βρισκω την ανθρακικη αλυσιδα αν ειναι πολυ μεγαλη η ενωσουλα(εξηζητημενο αρκετα για εξετασεις),επειτα μετρω τους ανθρακες και βαζω την αντιστοιχη συλλαβη.(μεθ-αιθ-προπ-βουτ-πεντ-εξ κλπ)Ενα ευκολα κολπακι για να το θυμαστε τις συλλαβες ειναι η παρακατω αστεια προτασουλα =>
Μεθ
υσμενος αιθιοπας προπονειται βουτώντας

Ακολουθει η ισομερεια....:clapup: ΣΤΑΝΤΑΡ ΘΕΜΑΤΑΚΙ(!!)
και Εδω ισομερεια

Μπορειτε να μας λετε και εδω αποριες.Μην μας ντρεπεστε!


Περι των αντιδρασεων...

Αλκάνια

αλκένια (<--- αριστερα υπαρχουν και οι υπολοιπες αντιδρασεις:))

Την λατρεύω απλά! :inlove:...αλλά αργώ εγώ για Χημεία ακόμη...:P
αρχαία κατ.: λυρική(!) :wall:
Λυρική??? Τράτζικ!:stunned:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Αααχα! Εντάξει μια χαρά τη βγάλατε...το κείμενο το Ξενοφώντα ήταν εύκολο? :hmm: Ρωτάω γιατί ο αγαπητός Ξενοφών είναι ή τους ύψους ή του βάθους! :P
η


[/SPOILER]
Την λατρεύω απλά! :inlove:...αλλά αργώ εγώ για Χημεία ακόμη...:P

Λυρική??? Τράτζικ!:stunned:
ηταν ευκολο και τουλαχιστον εβγαζες και ενα νοημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Δεν μπαινει ομως και κανενας θετικοτεχνολογικος να μου πει και εμενα...



Δεν μου λετε παιδακια μου,οι σημειωσεις που στελνω βοηθανε καθολου?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
φυσικη κατευθυνσης β'λυκειου..

1ο θεμα:
σ-λ , πολλαπλης..

2ο θεμα :
α)τι ονομαζουμε εσωτερικη ενεργεια σε ενα σωμα?
β)αποδειξη οτι Uεξαρταται μονο απο Τ.
γ) κατι με Uεν.. να συγκρινω θερμοκράσιες αν το Uβ διπλασιάζεται...
δ)αν η ταχυτητα ειναι παλ'λη στις δυναμικες γραμμές αν η κίνηση ειναι ευθυγραμμη ομαλη ..η κυκλική +αιτιολόγηση...

3ο θεμα :
έδινε μια κυκλικη μεταβολή.. ΑΒΓ .
ΑΒ:Ισοβαρης ΒΓ:Αδιαβατική ΓΑ:Ισοθερμη

ζητουσε
α)Vβ.
β)Wαβ
γ) αν Qγα=500J (αποβάλλεται ενέργεια απο το σύστημα..) να βρεθεί Woλ.
δ) απόδοση μηχανής.

4ο Θέμα...

Αυτεπαγωγή...(δεν έγραψα τίποτα ) -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Στη φυσική μάθε καλά αυτά που έγραψε πιο πάνω η Αδαμαντία γιατί είναι στάνταρ όπως επίσης και ερωτησούλες του στυλ: διπλασιάζω το φορτίο, τι παθαίνει η Δύναμη? Διπλασιάζεται! Η ένταση? ΤΙΠΟΤΑ! Χημεία πολύ καλά ονοματολογία οργανικών ενώσεων. Να ονομάζεις τις έτοιμες και να φτιάχνεις την ένωση με δοσμένο όνομα. Επίσης σοσ είναι η ισομέρεια βάζεις τον ίδιο αριθμό στοιχείων με άλλη σειρά. Καλά τις χημικές ιδιότητες και προσοχή στις ασκήσεις στοιχειομετρίας.
Δυναμικό εμάς μας το βγάλανε όπως και την ηλεκτρική ενεργεια... :hmm:

σ'ευχαριστώ πολύ που με διαφώτισες,αλλά...μετά από ονοματολογία στη χημεία βιβλίο δεν άνοιξα...αυτοδίδακτη με βλέπω να γίνομαι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
ηταν ευκολο και τουλαχιστον εβγαζες και ενα νοημα
A ωραία τότε! ;)
Δεν μου λετε παιδακια μου,οι σημειωσεις που στελνω βοηθανε καθολου?:D
Βοηθάνε βοηθάνε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Χημεία κ.

1. Σ-Λ
2. Σ-Λ με δικαιολόγηση
3. Άσκηση χημικής κινητικής με πειράματα
4. Άσκηση στην χημική ισορροπία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Στη Χημεία Γ.Π. είναι τίποτα sos από τη θεωρία? Την έχω διαβάσει αλλά δε θυμάμαι μερικά κομμάτια.. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Εμας στην εκθεση παντως παιδια μας βαλαν ΜΜΕ θετικα και αρνητικα..Ειχε μια ασκηση να δωσουμε τιττλο στο κειμενο,να βρουμε τη δομη της παραγρφου,μια κατανοησης και καποια συνωνυμα και το κλασσικο την περιληψη..Νομιζω η ανεργια και τα ΜΜΕ που καναμε φετος ειναι sos για τις εξετασεις:P

ΥΓ.Ευχαριστω πολυ Κατερινα:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top