Σχολές που σχετίζονται με την εκμάθηση ξένων γλωσσών

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εδώ θα χρειαστώ την βοήθεια σας.
Είμαι μαθήτρια της Θετικής Κατεύθυνσης (Β' Λυκείου) -και μάλλον θα πάω στην Τεχνολογική του χρόνου.-
και έχω μια μεγάλη αγάπη στις ξένες γλώσσες (θέλω να μάθω πάνω από 8 γλώσσες;Αγγλικά,Ισπανικά,Ιταλικά,Γαλλικά,Ρώσσικα,Ολλανδικά,Γερμανικά κ.α. :redface:).
Αναρωτιέμαι λοιπόν αν γνωρίζετε πως μπορώ να ασχοληθώ με κάτι σχετικό, δεδομένου ότι δεν είμαι και στην Θεωρητική κατεύθυνση.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Πάρε ιστορία γενικής παιδείας του χρόνου για να ανοίξεις πρώτο πεδίο. Θα χάσεις όμως 1400 μόρια επειδή αλλάζεις πεδίο (γι' αυτό είναι λίγο δύσκολο να πιάσεις την αγγλική φιλολογία που έχει βάση 20.000 +) εκτός αν είσαι πολύτεκνη και έχεις μειωμένα μόρια.
Οι άλλες φιλολογίες έχουν σχετικά χαμηλή βάση, όπως η Γαλλική κάπου 12. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Δεν είμαι πολύτεκνη και δεν ανήκω σε ειδική κατηγορία, θα δώσω όπως όλοι οι κανονικοί μαθητές. :P

Δεν είναι λίγο ρίσκο να πάρω επιλόγη Ιστορία; Κανένας δεν το κάνει.
Και λες ότι πιάνω έτσι Γαλλική,Ισπανική,Ιταλική και τα σχετικά; Θα το σκεφτώ.

Αναρωτιόμουν αν υπάρχει κάποια άλλη διέξοδος που να μην χρειαστεί να πάρω Ιστορία.

Πάντως Σταύρο σε ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Σημειωση: Δεν ξερουμε τι θα ισχυει του χρονου για ειδικες κατηγοριες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
Αν τελικά επιλέξεις να "ανοίξεις" το πρώτο πεδίο με Ιστορία Γ.Π., δεν είναι απαραίτητο να ακολουθήσεις μια αμιγώς ξένόγλωσση φιλολογία, αλλά σχολή που στο πρόγραμμα σπουδών, συμπεριλαμβάνονται ξένες γλώσσες. Παράδειγμα αποτελούν τα τμήματα Διεθνών και Ευρωπαϊκών Σπουδών, που απ' ότι έχω δει, προσφέρουν αρκετά μαθήματα αγγλικών, γαλλικών, αραβικών με κύριο όμως πυρήνα τις Πολιτικές επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Στο σχολείο μας 1 κορίτσι δίνει μόνο ιστορία, και απ' οτι μου είπε είναι μεγάλη η ύλη και αρκετά δύσκολη.
Δυστυχώς για να μπεις 1ο πεδίο, μόνο με ιστορία.
Μπορείς να πας και σε ιδιωτικό κολέγιο για αγγλική φιλολογία. Υπάρχει το IST college που έχει τμήμα αγγλικής γλώσσας.
Προσωπικά θα ήθελα να περάσω φέτος Ελληνική φιλολογία, και παράλληλα ή σε 1-2 χρόνια να γραφτώ σε ενα ιδιωτικό κολέγιο είτε για Αγγλική φιλολογία είτε για ψυχολογία :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

renia_1995

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Uranya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Χαρα, ούτως ή αλλως δεν με αφορουν οι ειδικες κατηγοριες :)

Κωστη, δεν ενδιαφερομαι μονο για ξενογλωσσες φιλολογιες αλλα γενικως για σχολες με αντικειμενο τις ξενες γλωσσες αλλα και τον πολιτισμο αλλων χωρων.

Σταυρο, ειναι λιγο δυσκολο για εναν θετικοτεχνολογικο να δωσει Ιστορια, κατι θα ξερουν οι πιο πολλοι που δεν το διαλεγουν.
Δεν θελω απαραιτητα να ανοιξω πρωτο πεδιο, ρωταω γενικως αν υπαρχουν σχολες οι οποιες να σχετιζονται με κατι τετοιο, ανεξαρτητως πεδιου.
Ή ακομα και αλλοι διεξοδοι για να ασχοληθει καποιος με κατι σχετικο, ακομα και εκτος Πανελληνιων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
η διεθνών κι ευρωπαϊκών σπουδών είναι και στο 5ο πεδίο αν δεν κάνω λάθος!άνετα μπαίνεις εκεί από τεχνολογική!βέβαια οι υπόλοιπες ξενόγλωσσες είναι όλες εντός 1ου πεδίου,απλά μια πρόταση κάνω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

{~*1rèNe*~}

Τιμώμενο Μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Νηπιαγωγός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,067 μηνύματα.
Γιατί συνδέεις το γεγονός ότι θες να μάθεις τόσες πολλές γλώσσες με τις Πανελλήνιες;;
Αν ήσουν κολλημένη με μία, άντε δύο γλώσσες, θα σου έλεγα οκ, μία επιλογή είναι να πάρεις Ιστορία Γ.Π. και να περάσεις στην αντίστοιχη σχολή (αν υπάρχει), ή στο μεταφραστικό, που μαθαίνεις (τουλάχιστον) 2 γλώσσες, ή σε κάποιο τμήμα ευρωπαϊκών σπουδών, που κι εκεί ασχολούνται με γλώσσες. Η δεύτερη επιλογή, που από τη στιγμή που μου λες ότι θες να μάθεις 8 γλώσσες τουλάχιστον, γίνεται η μία και μοναδική επιλογή, είναι να δώσεις Πανελλήνιες και να περάσεις κάπου που σου αρέσει γενικότερα, και να αρχίσεις να μαθαίνεις τις ξένες γλώσσες που σου αρέσουν, μία-μία, σε κάποιο φροντιστήριο ή με κάποιον καθηγητή. Δεν βλέπω το λόγο να σπουδάσεις ΜΙΑ από τις πολλές γλώσσες που θες να μάθεις, ειδικά από τη στιγμή που δεν είσαι και ιδιαίτερα πρόθυμη να κάνεις μία "θυσία" και να διαλέξεις Ιστορία Γ.Π. Άσε που, πες ότι μπαίνεις, π.χ., Ιταλική Φιλολογία, και στην πορεία καταλαβαίνεις ότι δεν σου αρέσει ιδιαίτερα η γλώσσα, ή πιο πιθανό, ότι και να σου αρέσει, δεν θέλεις να γίνεις καθηγήτρια Ιταλικών.
Γι' αυτό σου προτείνω να μπεις σε μια σχολή που έχεις στο μυαλό σου ότι σου αρέσει και θα γουστάρεις μια ζωή γι' αυτό που θα βγεις (ε, δεν γίνεται, όλο και κάποια θα υπάρχει από την κατεύθυνσή σου, αλλιώς πώς διάλεξες να πας θετικοτεχνολογική; ), και μόλις μπεις με το καλό στη σχολή, αρχίζεις και τα μαθήματα ξένων γλωσσών.
Κι αν δεις στο μέλλον ότι μία από όλες αυτές τις γλώσσες που έμαθες είναι τόσο τέλεια που θες να τη σπουδάσεις, μπαίνεις με κατατακτήριες στην ανάλογη σχολή. (Το πήγα μακρυά, αλλά θέλω να σου δείξω ότι υπάρχουν επιλογές.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top