Από παιδεία δεν έχουμε...

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από παιδεία δεν έχουμε...

«Δεν μπορώ να ασχοληθώ τώρα με συγκεκριμένες προτάσεις για την παιδεία - θα το 'θελα πάρα πολύ. Είναι πολυτέλεια να ασχολούμαστε με πράγματα, όταν δεν μπορούμε να κρατήσουμε την πατρίδα μας». Αυτή την απάντηση έδωσε σε διαδικτυακή συνέντευξή του στον Νίκο Χατζηνικολάου ο πρόεδρος των Ανεξάρτητων Ελλήνων Πάνος Καμμένος. Νωρίτερα, είχε σπεύσει να δηλώσει ότι τα παιδιά του πηγαίνουν σε ιδιωτικό σχολείο «γιατί έχει τη δυνατότητα», ενώ στην αντίδραση πολιτών που έπαιρναν μέρος στη συνέντευξη, αν θεωρεί πράγματι πολυτέλεια την παιδεία τους, απάντησε «να μην τον ψηφίσουν»...

πηγή: https://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4716981
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
ωραιος!!!! τοσα χρονια ησουν μελος της συμμοριας και ληστευες τον λαο. τωρα μου το παιζεις ανταρτης και αντιμνημονιο. Και παρ ολα αυτα ο κοσμος χαφτει τα οσα λες. Ακους εκει πολυτελεια η παιδεια. μηπως να την καταργησουμε τελειως??? μηπως ειναι πολυτελεια και η υγεια???

εεεε ρε τι ζωα που μαστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Kαι το τραγικο ειναι πως καποιοι θα τον ψηφιζουν μετα απο αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Εμένα με προβληματίζει η ποιότητα της κοινωνικής παιδείας που έχουν ορισμένοι άνθρωποι. Μπουχτίσαμε από τους βιτρίνα-πτυχιούχους και ουσία μηδέν. Με νοιάζει μόνο ότι πριν πάμε για παιδεία, ας γίνουν κάποιοι άνθρωποι. Χημεία κατεύθυνσης, μαθηματικά γενικής..όσο και αν σπαταλούνται δις € για την γραμματική μόρφωση του κόσμου, κάποιοι δεν θέλουν. Έτσι είναι η κοινωνία. Πολυμορφική. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ. ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕΤΕ ΗΣΥΧΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Δεν αποτελεί για όλους όνειρο ζωής, να γνωρίζουν αρμονικές ταλαντώσεις ή να κλείνουν παπαγαλίστικα το ειμί σε όλους τους χρόνους. Το να λέμε δωρεάν γραμματική παιδεία, εννοώντας κάτι τζάμπα (που δεν είναι εξ' ορισμού), χωρίς να ελέγχουμε την ανταπόκριση του εγχειρήματος καταντάει γελοίο. Τα λεφτά εύκολα σπαταλούνται αλλά δύσκολα μαζεύονται. Ίσως κάποιο μέτρο δεν θα έβλαπτε κανέναν. Θεωρώ βλακεία να υπάρχει δωρεάν γραμματική παιδεία και για εκείνον που θέλει να μείνει κούτσουρο εκ συνειδήσεως. Ας μάθει μόνο δωρεάν κοινωνική μόρφωση. Αυτή είναι πιο χρήσιμη για την ζωή του. Πολλές φορές, οι γραμματικά μορφωμένοι άνθρωποι είναι πιο επικίνδυνοι από τους γραμματικά αμόρφωτους, διότι οι πρώτοι υστερούν αρκετές φορές σε συμπεριφορά σε σχέση με τους δεύτερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Ειναι καλος αυτος!!! Ξερεις συνηθως οταν οι πολιτικοι δινουν συνεντευξεις λενε: Θα αλλαξουμε το συστημα εκπαιδευσης, ειμαστε υπερ ή κατα της δωρεαν παιδειας. Αυτος ομως, ειναι ο πιο γαμάτος (ή γάματος) : Η παιδεια ειναι πολυτελεια, το παιδι μου παει σε ιδιωτικο, ΝΑ ΜΟΥ για σας, αφου εγω εχω την δυνατοτητα, αν θελετε μην με ψηφισετε. Απλως θα ηθελα να βγω στη Βουλη επειδη το Yale εχει αυξημενα διδακτρα...

Εμένα με προβληματίζει η ποιότητα της κοινωνικής παιδείας που έχουν ορισμένοι άνθρωποι. Μπουχτίσαμε από τους βιτρίνα-πτυχιούχους και ουσία μηδέν. Με νοιάζει μόνο ότι πριν πάμε για παιδεία, ας γίνουν κάποιοι άνθρωποι. Χημεία κατεύθυνσης, μαθηματικά γενικής..όσο και αν σπαταλούνται δις € για την γραμματική μόρφωση του κόσμου, κάποιοι δεν θέλουν. Έτσι είναι η κοινωνία. Πολυμορφική. ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ. ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕΤΕ ΗΣΥΧΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Δεν αποτελεί για όλους όνειρο ζωής, να γνωρίζουν αρμονικές ταλαντώσεις ή να κλείνουν παπαγαλίστικα το ειμί σε όλους τους χρόνους. Το να λέμε δωρεάν γραμματική παιδεία, εννοώντας κάτι τζάμπα (που δεν είναι εξ' ορισμού), χωρίς να ελέγχουμε την ανταπόκριση του εγχειρήματος καταντάει γελοίο. Τα λεφτά εύκολα σπαταλούνται αλλά δύσκολα μαζεύονται. Ίσως κάποιο μέτρο δεν θα έβλαπτε κανέναν. Θεωρώ βλακεία να υπάρχει δωρεάν γραμματική παιδεία και για εκείνον που θέλει να μείνει κούτσουρο εκ συνειδήσεως. Ας μάθει μόνο δωρεάν κοινωνική μόρφωση. Αυτή είναι πιο χρήσιμη για την ζωή του. Πολλές φορές, οι γραμματικά μορφωμένοι άνθρωποι είναι πιο επικίνδυνοι από τους γραμματικά αμόρφωτους, διότι οι πρώτοι υστερούν αρκετές φορές σε συμπεριφορά σε σχέση με τους δεύτερους.

Εχεις δικιο σε ολα αυτα, θεωρω οτι ολοι μας εχουμε γνωρισει ατομα τα οποια δεν θελουν να σπουδασουν, δεν το επιδιωκουν. Απλως η κοινωνια τους εχει μαθει οτι πρεπει να παρουν ενα πτυχιο, να περασουν σε μια σχολη. Σαφως αυτο πρεπει να αλλαξει και να δωθει περισσοτερη βαση στην καλλιεργεια του νεου, παρα στις απλες γνωσεις. Ομως ο τυπος σου λεει δεν εχω τιποτα για την παιδεια, ειναι πολυτελεια, κοψτε το κεφαλι σας οσοι θελετε να μορφωθειτε... Αλλο το ενα, και αλλο το αλλο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πρώτον, δεν είναι κακό να στέλνει τα/το παιδιά/-δι του στο ιδιωτικό, δεν καταλαβαίνω γιατί σας ενοχλεί τόσο. Είναι σαν να ενοχλήστε επειδή ο διπλανός σας έχει καλύτερο κινητό, απλά είχε την δυνατότητα να το αγοράσει. 2ον, κι εγώ θεωρώ πως το μέλλον της πατρίδας είναι πιο σημαντικό, προς το παρόν θα πρέπει ν ασχοληθούμε μ' αυτήν, όχι με τα σχολεία.
Παραθέτω

«Δεν μπορώ να ασχοληθώ τώρα με συγκεκριμένες προτάσεις για την παιδεία - θα το 'θελα πάρα πολύ. Είναι πολυτέλεια να ασχολούμαστε με πράγματα, όταν δεν μπορούμε να κρατήσουμε την πατρίδα μας».

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν λέει για κατάργηση της δωρεάν παιδείας, απλά δεν θα υπάρξουν αλλαγές.

Και τέλος, πιστεύω πως εξηγείται μια χαρά, δεν πιέζει κανέναν πως οι απόψεις του είναι σωστές, αν θες μην τον ψηφίσεις όπως είπε.

ΥΓ: Δεν ψηφίζω ΑΝ.ΕΛ. (είμαι κάτω των 18), αλλά πιστεύω πως η αντίδρασή σας ήταν υπερβολική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Η απάντησή μου επί του "θέματος" εδώ,γιατί βαριέμαι να τα ξαναγράφω...

https://www.e-steki.gr/showthread.php?t=100035&page=13

Ειναι καλος αυτος!!! Ξερεις συνηθως οταν οι πολιτικοι δινουν συνεντευξεις λενε: Θα αλλαξουμε το συστημα εκπαιδευσης, ειμαστε υπερ ή κατα της δωρεαν παιδειας. Αυτος ομως, ειναι ο πιο γαμάτος (ή γάματος) : Η παιδεια ειναι πολυτελεια, το παιδι μου παει σε ιδιωτικο, ΝΑ ΜΟΥ για σας, αφου εγω εχω την δυνατοτητα, αν θελετε μην με ψηφισετε. Απλως θα ηθελα να βγω στη Βουλη επειδη το Yale εχει αυξημενα διδακτρα...

Έχεις δίκιο...το "λεφτά υπάρχουν" προεκλογικά όσο να πεις είναι πιο catchy!8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ. ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΣΕΤΕ ΗΣΥΧΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. Δεν αποτελεί για όλους όνειρο ζωής, να γνωρίζουν ...
kαι ποιος εισαι εσυ που θα καταλαβεις αν καποιος θελει ή οχι να μορφωθει.Στο νεαρο της ηλικιας μας σιγουρα κανενας δεν μπορει με ακριβεια 100% να επιλεξει...



Εχεις δικιο σε ολα αυτα, θεωρω οτι ολοι μας εχουμε γνωρισει ατομα τα οποια δεν θελουν να σπουδασουν, δεν το επιδιωκουν. Απλως η κοινωνια τους εχει μαθει οτι πρεπει να παρουν ενα πτυχιο, να περασουν σε μια σχολη. Σαφως αυτο πρεπει να αλλαξει και να δωθει περισσοτερη βαση στην καλλιεργεια του νεου, παρα στις απλες γνωσεις.
μα αν αυτα τα ατομα ΔΕΝ παρουν ενα πτυχιο,ΔΕΝ βγαλουν μια σχολη κτλπ τι θα κανουν το εχεις σκεφτει????Το bold φιλε για εμενα σημαινει 2 πραγματα,ή εθελοτυφλεις ή ευχολογεις οπως και να εχει το συστημα θα αλλαξει σε κανα 2 χρονια και ειμαι απολυτως σιγουρος οτι παλι τα ιδια προβληματα θα προκυψουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rebel1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Rebel1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 966 μηνύματα.
Ωραια,συμφωνω μαζι σας.Αλλα τι προτιμουσατε να ελεγε;πως εχουμε προγραμμα εχουμε χρηματα και θα αναβαθμισουμε την παιδεια;και οταν εβγαινε να μην εκανε τιποτα;τουλαχιστον ειπε την αληθεια.στο κατω κατω οποιος κι αν βγει η παιδεια το ιδιο θα μεινει,οπως ειναι τοσα χρονια.Το μπαχαλο στην παιδεια τους βολευει ολους τους,γι αυτο και ποτε δε κοιταξαν να την κανουν καλυτερη.Αφου ζωα και προπαγανδισμενους μας θελουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
panoslarissa (Πάνος)
παιδεια και κουραφεξαλα ειδα και τις αλλες χωρες που εχουν παιδεια(ολλανδια κτλπ) ποσο προκοψαν...
Ασε μωρε τωρα αυτο που χρειαζομαστε κυριως ειναι αλλαγη φιλοσοφιας αλλα επειδη πανω απο ολα ειμαι πραγματιστης δεν θεωρω οτι προκειται ποτε να αλλαξει δυστυχως τπτ.Δεν φταινε παντως σιγουρα μονο αυτοι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Δεν ξέρω ποια είναι η άποψη των υπόλοιπων μελών του φόρουμ, πάντως εγώ θεωρώ αυτή τη δήλωση τουλάχιστον απαράδεκτη! Η παιδεία είναι ό,τι πιο σημαντικό μπορεί να παρέχει μια χώρα στους πολίτες, γιατί από αυτήν πηγάζουν όλα τα υπόλοιπα που θεωρούμε σημαντικά. Αυτό νομίζω έχει γίνει σαφές ήδη από την αρχαιότητα, σε κείμενα κλασικών συγγραφέων και φαίνεται ακόμα και σε απλές παροιμίες του λαού. Η παιδεία είναι αυτή που διαμορφώνει στο μεγαλύτερο βαθμό τη νοοτροπία καθενός, τα πιστεύω του και τη στάση του απέναντι στον κόσμο. Αν πράγματι θέλουμε να κατηγορήσουμε κάτι για την σημερινή κρίση που βιώνει η χώρα μας, τότε είναι σίγουρα το ανεπαρκές εκπαιδευτικό της σύστημα, που εδώ και δεκαετίες αντί να βγάζει σκεπτόμενους ανθρώπους, έβγαζε φιλοτομαριστές καλοπερασάκηδες, εξαιτίας των ακατάληλων μεθόδων του. Το να συνεχιστεί η παραμέληση της παιδείας συνεπάγεται την αναπόφευκτη διαιώνιση του προβλήματος. Εάν πραγματικά θέλουμε να βγούμε απ'την κρίση και να αλλάξει ουσιαστικά η νοοτροπία μας, τότε η παιδεία πρέπει να βελιτωθεί, επίσης. Γιατί μια σωστή παιδειά σημαίνει σωστοί αυριανοί πολίτες, κι ένα καλύτερο μέλλον για τις επόμενες γενιές. Και μπορεί σίγουρα όλα αυτά να ακούγονται μέχρι και ουτοπικά δεδομένης της δυσμενής οικονομικής μας κατάστασης, αλλά θα θέσω κι εγώ ένα καίριο ερώτημα: Πως η χώρα μας καταφέρνει να βρίσκει δισεκατομμύρια για να αγοράζει υποβρύχια και πολεμικό εξοπλισμό απ'τους Ευρωπαίους "εταίρους" και δεν είναι σε θέση να διαθέσει μέρος αυτών των χρημάτων για αναμόρφωση του εκπαιδευτικού συστήματος; Είναι η υποτιθέμενη πολεμική απειλή, η οποία δε στέκει σε μια σύχρονη πραγματικότητα, πιο σημαντικη απ'το μέλλον των επόμενων γενεών; Ή μήπως έχουν οι αστρονομικοί μισθοί των βουλευτών μας μεγαλύτερη αξία από την εκπαίδευση των παιδιών ; Νομίζω ότι είναι καιρός να καταλάβει ο ελληνικός λαός ότι οι προθέσεις του βολεμένου κυρίου Καμμένου και κάθε άλλου πολιτικού δεν είναι τόσο να "σώσει" την πατρίδα, όσο να έχει ένα λαό πρόβατα, στερώντας το βασικότερο αγαθό, μια σωστή παιδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
@George

Δεν διάβασα όλη την ανάρτησή σου (συγνώμη γι αυτό), οπότε μπορεί να γράφεις κάτι άλλο από αυτό που φαντάζομαι.
Απ ότι κατάλαβα λες πόσο σημαντική είναι η παιδεία για μας. Σίγουρα είναι. Το εκπαιδευτικό σύστημα όμως, το οποίο συζήτησε ο Καμμένος, δεν είναι ο μόνος φορέας της παιδείας, πιστεύω μάλιστα πως είναι ο πιο ασήμαντος(!). Η παιδεία, πρώτα πρώτα μας δίνεται από τους γονείς, κι ύστερα από την τηλεόραση, κακώς ή καλώς (Βλέπω τους συγγενείς μου με μικρά παιδιά ~2 ετών να βάζουν τα παιδιά να βλέπουν ΤΒ, δεν τα επηρεάζει άραγε;).
Το σχολείο έχει σκοπό να προσφέρει γνώσεις, και κοινωνικοποίηση κατ εμέ. Με το τωρινό σύστημα τα βιβλία προσφέρουν επαρκείς γνώσεις πιστεύω :D


Οπότε, όχι, δεν με πείραξε καθόλου η δήλωσή του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
@George

Δεν διάβασα όλη την ανάρτησή σου (συγνώμη γι αυτό), οπότε μπορεί να γράφεις κάτι άλλο από αυτό που φαντάζομαι.
Απ ότι κατάλαβα λες πόσο σημαντική είναι η παιδεία για μας. Σίγουρα είναι. Το εκπαιδευτικό σύστημα όμως, το οποίο συζήτησε ο Καμμένος, δεν είναι ο μόνος φορέας της παιδείας, πιστεύω μάλιστα πως είναι ο πιο ασήμαντος(!). Η παιδεία, πρώτα πρώτα μας δίνεται από τους γονείς, κι ύστερα από την τηλεόραση, κακώς ή καλώς (Βλέπω τους συγγενείς μου με μικρά παιδιά ~2 ετών να βάζουν τα παιδιά να βλέπουν ΤΒ, δεν τα επηρεάζει άραγε;).
Το σχολείο έχει σκοπό να προσφέρει γνώσεις, και κοινωνικοποίηση κατ εμέ. Με το τωρινό σύστημα τα βιβλία προσφέρουν επαρκείς γνώσεις πιστεύω :D


Οπότε, όχι, δεν με πείραξε καθόλου η δήλωσή του.
Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω ως ένα βαθμό με αυτό που λες. Ποιες όμως γνώσεις ακριβώς δίνονται όταν δεν προσφέρεται ίσως το βασικότερο, δηλαδή η κριτική σκέψη; Για την άσχημη κατάσταση στην οποία αναφέρθηκες ευθύνεται για άλλη μια φορά το εκπαιδευτικό σύστημα. Επιπλέον, δεν νομίζω ότι εκπαίδευση είναι τα βιβλία του σχολείου, τα οποία ούτως ή άλλως δεν προσφέρουν με κατάλληλο τρόπο τις επαρκείς γνώσεις. Η εκπαίδευση και η παιδεία είναι πολλά περισσότερα, και είτε καλώς είτε κακώς το σχολείο είναι από τους σημαντικότερους φορείς κοινωνικοποιήσης. Για να χρησιμοποιήσω επιχειρηματικούς όρους, ένα καλό εκπαιδευτικό σύστημα είναι η καλύτερη μακροπρόθεσμη εκπαίδευση για μια χώρα. Η παραμέλησή του δεν είναι και πολύ συνετή κίνηση, νομίζω. Και επίσης πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα αν διάβαζες όλη την ανάρτηση.
Τέλος, παραθέτω αυτή την χιλιοειπωμένη αλλά πάντα επίκαιρη παροιμία για να υποστηρίξω αυτό που λέω:
"Αν δώσεις ένα ψάρι σ' έναν άνθρωπο θα φάει μια φορά. Αν του μάθεις να ψαρεύει θα τρώει σ' όλη του τη ζωή. Αν τα σχέδιά σου είναι για ένα χρόνο σπείρε σπόρους. Αν είναι για δέκα χρόνια, φύτεψε ένα δέντρο. Αν είναι για εκατό χρόνια, μόρφωσε το λαό. Σπέρνοντας μία φορά σπόρους, σοδιάζεις μια φορά. Φυτεύοντας ένα δέντρο, σοδιάζεις δέκα φορές. Μορφώνοντας το λαό, σοδιάζεις εκατό φορές." Κουάνγκ Τσέου
Ένα σωστό σχολείο είναι συνεπάγεται μια σωστή κοινωνία.

Και όχι, η παιδεία δεν είναι πολυτέλεια, είναι ανάγκη, διαχρονική ανάγκη και η έλλειψή της μάστιγα.Τόσοι και τόσοι άνθρωποι αγωνίστηκαν για το διακίωμα σε σωστή παιδεία ανά τους αιώνες, το να απαξιώνουμε το ρόλο της νομίζω ότι είναι τουλάχιστον ανάρμοστο. Και επίσης, υπενθυμίζω και το εξής: εκατομμύρια ευρώ ξοδεύονται από γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους σε φροντιστήρια, εξαιτίας την ανεπάρκειας του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος. Σε λαμία άλλη ευρωπαϊκή χώρα δεν είναι το φροντιστήριο μέρος της κοινωνικής πραγματικότητας. Καιρός είναι, πλέον, να το αλλάξουμε αυτό. Δε χωράει αμιφιβολία ότι το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα πάσχει, από όποια πλευρά και αν το δεις, είναι φανερό. Τα παιδιά στη συντριπτική τους πλειοψηφία μισούν το σχολείο, υποτιμούν τη γνώση. Εάν τώρα η αναμόρφωση ενός τέτοιου συστήματος είναι πολυτέλεια, τη στιγμή που οι βουλευτές παίρνουν ακόμα και σήμερα μίζες, τότε πραγματικά δεν ξέρω τι να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Λοιπόν, απ ότι βλέπω αναμιγνύεις την παιδεία με την εκπαίδευση :P
Σου φαίνεται τόσο σημαντική η εκπαίδευση προφανώς, γιατί δεν έχουμε ζήσει (πάλι καλά, αυτοί που μπαίνουν στο φόρουμ τουλάχιστον) την φτώχεια. Το εκπαιδευτικό σύστημα είναι φτιαγμένο για παραγωγή πτυχιούχων σε τεράστια κλίμακα, όσο και να βαράς τον κώλο σου κάτω, καλό δεν γίνεται ποτέ :P
Το σχολείο λειτουργεί και σαν μαντρί για ν αφήνουν οι γονείς τα παιδιά τους (οφ τόπικ). Η ευγένεια σε όλα τα επίπεδα, μαθαίνεται από πολύ μικρή ηλικία, και όλη την μέρα, όχι τις 6 σχολικές ώρες.
Όσο για τα φροντιστήρια, σύγκρινε τα με τα δίδακτρα που δίνουν σε άλλες ευρωπαικές χώρες για να σπουδάσουν.
Τουλάχιστον, εμείς και χωρίς φροντιστήρια μπορούμε να σπουδάσουμε σε μία σχολή, απλά με μειωνέκτημα στις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
<Δεν μπορώ να ασχοληθώ τώρα με συγκεκριμένες προτάσεις για την παιδεία - θα το 'θελα πάρα πολύ.>
Γιατί ποιος μπόρεσε; :hmm:
<Είναι πολυτέλεια να ασχολούμαστε με πράγματα, όταν δεν μπορούμε να κρατήσουμε την πατρίδα μας>
Και απορώ τώρα εγώ..πως κάποιος μπορεί να κρατήσει την πατρίδα του όταν η επόμενη γενιά που θα ανέβει στην εξουσία θα είναι αγράμματη; :hmm:
<Νωρίτερα, είχε σπεύσει να δηλώσει ότι τα παιδιά του πηγαίνουν σε ιδιωτικό σχολείο «γιατί έχει τη δυνατότητα» >
Καλά κάνει και τα στέλνει τα παιδιά του σε ιδιωτικό εφόσον όπως είπε και αυτός «έχει τη δυνατότητα»..
Αλλά γιατί να μην έχουν και τα παιδιά αγροτικών περιοχών την δυνατότητα να πηγαίνουν έστω και στο σχολείο του χωριού τους ,του οποίου το ταβάνι στάζει και δεν υπάρχει θέρμανση και τα αναγκάζουν να ξυπνάν 6:30-7 να ταλαιπωριούνται με το πήγαινε-έλα των λεωφορείων και να πάνε σε ένα σχολείο 10-20 χιλιόμετρα παραπέρα το οποίο είναι και αυτό στην ίδια κατάσταση; Τα έκλεισαν όλα τα σχολεία..και τώρα άκουσα οτι θα κοπεί και η δωρεάν μεταφορά των μαθητών διότι τα ΚΤΕΛ δεν πληρώνονται απο τον δήμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
panoslarissa (Πάνος)
παιδεια και κουραφεξαλα ειδα και τις αλλες χωρες που εχουν παιδεια(ολλανδια κτλπ) ποσο προκοψαν...

Ε,καλά,αντικειμενικά τώρα,εμένα δεν θα με χάλαγε πάντως να είμαι Ολλανδός πολίτης αντί για Έλληνας,ούτε και πολλούς εδώ μέσα,νομίζω. :whistle:

Δεν ξέρω ποια είναι η άποψη των υπόλοιπων μελών του φόρουμ, πάντως εγώ θεωρώ αυτή τη δήλωση τουλάχιστον απαράδεκτη!
Η παιδεία είναι ό,τι πιο σημαντικό μπορεί να παρέχει μια χώρα στους πολίτες, γιατί από αυτήν πηγάζουν όλα τα υπόλοιπα που θεωρούμε σημαντικά. Αυτό νομίζω έχει γίνει σαφές ήδη από την αρχαιότητα, σε κείμενα κλασικών συγγραφέων και φαίνεται ακόμα και σε απλές παροιμίες του λαού. Η παιδεία είναι αυτή που διαμορφώνει στο μεγαλύτερο βαθμό τη νοοτροπία καθενός, τα πιστεύω του και τη στάση του απέναντι στον κόσμο. Αν πράγματι θέλουμε να κατηγορήσουμε κάτι για την σημερινή κρίση που βιώνει η χώρα μας, τότε είναι σίγουρα το ανεπαρκές εκπαιδευτικό της σύστημα, που εδώ και δεκαετίες αντί να βγάζει σκεπτόμενους ανθρώπους, έβγαζε φιλοτομαριστές καλοπερασάκηδες, εξαιτίας των ακατάληλων μεθόδων του. Το να συνεχιστεί η παραμέληση της παιδείας συνεπάγεται την αναπόφευκτη διαιώνιση του προβλήματος. Εάν πραγματικά θέλουμε να βγούμε απ'την κρίση και να αλλάξει ουσιαστικά η νοοτροπία μας, τότε η παιδεία πρέπει να βελιτωθεί, επίσης. Γιατί μια σωστή παιδειά σημαίνει σωστοί αυριανοί πολίτες, κι ένα καλύτερο μέλλον για τις επόμενες γενιές. Και μπορεί σίγουρα όλα αυτά να ακούγονται μέχρι και ουτοπικά δεδομένης της δυσμενής οικονομικής μας κατάστασης, αλλά θα θέσω κι εγώ ένα καίριο ερώτημα: Πως η χώρα μας καταφέρνει να βρίσκει δισεκατομμύρια για να αγοράζει υποβρύχια και πολεμικό εξοπλισμό απ'τους Ευρωπαίους "εταίρους" και δεν είναι σε θέση να διαθέσει μέρος αυτών των χρημάτων για αναμόρφωση του εκπαιδευτικού συστήματος; Είναι η υποτιθέμενη πολεμική απειλή, η οποία δε στέκει σε μια σύχρονη πραγματικότητα, πιο σημαντικη απ'το μέλλον των επόμενων γενεών; Ή μήπως έχουν οι αστρονομικοί μισθοί των βουλευτών μας μεγαλύτερη αξία από την εκπαίδευση των παιδιών ; Νομίζω ότι είναι καιρός να καταλάβει ο ελληνικός λαός ότι οι προθέσεις του βολεμένου κυρίου Καμμένου και κάθε άλλου πολιτικού δεν είναι τόσο να "σώσει" την πατρίδα, όσο να έχει ένα λαό πρόβατα, στερώντας το βασικότερο αγαθό, μια σωστή παιδεία.

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω ως ένα βαθμό με αυτό που λες.
Ποιες όμως γνώσεις ακριβώς δίνονται όταν δεν προσφέρεται ίσως το βασικότερο, δηλαδή η κριτική σκέψη; Για την άσχημη κατάσταση στην οποία αναφέρθηκες ευθύνεται για άλλη μια φορά το εκπαιδευτικό σύστημα. Επιπλέον, δεν νομίζω ότι εκπαίδευση είναι τα βιβλία του σχολείου, τα οποία ούτως ή άλλως δεν προσφέρουν με κατάλληλο τρόπο τις επαρκείς γνώσεις. Η εκπαίδευση και η παιδεία είναι πολλά περισσότερα, και είτε καλώς είτε κακώς το σχολείο είναι από τους σημαντικότερους φορείς κοινωνικοποιήσης. Για να χρησιμοποιήσω επιχειρηματικούς όρους, ένα καλό εκπαιδευτικό σύστημα είναι η καλύτερη μακροπρόθεσμη εκπαίδευση για μια χώρα. Η παραμέλησή του δεν είναι και πολύ συνετή κίνηση, νομίζω. Και επίσης πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα αν διάβαζες όλη την ανάρτηση.
Τέλος, παραθέτω αυτή την χιλιοειπωμένη αλλά πάντα επίκαιρη παροιμία για να υποστηρίξω αυτό που λέω:
"Αν δώσεις ένα ψάρι σ' έναν άνθρωπο θα φάει μια φορά. Αν του μάθεις να ψαρεύει θα τρώει σ' όλη του τη ζωή. Αν τα σχέδιά σου είναι για ένα χρόνο σπείρε σπόρους. Αν είναι για δέκα χρόνια, φύτεψε ένα δέντρο. Αν είναι για εκατό χρόνια, μόρφωσε το λαό. Σπέρνοντας μία φορά σπόρους, σοδιάζεις μια φορά. Φυτεύοντας ένα δέντρο, σοδιάζεις δέκα φορές. Μορφώνοντας το λαό, σοδιάζεις εκατό φορές." Κουάνγκ Τσέου
Ένα σωστό σχολείο είναι συνεπάγεται μια σωστή κοινωνία.

Και όχι, η παιδεία δεν είναι πολυτέλεια, είναι ανάγκη, διαχρονική ανάγκη και η έλλειψή της μάστιγα.Τόσοι και τόσοι άνθρωποι αγωνίστηκαν για το διακίωμα σε σωστή παιδεία ανά τους αιώνες, το να απαξιώνουμε το ρόλο της νομίζω ότι είναι τουλάχιστον ανάρμοστο. Και επίσης, υπενθυμίζω και το εξής: εκατομμύρια ευρώ ξοδεύονται από γονείς που στέλνουν τα παιδιά τους σε φροντιστήρια, εξαιτίας την ανεπάρκειας του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος. Σε λαμία άλλη ευρωπαϊκή χώρα δεν είναι το φροντιστήριο μέρος της κοινωνικής πραγματικότητας. Καιρός είναι, πλέον, να το αλλάξουμε αυτό. Δε χωράει αμιφιβολία ότι το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα πάσχει, από όποια πλευρά και αν το δεις, είναι φανερό. Τα παιδιά στη συντριπτική τους πλειοψηφία μισούν το σχολείο, υποτιμούν τη γνώση. Εάν τώρα η αναμόρφωση ενός τέτοιου συστήματος είναι πολυτέλεια, τη στιγμή που οι βουλευτές παίρνουν ακόμα και σήμερα μίζες, τότε πραγματικά δεν ξέρω τι να πω...

Ρε μικρέ,δεν γράφεις έκθεση,χαλάρωσε.Ό,τι γραφείς εδώ μέσα δεν πρόκειται να το δει ο φιλόλογος απ'το σχολείο σου,relax man.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
λολ.. ναι είδαμε και τους υπόλοιπους που χαν σχέδιο τι ωραία που τα καναν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Λοιπόν, απ ότι βλέπω αναμιγνύεις την παιδεία με την εκπαίδευση :P
Σου φαίνεται τόσο σημαντική η εκπαίδευση προφανώς, γιατί δεν έχουμε ζήσει (πάλι καλά, αυτοί που μπαίνουν στο φόρουμ τουλάχιστον) την φτώχεια. Το εκπαιδευτικό σύστημα είναι φτιαγμένο για παραγωγή πτυχιούχων σε τεράστια κλίμακα, όσο και να βαράς τον κώλο σου κάτω, καλό δεν γίνεται ποτέ :P
Το σχολείο λειτουργεί και σαν μαντρί για ν αφήνουν οι γονείς τα παιδιά τους (οφ τόπικ). Η ευγένεια σε όλα τα επίπεδα, μαθαίνεται από πολύ μικρή ηλικία, και όλη την μέρα, όχι τις 6 σχολικές ώρες.
Όσο για τα φροντιστήρια, σύγκρινε τα με τα δίδακτρα που δίνουν σε άλλες ευρωπαικές χώρες για να σπουδάσουν.
Τουλάχιστον, εμείς και χωρίς φροντιστήρια μπορούμε να σπουδάσουμε σε μία σχολή, απλά με μειωνέκτημα στις εξετάσεις.
Προφανώς και η εκπαίδευση είναι σημαντική, και αν το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα δεν ήταν σάπιο, τότε δε θα υπήρχε ο κίνδυνος φτώχιας στον οποίο αναφέρεσαι, γιατί παιδεία=νοοτροπία, και κακά τα ψέματα, όσο κι αν δε θέλουμε να το παραδεχθούμε, η επιρροή του σχολείου είναι μεγάλη-πρακτικά περνάμε τη μισή μέρα εκεί. Ένα σωστό εκπαιδευτικο σύστημα βγάζει σωστούς πολίτες, νομίζω αυτό είναι πολύ απλό και κατανοητό. Επίσης, δε νομίζω ότι το σχολείο είναι μαντρί ή κοτέτσι, ή οτιδήποτε άλλο. Θα έπρεπε να είναι ναός μόρφωσης, αυτό δυστυχώς δεν υφίσταται στη χώρα μας, αλλά με τον να το υποτιμούμε συνεισφέρουμε στην περεταίρω διάλυσή του(ας ελπίσουμε ότι δεν έχει διαλυθεί ακόμα!). Ο σκοπός που θα υποτίθεται ότι εξυπηρετεί είναι ανώτερος, και για να μπορέσει τον φέρει εις πέρας, είναι απαραίτητο να αλλάξει το εκπαιδευτικό σύστημα. Τέλοσπαντων, εγώ νομίζω ότι ο ρόλος του είναι πολύ σημαντικός. Let's agree that we disagree για να μη χαλάσουμε τις καρδίες μας...! :)
Ε,καλά,αντικειμενικά τώρα,εμένα δεν θα με χάλαγε πάντως να είμαι Ολλανδός πολίτης αντί για Έλληνας,ούτε και πολλούς εδώ μέσα,νομίζω. :whistle:







Ρε μικρέ,δεν γράφεις έκθεση,χαλάρωσε.Ό,τι γραφείς εδώ μέσα δεν πρόκειται να το δει ο φιλόλογος απ'το σχολείο σου,relax man.
Εντάξει ρε φίλε, δε γράφω έκθεση, απλώς εκφράζω αυτό που νιώθω! Όταν υποστηρίζεις τέτοιες ανώτερες ιδέες, σου βγαίνει αυθόρμητα να γράψεις κάπως καλύτερα. Απλώς επιχειρηματολογώ! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Εντάξει ρε φίλε, δε γράφω έκθεση, απλώς εκφράζω αυτό που νιώθω! Όταν υποστηρίζεις τέτοιες ανώτερες ιδέες, σου βγαίνει αυθόρμητα να γράψεις κάπως καλύτερα. Απλώς επιχειρηματολογώ! :redface:

Heeeeeeey,big spender...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GeorgeChatz

Νεοφερμένος

Ο GeorgeChatz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 59 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top