Εισαγωγή Ειδικών Κατηγοριών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση για αποφοίτους 2011-2012

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω εσάς που υποστηρίζετε τα εισοδηματικά κριτήρια.

Υπάρχει κανάς νόμος που να υποχρεώνει το γονέα να γίνει χορηγός του παιδιού του αφού ενηλικιωθεί κατά τη διάρκεια ατων σπουδών του; Κάποιος μπορεί να θέλει να ρίξει μαύρη πέτρα πίσω του και να ανεξαρτητοποιηθεί. Κάποιος γονέας μπορεί να επιθυμεί να αποκληρώσει το παιδί του. Δεν μπορεί κάποιο παιδί που έχει μηδενική ατομική περιουσία να μην παίρνει τις παροχές που δικαιούται μόνο και μόνο επειδή οι γονείς του είναι πλούσιοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω εσάς που υποστηρίζετε τα εισοδηματικά κριτήρια.

Υπάρχει κανάς νόμος που να υποχρεώνει το γονέα να γίνει χορηγός του παιδιού του αφού ενηλικιωθεί κατά τη διάρκεια ατων σπουδών του; Κάποιος μπορεί να θέλει να ρίξει μαύρη πέτρα πίσω του και να ανεξαρτητοποιηθεί. Κάποιος γονέας μπορεί να επιθυμεί να αποκληρώσει το παιδί του. Δεν μπορεί κάποιο παιδί που έχει μηδενική ατομική περιουσία να μην παίρνει τις παροχές που δικαιούται μόνο και μόνο επειδή οι γονείς του είναι πλούσιοι.
Τι προτείνεις; Να δημιουργηθεί ειδική κατηγορία για τα απόκληρα παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω εσάς που υποστηρίζετε τα εισοδηματικά κριτήρια.

Υπάρχει κανάς νόμος που να υποχρεώνει το γονέα να γίνει χορηγός του παιδιού του αφού ενηλικιωθεί κατά τη διάρκεια ατων σπουδών του; Κάποιος μπορεί να θέλει να ρίξει μαύρη πέτρα πίσω του και να ανεξαρτητοποιηθεί. Κάποιος γονέας μπορεί να επιθυμεί να αποκληρώσει το παιδί του. Δεν μπορεί κάποιο παιδί που έχει μηδενική ατομική περιουσία να μην παίρνει τις παροχές που δικαιούται μόνο και μόνο επειδή οι γονείς του είναι πλούσιοι.

Εντάξει ρε,με αυτή τη λογική θα πρεπε να μασταν όλοι ειδική κατηγορία ;) Αυτές οι κατηγορίες είναι υποτίθεται για να αλαφρύνουν τους γονείς όχι τα παιδιά.Ξανασκέψου το,δε σε συμφέρει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ρε παιδιά,ας το αποδεχτούμε,το Κράτος είναι άχρηστο και δε μπορεί να ελέγξει τίποτα,σιγά μην ασχοληθούν με τα εισοδηματικά κριτήρια των ειδικών κατηγοριών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω εσάς που υποστηρίζετε τα εισοδηματικά κριτήρια.

Κάποιος μπορεί να θέλει να ρίξει μαύρη πέτρα πίσω του και να ανεξαρτητοποιηθεί. Κάποιος γονέας μπορεί να επιθυμεί να αποκληρώσει το παιδί του. Δεν μπορεί κάποιο παιδί που έχει μηδενική ατομική περιουσία να μην παίρνει τις παροχές που δικαιούται μόνο και μόνο επειδή οι γονείς του είναι πλούσιοι.

Ρε φίλε τι λες, σταμάτα έστω και λίγο να trollαρεις και πάνε στο Harvard που μου θες και ειδική κατηγορία. Σκέφτηκες ποτέ γιατί λέγεται ειδική?


Εγώ μάλιστα θα πρότεινα, τα κριτήρια να είναι ΜΟΝΟ οικονομικά. Ο άλλος πχ μπορεί να είναι στέλεχος σε τράπεζα, να μπορεί να δώσει τα παιδιά του σε ιδιαίτερα/ακριβά φροντιστήρια και να του πληρώσει και εξωτερικό ή στην χειρότερη περίπτωση απλώς να μπορεί με ευκολία να του νοικιάσει ένα σπίτι. Άλλοι δεν μπορούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ μαζί σας. Όταν κάποιος έχει στη κατοχή του σπίτια και πισίνες να μην δικαιούται να πάρει μεταγγραφή. Όταν όμως δεν έχει τίποτα να δικαιούται να πάρει μεταγγραφή άσχετα από την οικονομική κατάσταση των γονιών του.

Μπορείς κάποιοι γονείς να είναι πλούσιοι αλλά να είναι σπάταλοι με αποτέλεσμα να αξιοποιούν λιγότερα χρήματα από κάποιους μη σπάταλους αλλά φτωχούς γονείς.

ΤΙ προτείνω;
Οι πολύτεκνοι να έχουν τις ίδιες παροχές ανεξάρτητα από την οικονομική τους κατάσταση. Όπως ίσχυε τόσα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Δεν ίσχυε τόσα χρόνια αυτό. Υπήρχε οικονομικό όριο.

Και μάλιστα τώρα που οι εποχές άλλαξαν, αυτό το όριο πρέπει να οριοθετηθεί ώστε να βοηθιούνται αναλογικά οι οικογένειες με την οικονομική τους κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Eπειδη δεν εχω καταλαβει, τι ισχυει φετος για τους πολυτεκνους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αναίρεσαν τα γεωγραφικά κριτήρια μαζί με τα οικονομικά. Πάνω κάτω αυτά που γράφει στην πρώτη σελίδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Αυτο σημανει τι?
Μπορω να περασω σε αλλη πολη και να ερθω στην πολη μου οπως παλαιοτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δεν ίσχυε τόσα χρόνια αυτό. Υπήρχε οικονομικό όριο.

Και μάλιστα τώρα που οι εποχές άλλαξαν, αυτό το όριο πρέπει να οριοθετηθεί ώστε να βοηθιούνται αναλογικά οι οικογένειες με την οικονομική τους κατάσταση.

Δεν υπήρχε οικονομικό όριο παλιά. Οι πολύτεκνοι γονείς πέρνανε ακόμα και το πολυτεκνικό επίδομα ανεξάρτητα από την οικονομική τους κατάσταση. Όλα αυτά πολύ σωστά κατά τη γνώμη μου.

Ένα πλούσιος που πληρώνει 30.000 εφορία δεν βγαίνει κερδισμένος με ένα επίδομα 300 ευρώ το μήνα ή αν πάρει κάποια μεταγγραφή το παιδί του. Πάλι χαμένος βγαίνει. Αντίθετα το κράτος βγαίνει κερδισμέμο γιατί με τέτοιες τακτικές ενθαρρύνει τους πλούσιους να δηλώνουν τα εισοδήματά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Όχι για μετεγγραφές δεν είπαν τίποτα.

Αυτό σημαίνει ότι ο καθένας μπορεί να περάσει σε όποια σχολή θελήσει, δίνοντας σαν ειδική κατηγορία. Μια χαρά μέχρι εδώ.

Όμως ακύρωσαν τα οικονομικά κριτήρια, οπότε ανεξαρτήτως εισοδήματος μπορεί να μπαίνει κάποιος στις ειδικές κατηγορίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Ωραια, αφου καποιος μπει στην ειδικη κατηγορια, μετα τι γινεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Μπορεί να περάσει με μικρότερη βάση στην πόλη που θα επιθυμήσει. Συνήθως το κάνουν παιδιά για να έρθουν πιο κοντά στην πόλη τους για να μην επιβαρύνουν τους γονείς τους. Γιατί να το κάνει κάποιος που έχει εισόδημα 50.000 τον χρόνο? Μια χαρά μπορεί να πληρώσει το νοίκι και τα ταξίδια και όλα αυτά. Θα το κάνει για να περάσει σε μια κεντρική πόλη και να φάει την θέση ενός παιδιού, το οποίο μπορεί να αποκλειστεί από τα όνειρά του επειδή δεν έχει λεφτά, αφού υπάρχουν άτομα σαν το focko. Ο τύπος μας έδωσε παράδειγμα "μπορεί ο πατέρας να αποκληρώσει τον γιο του" άκου εκεί το troll...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Οκ, εγω μιλαω για μενα, που πιστεψε με το ετησιο εισοδημα ειναι πολυ πολυ μικροτερο και ξερω πως δεν μπορω να σπουδασω σε αλλη πολη. Για αυτο δινω τον καλυτερο μου εαυτο για να μην χρειαστει να χρησιμοποιησω αυτο το πλεονεκτημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μπορεί να περάσει με μικρότερη βάση στην πόλη που θα επιθυμήσει. Συνήθως το κάνουν παιδιά για να έρθουν πιο κοντά στην πόλη τους για να μην επιβαρύνουν τους γονείς τους. Γιατί να το κάνει κάποιος που έχει εισόδημα 50.000 τον χρόνο? Μια χαρά μπορεί να πληρώσει το νοίκι και τα ταξίδια και όλα αυτά. Θα το κάνει για να περάσει σε μια κεντρική πόλη και να φάει την θέση ενός παιδιού, το οποίο μπορεί να αποκλειστεί από τα όνειρά του επειδή δεν έχει λεφτά, αφού υπάρχουν άτομα σαν το focko. Ο τύπος μας έδωσε παράδειγμα "μπορεί ο πατέρας να αποκληρώσει τον γιο του" άκου εκεί το troll...
Με το υπάρχον σύστημα ο πατέρας προσλαμβάνει το γιο του, του πληρώνει την ασφάλεια ο δεύτερος κάνει ανεξάρτητη φορολογική δήλωση και στα χαρτιά το παιδί γίνεται φτωχό και δικαιούται ακόμα και εστία. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Εγώ που έχω αδερφό φοιτητή σε άλλη πόλη ανήκω σε ειδική κατηγορία, σωστά;
Ποια δικαιολογητικά χρειάζομαι για να το αποδείξω; Το χαρτί εγγραφής που έχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DoukiMan

Νεοφερμένος

Ο DoukiMan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
θα ήθελα να ρωτήσω αν ανήκω στην ειδική κατηγορία που ένας αδελφός/η σπουδαζει ήδη στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
έχω μια αδερφή όπου είναι στο πρωτο έτος ιδιωτικής σχολής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δε νομίζω ότι οι ιδιωτικές σχολές "πιάνονται".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriss

Νεοφερμένος

Ο asteriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Ειμαι ορφανος και εχω προβαδισμα 100 μοριων, το θεμα ειναι γελοιο και αρρωστημενο.
Εχω φιλο που δουλευει για να ζησει και φετος δινει πανελληνιες, με αναπηρο πανω απο 90% πατερα, ενω ενας αλλος απο μονογονεϊκη οικογενεια που η μανα του καθαριζει σπιτια και σκαλες για να τον στειλει φροντιστηριο, και τωρα τί μου λετε? 100 μορια μπονους για τις ειδικες κατηγοριες? αυτο ειναι οι μετεγγραφες? Δεν υπαρχουν μετεγγραφες, εκτος απο Πολυτεκνους και Τριτεκνους οι υπολοιποι ειμαστε πολιτες τριτης κατηγοριας, τα κοινωνικα κριτηρια. Και χωρις να θελω να κατηγορησω αυτες τις κατηγοριες, λες και φταινε αυτοι...
Την περιπτωση μου την εχω πει και σε αλλο θεμα που ανελυσα και τις βασεις περυσι αλλα και τη σφαγη που γινεται σε οσους ανηκουν στη κατηγορια των κοινωνικων κριτηριων. Οι Τριτεκνοι και οι Πολυτεκνοι μεσο ορο ειχαν γυρω στο 1000-2000% χαμηλοτερες βασεις απο εμας, που φετος που μας χωνουν διδυμους και οσους εχουν αδερφια σε αλλη πολη θα μιλαμε για 50 μορια μπονους, ουσιασικα δεν υπαρχει η κατηγορια μας και κανεις δεν νοιαζεται, μονο για το ντεκόρ. Κοινωνικη σφαγη και τιποτα αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top