Επαγγέλματα που σχετίζονται με τη φύση

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Μπορει καποιος να μου πει δυο λογια για της σχολες που βγαινεις αγροτης η γεωπονος και γενικα για τετοια επαγγελματα που εχουν αμεση επαφη με τη φυση;; και κατ αρχας παει απο θεωρητικη κατευθυσνη κατα κει μερια;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.

kou_nikos

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Αγρότης μπορείς να γίνεις ανεξαρτήτου κατεύθυνσης. Τελειώνεις Λύκειο Γενικό ή ΕΠΑΛ και μετά ασχολείσαι με την Γη. Αν δεν έχεις γη , νοικιάζεις και καλλιεργείς.

Όσο για Γεωπόνος , πρέπει να πας τεχνολογική ή θετική. Αν θες ντε και καλά απο θεωρητική πας εξωτερικό και τελείωσε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Να ρωτησω κι εγω κατι σχετικο: αν πας Βιολογος και μετα επιλεξεις βοτανολογια τι που και σαν μπορεις να εργαστεις;Αποκτας δηλαδη γνωσεις παρωμιες με αυτες του γεωπονου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
αλλο η βοτανολογια άλλο η γεωπονικη ελενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ω ναι είναι τελείως διαφορετικά(ρωτήστε και μένα που ξέρω:P) Με τη βοτανολογία ασχολεισαι με το ξεψύρισμα του φυτού.Κλαδάκι κλαδάκι.Η γεωπονία είναι μια εφαρμοσμένη επιστήμη που συνδυάζει πολλά και έχει τομείς όπως οπωροκηπευτικά,αγροτικη οικονομία(:inlove:),τρόφιμα,έγγυες βελτιώσεις(:inlove: αν και πολύ δύσκολος κλάδος) καθώς και φυτοφάρμακα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Το ξερω και πριν λιγο ρωτησα τη μαμα(γεωπονος) και εμαθα τις διαφορες: ενας Βιολογος της βοτανικης εγαζεται σε εργαστηρια , ουσιαστικα προσπαθει να φτιαξει πιο ανθεκτικα φυτα , αχ δε το εξηγω καλα το ξερω!Θα σας δωσω ενα παραδειγμα: η ντοματα παλια ειχε σπορους και λεπτη φλουδα , τωρα η φλουδα της ειναι χοντρη , ειναι σκληρη απεξω και <<κουφια >> απο μεσα .Αυτο ειναι ενα αποτελεσμα της Βοτανολογιας.Συγνωμη αν βγηκα εκτος θεματος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.

χαχαχαχα. εε δε γινετε να παω αμα παρω επιλεγομενο βιολογια η καποια αλλα μαθηματα που χρειαζονται;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το ξερω και πριν λιγο ρωτησα τη μαμα(γεωπονος) και εμαθα τις διαφορες: ενας Βιολογος της βοτανικης εγαζεται σε εργαστηρια , ουσιαστικα προσπαθει να φτιαξει πιο ανθεκτικα φυτα , αχ δε το εξηγω καλα το ξερω!Θα σας δωσω ενα παραδειγμα: η ντοματα παλια ειχε σπορους και λεπτη φλουδα , τωρα η φλουδα της ειναι χοντρη , ειναι σκληρη απεξω και <<κουφια >> απο μεσα .Αυτο ειναι ενα αποτελεσμα της Βοτανολογιας.Συγνωμη αν βγηκα εκτος θεματος :)

Γεωργική Βιοτεχνολογία είναι αυτό.Αλλά είναι τελείως στο ερευνητικό κομμάτι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aeneas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Aeneas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,353 μηνύματα.
χαχαχαχα. εε δε γινετε να παω αμα παρω επιλεγομενο βιολογια η καποια αλλα μαθηματα που χρειαζονται;;

Αν, όπως νομίζω, αυτές οι σχολές βρίσκονται στο 2ο επιστημονικό πεδίο, τότε πρέπει να επιλέξεις ή Μαθηματικά ή Φυσική, για να το ανοίξεις.

Ω ναι είναι τελείως διαφορετικά(ρωτήστε και μένα που ξέρω:P) Με τη βοτανολογία ασχολεισαι με το ξεψύρισμα του φυτού.Κλαδάκι κλαδάκι.Η γεωπονία είναι μια εφαρμοσμένη επιστήμη που συνδυάζει πολλά και έχει τομείς όπως οπωροκηπευτικά,αγροτικη οικονομία(:inlove:),τρόφιμα,έγγυες βελτιώσεις(:inlove: αν και πολύ δύσκολος κλάδος) καθώς και φυτοφάρμακα:D

Econ, απόφοιτος της σχολής σου έχει επαγγελματικά δικαιώματα γεωπόνου ή δασολόγου; Υπάρχει διαφορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Ενδιαφέρον θέμα πάντως-μη το αφήσετε να αραχνιάσει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Να λοιπον και ενα ακομα επαγγελμα!
περιβαντολόγος
Ποιος είναι και με τι ασχολείται; Η εργασία του οικολόγου είναι να μελετά το πώς οι οργανισμοί σχετίζονται μεταξύ τους και με το περιβάλλον τους, το αντίκτυπο ανθρώπινων και άλλων δραστηριοτήτων, και να παρέχει συμβουλές για την προστασία και περαιτέρω ανάπτυξη του περιβάλλοντος.
Ποια είναι τα καθήκοντα του;Η εργασία περιλαμβάνει
- την διασφάλιση και οργάνωση επιστημονικών έργων που αφορούν την προστασία του περιβάλλοντος, π.χ. προστασία νερού, αέρα και εδάφους, κτλ.
- η πραγματοποίηση ερευνών στο περιβάλλον, έλεγχος για το αν τηρούνται τα πρότυπα υγείας και άλλοι νομικοί κανονισμοί, το οποίο περιλαμβάνει την σύνταξη προτάσεων για την εύρεση λύσεων και την επιβολή προστίμων.
- η άσκηση πίεσης για την διασφάλιση της προστασίας του περιβάλλοντος κατά την διάρκεια των διαδικασιών οργάνωσης της χώρας ή της πόλης, της προετοιμασίας οικοδόμησης βιομηχανικών εγκαταστάσεων ή κτιρίων, και όπου σημειώνονται σημαντικές παρεμβάσεις στο φυσικό περιβάλλον και τοπίο
- η πραγματοποίηση ανεξάρτητων ερευνών για το περιβάλλον και η ανάλυσή τους, η αξιολόγηση της επίπτωσης του περιβάλλοντος στην υγεία του ανθρώπου και τη φύση, και η πραγματοποίηση των απαραίτητων επιστημονικών μελετών
- η παροχή συμβουλών σε διάφορα ιδρύματα περιλαμβανομένων των κυβερνητικών σωμάτων.
- η συμμετοχή σε περιβαλλοντικές διασκέψεις πηγή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ξεφούσκωσε και αυτό το επάγγελμα του περιβαλλοντολόγου..εφόσον ξεφούσκωσε και η «πράσινη ανάπτυξη» του Πασοκ. ;) Αντί να πας να σπουδάσεις έναν τόσο εξειδικευμένο κύκλο σπουδών, καλύτερα να σπουδάσεις:

α). Χημικός Μηχανικός
β). κάποια επιστήμη του Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθήνας
γ). κάποια επιστήμη της Γεωπονικής Σχολής του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

και να στραφείς με μεταπτυχιακές σπουδές σε κάποιον τομέα του φυσικού περιβάλλοντος (όπως υδατική χημεία, στατιστική περιβαλλοντικών δεδομένων, τεχνολογία αντιρύπανσης στερεών-υγρών και αερίων αποβλήτων, ανανεώσιμες πηγές, οικοτοξικολογία,...κλπ). Σε περίπτωση που δεν είναι της μόδας τότε που θα τελειώσεις το περιβάλλον, στρέφεσαι σε άλλους τομείς των άνω επιστημών α, β και γ. Πάντως η επιλογή Χημικός Μηχανικός με περιβαλλοντικές μεταπτυχιακές σπουδές είναι η πιο άμεσα συσχετιζόμενη από την άποψη ότι ένας Χημικός Μηχανικός έχει νομικό δικαίωμα υπογραφής σε μελέτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αν, όπως νομίζω, αυτές οι σχολές βρίσκονται στο 2ο επιστημονικό πεδίο, τότε πρέπει να επιλέξεις ή Μαθηματικά ή Φυσική, για να το ανοίξεις.



Econ, απόφοιτος της σχολής σου έχει επαγγελματικά δικαιώματα γεωπόνου ή δασολόγου; Υπάρχει διαφορά;
Δασολόγου.Αλλά και γεωπόνου να έπαιρνε δε θα χε ουσιαστικά τις γνώσεις για να το ασκήσει...:)
Να λοιπον και ενα ακομα επαγγελμα!

Φειλ επάγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Ένας δασολόγος θα μπορούσε να στραφεί μεταπτυχιακά στο φυσικό περιβάλλον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aπόλυτα.Αφού η σχολή μου λέγεται Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος και έχουμε 6 κατευθύνσεις που έχουν να κάνουν με διαχείρηση φυσικών πόρων,βιολογία άγριας πανίδας,δασοτεχνικά έργα,δασοπροστασίας και άλλες 2 που δε θυμάμαι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κερκος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο κερκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
βασικα για να το θεσω αλλιως.. εγω θελω να ασχοληθω με τη φυση γενικα. και με τη χλωριδα και με την πανιδα.. δηλαδη θα ηθελα να εχω τα χωραφια μου τα προβατακια μου και τα σχετικα.. υπαρχει καμια σχολη που θα μπορουσα να παω για να με βοηθησει για εκει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
βασικα για να το θεσω αλλιως.. εγω θελω να ασχοληθω με τη φυση γενικα. και με τη χλωριδα και με την πανιδα.. δηλαδη θα ηθελα να εχω τα χωραφια μου τα προβατακια μου και τα σχετικα.. υπαρχει καμια σχολη που θα μπορουσα να παω για να με βοηθησει για εκει;;
Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος
Η πρώτη Ανωτάτη Δασολογική Σχολή ιδρύθηκε στην Αθήνα το 1917 και λειτούργησε εκεί επί 10 χρόνια. Το 1927 μεταφέρθηκε στη Θεσσαλονίκη για να αποτελέσει μία από τις πρώτες εκπαιδευτικές μονάδες ως Τμήμα της ιδρυθείσας Φυσικομαθηματικής Σχολής Του νεοσύστατου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Το Πανεπιστήμιο ιδρύθηκε το 1926 με τη Φιλοσοφική Σχολή και το 1927 προστέθηκε η Σχολή Φυσικών και Μαθηματικών Επιστημών, που αρχικά λειτούργησε μόνο με το Τμήμα Δασολογίας. Την επόμενη χρονιά προστέθηκαν άλλα τρία Τμήματα : Φυσικών, Μαθηματικών και Γεωπονίας. Το 1937 τα Τμήματα Δασολογίας και Γεωπονίας αποχωρίστηκαν για να αποτελέσουν Τμήματα μιας νέας Σχολής : της Γεωπονικής και Δασολογικής Σχολής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
βασικα για να το θεσω αλλιως.. εγω θελω να ασχοληθω με τη φυση γενικα. και με τη χλωριδα και με την πανιδα.. δηλαδη θα ηθελα να εχω τα χωραφια μου τα προβατακια μου και τα σχετικα.. υπαρχει καμια σχολη που θα μπορουσα να παω για να με βοηθησει για εκει;;

Άλλο θέλω να ασχοληθώ με τη φύση γενικά άλλο θέλω να χω χωράφια και πρόβατα.Όταν λέμε χλωρίδα και πανίδα δεν εννοούμε την καλλιέργεια αλλά τη μελέτη φυτών,δασών και ζώων κατά συνέπεια.Όπως προανέφερα η σχολή μου έχει κατεύθυνση για βιολογία άγριας πανίδας που ασχολείται με ψάρια,ηλεκτραλιεια,αρκούδες και άλλα τέτοια. Αν θες αυτά, πάνε δασολογία στο ΑΠΘ ή στο ΔΠΘ, αν θες κτήματα το καλύτερο για σένα είναι κάποιο γεωπονικό(όχι του ΑΠΘ,εκεί θέλω εγώ:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top