Ψηφιακών Συστημάτων Πειραιά vs Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πανεπιστημίου Πατρών

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.Θα ήθελα κάποιος ο οποίος είναι λίγο σχετικός με τις σχολές πληροφορικής να μου πει ποια από τις παραπάνω σχολές θεωρεί καλύτερη και γιατί ? . Έχω ψάξει και εγώ κάποιες πληροφορίες και με μια πρώτη ματιά τα πράγματά και οι τομείς που ασχόλησε στο ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ( ΠΑΤΡΑ και ΙΩΑΝΝΙΝΑ ) είναι πολλά περισσότερα από ότι στο ΨΗΦΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ και θεώρησα ότι αυτό είναι θετικό .Όμως πολλοί γνωστοί , μου λένε ότι αυτό δεν έχει σημασία διότι το ΠΑΠΕΙ κάνει πολύ καλή εξειδίκευση και έχει πολύ καλά μεταπτυχιακά για αργότερα, πράγμα που θεωρητικά είναι αυτό που θα έπρεπε να με απασχολεί . Αρά άμα μπορεί κάποιος και ξέρει, να μ πει την γνώμη του θα βοηθούσε πολύ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Elliot 01

Νεοφερμένος

Ο Elliot 01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Kαλησπέρα είμαι φοιτητής στο τμήμα της Πάτρας. Tο ποια είναι καλύτερη είναι κάτι σχετικό και εξαρτάται από πολλά πράγματα. Δες τα προγράμματα σπουδών και κοίτα ποια σχολή είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντά σου. Για την ψηφιακών συστημάτων δυστυχώς δεν γνωρίζω κάτι, για την μηχανικών η/υ και πληροφορικής μπορείς να με ρωτήσεις ό,τι θες.:)
υ.γ. ενημερωτικά το πτυχίο του τμήματος μηχανικών η/υ και πληροφορικής (τόσο στην Πάτρα όσο και στα Ιωάννινα) είναι ισοδύναμο με integrated master.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως έχω δει τα προγράμματα σπουδών και κλείνω προς Πάτρα ή Ιωάννινα αλλά λόγω πόλης σκέφτομαι και αυτή την επιλογή . Η μόνη απορία που έχω είναι : Στην μηχανικών η/υ και πληροφορικής μετά από ένα σημείο διαλέγεις και εξειδικεύεσαι σε κάτι ( ας πουμε ) ? η εν τέλει τελειώνοντας την σχολή ξέρεις λίγο από όλα χωρίς να έχεις εμβαθύνει πολύ κάπου. ( προφανώς σε οποιαδήποτε σχολή χρειάζεται μεταπτυχιακό για κάτι παραπάνω .. απλά σε γενικές γραμμές λεω )



Επίσης άμα δεν βαριέσαι :P πες και καμία εντύπωση από την σχολή ,,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elliot 01

Νεοφερμένος

Ο Elliot 01 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δεν έχει κατευθύνσεις οπότε δεν εξειδικεύεσαι σε κάτι με την στενή έννοια του όρου, ωστόσο από το 4ο έτος και μετά τα περισσότερα μαθήματα είναι επιλογής, οπότε μπορείς να εμβαθύνεις σε αυτό που σε ενδιαφέρει. Τώρα η σχολή έχει πολλά πράγματα, να δεις και να μάθεις και σου παρέχει μια πληθώρα επιλογών για αργότερα, είναι αρκετά απαιτητική, με πολλές εργασίες και πολλά μαθηματικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top