Διαφορά college-school στα ξένα πανεπιστήμια

j.b.

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Κυλλήνη (Ηλεία). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
γεια σασ!
βασικά σκεφτομαι μολισ τελειώσω το λυκειο να παω εξωτερικό, αν δεν περασω στην σχολή που θελω. και οπως εψαχνα ξενα πανεπιστημια οτι το college αποτελει διαφορετικό school απο τα άλλα.. πχ. μπειτε εδω https://www.harvard.edu/ και πηγαίνετε στην καρτελα schools. μπορει κανεισ να μου εξηγήσει τι γινεται με το κολλεγιο?? και τι σημαίνει graduate και undergraduate?? αυτα! σας παρακαλώ να ξερετε κτ πειτε μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστινα Θεσνικη

Νεοφερμένος

Η Χριστινα Θεσνικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
δεν καταλαβαινω αθτο που λες με το κολλεγιο αλλα undergraduate ειναι αυτος που δεν εχει παρει ακομα πτυχιο ενω graduate ειναι ο πτυχιουχος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

j.b.

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Κυλλήνη (Ηλεία). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
βσκ, αν μπεισ στην σελιδα που εχω βαλει (του havard εννοω) θα δεισ οτι στα schools εχει ειδικοτητες και το college το εχει σαν ειδικότητα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
j.b. μου έκανε εντύπωση αυτό που ρώτησες και δυστυχώς δε βρίσκω. Το μόνο που βρίσκω είναι ότι ένα university έχει πολλά colleges/schools of smthg που δίνουν πτυχίο σε αυτό το smthg. Τώρα γιατί το έχει σκέτο αυτό το college δεν καταλαβαίνω. Παίζει να είναι κάποιο προπαρασκευαστικό σχολείο; Πριν μπεις στο πανεπιστήμιο δηλαδή; Στη Γερμανία πριν χρόνια είχαν κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

j.b.

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Κυλλήνη (Ηλεία). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Μπορει! εγω ειμαι πρωτη λυκειου ακομα! αν ειναι προπαρασκευαστικο τμημα, λογικα θα πρεπει να μπω εκει πρωτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μπα μάλλον λάθος κάνω. Παίζει να σου δίνει κάποιο "γενικό" χαρτί, όχι ίδιας αξίας με πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

j.b.

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Κυλλήνη (Ηλεία). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
δηλαδη λες οτι δεν σ δινει καποια ειδικότητα, αλλα ειναι απλως ενα "απολυτηριο"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ο προβληματισμός σας βασίζεται στη "διοικητική" οργάνωση των Πανεπιστημίων των Η.Π.Α..

Αρχικά, η αντιστοίχιση εννοιών μεταξύ Ελλάδας και Αμερικής: university=πανεπιστήμιο, College=Σχολή, Undergraduate=προπτυχιακά, Graduate (Ευρώπη: Postgraduate)=μεταπτυχιακά (master, PhD).

Παράδειγμα: To Χ State University έχει καμιά 10 colleges/schools. Το κάθε college έχει τα Departments (Τμήματα) "ομοειδών" επιστημών-πτυχίων. Το Department μπορεί να δίνει 1 ή και περισσότερα πτυχία "ακόμα πιο ομοειδών "επιστημών", ανάλογα την "οργάνωση" του κάθε Πανεπιστημίου.

Μάλιστα, το ίδιο college μπορεί να έχει 4ετούς φοίτησης προπτυχιακά προγράμματα (τα δικά μας ΑΕΙ), αλλά και 2ετούς φοίτησης (τα δικά μας ΤΕΙ-ΙΕΚ). Βασικά η διάκριση ΤΕΙ-ΑΕΙ στην Αμερική δεν υπάρχει, όπως στην Ευρώπη. Ας πούμε υπάρχει αντίστοιχα "καλό"-"κακό" college.

Έτσι (αν περιοριστούμε στα 4ετή) έχουμε το New York State University (NYSU). Σαν το δικό μας ας πούμε Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ).
To NYSU απαρτίζεται από πολλά Colleges, μεταξύ των οποίων των College in Engineering (του ΑΠΘ η Πολυτεχνική Σχολή).
Το college έχει το Department in Civil Engineering (του ΑΠΘ το Τμήμα Πολιτικών Μηχανικών), τα οποία δίνουν 1 πτυχίο μόνο.

Κάπως έτσι. Ελπίζω να έγινε σαφές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Η διάρκεια σπουδών στα ΤΕΙ δεν είναι διετής, αλλά τετραετής:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν είπα ότι τα ΤΕΙ δεν είναι 4ετή... Είπα τί είναι για τα δεδομένα (αγορά εργασίας) των Η.Π.Α. τα colleges με 2ετή κύκλο σπουδών. Αν και θα ξεφύγουμε λίγο από το θέμα...
α) Δεν υπάρχουν πλέον ΤΕΙ, αλλά ΑΤΕΙ.
β) Τα ΑΤΕΙ είναι μετεξέλιξη των ΤΕΙ. Τα ΤΕΙ είναι μετεξέλιξη των ΚΑΤΕΕ. Τα ΚΑΤΕΕ είναι μετεξέλιξη των ΚΑΤΕ. Με τα χρόνια σπουδών και αντίστοιχες μετεξελίξεις έγιναν: 2 χρόνια-->3 χρόνια-->3.5 χρόνια-->4 χρόνια, όπως ανέφερες.
γ) Τα ΑΤΕΙ είναι ΜΑΖΙ με την πρακτική 4 χρόνια.
δ) Τα ΙΕΚ ΜΑΖΙ με την πρακτική είναι 2.5 χρόνια.
ε) Στα μερικά ΑΕΙ η πρακτική είναι ΜΕΣΑ στο χρόνο των 4 ή 5 ετών σπουδών.

Χωρίς ίχνος "φανατισμού" είναι λάθος να κοιτάς μόνο τα έτη σπουδών. Οδηγεί σε φαύλους κύκλους. Σημαντικό είναι, επίσης, και το "επίπεδο-ποιότητα" σπουδών σε κάθε εξάμηνο και κατ΄ επέκταση του εκάστοτε μαθήματος. Αυτό είναι και στις Η.Π.Α. το "καλό" και "κακό" Πανεπιστήμιο που προσπάθησα να "ενημερώσω" πριν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
α) Δεν υπάρχουν πλέον ΤΕΙ, αλλά ΑΤΕΙ.
β) Τα ΑΤΕΙ είναι μετεξέλιξη των ΤΕΙ. Τα ΤΕΙ είναι μετεξέλιξη των ΚΑΤΕΕ. Τα ΚΑΤΕΕ είναι μετεξέλιξη των ΚΑΤΕ. Με τα χρόνια σπουδών και αντίστοιχες μετεξελίξεις έγιναν: 2 χρόνια-->3 χρόνια-->3.5 χρόνια-->4 χρόνια, όπως ανέφερες.
γ) Τα ΑΤΕΙ είναι ΜΑΖΙ με την πρακτική 4 χρόνια.
δ) Τα ΙΕΚ ΜΑΖΙ με την πρακτική είναι 2.5 χρόνια.
ε) Στα μερικά ΑΕΙ η πρακτική είναι ΜΕΣΑ στο χρόνο των 4 ή 5 ετών σπουδών.

Χωρίς ίχνος "φανατισμού" είναι λάθος να κοιτάς μόνο τα έτη σπουδών.

α)Τα "Τ.Ε.Ι." ανήκουν στην Ανώτατη Εκπαίδευση εδώ και μια δεκαετία περίπου (όπως ανήκαν από ιδρύσεώς τους και τα Πανεπιστήμια) και ΔΕΝ μετονομάστηκαν,αυτό το "Α.Τ.Ε.Ι." που γράφεις είναι μια ανοησία που πιπιλίζουν διάφοροι κομπλεξικοί ή έχοντες συμφέροντα για να μειώσουν τους παλιούς απόφοιτους αυτών των ιδρυμάτων ή να τους διαχωρίζουν εντέχνως απ'τους νέους...
Σήμερα λέμε: "Α.Ε.Ι.=Πανεπιστήμια+Τ.Ε.Ι.",σύμφωνα και με τον τελευταίο νόμο...
β)Απορώ που τα διάβασες αυτά που γράφεις...μπορείς να μου βρεις ένα link που να γράφει αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών 2(!) ετών σε ΚΑΤΕ/ΚΑΤΕΕ;Αυτές οι σχολές Ανωτέρας Εκπαίδευσης είχαν 3 έτη σπουδών από τότε που ξεκίνησαν,μετά έγιναν 3,5 (σ'τα αναφέρω με την πρακτική ΕΚΤΟΣ,η οποία γινόταν τα καλοκαίρια για ένα 3μηνο) και μετά όταν ιδρύθηκαν τα Τ.Ε.Ι. μπήκαν σε extra εξάμηνο η πρακτική (που έγινε 6μηνη) και η πτυχιακή (η αντίστοιχη "διπλωματική" των Πανεπιστημίων) που ΔΕΝ υπήρχε μέχρι τότε...
γ)Τα Τ.Ε.Ι.(χωρίς "Α") είναι 4ετούς διάρκειας,όπου στο τελευταίο τους εξάμηνο πραγματοποιείται η ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ (όπως στα Πανεπιστήμια) μαζί με την ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ...
ε)Σ'αυτό δεν παίρνω θέση γιατί δεν γνωρίζω τόσο καλά,αλλά η απάντησή μου στο "γ)" νομίζω σε καλύπτει...πάντως μια που το αναφέρεις,στα Πολυτεχνεία που ξέρω,πρακτική μέσα στις σπουδές δεν υπάρχει (ως προϋπόθεση για να πάρεις πτυχίο δηλαδή,σε αντίθεση με αυτή των Τ.Ε.Ι. που είναι υποχρεωτική) παρά υπάρχει δυνατότητα "προαιρετικά" για προσλήψεις ορισμένου χρόνου φοιτητών κάπου και συνήθως γίνεται καλοκαίρια (π.χ. να πάει κανείς 3 μήνες στη Δ.Ε.Η. απ'το τμήμα Ηλεκτρολόγων κ.λπ.) πράγμα το οποίο δεν έχει σχέση με το πρόγραμμα σπουδών...

Απαντώ στα ανωτέρω ειδικά σε εσένα καθ'ότι έχω διαπιστώσει σε παλαιότερα posts σου (όπως και σε αυτό) μεγάλες ανακρίβειες και ψεύδη όσων αφορά τον χώρο της Τεχνολογικής Εκπαίδευσης γενικά (ελπίζω όχι επίτηδες)...

Όσο για το τελευταίο,με ή ίχνος φανατισμού,στην Ελλάδα ζούμε και η διάρκεια σπουδών (όπως και στην Ευρώπη) είναι ίσως το σημαντικότερο κριτήριο για τη "διαβάθμιση" κάποιας σχολής!Οι απόφοιτοι του MIT που έρχονται στην Ελλάδα (λέμε τώρα,αν τους βγάλει ο δρόμος) επειδή έχουν σπουδές (μηχανικού για παράδειγμα) διάρκειας 4 ετών παίρνουν ισοτιμία μόνο με μηχανικούς Τ.Ε.Ι. επειδή έχουν...την ίδια διάρκεια,οι οποίοι μηχανικοί Τ.Ε.Ι. με τη σειρά τους τρώνε πόρτα απ'το Τ.Ε.Ε. γιατί για το συγκεκριμένο φορέα "μηχανικός είναι μόνο απόφοιτος 5ετούς διάρκειας σπουδών"...τι ψάχνεις τώρα...
Αλλά και για USA αν μιλάμε,όσους "ΤΕΙτζήδες" ξέρω που πήγαν κατά'κει και Μεταπτυχιακά έκαναν και πρόσβαση στο επάγγελμα που σπούδασαν (=του μηχανικού συγκεκριμένα που ξέρω) είχαν (=εγγραφή στο αντίστοιχο "Τ.Ε.Ε." εκεί κ.λπ.) οπότε πάλι δεν καταλαβαίνω που κολλάνε τα "2ετή Colleges" με τα Ελληνικά Τ.Ε.Ι. στην "αγορά εργασίας":hmm:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
α)Τα "Τ.Ε.Ι." ανήκουν στην Ανώτατη Εκπαίδευση εδώ και μια δεκαετία περίπου (όπως ανήκαν από ιδρύσεώς τους και τα Πανεπιστήμια) και ΔΕΝ μετονομάστηκαν,αυτό το "Α.Τ.Ε.Ι." που γράφεις είναι μια ανοησία που πιπιλίζουν διάφοροι κομπλεξικοί ή έχοντες συμφέροντα για να μειώσουν τους παλιούς απόφοιτους αυτών των ιδρυμάτων ή να τους διαχωρίζουν εντέχνως απ'τους νέους...
Σήμερα λέμε: "Α.Ε.Ι.=Πανεπιστήμια+Τ.Ε.Ι.",σύμφωνα και με τον τελευταίο νόμο...
β)Απορώ που τα διάβασες αυτά που γράφεις...μπορείς να μου βρεις ένα link που να γράφει αναλυτικό πρόγραμμα σπουδών 2(!) ετών σε ΚΑΤΕ/ΚΑΤΕΕ;Αυτές οι σχολές Ανωτέρας Εκπαίδευσης είχαν 3 έτη σπουδών από τότε που ξεκίνησαν,μετά έγιναν 3,5 (σ'τα αναφέρω με την πρακτική ΕΚΤΟΣ,η οποία γινόταν τα καλοκαίρια για ένα 3μηνο) και μετά όταν ιδρύθηκαν τα Τ.Ε.Ι. μπήκαν σε extra εξάμηνο η πρακτική (που έγινε 6μηνη) και η πτυχιακή (η αντίστοιχη "διπλωματική" των Πανεπιστημίων) που ΔΕΝ υπήρχε μέχρι τότε...
γ)Τα Τ.Ε.Ι.(χωρίς "Α") είναι 4ετούς διάρκειας,όπου στο τελευταίο τους εξάμηνο πραγματοποιείται η ΠΤΥΧΙΑΚΗ ΕΡΓΑΣΙΑ (όπως στα Πανεπιστήμια) μαζί με την ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ...
ε)Σ'αυτό δεν παίρνω θέση γιατί δεν γνωρίζω τόσο καλά,αλλά η απάντησή μου στο "γ)" νομίζω σε καλύπτει...πάντως μια που το αναφέρεις,στα Πολυτεχνεία που ξέρω,πρακτική μέσα στις σπουδές δεν υπάρχει (ως προϋπόθεση για να πάρεις πτυχίο δηλαδή,σε αντίθεση με αυτή των Τ.Ε.Ι. που είναι υποχρεωτική) παρά υπάρχει δυνατότητα "προαιρετικά" για προσλήψεις ορισμένου χρόνου φοιτητών κάπου και συνήθως γίνεται καλοκαίρια (π.χ. να πάει κανείς 3 μήνες στη Δ.Ε.Η. απ'το τμήμα Ηλεκτρολόγων κ.λπ.) πράγμα το οποίο δεν έχει σχέση με το πρόγραμμα σπουδών...

Απαντώ στα ανωτέρω ειδικά σε εσένα καθ'ότι έχω διαπιστώσει σε παλαιότερα posts σου (όπως και σε αυτό) μεγάλες ανακρίβειες και ψεύδη όσων αφορά τον χώρο της Τεχνολογικής Εκπαίδευσης γενικά (ελπίζω όχι επίτηδες)...

Όσο για το τελευταίο,με ή ίχνος φανατισμού,στην Ελλάδα ζούμε και η διάρκεια σπουδών (όπως και στην Ευρώπη) είναι ίσως το σημαντικότερο κριτήριο για τη "διαβάθμιση" κάποιας σχολής!Οι απόφοιτοι του MIT που έρχονται στην Ελλάδα (λέμε τώρα,αν τους βγάλει ο δρόμος) επειδή έχουν σπουδές (μηχανικού για παράδειγμα) διάρκειας 4 ετών παίρνουν ισοτιμία μόνο με μηχανικούς Τ.Ε.Ι. επειδή έχουν...την ίδια διάρκεια,οι οποίοι μηχανικοί Τ.Ε.Ι. με τη σειρά τους τρώνε πόρτα απ'το Τ.Ε.Ε. γιατί για το συγκεκριμένο φορέα "μηχανικός είναι μόνο απόφοιτος 5ετούς διάρκειας σπουδών"...τι ψάχνεις τώρα...
Αλλά και για USA αν μιλάμε,όσους "ΤΕΙτζήδες" ξέρω που πήγαν κατά'κει και Μεταπτυχιακά έκαναν και πρόσβαση στο επάγγελμα που σπούδασαν (=του μηχανικού συγκεκριμένα που ξέρω) είχαν (=εγγραφή στο αντίστοιχο "Τ.Ε.Ε." εκεί κ.λπ.) οπότε πάλι δεν καταλαβαίνω που κολλάνε τα "2ετή Colleges" με τα Ελληνικά Τ.Ε.Ι. στην "αγορά εργασίας":hmm:...

Αυτό το «ΑΤΕΙ» που λες το αναφέρει στη σφραγίδα του και ταμπέλα που φέρει το «ΤΕΙ» που εργάζομαι. Δεν το έβγαλα από το μυαλό μου. Μια μικρή έρευνα που έκανα σε διάφορα ΤΕΙ/ΑΤΕι της χώρας από το διαδίκτυο συμπέρανα ότι τα μισά κρατήσανε το «ΤΕΙ», άλλα αρχικά (όταν βγήκε ο νόμος) το «ΤΕΙ» το κάνανε «ΑΤΕΙ» αλλά αργότερα το ξανακάνανε «ΤΕΙ» και άλλα που εδώ και 10 χρόνια παραμένουν «ΑΤΕΙ».

Αυτό με τα ΚΑΤΕ/ΚΑΤΕΕ μου τα έχουν αναφέρει παλαιότεροι. Έχω μεγαλώσει σε μία μιρκή επαρχιακή πόλη, η οποία δεν είχε ΚΑΤΕ/ΚΑΤΕΕ. Προσπάθησα κάποτε να βρω κάποιο link, για να δω κάποια αναλυτικά τους προγράμματα για να ενημερωθώ, αλλά δυστυχώς δεν βρήκα.

Προπτυχιακά έχω τελειώσει ΑΕΙ στην Ελλάδα με υποχρεώσεις για τη λήψη πτυχίου (οδηγός σπουδών):
Α) 4.5 έτη σπουδών με μαθήματα (12-14 μαθήατα το εξάμηνο, 6-7 θερωρίες και άλλα τόσα εργαστήρια)
Β) Στο 10ο εξάμηνο υποχρεωτική εκπόνηση πτυχιακής μελέτης (στα Πολυτεχνεία τη λένε Διπλωματική) φυσικά εκτέλεση πειραμάτων (εργασία πάγκου), η οποία σπάνια ολοκληρώνεται σε 6 μήνες και παρακολούθηση σεμιναριακών μαθημάτων
Γ) Τα καλοκαίρια του 3ου και 4ου έτους υποχρεωτική πρακτική άσκηση (120 ημέρες συνολικά).

Αν τα καλοκαίρια τα βάλουμε σε 6μηνο ακαδ. έτους Οκτωβριου-Ιουνίου, τότε ισοδυναμεί με 5.5 χρόνια. Αυτά τα αναφέρω απλά για να δείξω ότι υπάρχουν και άλλου τύπου οδηγοί σπουδών.

Τα υπόλοιπα που ανέφερα περί σπουδών USA ήταν μια προσπάθεια αντιστοίχισης πώς νοούνται εκεί τα «καλά» και «κακά» τους unis που έχουν το ίδιο uni 2ετή και 4ετή προγράματα και αντίστοιχα οι απόφοιτοί τους τί δουλειές «χτυπούν-προσβλαμβάνουν» στην αγορά εργασίας. Είναι τελείως διαφορετικό από την εικόνα που έχουν τα ΑΕΙ/ΤΕΙ στην Ελλάδα. Οπότε τα «2ετή Colleges» τα έβαλα στα ΤΕΙ για να δείξω μια διαφορά από τα «4ετή Colleges» στην αγορά εργασίας της USA, όπως γίνεται με τα εργασιακά στην Ελλάδα μεταξύ «ΑΕΙ» και «TEI» στην ελληνική αγορά εργασίας. Εκτός και αν σήμερα αυτό δεν υφίσταται, οπότε πάω πάσο (και μάλλον ζω σε άλλη χώρα).

Θα ήθελα να μου αναφέρεις τις ανακρίβεις που είπα στα διάφορα posts μου έτσι μαζεμένες, για να μην τις ξαναλέω και αποπροσανατολίζω τον κόσμο (συν αν έχεις κάποιο link περί ΚΑΤΕ/ΚΑΤΕΕ για να λάβω ενημέρωση)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dominator

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dominator αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 173 μηνύματα.
Με πετυχαίνεις σε έξοδο και δεν προλαβαίνω,αλλά δεσμεύομαι να βρω πληροφορίες για τα τότε προγράμματα σπουδών!Πάντως δεν κάνεις κάτι με το να μου "πετάς" το μπαλάκι αντί να βρεις εσύ ο ίδιος κάτι να στηρίξεις τα γραφόμενά σου (ως καθηγητής μάλιστα),την κολοκυθιά παίζουμε;Δηλαδή τι κάνεις εδώ πέρα,γράφεις ό,τι να'ναι ελπίζοντας μη βγει κάτι άλλο από κάποιον και σου το χαλάσει;!
Αυτοί που σου τα 'πανε τι ήταν;ΚΑΤΕΕδες;

Επίσης,σου ειπα ότι δεν γνωρίζω καλά τι γίνεται στα Πανεπιστήμια και σίγουρα από σχολή σε σχολή τα πράγματα διαφέρουν,καλά έκανες και ανέφερες το παράδειγμά σου...

Όσο για το "Α.Τ.Ε.Ι." ακόμη κι απ'τα λεγόμενά σου βλέπεις ότι είναι μια μπακαλίστικη "έκφραση" για να ακούγεται μεν "αναβαθμιστικό" αλλά να μην ακούγεται και ενοχλητικό στα αυτιά των άλλων (π.χ. αν εσένα σου πω ότι το "Τ.Ε.Ι." λέγεται αλλιώς και "Α.Ε.Ι." θα βγάλεις σπυριά) σε όλα τα επίσημα έγγραφα που βγαίνουν από το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ και το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ αυτή η ανοησία δεν υπάρχει πουθενά και είναι απλά για να τη λέμε μεταξύ μας και όπου μας συμφέρει...αν βρεις έστω ένα χαρτί απ'το Ελληνικό Δημόσιο που να λέει "Α.Τ.Ε.Ι." εγώ θα βγω και θα πω ότι είμαι ρόμπας!

Υ.Γ. Αν εκφράζεσαι για τον εργοδότη σου τόσο απαξιωτικά,δεν μου κάνει εντύπωση που τα περισσότερα Τ.Ε.Ι. πάνε απ'το κακό στο χειρότερο!Κάτι εσείς,κάτι οι φοιτητές που μπαίνουν σ'ένα Τ.Ε.Ι. επειδή...δεν τους έκατσε το Πολυτεχνείο και το μόνο που τους νοιάζει είναι να περνάνε καλά και να φύγουν το συντομότερο,δεν θέλει και πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Με πετυχαίνεις σε έξοδο και δεν προλαβαίνω,αλλά δεσμεύομαι να βρω πληροφορίες για τα τότε προγράμματα σπουδών!Πάντως δεν κάνεις κάτι με το να μου "πετάς" το μπαλάκι αντί να βρεις εσύ ο ίδιος κάτι να στηρίξεις τα γραφόμενά σου (ως καθηγητής μάλιστα),την κολοκυθιά παίζουμε;Δηλαδή τι κάνεις εδώ πέρα,γράφεις ό,τι να'ναι ελπίζοντας μη βγει κάτι άλλο από κάποιον και σου το χαλάσει;!
Αυτοί που σου τα 'πανε τι ήταν;ΚΑΤΕΕδες;

Επίσης,σου ειπα ότι δεν γνωρίζω καλά τι γίνεται στα Πανεπιστήμια και σίγουρα από σχολή σε σχολή τα πράγματα διαφέρουν,καλά έκανες και ανέφερες το παράδειγμά σου...

Όσο για το "Α.Τ.Ε.Ι." ακόμη κι απ'τα λεγόμενά σου βλέπεις ότι είναι μια μπακαλίστικη "έκφραση" για να ακούγεται μεν "αναβαθμιστικό" αλλά να μην ακούγεται και ενοχλητικό στα αυτιά των άλλων (π.χ. αν εσένα σου πω ότι το "Τ.Ε.Ι." λέγεται αλλιώς και "Α.Ε.Ι." θα βγάλεις σπυριά) σε όλα τα επίσημα έγγραφα που βγαίνουν από το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ και το ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ αυτή η ανοησία δεν υπάρχει πουθενά και είναι απλά για να τη λέμε μεταξύ μας και όπου μας συμφέρει...αν βρεις έστω ένα χαρτί απ'το Ελληνικό Δημόσιο που να λέει "Α.Τ.Ε.Ι." εγώ θα βγω και θα πω ότι είμαι ρόμπας!

Υ.Γ. Αν εκφράζεσαι για τον εργοδότη σου τόσο απαξιωτικά,δεν μου κάνει εντύπωση που τα περισσότερα Τ.Ε.Ι. πάνε απ'το κακό στο χειρότερο!Κάτι εσείς,κάτι οι φοιτητές που μπαίνουν σ'ένα Τ.Ε.Ι. επειδή...δεν τους έκατσε το Πολυτεχνείο και το μόνο που τους νοιάζει είναι να περνάνε καλά και να φύγουν το συντομότερο,δεν θέλει και πολύ!

Μόλις τελείωσα τη μακαροναδούλα μου... καθώς πίνω το αναψυκτικούλι μου:

Ευχαρίστως περί ΚΑΤΕΕ, γιατί όπως ανέφερα δεν κατάφερα να βρω. Βασικά δεν θυμάμαι αν ήταν ΚΑΤΕΕδες, ήταν πάντως μεγάλοι άνθρωποι.

Τα έγγραφα του ΑΤΕΙ που εργάζομαι φέρουν τη σφραγίδα ως είπα. Εκτός και αν τα έγγραφα του ΑΤΕΙ δεν είναι "Δημόσιο", οπότε πάω πάσο. Από που συμπέρανες κιόλας ότι είμαι Καθηγητής? Δεν ανέφερα κάτι τέτοιο...

Αν το ΤΕΙ το πεις ΑΕΙ, όχι δεν θα βγάλω σπυριά για δύο λόγους: α) είμαι ανθεκτικός με φρέσκια επιδερμούλα, β) μα είναι ΑΕΙ... Πανεπιστήμιο ΔΕΝ είναι και πάντα σύμφωνα με τον ισχύοντα νόμο.

Πού μίλησα απαξιωτικά για τα ΤΕΙ? Από πού συμπέρανες, ότι το διαφορετικό σημαίνει και απαξιωτικό? Με έχεις μπερδέψει λίγο γενικά και βάζεις λόγια που δεν ανέφερα.

Παρεπιπτόντως δεν έχω σπουδάσει σε Πολυτεχνείο, ούτε είμαι Μηχανικός, ούτε εργάζομαι σε ΤΕΙ Μηχανικών. Ελπίζω να μη συμπέρανες και αυτό για μένα.

Επίσης, έχω φοιτήσει και εργαστεί και σε Πανεπιστήμια του εξωτερικού (ΑΕΙ), Βόρεια Ευρώπη και Αμερική. Οπότε ναι, έφυγα και για μερικά χρόνια.

Δράττοντας την ευκαιρία, θα ήθελα να αναφέρω και ένα άλλο παράδειγμα. Εργάζομαι και σε ένα ΙΕΚ (εδώ αναφέρω ότι είμαι Καθηγητής) διδάσκοντας κάποιο μάθημα στην ειδικότητα "Βοηθός Εφαρμογών Διαιτητικής" και θα ήθελα να εκφράσω ένα παράπονο των σπουδαστών μου που τους αποκλείουν από την αγορά εργασίας μιας και δεν μπορούν να ανοίξουν γραφείο. Μάλιστα μου αναφέρουν πώς γίνεται ένας π.χ. από ΤΕΙ με 4 χρόνια σπουδών να μπορεί να ανοίξει γραφείο και ένας στο ΙΕΚ με 2.5 έτη σπουδών να μην μπορεί. Και μάλιστα (από ό,τι μου λένε) η διαφορά τους είναι κάτι Φυσικές, Μαθηματικά, Χημείες κ.λ.π. και ένας π.χ. από Αγγλία με 3 χρόνια επίσης μπορεί. Δηλαδή τί? ένα εξάμηνο διαφορά? Έτσι μου λένε και επειδή εδώ ισχυριστήκαμε, ότι τα έτη σπουδών είναι το βασικότερο και στην Ευρώπη το ίδιο... Και έχουν νεύρα εναντίον των ΤΕΙ, γιατί τους αποκλείουν και δεν τους γράφουν στους Συλλόγους των Διατροφολόγων κ.λ.π. κ.λ.π. και ότι το κατάφεραν επειδή τα ΤΕΙ είναι πολυπληθέστερα και έχουν περισσότερους ψήφους στις εκλογές... Και γιατί να υπάρχει η διάκριση αφού τα ΙΕΚ, όπως και ίδρύσεώς τους τα ΤΕΙ αποσκοπούν στα "Εφαρμοσμένα Επαγγέλματα" (αν μου επιτραπεί εν συντομία ο όρος) και ότι αυτοί έχουν δικαίωμα στην εργασία και δεν πρέπει να είναι αποκλεισμένοι (έτσι αισθάνονται μου λένε). Και είναι άδικο για έναν που έχει διαβάσει και έχει μελετήσει και παραπέρα και ξέρει πολλά, αλλά δεν μπορεί να έχει άδεια στο τέλος και μάλιστα δίνουν και Πιστοποίηση σε Πανελλαδικό επίπεδο, που τα ΤΕΙ δεν δίνουν για το πτυχίο τους.

Επίσης, τους αποκλείουν και από το να σπουδάσουν σε ΤΕΙ ή Πανεπιστήμια, ενώ οι ΤΕΙ μπορούν, αν θέλουν, να φοιτήσουν και σε Πανεπιστήμιο. Είναι αδικία, μου λένε...

Τί λέτε λοιπόν, ότι πρέπει να γίνει? Έχουν δίκιο? Σάς θυμίζουν τίποτα όλα αυτά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Αν και είμαστε εκτός θέματος, θα ήθελα να απαντήσω.
Προσωπικά, είμαι υπέρ της παροχής του δικαιώματος στους σπουδαστές των ΙΕΚ να εισαγάγονται σε οποιαδήποτε σχολή ΑΕΙ (πανεπιστήμιο, Πολυτεχνείο, ΤΕΙ). Ο τρόπος εισαγωγής -κατατακτήριες εξετάσεις, απευθείας εισαγωγή με βαθμό πτυχίου- μπορεί να αποφασιστεί από τις ιδίες τις σχολές.
Αναφορικά με τα χρόνια σπουδών, αν μπορεί κάποιος σπουδαστής να αποδείξει ότι είναι καταλληλότερος, γιατί να μην προσληφθεί στη θέση κάποιου αποφοίτου ΑΕΙ.

Πάντως, τα ΤΕΙ εξ ιδρύσεως τους ανήκαν στην τριτοβάθμια εκπαίδευση (Ν. 1404/83 ΦΕΚ 173 Α'/23-11-1983).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top