Δίπλωμα Γαλλικών της Λιέγης

Mizzkaterinoula

Νεοφερμένος

Η Mizzkaterinoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Απο το Δεκεμβρη ειναι αναγνωρισμενο απο το ασεπ κ αυτο το διπλωμα γαλλικων που αντιστοιχει με του γαλλικου ινστιτουτου
Υπαρχει κανεις που θα δωσει αυτο? Εγω αποφασισα να το δωσω γιατι οπως μου εχουν πει και εχω διαπιστωσει και γω τα θεματα ειναι πιο βατα και οικεια στην ηλικια μας...
www.exams.gr αυτο ειναι το σαιτ για τυχον πληροφοριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Παρόλο που αργώ να απαντήσω, είδα τα θέματα του Β2. Θα σου μιλήσω εντελώς αντικειμενικά.
Θα σου πρότεινα να το δώσεις γιατί:
α) Έχει γραμματική (!!)
β) Έχει ουσιώδεις ασκήσεις.
γ) Ανταποκρίνεται στα επίπεδα που θέτει.
δ) Αναγνωρίζεται από το ΑΣΕΠ.
Δεν θα σου πρότεινα να το δώσεις γιατί:
α) Πολλές ασκήσεις σε λίγο χρόνο ----> κουραστικό θα το λεγα, όχι μια ευχάριστη εμπειριά (τώρα θα μου πείτε , για πικ νικ πας και θες ευχ. εμπ; Κι όμως, κάθε δίπλωμα σου δίνει τα εφόδια για να ανακαλύψεις την μαγεία της γλώσσας).
β) Δεν είναι ευρέως διαδεδομένο (για πρώτη φορά το άκουσα απο σένα)..
γ) Στον ιδιωτικό τομέα κατά 99,99999999999999999999999% θα προτιμήσουν κάποιον με DELF ή Sorbonne.

Απάντηση: δεν έχω δώσει για το εν λόγω δίπλωμα ούτε θα στο συνέστηνα.

φιλικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vassia!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βίκυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 383 μηνύματα.
Παρόλο που αργώ να απαντήσω, είδα τα θέματα του Β2. Θα σου μιλήσω εντελώς αντικειμενικά.
Θα σου πρότεινα να το δώσεις γιατί:
α) Έχει γραμματική (!!)
β) Έχει ουσιώδεις ασκήσεις.
γ) Ανταποκρίνεται στα επίπεδα που θέτει.
δ) Αναγνωρίζεται από το ΑΣΕΠ.
Δεν θα σου πρότεινα να το δώσεις γιατί:
α) Πολλές ασκήσεις σε λίγο χρόνο ----> κουραστικό θα το λεγα, όχι μια ευχάριστη εμπειριά (τώρα θα μου πείτε , για πικ νικ πας και θες ευχ. εμπ; Κι όμως, κάθε δίπλωμα σου δίνει τα εφόδια για να ανακαλύψεις την μαγεία της γλώσσας).
β) Δεν είναι ευρέως διαδεδομένο (για πρώτη φορά το άκουσα απο σένα)..
γ) Στον ιδιωτικό τομέα κατά 99,99999999999999999999999% θα προτιμήσουν κάποιον με DELF ή Sorbonne.

Απάντηση: δεν έχω δώσει για το εν λόγω δίπλωμα ούτε θα στο συνέστηνα.

φιλικά :)


Συνφωνώ απόλυτα.Δεν το είχα ξανάκουσει.Καλύτερα να δώσεις Delf ή Sorbonnne παρά αυτό. Επίσης υπάρχει και το κρατικό , νομίζω πως είναι καλύτερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Συνφωνώ απόλυτα.Δεν το είχα ξανάκουσει.Καλύτερα να δώσεις Delf ή Sorbonnne παρά αυτό. Επίσης υπάρχει και το κρατικό , νομίζω πως είναι καλύτερο!
βασικα σε αναγνωριση ειναι καλυτερο απο κρατικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Τα 3 τελευταια μηνυματα αλλα απο εναν χρηστη...χμ :P

Basiquement επειδη το διπλ. ειναι βελγικο θα πω οχι. Αν βγει κατι απο Καναδα το συζηταμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Basiquement επειδη το διπλ. ειναι βελγικο θα πω οχι. Αν βγει κατι απο Καναδα το συζηταμε
εχω την εντυπωση οτι κατι ερχεται απο καναδα....βασικα εχει βγει ενας φορεας που πιστοποιει αλλα αγνωστος για ευρωπη ακομα!ασχετο,πες μου τι σου εκανα και ο αλλος ελεγε οπως εστρωσα θα κοιμηθω.στο λεω γιατι δεν μου αρεσει να παρεξηγουμαι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Προτιμώ τις σταθερές αξίες. Kάντε κλικ και θα τις βρείτε...

https://www.ifa.gr/images/stories/examens/arbreexams.gif
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elena75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
Εγω πάλι γενικά μιλώντας, καλό είναι αν το επίπεδο των νεων πτυχίων φυσικά είναι αξιόλογο, να ''σπάσει'' λίγο το μονοπώλειο και να αλλάξουν οι νοοτροπίες στην Ελλάδα και απο πλευράς γονιών που τρώνε κόλλημα με συγκεκριμένα πτυχία αλλά και απο τα ίδια τα ''πατροπαράδοτα'' πανεπιστήμια που κάπως ''την έχουν δει''(συμπεριφορά εξεταστών κτλ).
Και μια ερώτηση προς τους γαλλομαθείς γιατί τα δικά μου γαλλικά είναι μέχρι Β1 (με μεγάλη προσπάθεια :) , ποιά η διαφορά των γαλλικών του βελγίου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Kαμία απολύτως διαφορά δεν έχουν τα γαλλικά σε οποιαδήποτε γαλλόφωνη χώρα της Ευρώπης. Στην Αφρική μάλιστα είναι και πιο καθαρά. Μόνο στον Καναδά είναι λίγο επηρεασμένα από την αγγλική προφορά....


Τώρα το πτυχίο το εξέτασα και είναι λίγο "μαπέ" για να μην πω ψιλομουφέ και μπουρδουκλέ. Στην αρχή ενθουσιάστηκα. Τώρα αν κάποιος θέλει να πάει αποκλειστικά στο Βέλγιο ας το δώσει κι αυτό αλλά φοβάμαι ότι μετά θα το μετανιώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Παρόλο που αργώ να απαντήσω, είδα τα θέματα του Β2. Θα σου μιλήσω εντελώς αντικειμενικά.
Θα σου πρότεινα να το δώσεις γιατί:
α) Έχει γραμματική (!!)
β) Έχει ουσιώδεις ασκήσεις.
γ) Ανταποκρίνεται στα επίπεδα που θέτει.
δ) Αναγνωρίζεται από το ΑΣΕΠ.

Πρώτη φορά ακούω αυτό το πτυχίο κι έτσι συμβουλεύομαι τον παραπάνω.
Εφόσον όμως ισχύουν αυτά, δε βρίσκω καμία ουσιαστική διαφορά με το Sorbonne.
(Εάν είμαι κάπου λάθος διορθώστε με, καθώς εγώ έδωσα το Dalf B2 και δεν έχω δώσει ποτέ Sorbonne μέχρι τώρα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Θα σε συμβούλευα να δώσεις το Delf ή το Sorbonne παρά αυτό. ;) (πρώτη φορά ακούω πως υπάρχει τέτοιο πτυχίο :P) Μπορεί να αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ, αλλά στον ιδιωτικό τομέα οι περισσότεροι θα προτιμούσαν έναν με Delf. π.χ. Αν ήταν να διαλέξω ανάμεσα σε δύο άτομα, που ο ένας είχε αυτό το πτυχίο και ο άλλος ένα Delf (ή Dalf), σίγουρα τον δεύτερο θα διάλεγα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Κι εγω θα προσλαμβανα αυτον που εχει Ντελφ η Νταλφ η Σορμπον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
(απάντηση σε προηγούμενο μέλος)

Έχει διαφορά με το Sorbonne: (όπου Σ- Sorbonne, όπου Λ- Λιέγη)
α) Το Σ είναι πιο λογοτεχνικό, ενώ το Λ απ'ότι είδα δεν έχει μόνο λογοτεχνικά κείμενα.
β) Το Σ είναι πιο διαδεδομένο και για κάποιον που θέλει να σπουδάσει στην Γαλλία θα του φανεί χρήσιμο.
γ) Το Σ (Β2) είναι ουσιαστικά προθάλαμος του Σ (Γ1-Γ2), δηλαδή σε ωθεί μέσα από ενδιαφέρουσες προτάσεις να δώσεις και τα ανώτερα διπλώματα.
δ) Το Σ, μιας και είναι πιο λογοτεχνικό, προσεγγίζει διαφορετικά θέματα απ'ότι τα υπόλοιπα πτυχία ( δεν ξέρω για Σ Γ1-Γ2, δίνω για Σ Β2)

Και βέβαια θα υπάρχουν κι άλλες διαφορές, αλλά δεν έχω δώσε ι Σ Γ1-Γ2 για να τις ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top