Gap Year στην Ελλάδα

Crow1991

Νεοφερμένος

Ο Crow1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεία σας,

Ξέρει κανείς αν στην Ελλάδα ισχύει το "Gap Year"* όπως σε άλλες χώρες της Δύσης ?:)


*
Gap Year είναι ένας χρόνος παράτασης ουσιαστικά των σπουδών κάποιου που έχει εισέλθει σε ΤΕΙ/ΑΕΙ για διάφορους λόγους πχ. Στρατιωτικές υποχρεώσεις, οικονομικά κ.α. Δηλαδή ο σπουδαστής αφου γίνει δεχόμενος σε κάποια σχολή μπορεί να ξεκινίσει τις σπουδές του/της μετά απο ένα χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lolek

Νεοφερμένος

Ο lolek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Γεία σας,

Ξέρει κανείς αν στην Ελλάδα ισχύει το "Gap Year"* όπως σε άλλες χώρες της Δύσης ?:)


*
Gap Year είναι ένας χρόνος παράτασης ουσιαστικά των σπουδών κάποιου που έχει εισέλθει σε ΤΕΙ/ΑΕΙ για διάφορους λόγους πχ. Στρατιωτικές υποχρεώσεις, οικονομικά κ.α. Δηλαδή ο σπουδαστής αφου γίνει δεχόμενος σε κάποια σχολή μπορεί να ξεκινίσει τις σπουδές του/της μετά απο ένα χρόνο.


Βασικά δεν το έχω ξανακούσει αυτό.. αλλά μπορείς να γραφτείς και να πας όποτε θες, είναι σαν να μην έχεις περάσει κανένα μάθημα και να ξεκινήσεις από την αρχή. Έχω πολλούς συμφοιτητές που το κάνουν αυτό. Για ΤΕΙ δεν ξέρω αν ισχύει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top