Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,242 εγγεγραμμένα μέλη και 2,424,382 μηνύματα σε 75,699 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 116 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Ισπανικά ή Ιταλικά;

nikosxdxd (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Φοιτητής του τμήματος Νομικής (ΑΕΙ/Αθήνα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,533 μηνύματα.

O nikosxdxd έγραψε: στις 22:57, 28-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από aifos
γεια σας!! ηθελα να ρωτησω κατι.. ξέρω αγγλικά και γαλλικα (εχω παρει δλδ proficiency και στ δυο) και θέλω σε σύντομο διάστημα να αποκτήσω πτυχίο σε μία απο τις δύο γλώσσες ιταλικα- ισπανικα .. μου αρεσουν εξισου και οι δυο.. ποια θα προτεινατε???
επίσης, ιδιαίτερο ή φροντ; και αν ναι σε αθήνα ξέρετε κάποιο??
Aκριβως σε αυτη τη φαση ειμαι κι εγω...μαλλον σε ισπανικα θα καταληξω ωστοσο, καθως και οι 2 δεν ειναι ιδιαιτερα χρησιμες, αλλα σιγουρα τα ισπανικα μιλιουνται περισσοτερο. Τωρα αν θες απλα γρηγορο πτυχιο, και ειδικα αν εισαι απο θεωρητικη, Ιταλικα σε ενα χρονο παιρνεισ Β2.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε: στις 01:39, 18-06-15:

Πραγματικά δε ξέρω, αλλά μιας και κάνω Ιταλικά και είμαι ερωτευμένη μαζί τους
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O charriss έγραψε: στις 19:21, 08-09-16:

Γιατί δεν μαθαίνετε και τις δύο; Εγώ γνωρίζω καλύτερα ισπανικά απο Ιταλικά. Έχουν αρκετές διαφορές κυρίως στη γραμματική ( περισσότερη τα Ιταλικά) Φυσικά και οι δυο εχουν τις δυσκολίες τους.
Παράθεση

Vold (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών (ΑΕΙ/Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.

O Vold έγραψε: στις 19:32, 08-09-16:

Solo Italiano
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,152 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 20:13, 08-09-16:

Ισπανικά παιδιά, τι να λέμε τώρα.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,028 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε: στις 20:15, 08-09-16:

Ισπανικα να βλεπετε Narcos χωρις υποτιτλους

Περα απο την πλακα, χωρις να γνωριζω γρι ισπανικα, δεν μοιαζουν δυσκολα τουλαχιστον στην κατανοηση.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 12,152 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 20:18, 08-09-16:

Απλά μιλάνε πολύ γρήγορα και πιάνουμε τα μισά ακόμα και μεις που ξέρουμε.
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,028 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε: στις 20:21, 08-09-16:

Νομιζω οι Ιταλοι ειναι ακομα χειροτεροι σε αυτο το κομματι.

Παντως once στην Ισπανια προσπαθησα να παραγγειλω στα Ισπανικα και ο υπαλληλος μου πεταξε ενα κατεβατο ολοκληρο με αποτελεσμα να με αφησει μαλακα. Το καταλαβε αμεσως και εχοντας ενα σπανιο χαρισμα για Ισπανο (γνωση Αγγλικων) συννοηθηκαμε.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 12:47, 09-09-16:

Ναι και γω στην Ιταλία στην νοηματική συνεννοούμουν, αγγλικά ούτε γι αστείο.
Πήγες Ισπανία; Τυχερέ
Παράθεση

edouardos

Φοιτητής

Ο edouardos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O edouardos έγραψε: στις 19:54, 24-09-17:

Θα μπορούσε κανείς να τα βγάλει πέρα αν ξεκινήσει να μαθαίνει ταυτόχρονα και τις δυο γλώσσες; Τι δυσκολίες θα αντιμετωπίσει;
Παράθεση

charriss

Νεοφερμένος

Ο charriss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O charriss έγραψε: στις 20:25, 24-09-17:

Κοιτα εγω έχω μάθει και τις 2. Ξεκίνησα με ισπανικά, ένα διάστημα και τα 2 και έμεινα στα ισπανικά. Στα ισπανικά ίσως σε δυσκολέψει η προφορά και κάποια ανώμαλα ρήματα. Στα Ιταλικά η γραμματική είναι πιο πολύπλοκη. Μάθε τες και τις 2. Μαθαίνονται. Απλά εμένα προσωπικά με έχουν κερδίσει τα ισπανικά
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Τάσος97 (CosmicFurnace)

Συντονιστής

Ο CosmicFurnace αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Άλλο και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,667 μηνύματα.

O Τάσος97 Sólo tu corazón caliente y nada más έγραψε: στις 21:58, 24-09-17:

εχω πει παλι πρωτα ιταλικα μετα ισπανικα (αν εχεις σκοπο να μαθεις και τις δυο). τα ιταλικα εχουν πολυ γραμματικη κλπ κλπ αλλα εαν τα μαθεις καλα τα ισπανικα θα σου παρουν κανενα χρονο να τα μαθεις
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Πτυχιούχος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε: στις 22:03, 24-09-17:

Μην τα ξεκινήσεις ταυτόχρονα, θα καταλήξεις να μιλάς μια δική σου ισπανο-ιταλική διάλεκτο
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Animan

Νεοφερμένος

Ο Animan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O Animan έγραψε: στις 23:47, 25-09-17:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
Μην τα ξεκινήσεις ταυτόχρονα, θα καταλήξεις να μιλάς μια δική σου ισπανο-ιταλική διάλεκτο
Όντως. Θα αρχίζεις να μιλάς μια γλώσσα και μετά θα καλύπτεις τα κενά των άγνωστων λέξεων με την άλλη γλώσσα. Μπορεί κάποιος να τα κάνει ταυτόχρονα πιστεύω αλλά μόνο αν έχει μεγάλη διαφορά στο επίπεδο, π.χ. τελειώνει τα ισπανικά και ένα χρόνο πριν τελειώσει αρχίσει ιταλικά. Έτσι θα μιλά τόσο καλά την μια που δεν θα μπορεί να χωθεί με τίποτε η άλλη γιατί δεν θα υπάρχουν (πολλά τουλάχιστον) κενά για να καλύψει. Αλλά ξέρω και άτομα που ξέρουν καλά ισπανικά και μετά (αφού τελείωσαν) τα ισπανικά μάθανε πορτογαλικά και επηρρέασε αρκετά την προφορά τους στα ισπανικά. Οπότε μάλλον εξαρτάται και από το κάθε άτομο κατά πόσο μπορεί να τα κρατήσει χωριστά και να μην τις μπερδεύει.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Ιταλικά - Από Lazos
      Το θέμα έχει λάβει 449 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ισπανικά - Ιταλικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-09-17 στις 09:59.
    • Γαλλικά, ιταλικά, ισπανικά - Από dIm@kIs14
      Το θέμα έχει λάβει 101 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γενικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-07-17 στις 23:48.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα