[Πανελλήνιες 2019] Θερινή προετοιμασία

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ειμαι θεωρητικη κατευθυνση, κοιταω κυριως για σχολες του τριτου πεδιου μιας και θα παρω μαθημα επιλογης Βιολογια. :)

Ωωω καλωσήρθες στο κλαμπ :dance3: Είχα κι εγώ κάποια στιγμή την σκέψη μήπως και πάρω πέμπτο μάθημα την βιολογία, αλλά τελικά κατέληξα στα 4 στάνταρ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonGokuUI

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonGokuUI αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής του τμήματος Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Δυτικής Μακεδονίας (Κοζάνη). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Μην ξεχνάς ότι έχεις και μαθηματικά όμως. Και πίστεψέ με, τα μαθηματικά είναι μεγάλο παλούκι και για τα οικονομικά το δυσκολότερο μάθημα με διαφορά. Τα μαθηματικά μόνο χαλαρή δεν την κάνουν την κατεύθυνσή σου.
Έχεις απόλυτο δίκιο, είναι αυτό που λέμε no maths no party. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; Πόσες ώρες την εβδομάδα κάνετε θερινά; Εγώ είμαι ανθρωπιστικών σπουδών και κάνω 15+1 διαγώνισμα! Άλλοι κάνουν μόνο 11 ώρες! Πείτε μου τις δικές σας περιπτώσεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Ανθρωπιστικών με 15 ωρες είναι πολλές! Μια φίλη μου κάνει ιδιαίτερο 10 ώρες τώρα στα θερινά, και το χειμώνα θα κάνει 8. (Χωρίς τα διαγωνίσματα μέσα). Θεωρώ πως με 15 ώρες δεν σου μένει και πολύς χρόνος για το δικό σου διάβασμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Μάλιστα! Εντάξει χρόνο για προσωπικό διάβασμα έχω, αλλά έχω κουραστεί ήδη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Βρε παιδιά να ρωτήσω κάτι; Πόσες ώρες την εβδομάδα κάνετε θερινά; Εγώ είμαι ανθρωπιστικών σπουδών και κάνω 15+1 διαγώνισμα! Άλλοι κάνουν μόνο 11 ώρες! Πείτε μου τις δικές σας περιπτώσεις!!!

Και εγώ πέρσι 15 ώρες έκανα! Αν βλέπεις όμως ότι έχεις κουραστεί συζήτησε το με τον καθηγητή/καθηγήτρια σου! Στόχος των καλοκαιρινών δεν είναι να κουραστεις από τώρα και να μην έχεις ενέργεια κατά τη διάρκεια της χρονιάς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Και εγώ πέρσι 15 ώρες έκανα! Αν βλέπεις όμως ότι έχεις κουραστεί συζήτησε το με τον καθηγητή/καθηγήτρια σου! Στόχος των καλοκαιρινών δεν είναι να κουραστεις από τώρα και να μην έχεις ενέργεια κατά τη διάρκεια της χρονιάς

Εγώ και κάνω 13 χωρίς διαγωνίσματα ακόμα.. Οι 15 μου φαίνονται πολλές είναι η αλήθεια :) Αλλά αν σου είναι βοηθητικές, είναι οπωσδήποτε καλό! Το θέμα είναι να προσπαθήσεις να μην κουραστείς υπερβολικά, όπως είπαν και τα παιδιά από πάνω, για να έχεις δυνάμεις για μετά!
Αν επιτρέπεται, πόσες ώρες κανείς το κάθε μάθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Λοιπόν το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Λατινικά: 3 ώρες (υπερβολικό μου φαίνεται)
Γνωστό: 3 ώρες
Άγνωστο: 2 ώρες
Γραμματική: 1 ώρα
Συντακτικό: 1 ώρα
Ιστορία: 3 ώρες
Έκθεση: 2 ώρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Λοιπόν το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Λατινικά: 3 ώρες (υπερβολικό μου φαίνεται)
Γνωστό: 3 ώρες
Άγνωστο: 2 ώρες
Γραμματική: 1 ώρα
Συντακτικό: 1 ώρα
Ιστορία: 3 ώρες
Έκθεση: 2 ώρες

για ποιο λογο 3 ωρες ιστορια? κανονικα καθολου δεν θα επρεπε να κανετε ιστορια στα φροντιστηρια, ειναι χασιμο χρονου. αν εσυ προσωπικα νιωθεις πως σε βοηθαει, κανε αλλα μειωσε το στην 1 ωρα τουλαχιστον. χανεις πολυτιμο χρονο διαβασματος τον οποιο δε θ' αναπληρωσεις στο φροντιστηριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Αν και δεν ήμουν θεωρητική θεωρώ για κάθε κατεύθυνση 15 ωρες είναι υπερβολή. Προσωπικά 13 ωρες έκανα και ηταν μια χαρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Εγώ γνωστό, Λατινικά, ιστορία έκανα από δυο ώρες και ήταν υπέρ αρκετές. Πολλές φορές τελειώναμε το μάθημα πριν την ώρα και απλώς συζητούσαμε περί ανέμων και υδάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Τη 1 ώρα ιστορίας προχωράμε οικονομία 19ου αιώνα την άλλη 1 ώρα οικονομία 20ου και την τρίτη πηγές:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Εγω κανω 15.5 ωρες χωρις τα διαγωνισματα (θετικη κατευθυνση με Μαθηματικα). Δε μου φαινονται καθολου πολλες, ισως φταιει και το οτι πραγματικα μου αρεσουν τα μαθηματα. Ξερω απο φιλους μου που πηγαινουν εκει περιπτωση πολυ φημισμενου φροντιστηριου στο κεντρο της Αθηνας, το οποιο κανει 17 ωρες μαθημα την εβδομαδα στα παιδια των οικονομικων (αν δε μπουν αυτα τα παιδια στις σχολες που θελουν, δε ξερω ποιος θα μπει)! Οσοι επελεξαν το 3ο πεδιο, μαλιστα, κανουν 20 ωρες(!), ενω οσοι θελουν να ανοιξουν το 2ο μαζι με το 3ο πεδιο κανουν 21 ωρες (ολα τα παραπανω χωρις τα διαγωνισματα που γραφουν συνεχεια). Αυτο ναι, δε θα το αντεχα, ειδικα λαμβανοντας υπ'οψη το χρονο που σου τρωνε οι μετακινησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

depfour

Νεοφερμένος

Η depfour αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Λοιπόν το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Λατινικά: 3 ώρες (υπερβολικό μου φαίνεται)
Γνωστό: 3 ώρες
Άγνωστο: 2 ώρες
Γραμματική: 1 ώρα
Συντακτικό: 1 ώρα
Ιστορία: 3 ώρες
Έκθεση: 2 ώρες

Μου φαίνονται και μένα κάπως υπερβολικές οι ωρες , ποσο μαλλον εφόσον είναι ακόμα καλοκαίρι. Βέβαια αν εσυ αισθάνεσαι ότι το χρειάζεσαι μην ακούς κανένα :P Προσωπικά έκανα πέρυσι το καλοκαίρι 10 ωρες τη βδομάδα και η ύλη μέχρι τέλη Γενάρη είχε ήδη βγει. Πάντως δες πως θα πάει και αν αρχίζεις ήδη από τώρα να κουράζεσαι και να ψιλοβαριεσαι συζήτησε το με τον καθηγητή σου ! Καλή αρχή!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Λοιπόν το πρόγραμμα έχει ως εξής:

Λατινικά: 3 ώρες (υπερβολικό μου φαίνεται)
Γνωστό: 3 ώρες
Άγνωστο: 2 ώρες
Γραμματική: 1 ώρα
Συντακτικό: 1 ώρα
Ιστορία: 3 ώρες
Έκθεση: 2 ώρες

Σε γνωστό, ιστορία και Λατινικά κάνω από δύο ώρες και ειδικά στα Λατινικά μας είπε πως η ύλη θα προλάβει να βγει πολλές φορές. Σκέψου το μήπως μειώσεις κάτι, έστω και μια ώρα θα κάνει διαφορά. Λίγο να λασκάρουν τα λουριά. Στο τέλος βέβαια εσύ αποφασίζεις, πώς σε βολεύει περισσότερο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 949 μηνύματα.
Κοιτάξτε! Τα μαθήματα και εγώ τα ευχαριστιέμαι ιδίως τα Αρχαία<3. Απλά θεωρώ πως το Συντακτικό και τη Γραμματική θα μπορούσα να μην κάνω ( έχω βγάλει την ύλη της γραμματικής από πέρυσι μόνος μου και στο συντακτικό μου μένει να ολοκληρώσω τους εξαρτημένους υποθετικούς λόγους) και οι ώρες των Λατινικών να είναι λιγότερες! Οι απαντήσεις ήταν διαφωτιστικές! Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AntiSocial

Νεοφερμένος

Ο AntiSocial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά του ischool,Γιώργος εδώ και πριν από μια εβδομάδα άρχισα θερινά μαθήματα για τη Γ Λυκείου.Νιωθω ότι βομβαρδίζομαι από παντού και ειδικά από τη φυσική που τη φοβάμαι υπεραρκετά.Ειμαι θετική με Βιολογια και αγχώνομαι αρκέτα για τις ώρες που πρέπει να διαβάζει κάποιος καθημερινά.Σημερα ας πούμε στρωθηκα και διάβασα ένα 4ωρο Βιολογία και Χημεία που γράφω το άλλο ΣΚ :clapup: .Όσον αφορά τη φυσική πραγματικά δεν έχω ιδέα πως θα κυλήσει η χρονιά.Πορευομαι με το βιβλίο των αδελφών Σαββάλα είναι καλό;Σας ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Καλώς ήρθες Antisocial . Καλή αρχή.

Οι ώρες που διαβάζεις αν δεν είναι παραγωγικές δεν έχουν καμία σημασία . Δηλαδή, να διαβάζεις όσες ώρες σε κάνουν να νιώθεις ότι είσαι έτοιμος και ότι δεν άφησες κάτι. Για τη φυσική, και εγώ των αδερφών Σαββάλα δουλεύω , έχει οργανωμένη θεωρία και μπόλικες ασκήσεις. Το θεωρώ αρκετά καλό βοήθημα, αλλά στις επαναλήψεις σίγουρα των Μαθαδιουδάκη/Παναγιωτακόπουλου θα είναι αρκετά χρήσιμο εργαλείο.

Το μόνο που έχεις να κάνεις για την φυσική είναι να μην αφήνεις κενά στην θεωρία και να κάνεις όλες τις ασκήσεις που σου βάζουν. Αν δεν έχεις κενά όλα θα κυλήσουν όμορφα. Άν έχεις, θα τα καλύψεις. Μην αγχώνεσαι από τώρα με τη φυσική, είναι αρχή. Αν την διαβάσεις και την δουλέψεις όλα θα πάνε καλά. Έχεις μπροστά σου έναν ολόκληρο χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά του ischool,Γιώργος εδώ και πριν από μια εβδομάδα άρχισα θερινά μαθήματα για τη Γ Λυκείου.Νιωθω ότι βομβαρδίζομαι από παντού και ειδικά από τη φυσική που τη φοβάμαι υπεραρκετά.Ειμαι θετική με Βιολογια και αγχώνομαι αρκέτα για τις ώρες που πρέπει να διαβάζει κάποιος καθημερινά.Σημερα ας πούμε στρωθηκα και διάβασα ένα 4ωρο Βιολογία και Χημεία που γράφω το άλλο ΣΚ :clapup: .Όσον αφορά τη φυσική πραγματικά δεν έχω ιδέα πως θα κυλήσει η χρονιά.Πορευομαι με το βιβλίο των αδελφών Σαββάλα είναι καλό;Σας ευχαριστώ πολύ

Σημασία στην προετοιμασία για τις πανελλήνιες έχει να κατανοείς σε βάθος κάθε κομμάτι της ύλης και όχι οι ώρες που διαβάζεις.Αν μπορείς να κατανοήσεις τις έννοιες σε 3 ώρες αντί για 6, that's great, αν πάλι όχι έχεις 2 μήνες χρόνο να βελτιωθείς.Ουσιαστικά πρέπει να μάθεις πως να μαθαίνεις, αν βγάζει αυτο νόημα.Μη σε αγχώνει ο όγκος της ύλης έχεις άπλετο χρόνο μπροστά σου να την βγάλεις όχι μια αλλά δύο φορές, άλλωστε ακόμη είναι Ιούλιος.

Τώρα σχετικά με το βιβλίο της φυσικής να σου πώ πως εγώ είχα Μαθιουδάκη στη Γ΄ και με κάλυψε πλήρως, βέβαια έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια απο παιδιά που είχαν Σαββάλα οπότε θαρρώ πως είναι εξίσου καλό για ασκήσεις,παραδείγματα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jordan

Νεοφερμένος

Ο Jordan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά του ischool,Γιώργος εδώ και πριν από μια εβδομάδα άρχισα θερινά μαθήματα για τη Γ Λυκείου.Νιωθω ότι βομβαρδίζομαι από παντού και ειδικά από τη φυσική που τη φοβάμαι υπεραρκετά.Ειμαι θετική με Βιολογια και αγχώνομαι αρκέτα για τις ώρες που πρέπει να διαβάζει κάποιος καθημερινά.Σημερα ας πούμε στρωθηκα και διάβασα ένα 4ωρο Βιολογία και Χημεία που γράφω το άλλο ΣΚ :clapup: .Όσον αφορά τη φυσική πραγματικά δεν έχω ιδέα πως θα κυλήσει η χρονιά.Πορευομαι με το βιβλίο των αδελφών Σαββάλα είναι καλό;Σας ευχαριστώ πολύ

Σημασία στην προετοιμασία για τις πανελλήνιες έχει να κατανοείς σε βάθος κάθε κομμάτι της ύλης και όχι οι ώρες που διαβάζεις.Αν μπορείς να κατανοήσεις τις έννοιες σε 3 ώρες αντί για 6, that's great, αν πάλι όχι έχεις 2 μήνες χρόνο να βελτιωθείς.Ουσιαστικά πρέπει να μάθεις πως να μαθαίνεις, αν βγάζει αυτο νόημα.Μη σε αγχώνει ο όγκος της ύλης έχεις άπλετο χρόνο μπροστά σου να την βγάλεις όχι μια αλλά δύο φορές, άλλωστε ακόμη είναι Ιούλιος.

Τώρα σχετικά με το βιβλίο της φυσικής να σου πώ πως εγώ είχα Μαθιουδάκη στη Γ΄ και με κάλυψε πλήρως, βέβαια έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια απο παιδιά που είχαν Σαββάλα οπότε θαρρώ πως είναι εξίσου καλό για ασκήσεις,παραδείγματα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top