Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 69,350 εγγεγραμμένα μέλη και 2,488,515 μηνύματα σε 79,495 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 486 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Οίκος ευγηρίας

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε: στις 16:43, 21-04-09:

Πόσο σωστό είναι οι ηλικιωμένοι να μένουν σε οίκους ευγηρίας.
Περνάνε καλά με τους ανθρώπους της ηλικίας τους ή απομονώνονται από τη ζωή και χάνουν κάθε χαρά?
Τους βοηθάει να συναναστρέφονται μόνο με ηλικιωμένους ή πρέπει να έχουν επικοινωνία και με ανθρώπους άλλης ηλικίας?
Μήπως τελικά πολλοί από αυτούς παθαίνουν και κατάθλιψη?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Iliaso

Μεταπτυχιακός φοιτητής

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής του τμήματος Φυσικής (ΑΠΘ/Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 5,469 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε: στις 16:45, 21-04-09:

Εμένα μου φαίνεται απάνθρωπο και κτηνώδες...... ακόμα και οι χειρότερες συνθήκες να υπάρχουν στα σπίτια το άτομο είναι με τους συγγενείς του:no1:
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,074 μηνύματα.

O miv έγραψε: στις 17:01, 21-04-09:

Δε μου αρέσει η ιδρυματοποίηση, αλλά όταν πάω 70 ή 80 χρονών δεν ξέρω αν θα προτιμώ να είμαι σπίτι με δέκα παπάρες που περιμένουν να ψοφήσω να πάρουν την κληρονομιά ή να είμαι με 10-20 άλλους ανθρώπους με κοινά ενδιαφέροντα.
Παράθεση

domenica7

Διάσημο Μέλος

H domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 888 μηνύματα.

H domenica7 έγραψε: στις 17:26, 21-04-09:

Προσωπικά δεν θα πήγαινα ποτέ τους γονείς μου σε γηροκομείο και ούτε εγώ θα ήθελα να πάω όταν και άμα γίνω γριούλα.Παρολαυτά υπάρχουν κάποιοι ηλικιωμένοι που δεν έχουν συγγενείς ή παιδιά.Συνεπώς αν δεν είναι σε θέση να περιποιούνται τον εαυτό τους θεωρώ πως τότε το γηροκομείο ως ίδρυμα προσφέρει έργο.
Παράθεση

SCULLY

Μαθητής Β' λυκείου

H SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' λυκείου . Έχει γράψει 1,024 μηνύματα.

H SCULLY έγραψε: στις 17:30, 21-04-09:

λυση αναγκης ειναι.καποιες φορες απλως δεν υπαρχει αλλη επιλογη. στις υπολοιπες περιπτωσεις μου φαινεται και μενα καπως ασχημο.
Παράθεση

Fousekis (Φουσέκης λέγομαι!)

Φοιτητής

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Fousekis άσντασντάς έγραψε: στις 18:58, 21-04-09:

Άμα είναι καλός ο οίκος -και πας με την θέλησή σου-, no problem.
Άμα σε στείλουν, στείλ' τούς κι εσύ.
Παράθεση

vickaki-4 (BIKY)

Φοιτητής

H BIKY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 237 μηνύματα.

H vickaki-4 έγραψε: στις 19:11, 21-04-09:

Άμα σε στείλουν, στείλ' τούς κι εσύ.
μετα τον θανατο σου;
Παράθεση

Fousekis (Φουσέκης λέγομαι!)

Φοιτητής

Ο Φουσέκης λέγομαι! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Fousekis άσντασντάς έγραψε: στις 19:38, 21-04-09:

Ζήτα χάρη από τον Θεό.
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

H Αλέκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Μαθηματικών Αθήνας . Έχει γράψει 2,623 μηνύματα.

H SoZi έγραψε: στις 19:40, 21-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από vickaki-4
μετα τον θανατο σου;
Άμα σε στείλουν στο γηροκομείο,στειλ'τους κι εσύ ένα γράμμα που θα λέει
''η κληρονομιά μοιράστηκε σε ιδρύματα''
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,227 μηνύματα.

H Krou έγραψε: στις 20:12, 21-04-09:

Αν ο οικος ειναι καλος και οι συνθηκες ανθρωπινες ισως. Οσο να ναι θα κοινωνικοποιηθει το ατομο, απο το να καθεται σπιτι δηλαδη μαλλον καλυτερο. Βεβαια βλεπω τη γιαγια μου τωρα που εχει προβλημα και δε μπορει να ζησει μονη της γιατι ξεχναει πολυ και γενικα ειναι στον κοσμο της και μαλλον πιστευω εχει να κανει και με την κατασταση του γερου ανθρωπου. Αν εχει προβλημα στο μυαλο τοτε μαλλον δεν ειναι η καλυτερη λυση, ειναι προτιμοτερο να ειναι με οικεια ατομα.

Δε μου αρέσει η ιδρυματοποίηση, αλλά όταν πάω 70 ή 80 χρονών δεν ξέρω αν θα προτιμώ να είμαι σπίτι με δέκα παπάρες που περιμένουν να ψοφήσω να πάρουν την κληρονομιά ή να είμαι με 10-20 άλλους ανθρώπους με κοινά ενδιαφέροντα.
Αν μεγαλωσεις τα παιδια σου με τετοιες βλεψεις καλα να παθεις
Παράθεση

Kotatsuneko

Μαθητής Γ' λυκείου

H Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 1,319 μηνύματα.

H Kotatsuneko έγραψε: στις 20:26, 21-04-09:

Και εγώ το θεωρώ κάπως άσχημο αλλά υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος...
Αν η οικογένεια αδυνατεί να διαθέτει χρηματικά ποσά για φάρμακα,περίθαλψη κτλ?
Ή αν υπάρχει η άνοια? Ξεχνάει τους πάντες και τα πάντα?
Προσωπικά δεν θα ήθελα να βλεπω τους δικούς μου να μην με αναγνωρίζουν.....Να μην θυμούνται καν ότι είμαι παιδί τους.
Παράθεση

Lacta144 (Μαρία-Ειρήνη)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H Lacta144 έγραψε: στις 20:33, 21-04-09:

αυτό συνεύη και στη γιαγιά μου και πρόσφατα ανακγαστήκαμε να την πάμε εκεί....
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

H SoZi έγραψε: στις 20:34, 21-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kotatsuneko
Προσωπικά δεν θα ήθελα να βλεπω τους δικούς μου να μην με αναγνωρίζουν.....Να μην θυμούνται καν ότι είμαι παιδί τους.
Και στο γηροκομείο δεν δίνεις όμως και κάποια λεφτά?
Παράθεση

Lacta144 (Μαρία-Ειρήνη)

Μαθητής Γ' λυκείου

H Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

H Lacta144 έγραψε: στις 20:35, 21-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από SoZi
Και στο γηροκομείο δεν δίνεις όμως και κάποια λεφτά?
δε νομίζω...στο γηροκομείο πληρώνονται απ τη σύνταξη του ηλικιωμένου
Παράθεση

SoZi (Αλέκα)

Καθηγητής

H SoZi έγραψε: στις 20:39, 21-04-09:

Α,δεν το ήξερα.
Παράθεση

Krou

Επιφανές Μέλος

H Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,227 μηνύματα.

H Krou έγραψε: στις 21:48, 21-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kotatsuneko
Απο προσωπικη εμπειρια, για τον ιδιο το γερο καλυτερα αν εχει ανοια να ειναι με τους δικους του... βεβαια η μανα μου και η θεια μου (στον ιδιο οροφο μενουν και αυτες κ η γιαγια μου) ειναι λιγο "φυλακισμενες" με τη γιαγια γιατι καποια απο τις δυο πρεπει παντα να ειναι σπιτι ωστε να την προσεχει. Ευτυχως εμεις εχουμε κοντα τα σπιτια αν καποιοι τα εχουν μακρυα τοτε ισως αλλαζει το πραγμα...
Παράθεση

Devina

Τιμώμενο Μέλος

H Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 4,039 μηνύματα.

H Devina έγραψε: στις 23:20, 22-04-09:

Δεν θα το έκανα ποτέ στους δικούς μου..Δεν μου αρέσει σαν ιδέα..Θα προτιμήσω να τους φροντίσω μόνη μου..με όποια βοήθεια.. Αν οι ίδιοι μου το πούνε, που αμφιβάλλω θα το σκεφτόμουν απλά.
Γενικά είμαι άτομο, που δεν θα ξεκολλήσω εύκολα από πάνω τους, και θέλω το καλύτερο για τα γεράματα τους... Αν μπορώ να τους το προσφέρω θα το κάνω.
Γενικά δεν ξέρω,αλλά δεν θα μου άρεσε να τους κλέίσω εκεί μωρέ..
Αλλά δεν ξέρω και ποιός είναι ο ρόλος του οίκου. Δηλαδή απλά στεγάζουν τους ηλικιωμένους και υπάρχει ένα άνθρωπος να τους περιποιείται...ναι, μετά από αυτό; Προσφέρει κάτι άλλο;
Παράθεση

Charalabos (Χαράλαμπος(Xάρης))

Μαθητής Β' γυμνασίου

Ο Χαράλαμπος(Xάρης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.

O Charalabos έγραψε: στις 01:42, 23-04-09:

Εγώ είμαι τελείως αντίθετος.Πολλές φορές και οι ίδιοι νιώθουν φυλακισμένοι.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος