Exression orale στα γαλλικά

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Τι θα με συμβουλεύατε για να βελτιώσω το προφορικό μου λόγο και έκφραση για το C1;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
εχεις φιλους που να μιλανε γαλλικα σαν εσενα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
έχω τον Νίκο Γ. αλλά το βράδυ προτιμά να κοιμάται:( και δεν είναι πάντα διαθέσιμος λόγω οικογένειας (έχει και γιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Εγώ για το C2, που παραδόξως στα προφορικά τα πήγα πολύ καλά, τα πέρασα με 40/50, (αντιθέτως στα γραπτά, τα σκάτωσα λίγο, 25/50, σήμερα μου ήρθε το χαρτί), με έσωσε πάρα πολύ το γεγονός ότι από το Β2, η καθηγήτριά που με ανέλαβε στο φροντιστήριο, δε μιλούσε γρι ελληνικά, δεν ήξερε. Αν δε μπορούσα να της εξηγήσω κάτι, συννενοούμασταν με νοήματα... Τίποτα, μα τιποτα... Στην αρχή, δυσκολεύομουν πάρα πολύ να την καταλάβω, δηλαδή στα στις αρχές του Β2, αλλά η βοηθεια ήταν απίστευτη. Ειδικά εκεί προς τον περασμένο Δεκέμβριο που έδωσα το C2, είχα γίνει ξεφτέρι...
Επίσης με βοήθησε το ότι πήγαινα συχνά στο καταλυμα της Γαλλίας στη Ρόδο, και μιλούσα με πολλούς Γάλλους που διαμένουν εδώ, συζητήσεις ξέρω 'γω κανονικά, ενώ παράλληλα, το κατάλυμα διοργάνωνε και διάφορες δραστηριότητες, όπως πχ, παρακολούθηση ταινιών, συναντήσεις σε στυλ λέσχης βιβλίου, εκδρομές κ.α.

Νομίζω ο καλύτερος τρόπος είναι η συνεχής ομιλία στα γαλλικά... Αν δεν εχεις κάποιον κοντινό σου, τότε μπορείς να βρεις κάποιον μέσω διαδικτύου και να μιλάτε μέσω Skype, ή όπως και αν γίνεται αυτό, δεν ξέρω, δεν το έχω δοκιμάσει... Είναι η μόνη λύση. Βιβλία και ταινίες, μπορούν να σε βοηθήσουν στην κατανόηση κυρίως, και όχι τόσο στην ομιλία, σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Τα βιβλία δεν με βάζουν στη διαδικασία της ομιλίας. Το θέμα είναι να πέρνω το λόγο και εγώ.

Δεν ήξερα ότι στη Ρόδο έχει τόσους Γάλλους. Στην Κρήτη ξέρω ότι αντιθέτως έχει πολλούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Τα βιβλία δεν με βάζουν στη διαδικασία της ομιλίας. Το θέμα είναι να πέρνω το λόγο και εγώ.


Ναι, το είπα αυτό...

Βιβλία και ταινίες, μπορούν να σε βοηθήσουν στην κατανόηση κυρίως, και όχι τόσο στην ομιλία, σε μεγάλο βαθμό τουλάχιστον...

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Για skype και τέτοια δεν το έχω ψάξει και μου φαίνεται λίγο πλασματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Για skype και τέτοια δεν το έχω ψάξει και μου φαίνεται λίγο πλασματικό.


Ε, γιατί δεν το ξεκινάς? Μπορεί να σε βολέψει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Θα δω. Ευχαριστώ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Κι εγώ νομίζω πως ο καλύτερος τρόπος είναι να μιλάς με άλλους.
Με κάποιες φίλες μου μιλούσαμε σχεδόν συνέχεια γαλλικά όταν ήμασταν μόνες μας, για να μη μας καταλαβαίνουν - σε συνδυασμό με καθηγήτρια που μιλούσε αποκλειστικά γαλλικά, βοηθούσε πολύ.

Μπορεί επίσης να σε διευκολύνει το να ακούς όσο πιο πολλά Γαλλικά μπορείς, είτε μουσική είτε ταινίες (Taxi, Astérix & Obélix: Mission Cléopâtre, Léon, Le scaphandre et le papillon). Kαλή τύχη! :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Από τραγούδια και ταινίες βλέπω και ακούω συνέχεια. Αυτό που λείπει είναι η επαφή με άτομα που ξέρουν καλά γαλλικά. Οι φίλοι μου που ξέρουν γαλλικά δεν είναι εύκολα διαθέσιμοι γιατί συνήθως εργάζονται και οι ελεύθερες ώρες δεν είναι εύκολα κοινές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Θα πας να περάσεις λίγη ώρα με τους φίλους σου, να χαλαρώσετε και αντί γι' αυτό θα αρχίσετε practice στα γαλλικά;
Τι να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Δεν είναι και πολλοί που το κάνουν αυτό. Δυο είναι όλοι κι όλοι και δεν το κάνουμε συνέχεια. Δε μας φαίνεται καθόλου παράξενο σε παρακαλώ αλλά συνήθως διαρκεί ελάχιστα και πιο πολύ πετάμε γαλλικές λέξεις διάσπαρτες στα ελληνικά μας.
Ο ένας ξέρει κιθάρα και τραγουδάμε και γαλλικά τραγούδια με στίχους από το ιντερνετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Ε, και; Σου πρότεινα τρόπο να κάνεις πρακτική.
Πω, πω, πω.
Βρες άλλη γαλλίδα. Ορίστε.
Ή Σενεγαλέζα. Ή από το Μπουρούντι, είχα εγώ συμφοιτητή. Ή από το Γαλλικό Κογκό.
Πολύ μη μου άπτου σε βρίσκω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top