Τροφοδοτικό: απορίες, επιλογές αγοράς και συζητήσεις

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Παιδιά το έβαλα επάνω το νεο τροφοδοτικό, όλα καλά αλλά καίει ΟΛΟ ΤΟ ΣΑΣΙ του πισιού! Ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού στο φούλ αλλά καίει! Με το προηγούμενο δεν είχα τέτοια ζέστη... :(

Γιατί καιει; ειναι φυσιολογικό;

Το να βγάζει παραπάνω ζέστη το τροφοδοτικό είναι λογικο...
Αλλά δεν θα έπρεπε να σου ζεσταίνει το κουτί...
Απο ανεμιστήρια μέσα στο κουτί πως πας;
Γενικά το κουτί έχει χώρο να κινείται ο αέρας;
Οι θερμοκρασίες σου τι λένε;
Πόσα απίδια βάζει ο σάκος;:P
(πήρα φόρα με τις ερωτήσεις...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Ανεμιστήρια τα βασικά και όταν κλείνει το πισί έχει ειδική λειτουργία το ανεμιστήρι του τροφοδοτικού να συνεχίζει να λειτουργεί για να κρυώσει το πισί.

Θερμοκρασίες:

Κουτί 47
CPU 62

Χώρος μηδαμινός στο κουτί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Πολύ ζέστη!
Και φαντάζομαι οι 62 του επεξεργαστή είναι σε κανονικές συνθήκες. Όχι αμέσως μετά από παιχνίδι ε; Φαντάσου τι θα γίνει τότε...

Και πριν ίδιες ήταν οι θερμοκρασίες;
Μήπως κατά την αλλαγή, άλλαξαν θέση και τα καλώδια και έγινε ακόμα χειρότερη η κατάσταση;

Το μόνο που μπορώ να σου προτείνω, είναι να πειράξεις τη διάταξη των καλωδίων για να υπάρχει καλύτερη ροή αέρα στο κουτί...
Αν λες ότι δεν υπάρχει χώρος και παραπάνω ανεμιστήρια δεν θα κάνουν τίποτα...

(ή να κάνεις αυτό που έχω κάνει εγώ: Το κουτί μόνιμα ανοιχτό!!! Πιάνει πιο πολύ σκόνη, αλλά δεν ζεσταίνεται με τίποτα!:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Να σου πω δεν είχα προσέξει πρίν τις θερμοκρασίες. Μέσα στο κουτί είναι γκόλ η κατάσταση, μη το ψάχνεις, δεν αναπνέει ούτε μύγα εκεί μέσα. Όσο για τα παιχνίδια τι να τα κάνω. Μάλλον απο Τρίτη ΚΑΙ το βασικό μου πισί θα παραδοθεί στο Λίνουξ! :clapup: (Για κανα παιχνίδι απ τα ΧΡ, Cedega ή wine κι άγιος ο Θεος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

netescape

Νεοφερμένος

Ο netescape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Που μένεις?
Αν θες μπορώ να βοηθήσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Έχω το τροφοδοτικό thermaltake Purepower Butterfly 480w και αγόρασα διάφορα υλικά για αναβάθμιση. Τα βάζω πάνω και τότε παρατηρώ ότι το καλώδιο του τροφοδοτικού που συνδέεται στην μητρική μου είναι μικρότερο από την θύρα.

Έτσι λοιπόν αναγκάζομαι να αγοράσω ΚΑΙ νέο τροφοδοτικό. Θέλω να μου πείτε τι τροφοδοτικό χρειάζομαι για την μητρική μου (msi k8n diamond) επίσης θέλω να μου προτείνετε και 3-4* καλά μοντέλα ... Δίνω μέχρι και 150Ε



--------------

*Απλώς επειδή μένω Αγρίνιο και δεν έχω την διάθεση να περιμένω 2-3 μέρες θα πρέπει να περιοριστώ στην ποικιλία των multirama-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Δεν τσεκάρεις λίγο το manual της μητρικής σου, μήπως λέει κάτι....
Πριν 10 μέρες έστησα ένα μηχάνημα με μητρική MSI k8 και δεν είδα τίποτα περίεργο στο τροφοδοτικό...
Δες μήπως θέλει να της βάλεις και κάνα έξτρα βίσμα από το τροφοδοτικό...
Γιατί δεν έχω δει πουθενά κανένα τροφοδοτικό να λέει ότι έχει διαφορετικό βίσμα...
Ψάξτο λίγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
!!!!!! το παλιο τροφοδοτικο το ειχα σε athlon xp

H θυρα της καινουριας μητρικη ειναι ATX 24pins ενω του τροφοδικου ειναι 20Pins
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
To τροφοδοτικό πρέπει να έχει και ένα 4pino βίσμα...
Μήπως θέλει και αυτό;
Διάβασε λίγο το manual...
Δε πιστεύω ότι το τροφοδοτικό σου δεν κάνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
εχει ενα 4pino βισμα ... αλλα αυτο το βαζω σε αλλη θυρα.. επισης το 20Pino δεν τεριαζει καθολου με το 24Pino
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Παρόμοιο τροφοδοτικό έχει και το e-Shop εδώ, όπου αναφέρει:
Τοποθέτηση: Σχεδιασμένο για ATX 12V 2.0 version (Πλήρης υποστήριξη των τελευταίων Intel P4).

... έχει καμμία σχέση το v2.0; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
!!!!! η Michelle μου εβαλλε το 20Pino στο 24pino ΧΩΡΙΣ να τα σπαση ... δλδ τωρα βαζω το 4Pino σε μια ξεχωριστη ATX 12v που ειναι για την CPU;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Tι να πω...
πρώτη φορά το συναντάω αυτό....

Πάντως εφόσον πάρεις καινούριο, εγώ θα σου πρότεινα να κάνεις 2-3 μέρες υπομονή και να πάρεις ένα καλό από κάποιο e-shop, από το να πας να το πληρώσεις πανάκριβα
σε κάποιο μαγαζί της περιοχής σου...
(πχ. αυτά που είδα στο Mlutirama που ανέφερες, δε μου γέμισαν το μάτι... ή ήταν πολύ μικρά ή πολύ ακριβά...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
!!!!! η Michelle μου εβαλλε το 20Pino στο 24pino ΧΩΡΙΣ να τα σπαση ... δλδ τωρα βαζω το 4Pino σε μια ξεχωριστη ATX 12v που ειναι για την CPU;

Τώρα το είδα αυτό....
RTFM!!!
Μή γίνει καμιά στραβή και τρέχεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Παντως αναβει κανονικα ο υπολογιστης ... αλλά έχω αυτό το πρόβλημα λες να εχουν καμια σχεση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroid

Νεοφερμένος

Η asteroid αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Προτείνω να αγοράσεις ούτως ή αλλως εαν μετατροπέα απο
την Στουρναρη,
εγω πήρα τον ανάποδο τις προάλλες απο την Cosmodata 1?
γιατί να το ρισκάρεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Επειδη κουραστικα να κανω πειραματα, θα παω να αγορασω αλλο τροφοδοτικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Ο παλιός μου υπολογιστής , που κλείνει μια δεκαετία , χάλασε . Από τον αριθμό των σημάτων που ακούγονται όταν πάω να τον ανοίξω υπάρχει πρόβλημα με την τροφοδοσία του ρεύματος . Είναι πανάρχαιος και δεν τον θέλω ως βασικό pc ώστε να το πάω σε τεχνικό , απλά είμαι συναισθηματικά δεμένος και ρωτώ :
1.τι τροφοδοτικό προτείνεται και τι κάρτα ram γιατί πιστεύω ότι έχει καεί
2.Τι χρειάζεται για 3 απλούστατα πράγματα :
-εφαρμογές γραφείου
-περιήγηση στο ίντερνετ
-προγράμματα σύνθεσης μουσικής , κυρίως finale 2007

Ο επεξεργαστής είναι pentioum 3 , ο σκληρός 20 GB AT firewall , η μνήμη hp μόλις 64MB , ενσωματωμένο μόντεμ 56K V90 και η μητρική είναι συνειμμένη στο μήνυμα
Δεν καταλαβαίνω τίποτε παραπάνω , απλώς θέλω να προτείνετε ένα απλό τροφοδοτικό (και ήσυχο) , μια ραμ συμβατή και να καταθέσετε την άποψη σας καταπόσο μια κάρτα ήχου μπορεί να είναι ικανοποιητική για τις τελευταίες εκδόσεις του finale και συμβατή με την motherboard.Α! και μια κάρτα γραφικών

Ο κύριος λόγος που γράφηκε το ποστ είναι να μάθω αν πρέπει να βγω τσάρκα σε μαγαζιά τεχνολογίας ή παλαιοπωλεία στο κέντρο
(θέλω να αναστήσω το pc πάντως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Andrew19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Τροφοδοτικό ΔΕΝ ξέρω αν θα βρεις μια και τα νέα είναι κάπως διαφορετικά και μη συμβατά πάντα (30 ευρώ κάπου θα σου βγει).
Στη RAM πάντως θες τουλάχιστον 256 για να κάνεις δουλειά (εγώ σε παρόμοιο μηχάνημα όοοοοοοοταν το είχα είχα 512) και είναι από πολύ δύσκολο ως αδύνατο να βρεις.

Στην ουσία εκτός αν βρεις κανέναν γνωστό που έχει παρόμοιο μηχάνημα (ή PII/Celeron ίδιας εποχής) που να του έχει χαλάσει και να κάνεις κανιβαλλισμούς σε συμφέρει να δώσεις κάπου 150 Ε να πάρεις ένα νέο με onboard κάρτα γραφικών/ήχου/LAN για να παίζεις ελεύθερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 28,005 μηνύματα.
Πέρνα από το σπίτι μου μια μέρα την επόμενη βδομάδα να σου δώσω ενα 375 Watt. Δεν ξέρω αν λειτουργεί (όταν το ξήλωσα από πισί το 2005 λειτουργούσε) και δεν έχω τι να το κάνω. Και νομίζω πρέπει στον παλιό κομματιασμένο P2 να έχω και 128ΜΒ μνήμης και 2ο τροφοδοτικό. Το κοιτάμε κι αυτό αν κουμπώνει στη μητρική σου η μνήμη και αν σε ενδιαφέρει.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top