Νομική στη Βρετανία

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.
Αφού θες τόσο νομική, γιατί δε πας στο γαλλικό κολέγιο idef; Πτυχίο νομικής παίρνεις απο το γαλλικό πανεπιστήμιο "Université Paris 13".
Είναι 9000 το χρόνο τα δίδακτρα. Αν πας Αμερική, τα 2πλάσια θα σου βγουν σίγουρα.
Καταρχήν το πτυχίο αναγνωρίζεται κανονικότατα στην Ελλάδα, παίρνεις άδεια άσκησης επαγγέλματος και δε φαίνεται πουθενά στο πτυχίο οτι το έχεις πάρει απο κολέγιο. Θα έχεις δηλαδή το ίδιο πτυχίο με αυτούς στη Γαλλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Και από Universite Paris X -Nanterre-La Defense. Μάλιστα φημίζεται για τη Νομική και το Οικονομικό Τμήμα του.
Καλή η Γαλλία, αλλά το Παρίσι και οι τιμές του (ενοίκια, διαβίωση) απαγορευτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Αφού θες τόσο νομική, γιατί δε πας στο γαλλικό κολέγιο idef; Πτυχίο νομικής παίρνεις απο το γαλλικό πανεπιστήμιο "Université Paris 13".
Είναι 9000 το χρόνο τα δίδακτρα. Αν πας Αμερική, τα 2πλάσια θα σου βγουν σίγουρα.
Καταρχήν το πτυχίο αναγνωρίζεται κανονικότατα στην Ελλάδα, παίρνεις άδεια άσκησης επαγγέλματος και δε φαίνεται πουθενά στο πτυχίο οτι το έχεις πάρει απο κολέγιο. Θα έχεις δηλαδή το ίδιο πτυχίο με αυτούς στη Γαλλία.
Apo LSE/UCL/Oxbridge (τοπ 10 σε ολον το κοσμο) και Idef υπαρχει ενα τρομακτικο κενο :P. Για να κυνηγαει τετοια πανεπιστημια προφανως δεν αναζητα μονο την αδεια ασκηση επαγγελματος στην Ελλαδα αλλα τον νοιαζει και το ονομα-ποιοτητα του πανεπιστημιου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! :)

Γερμανικά δεν ξέρω τόσο καλά όσο Γαλλικά και Αγγλικά αλλά αν καταφέρω και τα φτάσω σε πολύ καλό-άριστο επίπεδο σε ενάμιση χρόνο που θα κληθώ να αποφασίσω θα φύγω κατευθείαν Γερμανία. Γαλλικά και Αγγλικά ξέρω σχεδόν στο ίδιο επίπεδο με τα Ελληνικά και παρότι ήμουν Erasmus στη Γαλλία και τη σκέφτομαι σαν επιλογή εξακολουθώ να νιώθω ένα 'τράβηγμα' από τα αγγλικά πανεπιστήμια που ανέφερα πιο πάνω. Όποια πληροφορία καλοδεχούμενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι να κυνηγήσω 2ο πτυχίο στη Νομική (το πότε θα το δούμε ή πριν ή μετά το μεταπτυχιακό που σκοπεύω να κάνω).
Το πιθανότερο είναι να δώσω κατατακτήριες αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω και το εξωτερικό σαν επιλογή. Με ενδιαφέρουν πανεπιστήμια στην Αμερική και στην Ευρώπη, συγκεκριμένα σε Αγγλία, Γαλλία και Γερμανία.
Όσον αφορά στην Αγγλία ενδιαφέρομαι για κάποιο καλό πανεπιστήμιο, ή Oxbridge ή UCL ή LSE. Ξέρω τη διαδικασία υποβολής αιτήσεων, ξέρω τα courses, ξέρω πώς είναι η ζωή στην Αγγλία.
Αυτά που ενδιαφέρομαι να μάθω είναι τα παρακάτω:

1) Σπουδάζει κάποιος από εσάς σε κάποιο από τα προαναφερθέντα πανεπιστήμια; Θα μπορούσε να μου δώσει ορισμένες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών/ευκαιρία για internships/υποτροφίες; Γενικά, οποιαδήποτε πληροφορία καλοδεχούμενη.

2) Συμφέρει να ζητήσω βοήθεια από το British Council για την όλη διαδικασία, σωστά; Ξέρετε πόσο κοστίζει περίπου;

Ευχαριστώ.
Μια ερώτηση.
Με ποιά διαδικασία θα κάνεις τις αιτήσεις στα Βρετανικά πανεπιστήμια; Ως απόφοιτος Λυκείου, δηλαδή μέσω UCAS, ή ως κάτοχος ενός πτυχίου; Μπορεί να γίνει το δεύτερο και πώς;
Και δυο απαντήσεις.
1. Γενικά δεν υπάρχουν υποτροφίες για προπτυχιακά στη Βρετανία. Ειδικά στη Σκωτία, τα δίδακτρα για τους Ευρωπαίους τα επιδοτεί η κυβέρνηση, όμως, απ' όσο γνωρίζω, αυτό ισχύει μόνο για το πρώτο πτυχίο.
2. Η διαδικασία μέσω του British Council των αιτήσεων στο UCAS έχει κόστος 1.500 € περίπου. Έτσι έμαθα, δεν είναι η δική μου διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
Εγώ άλλο ήθελα να ρωτήσω ... Είναι δεσμευτικό να είσαι Θεωρητικής Κατεύθυνσης για να ακολουθήσεις Νομικές Επιστήμες ;
Δηλαδή το απολυτήριο πρέπει να έχει τα μαθήματα της Θεωρητικής ή μπορείς και από άλλη κατεύθυνση ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Εγώ άλλο ήθελα να ρωτήσω ... Είναι δεσμευτικό να είσαι Θεωρητικής Κατεύθυνσης για να ακολουθήσεις Νομικές Επιστήμες ;
Δηλαδή το απολυτήριο πρέπει να έχει τα μαθήματα της Θεωρητικής ή μπορείς και από άλλη κατεύθυνση ;
στην αγγλια πρεπει να σαι από θεωρητική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Αυτό που λέτε οτι οι Έλληνες φοιτητές για νομική φεύγουν στον 1ο-1.5 χρόνο ευτυχώς δέν το βλέπω..

Προς το παρόν έχω φίλους απο το σχολείο μου που σπουδάζουν νομική σε Lancaster , Kent και UCL και πηγαίνουν αρκετά καλά. Βέβαια γνωστός/η στο πανεπιστήμειο μου έκανε drop out και θα ξαναγραφτεί στον επόμενο χρόνο αλλα αυτό δέν ήταν λόγω της δυσκολίας της σχολής αλλα μάλλον λόγω της επιλογής του/της να μήν ερχεται στα μάθηματα.

Εγώ δυστυχώς δέν σπουδάζω νομική σε πανεπιστήμειο ανάλογης φήμης και επομένως διστάζω να σχολιάσω.

Τα κακά της Ελλάδας στην παιδεία είναι πολλά .. Δέν είναι θέμα γνώμης αλλα fact. Συγχωρέστε με για το name dropping αλλα αν έχετε απορίες θα σας παραπέμψω σε ένα video του Gazarte οπου μιλάει ο Κωνσταντίνος Δασκαλάκης και σε κάποιο σημείο αναφέρει τις διαφορές (https://www.youtube.com/watch?v=iTcxUHli9GA) και σε Lectures ενός Έλληνα καθηγητη του Yale (Stathis N. Kalyvas) που έτυχε να δώ στο LSE (σημείωση δέν πηγαίνω σε αυτο το Uni) . Βέβαια ο ίδιος καθηγητής αναφέρθηκε στην γενοκτονία των Ποντίων ως dislocation of 1 million Greeks.

H επαγγελματική αποκατάσταση στην Αγγλία για Solicitors και Barristers δέν είναι τόσο καλή..
Πρώτον πρέπει να βγάλεις 1ο ή 2.1 και μετά ο ανταγωνισμός απο ότι ξέρω είναι μεγάλος. Πρακτικά τα training contracts και pupilages είναι limited και ο αριθμός των αιτήσεων μεγάλος. Έτσι είναι πολύ δύσκολο να εισχωρήσεις στο επάγγελμα . Πρακτικά το άν θα γίνεις solicitor η όχι βασίζεται κατα βάση στην φήμη της σχολής σου, τον βαθμό του πτυχίου σου και έξτρα κριτήρια όπως verbal reasoning assessments κτλπ.

χαχα !! ειναι μεχρι να γράψουν εξετάσεις γι αυτό!!

όχι όχι καθόλου φήμες κλπ όλα αυτα τα φτιάχνουν οι λίστες. Καλό πανεπιστήημιο με καλή σύνδεση στην αγορά θέλει και διάφορα άλλα tips. επιπλέον δεν ειναι μόνο το καθεαυτό επαγγελμα ως δικηγόρος μπορείς με το πτυχίο ακόμα και με τελευταίο πανεπιστήμιο να κάνεις απίστευτα πολλά. Στείλε pm γιατι δεν τα λέω δημόσια!! τα κρατώ για μένα:P:P:P

χαχα λάνκαστερ !! ακόμα και να περάσει θα παίρνει αντικαταθλιπτικα!



veni γερμανια , ασε πάλι μη πετάγεσαι. το ξέρουμε. 100 φορες χειρότερα από πλευρα κοψίματος και δεχονται μονο με το αντιστοιχο προφισιενσι και με απολυτηριο υποχρεωτικα 19,5 +.και umerus clausus και σε λιγα χρονια δε θα δεχονατι και καθολου , εκει οδηγείται...;)
τωρα αλλο θεμα συζηταμε. Μη τα μπλέκουμε γιατι θα καραφλώσω, ειδα και ιdef eida kai αλλα, μετα κατ ιδίαν..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Αυτό που λέτε οτι οι Έλληνες φοιτητές για νομική φεύγουν στον 1ο-1.5 χρόνο ευτυχώς δέν το βλέπω..

Προς το παρόν έχω φίλους απο το σχολείο μου που σπουδάζουν νομική σε Lancaster , Kent και UCL και πηγαίνουν αρκετά καλά. Βέβαια γνωστός/η στο πανεπιστήμειο μου έκανε drop out και θα ξαναγραφτεί στον επόμενο χρόνο αλλα αυτό δέν ήταν λόγω της δυσκολίας της σχολής αλλα μάλλον λόγω της επιλογής του/της να μήν ερχεται στα μάθηματα.

Εγώ δυστυχώς δέν σπουδάζω νομική σε πανεπιστήμειο ανάλογης φήμης και επομένως διστάζω να σχολιάσω.


δεΤα κακά της Ελλάδας στην παιδεία είναι πολλά .. Δέν είναι θέμα γνώμης αλλα fact. Συγχωρέστε με για το name dropping αλλα αν έχετε απορίες θα σας παραπέμψω σε ένα video του Gazarte οπου μιλάει ο Κωνσταντίνος Δασκαλάκης και σε κάποιο σημείο αναφέρει τις διαφορές (https://www.youtube.com/watch?v=iTcxUHli9GA) και σε Lectures ενός Έλληνα καθηγητη του Yale (Stathis N. Kalyvas) που έτυχε να δώ στο LSE (σημείωση δέν πηγαίνω σε αυτο το Uni) . Βέβαια ο ίδιος καθηγητής αναφέρθηκε στην γενοκτονία των Ποντίων ως dislocation of 1 million Greeks.

H επαγγελματική αποκατάσταση στην Αγγλία για Solicitors και Barristers δέν είναι τόσο καλή..
Πρώτον πρέπει να βγάλεις 1ο ή 2.1 και μετά ο ανταγωνισμός απο ότι ξέρω είναι μεγάλος. Πρακτικά τα training contracts και pupilages είναι limited και ο αριθμός των αιτήσεων μεγάλος. Έτσι είναι πολύ δύσκολο να εισχωρήσεις στο επάγγελμα . Πρακτικά το άν θα γίνεις solicitor η όχι βασίζεται κατα βάση στην φήμη της σχολής σου, τον βαθμό του πτυχίου σου και έξτρα κριτήρια όπως verbal reasoning assessments κτλπ.
σπουδαζεις σε ανάλογης φήμης. έλα τωρα...
αυτα αμα τα πιστεύεις ....
πριν 10 χρόνια το σασεξ ηταν 50ο , τωρα ειναι 20ο το γιορκ κάποτε ήταν πολύ χαμήλά , τωρα είναι ψηλότερα , η νομική του ηταν 47η μεχρι περυσι. ωστοσο το γιορκ ειναι κορυφη.
το ναρθαμπρια κάποτε ηταν 90ο , τωρα ειναι 50ο. Αυτά αλλάζουν. Θα το δεις το λανκαστερ και τη γλασκωβη ας πούμε να κατρακυλούν σε λίγα χρόνια. όχι επειδη θα βάψουν άλλο χρωμα τους τοιχους αλλά επειδή το ταδε ranking δεν θα μπορεσει να αντισταθει στις ""χορηγίες"" που του δίνονται...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
+ ότι σε κανα 2 χρόνια 10-15 καινουρια πανεπιστήμια αλλάζουν το status τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Apo LSE/UCL/Oxbridge (τοπ 10 σε ολον το κοσμο) και Idef υπαρχει ενα τρομακτικο κενο :P. Για να κυνηγαει τετοια πανεπιστημια προφανως δεν αναζητα μονο την αδεια ασκηση επαγγελματος στην Ελλαδα αλλα τον νοιαζει και το ονομα-ποιοτητα του πανεπιστημιου!

καθόλου top 10 και πολύ academically orientated όχι τόσο practically , που αυτο ειναι το κλειδί....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι για σπουδές νομικής στο εξωτερικό κυρίως για Αγγλία παρότι το έχω ψαξει και γι άλλες χώρες.μπορεί κάποιος που σπούδασε ή σπουδάζει ή έκανε μεταπτυχιακό εκεί να μας κατατοπίσει?πώς θα είναι οι προοπτικές πίσω στην ελλάδα?


Ευχαριστώ προκαταβολικά όλους όσους θα προσθέσουν ένα λιθαράκι σε αυτό το νέο θέμα.Πάμε θέλω μαζική συμμετοχή............!!!!!!!!
Τι έγινε τελικά cosmopolitan; Σε ποιό πανεπιστήμιο πέρασες και τι σπουδάζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
ΟΚ ευχαριστώ .

δες μεσα απο κανα φαουντεισιον αν μπορεις κλπ αλλά δε θα το συνιστούσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostas Stath

Δραστήριο μέλος

Ο Geronimo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 400 μηνύματα.
δες μεσα απο κανα φαουντεισιον αν μπορεις κλπ αλλά δε θα το συνιστούσα

Δεν νομίζω να είναι και τόσο καλή η ιδέα του foundation , αλλά θα το ψάξω .
Αν όχι στην Αγγλία σε καμία άλλη χώρα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wrong

Δραστήριο μέλος

Η αβάπτιστη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας. Έχει γράψει 439 μηνύματα.
Μια ερώτηση.
Με ποιά διαδικασία θα κάνεις τις αιτήσεις στα Βρετανικά πανεπιστήμια; Ως απόφοιτος Λυκείου, δηλαδή μέσω UCAS, ή ως κάτοχος ενός πτυχίου; Μπορεί να γίνει το δεύτερο και πώς;
Και δυο απαντήσεις.
1. Γενικά δεν υπάρχουν υποτροφίες για προπτυχιακά στη Βρετανία. Ειδικά στη Σκωτία, τα δίδακτρα για τους Ευρωπαίους τα επιδοτεί η κυβέρνηση, όμως, απ' όσο γνωρίζω, αυτό ισχύει μόνο για το πρώτο πτυχίο.
2. Η διαδικασία μέσω του British Council των αιτήσεων στο UCAS έχει κόστος 1.500 € περίπου. Έτσι έμαθα, δεν είναι η δική μου διαδικασία.


Δεν έχω ιδέα, θα επικοινωνήσω με το Βρετανικό Συμβούλιο για να τους ρωτήσω σχετικά με τη διαδικασία και μετά θα ποστάρω κι εδώ
για να ενημερωθεί και όποιος άλλος ενδιαφέρεται.
Και σ'ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cosmopolitan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cosmopolitan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 397 μηνύματα.
Δεν νομίζω να είναι και τόσο καλή η ιδέα του foundation , αλλά θα το ψάξω .
Αν όχι στην Αγγλία σε καμία άλλη χώρα ...

νομίζω πως σε αγγλία , γαλλία, γερμανία ισψύει το ίδιο. Αλλά ψαξ το για σιγουρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
νομίζω πως σε αγγλία , γαλλία, γερμανία ισψύει το ίδιο. Αλλά ψαξ το για σιγουρια.

Δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top