Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,670 εγγεγραμμένα μέλη και 2,467,112 μηνύματα σε 78,343 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 442 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Χημεία και Μαθηματικά

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O BioChemical έγραψε: στις 22:10, 10-08-19:

Καλησπέρα φέτος θα μπω γ λυκείου και προετοιμάζομαι λοιπόν για τις πανελλήνιες. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν εάν καταφέρω και περάσω στο χημικό, θα μπορέσω να ανταποκριθώ στα μαθηματικά της σχολής από τη στιγμή που το επίπεδο μου στα μαθηματικά είναι μέτριο?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,259 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 22:30, 10-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από BioChemical
Καλησπέρα φέτος θα μπω γ λυκείου και προετοιμάζομαι λοιπόν για τις πανελλήνιες. Θέλω να ρωτήσω λοιπόν εάν καταφέρω και περάσω στο χημικό, θα μπορέσω να ανταποκριθώ στα μαθηματικά της σχολής από τη στιγμή που το επίπεδο μου στα μαθηματικά είναι μέτριο?
Προσδιόρισε το μέτριο .
Τι κενά έχεις ;
Παράθεση

Agnwsth

Απόφοιτος

H Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Απόφοιτος . Έχει γράψει 415 μηνύματα.

H Agnwsth έγραψε: στις 00:19, 11-08-19:

Είμαστε σίγουροι ότι θα μπεις και το πρόβλημα είναι τα μαθηματικά της σχολης; Μην σε αγχωνει αυτό από τώρα, θα έχεις χρόνο να τα καλύψεις. Μπορείς να διαβάζεις και τα μαθηματικά για το σχολείο αν θες να κρατήσεις επαφή.
(Εχω υποθεσει οτι δινεις με βιολογια)
1
Παράθεση

Giota2000

Φοιτητής

H Giota2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας Παν. Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 168 μηνύματα.

H Giota2000 έγραψε: στις 00:32, 11-08-19:

Είμαι ήδη χημικό και μπήκα με βιολογία.Τα μαθηματικά που γίνονται πάνω κάτω στο χημικό είναι μέχρι διπλά ολοκληρώματα και διαφορικές εξισώσεις(Στο δικό μου τμήμα,στα Ιωάννινα).Ωστόσο,αν θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις ή όχι,δε θα έπρεπε να σε απασχολεί ακόμα,ασχολήσου με τα μαθήματα σου τώρα,και όταν με το καλό περάσεις,το ξανασυζητάμε,μην προτρέχεις και αγχώνεσαι άδικα.
1
Παράθεση

adonman

Πτυχιούχος

Ο adonman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και Πτυχιούχος . Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O adonman έγραψε: στις 10:34, 11-08-19:

Δεν είναι μείζον ζήτημα για σένα τα μαθηματικά της σχολής. Άλλωστε πρόκειται για ελάχιστα μαθήματα στο πρόγραμμα σπουδών. Στην τελική κάνεις ιδιαίτερα όταν μπεις στη σχολή. Ως χημικός δε θα χρειαστείς σχεδόν καθόλου μαθηματικά, ή έστω βασικά πράγματα.
1
Παράθεση

Sotiris.Y

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

O Sotiris.Y έγραψε: στις 23:43, 11-08-19:

Μήπως να πας "Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας" αν δεν μπορείς καθόλου τα μαθηματικά; (Η σχολή δεν έχει καθαρά μαθηματικά και έχει πολλή χημεία φαντάζομαι, απλά δεν βγαίνεις χημικός...)

Αρχική Δημοσίευση από Agnwsth
Είμαστε σίγουροι ότι θα μπεις και το πρόβλημα είναι τα μαθηματικά της σχολης; Μην σε αγχωνει αυτό από τώρα, θα έχεις χρόνο να τα καλύψεις. Μπορείς να διαβάζεις και τα μαθηματικά για το σχολείο αν θες να κρατήσεις επαφή.
Με το φετινό σύστημα οι υποψήφιοι που εξετάζονται στη βιολογία δεν θα διδάσκονται μαθηματικά καθόλου στο σχολείο (ούτε γενικής παιδείας, ούτε κατεύθυνσης), ούτε φυσικά το αντίστροφο καθώς η περσινή ομάδα προσαναρολισμού "Θετικών Σπουδών (2ο και 3ο πεδίο) χωρίστηκε σε "Θετικών Σπουδών (2ο πεδίο μόνο)" και "Σπουδών Υγείας (3ο πεδίο)".
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Sotiris.Y : 11-08-19 στις 23:43. Αιτία: AutoMerge
1
2
Παράθεση

Agaphbou (Αγάπη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H Agaphbou έγραψε: στις 13:52, 12-08-19:

Δε θα έχεις πρόβλημα, όχι. Πέρα από ένα μάθημα 1ου εξαμήνου (στο ΑΠΘ έστω), πιο πολύ θα σου χρειαστεί η στατιστική, παρά τα καθαρά μαθηματικά. Ωστόσο σε μερικά μαθήματα, όπως φυσικοχημείες και χημική τεχνολογία, εάν δεν ξέρεις καλά ολοκληρώματα, θα σου είναι πολύ δυσκολότερο να τα περάσεις με βαθμό. Αλλά εάν σε ενδιαφέρει κάποια άλλη κατεύθυνση της χημείας (οργανική, βιοχημεία, τροφίμων) δε θα σου χρειαστούν καθόλου.
1
Παράθεση

Sotiris.Y

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 66 μηνύματα.

O Sotiris.Y έγραψε: στις 14:26, 12-08-19:

Λέτε στην πραγματικότητα, εάν δεν ενδιαφέρεται κάποιος για ούτε μία σχολή που ανήκει ΜΟΝΟ στην κατεύθυνση υγείας (από τις τόσες λίγες που είναι αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) καλύτερα να πάει στη θετικών σπουδών (δηλαδή 2ο πεδίο) ώστε να μην δυσκολευτεί στα μαθηματικά της σχολής και ενδεχομένως και σε άλλα μαθήματα που απαιτούν καλά μαθηματικά (βάζω κι εμένα μέσα);
Παράθεση

Samael

Συντονιστής

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων και Ηλεκτρονικών Μηχανικών Παν. Δυτ. Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,259 μηνύματα.

O Samael www.youtube.com/watch?v=KtlgYxa6BMU έγραψε: στις 15:41, 12-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris.Y
Λέτε στην πραγματικότητα, εάν δεν ενδιαφέρεται κάποιος για ούτε μία σχολή που ανήκει ΜΟΝΟ στην κατεύθυνση υγείας (από τις τόσες λίγες που είναι αλλά αυτό είναι άλλο θέμα) καλύτερα να πάει στη θετικών σπουδών (δηλαδή 2ο πεδίο) ώστε να μην δυσκολευτεί στα μαθηματικά της σχολής και ενδεχομένως και σε άλλα μαθήματα που απαιτούν καλά μαθηματικά (βάζω κι εμένα μέσα);
Οτι παραπάνω θέλει να μάθει κανείς προς τιμήν του είναι,το επιστημονικό του υπόβαθρο χτίζει . Όλες οι σχολές θα σε πιέσουν να μάθεις τα απολύτως απαραίτητα για το εκάστοτε πεδίο . Απο εκεί και πέρα είναι στο χέρι του καθενός να αποφασίσει σε ποιά περιοχή θέλει να αποκτήσει περισσότερες γνώσεις . Πάντως δεν θα ρωτήσει κανείς εαν εισάχθηκες με βιολογία ή μαθηματικά .

Υπάρχουν αρκετοί λόγοι που συμφέρει να εισαχθείς με μαθηματικά όπως και με βιολογία . Άλλοι πιο μακροπρόθεσμοι και ισχυροί και άλλοι πιο βραχυπρόθεσμοι και ασθενέστεροι . Το καλύτερο είναι να επιλέξεις το μάθημα που νιώθεις πιο άνετα,και να είσαι σε θέση να διαβάσεις αρκετά,έστω αργότερα,αυτό που νιώθεις λιγότερο οικείο .

Σημασία πάνω από όλα έχει να μην φοβόμαστε να εκτεθούμε σε νέες ιδέες καθώς αυτές μπορούν να συνεισφέρουν θετικά στο να αποκτήσουμε διαφορετική οπτική στο ίδιο θέμα,το οποίο θεωρώ οτι είναι απαραίτητη προϋπόθεση τόσο για την ανακάλυψη όσο και για την κατανόηση. Εξάλλου δεν μπορεί κανείς να μάθει όλα τα μαθηματικά που υπάρχουν . Αρκεί να έχει συνεχές ενδιαφέρων να μάθει τα πιο χρήσιμα και να εξασκηθεί στην επιστημονική μέθοδο . Το τελευταίο είναι και το πιο κρίσιμο για το κύρος ενός επιστήμονα .
1
Παράθεση

Agaphbou (Αγάπη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Αγάπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H Agaphbou έγραψε: στις 12:27, 13-08-19:

Αυτό είναι μύθος αρχικά. Κι εγώ που πέρασα με το παλιό σύστημα το '15 και έδωσα και μαθηματικά και βιολογία, μια χαρά δυσκολεύτηκα στα μαθηματικά της σχολής μετά.
Παράθεση

Orange_Crush

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Orange_Crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 113 μηνύματα.

H Orange_Crush έγραψε: στις 14:08, 13-08-19:

Το θέμα είναι τι σε ενδιαφέρει: να περάσεις τα μαθήματα της σχολής ή όντως να έχεις μία καλή γνώση του αντικειμένου που θέλεις; Τα μαθήματα , ακόμα και αυτό των μαθηματικών , ισως ζοριστείς λίγο, ίσως μάθεις καποια πραγματα απ εξω , θα εξασκηθείς σε τυποποιημένες ασκήσεις και θα τα περάσεις καποια στιγμή. Σιγά το πράγμα, το κάνουν όλοι. Αλλά αν θες όντως να έχεις καλή γνώση χημείας και να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και πώς προεκυψε, κακά τα ψέματα, χρειάζεσαι γνώσεις τόσο μαθηματικών όσο και φυσικής. Αυτό το "σπουδάζω χημεία , άρα οι άλλες φυσικές επιστήμες μου είναι περιττές" , δεν το κατάλαβα ποτέ...
1
Παράθεση

BioChemical

Νεοφερμένος

Ο BioChemical αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

O BioChemical έγραψε: στις 20:27, 13-08-19:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις .. λοιπόν εγώ θα δώσω βιολογία αντί για μαθηματικά και με ενδιαφέρει ο κλάδος της βιοχημείας...οπότε αρχικά θέλω χημικό Ηρακλείου και μετά βλέπουμε...απλά είχα αυτή την αγωνία για τα μαθηματικά επειδή διδάσκονται στα δύο πρώτα εξάμηνα..και δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις..είχαμε και καθηγητές που δε σε βοηθάνε και πολύ οπότε ναι...

Αρχική Δημοσίευση από Orange_Crush
Το θέμα είναι τι σε ενδιαφέρει: να περάσεις τα μαθήματα της σχολής ή όντως να έχεις μία καλή γνώση του αντικειμένου που θέλεις; Τα μαθήματα , ακόμα και αυτό των μαθηματικών , ισως ζοριστείς λίγο, ίσως μάθεις καποια πραγματα απ εξω , θα εξασκηθείς σε τυποποιημένες ασκήσεις και θα τα περάσεις καποια στιγμή. Σιγά το πράγμα, το κάνουν όλοι. Αλλά αν θες όντως να έχεις καλή γνώση χημείας και να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και πώς προεκυψε, κακά τα ψέματα, χρειάζεσαι γνώσεις τόσο μαθηματικών όσο και φυσικής. Αυτό το "σπουδάζω χημεία , άρα οι άλλες φυσικές επιστήμες μου είναι περιττές" , δεν το κατάλαβα ποτέ...
Ναι το καταλαβαίνω ότι όλες οι επιστήμες με κάποιο τρόπο συνδέονται ..και δεν είπα ότι οι άλλες φυσικές επιστήμες θα μ είναι περιττές ..απλά ρωτάω για συμβουλές

Αρχική Δημοσίευση από Agaphbou
Δε θα έχεις πρόβλημα, όχι. Πέρα από ένα μάθημα 1ου εξαμήνου (στο ΑΠΘ έστω), πιο πολύ θα σου χρειαστεί η στατιστική, παρά τα καθαρά μαθηματικά. Ωστόσο σε μερικά μαθήματα, όπως φυσικοχημείες και χημική τεχνολογία, εάν δεν ξέρεις καλά ολοκληρώματα, θα σου είναι πολύ δυσκολότερο να τα περάσεις με βαθμό. Αλλά εάν σε ενδιαφέρει κάποια άλλη κατεύθυνση της χημείας (οργανική, βιοχημεία, τροφίμων) δε θα σου χρειαστούν καθόλου.
Βιοχημεία με ενδιαφέρει... στατιστική υποτίθεται διδασκόταν μέχρι πέρσυ έτσι?

Μήπως να πας "Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας" αν δεν μπορείς καθόλου τα μαθηματικά; (Η σχολή δεν έχει καθαρά μαθηματικά και έχει πολλή χημεία φαντάζομαι, απλά δεν βγαίνεις χημικός...)

Με το φετινό σύστημα οι υποψήφιοι που εξετάζονται στη βιολογία δεν θα διδάσκονται μαθηματικά καθόλου στο σχολείο (ούτε γενικής παιδείας, ούτε κατεύθυνσης), ούτε φυσικά το αντίστροφο καθώς η περσινή ομάδα προσαναρολισμού "Θετικών Σπουδών (2ο και 3ο πεδίο) χωρίστηκε σε "Θετικών Σπουδών (2ο πεδίο μόνο)" και "Σπουδών Υγείας (3ο πεδίο)".
Στο τμήμα βιοχημείας μου είναι δύσκολο γιατί μένω Κρήτη...αν και ενδιαφέρομαι για βιοχημεία προτιμω να περάσω πρώτα χημεία και μετά βλεπωω

Αρχική Δημοσίευση από Agnwsth

Ακριβώς δίνω βιολογια
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BioChemical : 13-08-19 στις 20:24. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

seferhs2001

Απόφοιτος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 179 μηνύματα.

O seferhs2001 έγραψε: στις 22:05, 13-08-19:

Βιοχημεία με ενδιαφέρει... στατιστική υποτίθεται διδασκόταν μέχρι πέρσυ έτσι?
Ναι, μέχρι πέρυσι όλοι διδασκόμασταν στατιστική, ανεξαρτήτως κατεύθυνσης ή προσανατολισμού
Παράθεση

BioChemical

Νεοφερμένος

O BioChemical έγραψε: στις 01:08, 14-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από seferhs2001
Ναι, μέχρι πέρυσι όλοι διδασκόμασταν στατιστική, ανεξαρτήτως κατεύθυνσης ή προσανατολισμού
Μήπως τα μαθηματικά γενικής ενσωματώθηκαν με τα μαθηματικά κατεύθυνσης?
Παράθεση

Agaphbou (Αγάπη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Agaphbou έγραψε: στις 02:59, 14-08-19:

Στατιστική εννοώ μάθημα πανεπιστημίου, όχι του σχολείου. Γενικά πάντως σου λένε οι καθηγητές τι θέλουν, μην τρελαίνεσαι. Πιο πολύ τους νοιάζει να ξέρεις τη μεθοδολογία επίλυσης ενός προβλήματος, την κατασκευή καμπυλών αναφοράς, την εξαγωγή συμπερασματων από διαγράμματα και τη χρήση κάποιων προγραμμάτων (Excel, Mathematica κλπ).
Παράθεση

ExoticAura

Νεοφερμένος

Ο ExoticAura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O ExoticAura έγραψε: στις 10:17, 14-08-19:

Όχι, η ύλη παραμένει ίδια.
Παράθεση

Sotiris.Y

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Sotiris.Y έγραψε: στις 12:01, 14-08-19:

Νομίζω ότι η στατιστική μπήκε στη β' λυκείου ως μάθημα γενικής παιδείας πέρα από την άλγεβρα και τη γεωμετρία
Παράθεση

BioChemical

Νεοφερμένος

O BioChemical έγραψε: στις 18:28, 14-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από Agaphbou
Στατιστική εννοώ μάθημα πανεπιστημίου, όχι του σχολείου. Γενικά πάντως σου λένε οι καθηγητές τι θέλουν, μην τρελαίνεσαι. Πιο πολύ τους νοιάζει να ξέρεις τη μεθοδολογία επίλυσης ενός προβλήματος, την κατασκευή καμπυλών αναφοράς, την εξαγωγή συμπερασματων από διαγράμματα και τη χρήση κάποιων προγραμμάτων (Excel, Mathematica κλπ).

Αα μαλιστα... κατάλαβα

Νομίζω ότι η στατιστική μπήκε στη β' λυκείου ως μάθημα γενικής παιδείας πέρα από την άλγεβρα και τη γεωμετρία

δεν έχω ιδέα...πάντως αν έγινε έτσι για εμένα είναι πολύ καλό
Παράθεση

seferhs2001

Απόφοιτος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 18 ετών , Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 179 μηνύματα.

O seferhs2001 έγραψε: στις 19:45, 14-08-19:

Αυτό δεν το ξέρω για φέτος... Πέρυσι που ήμουν Γ' Λυκείου, ήταν δύο ξεχωριστά μαθήματα. Ωστόσο, έχω την εντύπωση ότι, διαβάζοντας τη νέα ύλη, πράγματι ενσωματώθηκαν. Καλύτερα να απαντήσει και κάποιος που ξέρει σίγουρα :p
Παράθεση

BioChemical

Νεοφερμένος

O BioChemical έγραψε: στις 01:36, 15-08-19:

Αρχική Δημοσίευση από seferhs2001
Αυτό δεν το ξέρω για φέτος... Πέρυσι που ήμουν Γ' Λυκείου, ήταν δύο ξεχωριστά μαθήματα. Ωστόσο, έχω την εντύπωση ότι, διαβάζοντας τη νέα ύλη, πράγματι ενσωματώθηκαν. Καλύτερα να απαντήσει και κάποιος που ξέρει σίγουρα :p
Αα μάλιστα...τα έχουν κάνει λίγο κάπως φέτος...τι να πούμε και εμείς της φετινής γενιάς
1
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Βρείτε παρόμοια