Ιεκ Γεωπονίας

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Ποιά είναι η γνώμη σας για την ειδικότητα των Ιεκ: "Τεχνικός Τεχνολογικών Εφαρμογών και Εγκαταστάσεων σε έργα τοπίου και περιβάλλοντος"; Έχει καμία σχέση με γεωπονία; Αν ναι, έχει κάποια σχέση με την Ανθοκομία και την Αρχιτεκτονική τοπίου που με ενδιαφέρει; Αν όχι έχετε να μου προτείνετε ένα αντοίστιχο ιεκ; Ευχαριστώ!:)

Επεξεργασία: Να τονίσω ότι είμαι Ανθρωπιστικών σπουδών και γι' αυτό δεν μπορώ να σπουδάσω γεωπονία σε πανεπιστήμιο λόγω του πολύ χαμηλού επιπέδου μαθηματικών και φυσικής που έχω������
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Ναι έχει σχέση με τη γεωπονία και είναι η ειδικότητα που λες (Ανθοκομία & Αρχιτεκτονική Τοπίου). Δες και τον οδηγό κατάρτισης: https://www.gsae.edu.gr/attachments/...στάσεων σε Έργα Τοπίου και Περιβάλλοντος~.pdf

Τώρα σε ποιο ΔΙΕΚ θα γίνει εξαρτάται από τις προτάσεις της εκάστοτε Δ/νσης προς έγκριση από τον ΙΝΕΔΙΒΙΜ σε συνδυασμό με τις προτιμήσεις των ενδιαφερομένων σπουδαστών (πρέπει να επιλεγεί από αρκετά άτομα, για να λειτουργήσει).

Επεξεργασία: στη σελ. 10 θα δεις τον κατάλογο μαθημάτων και θα διαπιστώσεις, ότι δεν θα κάνεις μαθηματικά και φυσική, που λες, ότι είσαι πολύ χαμηλού επιπέδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να εγγραφείς δωρεάν με το απολυτήριο Γενικού Λυκείου (ανεξαρτήτως βαθμολογίας) σε ΕΠΑΛ αρχικά στον τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος και μετά να ακολουθήσεις την ειδικότητα: Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Θα παρακολουθείς μόνο τα μαθήματα ειδικότητας (23 ώρες ανά εβδομάδα). Έτσι σε δύο χρόνια θα αποκτήσεις Πτυχίο της ειδικότητας: Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Μπορείς να εγγραφείς δωρεάν με το απολυτήριο Γενικού Λυκείου (ανεξαρτήτως βαθμολογίας) σε ΕΠΑΛ αρχικά στον τομέα Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος και μετά να ακολουθήσεις την ειδικότητα: Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου. Θα παρακολουθείς μόνο τα μαθήματα ειδικότητας (23 ώρες ανά εβδομάδα). Έτσι σε δύο χρόνια θα αποκτήσεις Πτυχίο της ειδικότητας: Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου.


Για να πάω στο ΕΠΑΛ με απολυτήριο λυκείου δεν θα επιτρέπεται να σπουδάζω σε ένα πανεπιστήμιο δημόσιο ταυτόχρονα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 399413

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απ' όσο ξέρω δεν επιτρέπεται η ταυτόχρονη φοίτηση. Αν σκεφτόσουν να εγγραφείς σε κάποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ που δεν σε ενδιαφέρει για να πάρεις αναβολή στράτευσης και δικαίωμα μειωμένου εισιτηρίου για τα ΜΜΜ μην ανησυχείς. Το ΕΠΑΛ θα σου παρέχει και αναβολή στράτευσης και δικαίωμα μειωμένου εισιτηρίου για τα ΜΜΜ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Απ' όσο ξέρω δεν επιτρέπεται η ταυτόχρονη φοίτηση. Αν σκεφτόσουν να εγγραφείς σε κάποιο ΑΕΙ ή ΤΕΙ που δεν σε ενδιαφέρει για να πάρεις αναβολή στράτευσης και δικαίωμα μειωμένου εισιτηρίου για τα ΜΜΜ μην ανησυχείς. Το ΕΠΑΛ θα σου παρέχει και αναβολή στράτευσης και δικαίωμα μειωμένου εισιτηρίου για τα ΜΜΜ.
Δεν θέλω να περάσω σε μια σχολή του 1ου πεδίου που δεν μ' ενδιαφέρει! Θέλω πολύ να περάσω Ιταλική Φιλολογία (Αθήνας) και κάποια στιγμή να εγγραφώ σε Ιεκ ή Επαλ σε τομέα γεωπονίας που επίσης ήθελα πολύ να σπουδάσω αλλά τα ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΚΕΝΑ μου στα θετικά μαθήματα δεν μου το επιτρέπουν να σπουδάσω σε ΑΕΙ-ΤΕΙ του 2ου ή 3ου πεδίου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Εφόσον είσαι συνειδητοποιημένος τι θέλεις να κάνεις καλό είναι να αποφύγει το ΙΕΚ.

Μια πολύ καλή επιλογή είναι η Γεωπονική σχολή του Πανεπιστήμιου Ιωαννίνων που εδρεύει στην Άρτα. Έχεις ελεύθερη πρσσβαση αλλά πρέπει να μείνεις για 4 χρόνια τουλάχιστον στην Άρτα και είναι καθαρόαιμη Γεωπονική σχολή.

Απο΄την στιγμή που έχεις ελεύθερη πρόσβαση ΑΕΙ καθαρόαιμο τμήμα Γεωπονίας και θέλεις να κάνεις αυτό θεωρώ λάθος να πας να μπλέκεις σε ΙΕΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Εφόσον είσαι συνειδητοποιημένος τι θέλεις να κάνεις καλό είναι να αποφύγει το ΙΕΚ.

Μια πολύ καλή επιλογή είναι η Γεωπονική σχολή του Πανεπιστήμιου Ιωαννίνων που εδρεύει στην Άρτα. Έχεις ελεύθερη πρσσβαση αλλά πρέπει να μείνεις για 4 χρόνια τουλάχιστον στην Άρτα και είναι καθαρόαιμη Γεωπονική σχολή.

Απο΄την στιγμή που έχεις ελεύθερη πρόσβαση ΑΕΙ καθαρόαιμο τμήμα Γεωπονίας και θέλεις να κάνεις αυτό θεωρώ λάθος να πας να μπλέκεις σε ΙΕΚ.
Ναι αλλά λογικά αυτή η σχολή θα έχει μέσα μαθηματικά/φυσική/χημεία! Πώς θα ανταπεξέλθω στα μαθήματα εφόσον είμαι Ανθρωπιστική κατεύθυνση λόγω ΑΠΕΙΡΩΝ κενών στα θετικά μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top