Σχολείο στις 9;

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Αυτό επίσης συνεπάγεται ότι τα μαθήματα θα τελειώνουν στις 15.00....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Από χειμωνιάτικη άποψη , το να αρχίζουν τα παιδιά στις 9 είναι καλή ιδέα διότι θα έχει πιο νορμάλ θερμοκρασία (λογικά) από ότι στις 8, αλλά από καλοκαιρινή άποψη , στις 3 η ώρα θα έχει πάρα πολύ ζέστη και θεωρώ ότι είναι λίγο υπερβολικό (εμπειρικά μιλώντας, καθώς όταν ήμουν δημοτικό σχολάγαμε στις 3:30 επειδή ήταν πειραματικό και δεν ήταν η καλύτερη ώρα για σχόλασμα με 40 βαθμούς κελσίου και τόση κούραση). Επιπλέον, υπάρχει και το θέμα των παιδιών της Γ' Λυκείου.Αν σχολάνε στις 3, τα φροντιστήρια θα πρέπει να ξεκινούν πιο αργά με αποτέλεσμα τα παιδιά να γυρνούν σπίτι ΑΚΟΜΑ πιο αργά από τώρα και να μην έχουν χρόνο να διαβάσουν :(. Εγώ προσωπικά δεν είμαι και πολύ υπέρ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,881 μηνύματα.
Καλά στην Ελλάδα και 10 να ξεκινούν κλασικά καμία 100αρια άτομα την πρώτη ώρα δεν θα πηγαίνουν από τεμπελιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.
Αν σχολάνε στις 3, τα φροντιστήρια θα πρέπει να ξεκινούν πιο αργά με αποτέλεσμα τα παιδιά να γυρνούν σπίτι ΑΚΟΜΑ πιο αργά από τώρα και να μην έχουν χρόνο να διαβάσουν . Εγώ προσωπικά δεν είμαι και πολύ υπέρ
Τα φροντιστήρια πρέπει να προσαρμόσουν το πρόγραμμα τους με το σχολικό ωράριο, όχι το αντίστροφο. Για το υπουργείο παιδείας, τα φροντιστήρια αποτελούν μια εξωσχολικη δραστηριότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα παιδιά της 3ης δε θα σχολάνε στις 3, καθώς θα έχουν 29 ώρες μάθημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsiobieman

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Τα παιδιά της 3ης δε θα σχολάνε στις 3, καθώς θα έχουν 29 ώρες μάθημα!
α δηλαδή θα χουν μάθημα από τις 9 μέχρι τις 2? καλό αυτό.

@chaos δεν είπα κάτι αντίθετο όπως μπορείς να δεις απλά θα υπάρχει δυσκολία για τον μαθητή αν θέλει να κάνει μια μικρή επανάληψη ή ασκήσεις όταν θα γυρνάει απ το φροντιστήριο , αλλά εφόσον θα χουν λιγότερες ώρες μάθημα δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
α δηλαδή θα χουν μάθημα από τις 9 μέχρι τις 2? καλό αυτό.

@chaos δεν είπα κάτι αντίθετο όπως μπορείς να δεις απλά θα υπάρχει δυσκολία για τον μαθητή αν θέλει να κάνει μια μικρή επανάληψη ή ασκήσεις όταν θα γυρνάει απ το φροντιστήριο , αλλά εφόσον θα χουν λιγότερες ώρες μάθημα δεν θα υπάρχει πρόβλημα.
Παντα τοσες ωρες εχουμε αλλα για παραδειγμα τις δευτερες εμεις αρχιζουμε 8 και τελειωνουμε 12.20 αρα τωρα θα παει μια ωρα μπροστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SofiaOk

Νεοφερμένος

Η SofiaOk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δεν είμαι ούτε υπερ ούτε κατά αν και δεν νομίζω να άλλαζα κάτι όσον αφορά το σχολικό ωράριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,087 μηνύματα.
Από έρευνες έχει αποδειχθεί ότι,όχι μόνο τα παιδιά αποδίδουν καλύτερα αν ξεκινάνε το μάθημα πιο αργά (σκεφτείτε πόσοι κοιμόμασταν την πρώτη ώρα...) αλλά και ότι υπάρχουν οφέλη για τον οργανισμό τους. Αν βρω την σχετική έρευνα που είχα διαβάσει παλιότερα, θα την παραθέσω. Οκ, όσοι δεν ενδιαφέρονται και έρχονται την δεύτερη ή την τριτη ώρα συνεχως, παλι τότε θα έρχονται, αλλά για τους συνεπείς νομίζω ότι είναι καλή αλλαγή. Τα μεσημέρια του καλοκαιριού θα είναι ένα θέμα βεβαια, αλλά η έντονη ζέστη πιάνει συνηθως προς το τέλος, όταν είναι οι εξετάσεις όποτε ίσως την παλέψουν κάπως.
Και κλασικά οι εκπαιδευτικοί ξεσηκώνονται, όπως πάντα μόλις δουν κάποια αλλαγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιλτιάδης

Νεοφερμένος

Ο Μιλτιάδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα πάρα πολύ,διότι κοιμάμαι περίπου 12 και ξυπνάω νυσταγμένος,οπότε αν γίνει αυτό θα χαρώ πάρα πολύ.Δεν πιστεύω πως θα είναι κακό να σχολάμε στις 3 και για τη ζέστη που λέτε σιγά το θέμα...Ευκαιρία μπας και βάλουν air condition:laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Δεν νομίζω να εφαρμοστεί ποτέ αυτό. Στις 9 αρχίζει πολύ κόσμος τις δουλειές του. Αν προστεθούν και τα σχολεία θα δημιουργηθεί μεγάλο κυκλοφοριακό πρόβλημα στις 9 για τα μεγάλα αστικά κέντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top