Ποια είναι τα πρότυπα ομορφιάς σε άντρες και γυναίκες σήμερα;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Τα τελευταία χρόνια αυτό επηρεάζει περισσότερο και τους άνδρες, ομολογουμένως.

Θα ήθελα να γίνει μια συζήτηση να δούμε τι είδους πρότυπο ομορφιάς ακολουθούν οι Έλληνες άνδρες. Να γελάσουμε λίγο. Έχει ενδιαφέρον ότι σαν το κοπάδι ακολουθούν συγκεκριμένο τύπο κουρέματος, ξυρίσματος (ή αποτρίχωσης), ενδυματολογικής μόδας και λεξιλογικό προφίλ.
Σημείωση συντονιστή: Το θέμα προέκυψε από σπλιτ του θέματος Πώς νιώθετε για το σώμα σας και τον εαυτό σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Θα ήθελα να γίνει μια συζήτηση να δούμε τι είδους πρότυπο ομορφιάς ακολουθούν οι Έλληνες άνδρες. Να γελάσουμε λίγο. Έχει ενδιαφέρον ότι σαν το κοπάδι ακολουθούν συγκεκριμένο τύπο κουρέματος, ξυρίσματος (ή αποτρίχωσης), ενδυματολογικής μόδας και λεξιλογικό προφίλ.
Και σε πείραξε εσένα. Πρότυπα ομορφιάς/εμφάνισης και απόψεις για το ποιο είναι το "τέλειο" σώμα πάντα υπήρχαν και συνεχίζουν να υπάρχουν. Όπως στις γυναίκες για παράδειγμα δεν είναι καθόλου όμοιο το πρότυπο του τέλειου σώματος σε σύγκριση με άλλες δεκαετίες. Και δεν πειράζει. Όποιος θέλει να ακολουθεί το χ,ψ πρότυπο μπορεί να το κάνει. Γιατί ΠΆΛΙ τσουβαλιάζεις άσχετο κόσμο για να νιώσεις καλύτερα με την κασέτα που επαναλαμβάνεις συνεχώς δεν θα το καταλάβω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,881 μηνύματα.
Έχοντας εμπειρίες από χώρες όπως η Γερμανία έχω να πω τα εξής.

Και γυναίκες και άνδρες κοιτούν την εξωτερική εμφάνιση αλλά δεν είναι το ΠΑΝ.Εδω κρίνουμε τα πάντα μέχρι και τι μάρκα ρούχα φορά ο άλλος.

Εδώ αν ο άνδρας δεν έχει ακριβό αυτοκίνητο τελείωσε απορρίπτεται.

Πόσες γυναίκες που έχουν κάποιες ατέλειες απορρίπτονται εδώ;

Στην Γερμανία δεν ισχύον αυτά.Χωρις βέβαια να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Ένα πράγμα που μου κάνει εντύπωση στην Γερμανία και Αυστρία είναι ότι πολλές κοπέλες δεν ντρέπονται να φορούν γυαλιά μυωπίας. Οπότε και δεν τα αντικαθιστούν με φακούς επαφής. Στην Ελλάδα; Γιατί τόση έλλειψη αυτοπεποίθηση γλυκούλες μου;

Και σε πείραξε εσένα. Πρότυπα ομορφιάς/εμφάνισης και απόψεις για το ποιο είναι το "τέλειο" σώμα πάντα υπήρχαν και συνεχίζουν να υπάρχουν. Όπως στις γυναίκες για παράδειγμα δεν είναι καθόλου όμοιο το πρότυπο του τέλειου σώματος σε σύγκριση με άλλες δεκαετίες. Και δεν πειράζει. Όποιος θέλει να ακολουθεί το χ,ψ πρότυπο μπορεί να το κάνει. Γιατί ΠΆΛΙ τσουβαλιάζεις άσχετο κόσμο για να νιώσεις καλύτερα με την κασέτα που επαναλαμβάνεις συνεχώς δεν θα το καταλάβω.

Γιατί αρπάζεσαι; Απαγορεύεται να λέμε τη γνώμη μας; Ποιο τσουβάλιασμα έκανα; Αν τώρα θεωρείς ότι θίγω συγκεκριμένο κόσμο, ξυδάκι. Στις φασιστικές μπανανίες, μας φταίει και ο γείτονας. Στην Ελλάδα; τι όχι; :studying: Νιώθω ότι τα τελευταία χρόνια, η δημόσια γνώμη λιθοβολείται όταν ακούγονται πράγματα κοινής λογικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,881 μηνύματα.
Ένα πράγμα που μου κάνει εντύπωση στην Γερμανία και Αυστρία είναι ότι πολλές κοπέλες δεν ντρέπονται να φορούν γυαλιά μυωπίας. Οπότε και δεν τα αντικαθιστούν με φακούς επαφής. Στην Ελλάδα; Γιατί τόση έλλειψη αυτοπεποίθηση γλυκούλες μου;



Γιατί αρπάζεσαι; Απαγορεύεται να λέμε τη γνώμη μας; Ποιο τσουβάλιασμα έκανα; Αν τώρα θεωρείς ότι θίγω συγκεκριμένο κόσμο, ξυδάκι. Στις φασιστικές μπανανίες, μας φταίει και ο γείτονας. Στην Ελλάδα; τι όχι; :studying: Νιώθω ότι τα τελευταία χρόνια, η δημόσια γνώμη λιθοβολείται όταν ακούγονται πράγματα κοινής λογικής.


Κομπλεξισμός λέγεται.Δες πόση ωραία παίρνει για να ετοιμαστούν οι Ελληνίδες για να βγουν έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,752 μηνύματα.
Φώτη πολλές φορές βγαίνουν έξω και με άκοπα νύχια (δεν εννοώ το μανικιούρ). Φυσικά και δεν το επικροτώ στις Ευρωπαϊες αυτό αλλά είναι άλλο πράγμα να βρίσκουμε ατέλειες στον εαυτό μας με στόχο να μεταδίδουμε τον κομπλεξισμό γύρω μας. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γιατί αρπάζεσαι; Απαγορεύεται να λέμε τη γνώμη μας; Ποιο τσουβάλιασμα έκανα; Αν τώρα θεωρείς ότι θίγω συγκεκριμένο κόσμο, ξυδάκι. Στις φασιστικές μπανανίες, μας φταίει και ο γείτονας. Στην Ελλάδα; τι όχι; :studying: Νιώθω ότι τα τελευταία χρόνια, η δημόσια γνώμη λιθοβολείται όταν ακούγονται πράγματα κοινής λογικής.
Κοινή λογική είναι ότι υπάρχουν πρότυπα ομορφιάς τώρα όπως και προ ίντερνετ. Πλέον υπάρχει πιο εύκολος τρόπος να δείξει κάποιος τον εαυτό του σίγουρα. Δεν σε αρέσει; Δεν τον ακολουθείς. Πολύ απλά είναι τα πράματα. Ούτε εγώ ακολουθώ ποζέρια στα σόσιαλ μίντια δεν είναι ντροπή, δεν είναι και για νόμπελ όμως.

Όσο για το τσουβάλιασμα "ο μέσος έλληνας/η μέση ελληνίδα/ο φοιτητής που περνάει τέλεια" κτλ. Μην αρχίσω τώρα. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τη ζημιά ... περί εμφάνισης δεν την έχει κάνει το διαδίκτυο, καθώς πρότυπα "ομορφιάς" υπήρχαν και πριν το διαδίκτυο. Άρα, κάτι τέτοιο δεν ισχύει. Υπάρχουν περιοδικά των 50s, 60s που δημοσίευαν δίαιτες για να αποκτήσει η γυναίκα τις ιδανικές αναλογίες. Αυτό που συνέβη όμως με τα κοινωνικά μέσα δικτύωσης (γιατί άλλο αυτά, άλλο το διαδίκτυο) είναι ότι αποτελούν μία πιο άμεση πλατφόρμα για αυτοπροβολή και σύγκριση ίσως.

Τα τελευταία χρόνια αυτό επηρεάζει περισσότερο και τους άνδρες, ομολογουμένως.


Πρότυπα ομορφιάς υπήρχαν πάντα αλλά τώρα έχουν γίνει μεγάλο μέρος της ζωής μας. Ποτέ δεν ήταν τόσο έντονο αυτό το φαινόμενο. Φυσικά δεν παίζει ρόλο μόνο το instagram αλλά και η εξέλιξη της πλαστικής χειρουργικής όπως και γενικότερα η εξέλιξη της τεχνολογίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,797 μηνύματα.
Πάντως σε μικρότερες ηλικίες της εφηβείας η αλήθεια είναι οτι είναι δύσκολο να απέχεις από το πρότυπο της εποχής. Στα χρόνια μου ήταν τα timberland και τα πορτοκαλί μπουφάν. Μετά υπήρχαν οι έμο με τα τσουλούφια. Τώρα δεν ξέρω τί υπάρχει. Βλέπω όμως την αδελφή μου που κοντεύει 14 και ακολουθεί τους κανόνες του να μοιάζουν όλα τα παιδιά μεταξύ τους. Δεν ξέρω αν το κάνει συνειδητά ή ασυνείδητα. Αυτό όμως πάντα υπήρχε και θα υπάρχει. Σίγουρα το social media το έχουν κάνει μεγαλύτερο θέμα αλλά καλώς ή κακώς είμαστε στην εποχή της τεχνολογίας. Σκοπός είναι να μάθουν οι νέοι να χρησιμοποιούν σωστά την τεχνολογία για δικός τους όφελος κι όχι για να τους καταπιέζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα timberland himela δεν ήταν μόδα. Ήταν αξία. Τα φοράω ακόμη μετά από 15 χρόνια. Ακριβό αλλά αθάνατο παπούτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Πρότυπα ομορφιάς υπήρχαν πάντα αλλά τώρα έχουν γίνει μεγάλο μέρος της ζωής μας. Ποτέ δεν ήταν τόσο έντονο αυτό το φαινόμενο. Φυσικά δεν παίζει ρόλο μόνο το instagram αλλά και η εξέλιξη της πλαστικής χειρουργικής όπως και γενικότερα η εξέλιξη της τεχνολογίας.


Γιάννη, νομίζω κάποιες φορές δεν διαβάζεις σωστά τα μηνύματά μου. Δεν είπα ότι ξαφνικά στα 50s και τα 60s εμφανίστηκαν τα πρότυπα ομορφιάς. Αυτό που είπα, είναι ότι τα πρότυπα ομορφιάς υπήρχαν πριν την εποχή του διαδικτύου. Έφερα αυτές τις δεκαετίες σαν συγκεκριμένο παράδειγμα, διότι τα 50s είχε παρατηρηθεί ένα frenzy με το ιδανικό σώματος "λεπτή μέση - πλούσιο μπούστο", το οποίο οι γυναίκες πάσχιζαν να αναδείξουν είτε μέσα από διατροφή, είτε μέσα από κολακευτικά ρούχα, είτε μέσα και από καταπιεστικούς κορσέδες κάποιες φορές. Η διάδοση του τύπου βοήθησε στο να γίνουν πιο καθολικά, αν θες αυτά τα πρότυπα. Μέσα από τα περιοδικά, ή και τις ταινίες, αυτά γενικεύτηκαν.
Δεν χρειάζεται δηλαδή να κατηγορούμε τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης όταν στην πραγματικότητα ευθύνεται το marketing. Η τεχνολογία μας δινει το μέσο - εσύ, εγώ και άλλοι χρήστες του αποδίδουμε χρησιμότητα και αξία. =)

Προφανώς πρότυπα ομορφιάς υπήρχαν πάντα, τα βλέπουμε από γλυπτά της αρχαιότητας, αναγεννησιακούς πίνακες κ.ο.κ. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τα πρότυπα ομορφιάς των γυναικών έχουν αλλάξει κατά πολύ τους περασμένου αιώνες. Των ανδρών ήταν πάντα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Τα πρότυπα ομορφιάς των γυναικών έχουν αλλάξει κατά πολύ τους περασμένου αιώνες. Των ανδρών ήταν πάντα ίδια.


Δε νομίζω ότι τα ανδρικά ήταν πάντα ίδια, απλά δεν ήταν τόσο ευμετάβλητα όσο τα γυναικεία.
Εκτός αν ζουν αναμέσά μας άνδρες σήμερα με γυαλιστερό, γλιμμένο μαλλί με χωρίστρα και τσιγγελωτό λεπτό μουστάκι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Τα timberland himela δεν ήταν μόδα. Ήταν αξία. Τα φοράω ακόμη μετά από 15 χρόνια. Ακριβό αλλά αθάνατο παπούτσι.


Ελπίζω να κρατήσει το δικό μου ημίμποτο. Αν και είναι από την fashion σειρά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δε νομίζω ότι τα ανδρικά ήταν πάντα ίδια, απλά δεν ήταν τόσο ευμετάβλητα όσο τα γυναικεία.
Εκτός αν ζουν αναμέσά μας άνδρες σήμερα με γυαλιστερό, γλιμμένο μαλλί με χωρίστρα και τσιγγελωτό λεπτό μουστάκι :P

Αναφερόμουν κυρίως στα σωματικά πρότυπα όχι σε κουρεματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Zilda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Zilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,042 μηνύματα.
Έχοντας εμπειρίες από χώρες όπως η Γερμανία έχω να πω τα εξής.

Και γυναίκες και άνδρες κοιτούν την εξωτερική εμφάνιση αλλά δεν είναι το ΠΑΝ.Εδω κρίνουμε τα πάντα μέχρι και τι μάρκα ρούχα φορά ο άλλος.

Εδώ αν ο άνδρας δεν έχει ακριβό αυτοκίνητο τελείωσε απορρίπτεται.

Πόσες γυναίκες που έχουν κάποιες ατέλειες απορρίπτονται εδώ;

Στην Γερμανία δεν ισχύον αυτά.Χωρις βέβαια να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις.


Μεγάλη αλήθεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,881 μηνύματα.
Μεγάλη αλήθεια!


Το ξέρω εδώ στην Ελλάδα οι άνδρες ψάχνουμε την τέλεια γυναίκα και οι γυναίκες τον τέλειο άνδρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top