Φοιτητικά συγγράμματα Εύδοξος

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μεθαύριο ξεκινούν οι δηλώσεις συγγραμμάτων στον Εύδοξο, αν δεν πάρουν άλλη αναβολή (έχει αναβληθεί ήδη δύο φορές η ημέρα έναρξης των δηλώσεων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostastsilim

Νεοφερμένος

Ο kostastsilim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
παιδια γινεται να κανω δηλωση στον ευδοξο να παρω βιβλια για την σχολη εχω περασει δε πηγα ποτε γιατι ξαναεδινα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια γινεται να κανω δηλωση στον ευδοξο να παρω βιβλια για την σχολη εχω περασει δε πηγα ποτε γιατι ξαναεδινα ?


Υπάρχουν συγκεκριμένες ημερομηνίες μέσα στις οποίες μπορείς να δηλώσεις συγγράμματα. Αν συνεχίσεις στην ίδια σχολή μπορείς όταν βγει ανακοίνωση να πάρεις και τα συγγράμματα του εξαμήνου που βρίσκεσαι και τα συγγράμματα του προηγούμενου αντίστοιχου εξαμήνου αν δεν τα έχεις πάρει εφόσον βέβαια δεν έχεις περάσει τα μαθήματα για τα οποία ζητάς συγγράμματα πχ Α΄ και Γ΄ (χειμερινά), Β΄και Δ΄(εαρινά) κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Παιδια μια ερωτηση για οποιον γνωριζει.Εστω καποιος πρωτοετης φοιτητης περασε σε μια σχολη μακρυα απο τον τοπο κατοικιας του,στην οποια φετος λογω οτι αποφασισε να ξαναδοκιμασει με τις πανελληνιες,δεν θα παρακολουθησει.Εχει κανει ομως κανονικα την εγγραφη στη σχολη και την δηλωση των μαθηματων.Μπορει να κανει δηλωση των συγγραμμάτων στον Ευδοξο;Και ναι πως θα τα παραλαβει ,αφου ο τοπος κατοικιας του ειναι παρα πολυ μακρυα απο την εδρα της σχολης;Υπαρχει η δυνατοτητα λετε,να μπορει να γινει ταχυδρομικα η με κουριερ η αποστολη;Εχει παραλαβει καποιος με αυτον τον τροπο,και σε παρομοια περιπτωση συγγράμματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrsKatia

Νεοφερμένος

Η DrsKatia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Αρχικά να πω ότι είμαι πρωτοετής αλλά αποφάσισα να ξαναδωσω πανελλήνιες.
Ωστόσο έχω πάρει τα συγγράμματα .
Οπότε οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:
Α) Αφού θα κοπω στα μαθήματα από απουσίες (Επειδή δεν πηγαίνω πλέον στη σχολή) θα έχω το δικαίωμα να έχω τα συγγράμματα; Ή θα αναγκαστώ να τα επιστρέψω / να πληρώσω το αντίτιμο τους;
Β) Έχω παραλάβει επίσης ένα σύγγραμμα του 3ου εξαμήνου επειδή είχε την επιλογή στον Ευδοξο να δηλώσω και μαθήματα από το 3ο (Και είχα πάει στη σχολή με το σκεπτικό ότι θα παρακολουθώ και μαθήματα άλλων εξαμήνων ώστε να τελειώσω νωρίτερα τη σχολή τεσπα). Τα δήλωσα τα αντίστοιχα μαθήματα και στον Διόνυσο . Αφού όμως δεν πηγαίνω στα μαθήματα αυτά καθόλου, είναι νόμιμο να τα Έχω; Ή θα μου πουν μετά από πχ 10 μέρες να πληρώσω το αντίτιμο τους;
ΥΓ: Δεν έχω κάνει διακοπή σπουδών και ούτε θα κάνω, απλώς δεν πατάω στη σχολή και θα κοπω στα μαθήματα από απουσίες .
ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΎ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν έχεις δηλώσει τα μαθήματα, μπορείς κανονικά να πάρεις και να κρατήσεις τα αντίστοιχα συγγράμματα. Μην αγχώνεσαι, απλά φρόντισε να έχεις κάνει τη σωστή δήλωση μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Καλησπεραα :D Κι εγω ξαναδινω και εχω παρει τα βιβλια, επειδη γενικα με ενδιαφερουν. Αλλα απο κοπελες στην σχολη που ξαναεδωσαν και ειχαν παρει βιβλια απο την προηγουμενη σχολη, ακουσα οτι επειδη δεν δηλωσαν εξεταστικη μετα ειχαν θεμα και επρεπε να τα επιστρεψουν... Ισχυει κατι τετοιο? Αν δηλωσω κανονικα εξεταστικη αλλα δεν παω? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι, άμα δεν δηλώσεις τα μαθήματα θα πρέπει να τα επιστρέψεις μετά. Αν δεν πας δεν υπάρχει θέμα, απλά πρέπει να τα δηλώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Ναι, άμα δεν δηλώσεις τα μαθήματα θα πρέπει να τα επιστρέψεις μετά. Αν δεν πας δεν υπάρχει θέμα, απλά πρέπει να τα δηλώσεις.


ευχαριστω πολυ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 856924

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πιο ακριβό διαλέγουμε στον Εύδοξο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios725

Νεοφερμένος

Ο Stelios725 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πιο ακριβό διαλέγουμε στον Εύδοξο;


Οχι! Διαλέγουμε αυτό που αντιπροσωπεύει περισσότερο τη διδακτέα ύλη. Σίγουρα στα πρώτα μαθήματα κάτι θα είχε αναφερθεί από τον διδάσκοντα καθηγητή. Αν όχι μπορείς να ρωτήσεις φοιτητές μεγαλύτερων ετών να σου πουν. Αν υπάρχει βιβλίο του καθηγητή που διδάσκει το μάθημα, τότε αυτό να πάρεις για ευνόητους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι το πιο ακριβό εκτός και αν ο καθηγητής βάζει υλη/θεματα από κάποιο άλλο. Εννοείται αν εχει δικο του θα βαζει απο εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stark21

Νεοφερμένος

Ο Stark21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Μου συνέβη το εξής:Μου στάλθηκε εμαιλ από τον ευδοξο ότι δεν είχα δηλώσει μαθήματα και όποτε θα πρέπει να επιστρέψω τα βιβλία πίσω..Λίγο πολύ από ότι μου είπαν γνωστοί μου τα βιβλία είναι το λιγότερο καθώς μπορεί να το τακτοποιήσεις αυτό το θέμα.Ωστοσο όσων αφορά τα μαθήματα αν απευθυνθώ στην γραμματεία μήπως υπάρχει ελπίδα και αν όχι γίνεται να δηλωθούν Σεπτέμβρη τα μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μου συνέβη το εξής:Μου στάλθηκε εμαιλ από τον ευδοξο ότι δεν είχα δηλώσει μαθήματα και όποτε θα πρέπει να επιστρέψω τα βιβλία πίσω..Λίγο πολύ από ότι μου είπαν γνωστοί μου τα βιβλία είναι το λιγότερο καθώς μπορεί να το τακτοποιήσεις αυτό το θέμα.Ωστοσο όσων αφορά τα μαθήματα αν απευθυνθώ στην γραμματεία μήπως υπάρχει ελπίδα και αν όχι γίνεται να δηλωθούν Σεπτέμβρη τα μαθήματα;
Οι φοιτητές οφείλουν να επιλέγουν με ηλεκτρονική δήλωσή στην ιστοσελίδα του τμήματός τους και με τη χρήση των προσωπικών τους κωδικών, τα μαθήματα που θα παρακολουθούν σε κάθε εξάμηνο (χειμερινό και εαρινό) μέσα σε αποκλειστική προθεσμία που ορίζεται από το Πανεπιστήμιο. Οι φοιτητές δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις μαθήματος, αν αυτό δεν έχει συμπεριληφθεί στη δήλωσή τους (στην εξεταστική του Σεπτεμβρίου έχουν δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις των μαθημάτων που έχουν ήδη δηλώσει στα χειμερινά και στα εαρινά εξάμηνα). Στη συνέχεια θα πρέπει να μπουν στην ιστοσελίδα του Εύδοξου και να κάνουν δήλωση για τα συγγράμματα των μαθημάτων που έχουν ήδη δηλώσει. Δεν γίνονται δεκτές αιτήσεις για εκπρόθεσμες δηλώσεις μαθημάτων φοιτητών ούτε μπορούν να προμηθευτούν συγγράμματα για μη δηλωθέντα μαθήματα. ΄Αρα έχεις δύο προβλήματα να λύσεις. Για να κάνεις εκπρόθεσμη δήλωση μαθημάτων μπορείς να απευθυνθείς στη γραμματεία αλλά δεν νομίζω να μπορέσεις να κάνεις κάτι. Αν δεν μπορέσεις να το τακτοποιήσεις τότε θα πρέπει να επιστρέψεις στον Εύδοξο τα συγγράμματα επειδή αν δεν το κάνεις, δεν θα σε αφήνει το σύστημα να μπεις να κάνεις καινούρια δήλωση. Θα τα επιστρέψεις και θα τα ξαναπάρεις όταν τα δηλώσεις στο επόμενο χειμερινό εξάμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,851 μηνύματα.
Το πιο ακριβό διαλέγουμε στον Εύδοξο;


Διαλέγεις (αν είσαι προπτυχιακός) αυτό που θα σου πει ο καθηγητής σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,735 μηνύματα.
Το πιο ακριβό διαλέγουμε στον Εύδοξο;
Ναι το πιο ακριβό. φθηνόβιβλία τα αγοράζεις και μονος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Καλησπέρα πέρασα φέτος στο Παν.Αιγαιου στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων και τώρα σκέφτομαι να δηλώσω και ποια μαθήματα για το 2 εξάμηνο ,αφού στο πρώτο δεν έδωσα κανένα ????, όμως έχω ένα ερώτημα εγώ θα πάω μόνο να δώσω τα μαθήματα αλλά θα χρειαστώ και τα βιβλία εγώ μένω στην Αθήνα και θα ήθελα τα βιβλία γίνεται εάν ξερεται να τα πάρω ταχυδρομικός ή πρέπει να πάω να τα πάρω από εκεί ;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δήλωσα ένα σύγγραμμα και στο σημείο διανομής που μου βγάζει γράφει "Διαθέσιμα: 0". Τι φάση; Να πάω ή θα τρέχω άδικα;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top