Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 68,136 εγγεγραμμένα μέλη και 2,445,452 μηνύματα σε 77,345 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 318 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Απορία με fortran

χημεια4λαιφ

Φοιτητής

Ο χημεια4λαιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης των Υλικών Παν. Πατρών (Πάτρα) . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O χημεια4λαιφ έγραψε: στις 11:47, 03-02-19:

Απορία στη πληροφορική fortranf90

Πως λύνεται αυτό?
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,239 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 12:44, 03-02-19:

Δεν ξέρω fortran αλλά το ερώτημα εξηγεί καλά τι θα κάνεις. Θα έχεις μια επανάληψη η οποία θα υπολογίζει το άθροισμα και μόλις δυο διαδοχικά αθροίσματα έχουν διαφορά μικρότερη από το h το σταματάς.
Παράθεση

thanos713

Διδακτορικός

Ο thanos713 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , Διδακτορικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

O thanos713 έγραψε: στις 17:26, 03-02-19:

Στείλε τον κώδικα που έχεις γράψει ως τώρα για να σε βοηθήσουμε.
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 20:24, 03-02-19:

Εμένα με μπερδεύει η απάντηση του @johnny

Η υπόδειξη λέει ότι η άθροιση σταματά όταν η απόλυτη τιμή του όρου που προστίθεται στο άθροισμα είναι μικρότερη από h, δηλαδή όταν

το abs(3/ι*(x^ι)) < h

Αυτό που λέει ο @johnny (μόλις δυο διαδοχικά αθροίσματα έχουν διαφορά μικρότερη από το h το σταματάς) από που βγαίνει;

Άρα η λύση ειναι:
1) Mια συνάρτηση που παίρνει ως είσοδο την τιμή του x και την ακρίβεια h.
2) Μέσα στη συνάρτηση ορίζουμε και αρχικοποιουμε την τιμή του i = 1, καθώς και το άθροισμα (sum = 0)
3) Μετά βάζουμε μια while που ελέγχει ότι για όσο abs(3/ι*(x^ι)) >= h κάνουμε τον υπολογισμο sum = sum + 3/i*(x^i) και αυξάνουμε την τιμή του i κατά 1
4) Έπειτα επιστρέφουμε ως έξοδο το i και το sum μέσα σε ένα πίνακα ή άλλη δομή δεδομένων.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 03-02-19 στις 21:11.
1
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Φοιτητής

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,239 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε: στις 20:39, 03-02-19:

Ο Άκικος έχει δίκιο, η άσκηση είναι πιο εύκολη από αυτό που φαντάστηκα. Δεν είχα διαβάσει πως χρησιμοποιείς την "ακρίβεια".

Ο Άκικος έχει τελειώσει ΕΜΠ είναι καλύτερος σε αυτά.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Johnny15 : 03-02-19 στις 20:43.
1
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 20:51, 03-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Ο Άκικος έχει τελειώσει ΕΜΠ είναι καλύτερος σε αυτά.
Ούτε εμας μας έμαθαν Fortran ... αλλά μας έμαθαν να επιβιώνουμε στις δύσκολες καταστάσεις.
Παράθεση

χημεια4λαιφ

Φοιτητής

Ο χημεια4λαιφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης των Υλικών Παν. Πατρών (Πάτρα) . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O χημεια4λαιφ έγραψε: στις 21:11, 03-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από akikos
Εμένα με μπερδεύει η απάντηση του @johnny

Η υπόδειξη λέει ότι η άθροιση σταματά όταν η απόλυτη τιμή του όρου που προστίθεται στο άθροισμα είναι μικρότερη από h, δηλαδή όταν

το abs(3/ι*(x^ι)) < h

Αυτό που λέει ο @johnny (μόλις δυο διαδοχικά αθροίσματα έχουν διαφορά μικρότερη από το h το σταματάς) από που βγαίνει;

Άρα η λύση ειναι:
1) Mια συνάρτηση που παίρνει ως είσοδο την τιμή του x και την ακρίβεια h.
2) Μέσα στη συνάρτηση ορίζουμε και μηδενίζουμε την τιμή του Ν, καθώς και το άθροισμα (sum)
3) Μετά βάζουμε μια while που ελέγχει ότι για όσο abs(3/ι*(x^ι)) >= h κάνουμε τον υπολογισμο sum = sum + 3/i*(x^i) και αυξάνουμε την τιμή του Ν κατά 1
4) Έπειτα επιστρέφουμε ως έξοδο το Ν και το sum μέσα σε ένα πίνακα ή άλλη δομή δεδομένων.
Το N δεν κατάλαβα τι ρόλο παίζει.... Δλδ θα κάνω do i=1,1000000
If abs(3/i*x^i) then sum=sum+(3/i*x^i)
Else exit και μετά τι;
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 21:19, 03-02-19:

Αρχική Δημοσίευση από χημεια4λαιφ
Το N δεν κατάλαβα τι ρόλο παίζει.... Δλδ θα κάνω do i=1,1000000
If abs(3/i*x^i) then sum=sum+(3/i*x^i)
Else exit και μετά τι;

Έκανα edit την παραπανω απάντηση.

Το Ν είναι μια από τις εξοδους της συναρτησης. Είναι ο αριθμός i ώστε abs(3/i*x^i)<h

Δεν θα βάλεις do αλλά while loop με συνθήκη abs(3/i*x^i)>=h

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη akikos : 03-02-19 στις 21:23. Αιτία: AutoMerge
Παράθεση

χημεια4λαιφ

Φοιτητής

O χημεια4λαιφ έγραψε: στις 21:36, 03-02-19:

do while ABS((3/i)*x**i)>=h
s=s+(3/i)*x**i)

i=i+1 αυτο;;;; ειμαι αχτηστος στην πληροφορικη δεν εχω το σκεπτικο για να γινω καλος

s=s+(3/i)*x**i)

i=i+1 αυτο;;;; ειμαι αχτηστος στην πληροφορικη δεν εχω το σκεπτικο για να γινω καλος

με enddo sto telos
Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Πτυχιούχος

O akikos aAzazazazazazAz έγραψε: στις 00:51, 04-02-19:

s=s+(3/i)*x**i)

με enddo sto telos

δεν ξέρω τη σύνταξη της fortran αλλά η λογική αυτή ειναι.

Δεν είναι αρχαία, έκθεση, ιστορία και άλλες θεωρητικές μπούδρες. 2, 3 εντολές είναι που αν καταλάβεις τη λογική τους μπορεί να λύσεις οποιοδήποτε αλγόριθμο. Η άσκηση αυτή προσπαθεί να σε ψαρώψει από την εκφώνηση αλλά αν καταλάβεις τι ζητά ο αλγόριθμος η λύση είναι εύκολη.

Μην προσπαθείς να λύσεις την άσκηση στο χαρτί αλλά σε υπολογιστή κατευθείαν.

Ένας online compiler είναι εδώ
https://www.tutorialspoint.com/compi...ran_online.php
1
Παράθεση

χημεια4λαιφ

Φοιτητής

O χημεια4λαιφ έγραψε: στις 08:43, 04-02-19:

εχω το προγραμμα στον υπολογιστη μου.....θα προσπαθησω να τη λυσω
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    χημεια4λαιφ, tsiobieman

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Απορίες και λύσεις για Fortran - Από The Stand
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προγραμματισμός.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-11-12 στις 17:38.
    • Βοήθεια με fortran - Από netpumber
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Ασκήσεις ακαδημαϊκού επιπέδου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-11-10 στις 22:18.
    • Απορία - Από DamageInc
      Το θέμα έχει λάβει 2 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πανελλαδικές Εξετάσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-05-09 στις 20:29.
    • Fortran - Από teo
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Προγραμματισμός.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-01-08 στις 14:18.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα