[Εκτιμήσεις] Βάσεις 2018

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Να δώσουν χρήματα για να φτιάξουν τα σπίτια λέει. :P Σε ποια κυβέρνηση υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό; Επίσης ποια σπίτια να φτιάξουν; Η πλειοψηφία των σπιτιών καταστράφηκε, τι να "αναστηλώσεις" απ'αυτά; Άνθρωποι έμειναν χωρίς ένα κεραμίδι πάνω απ'το κεφάλι τους.
Προφανώς και η έξτρα μοριοδότηση έγινε ώστε να καταφέρουν τα περισσότερα παιδιά να περάσουν στην Αθήνα, λόγω των καταστάσεων. Το θεωρώ σωστό; Δεν ξέρω. Αυτό που θα έκανα εγώ, είναι σ'αυτά τα παιδιά να έδινα το δικαίωμα μετεγγραφής, όχι να τους έδινα παραπάνω μόρια. Ας περάσουν όπου είναι να περάσουν με τα μόρια που μάζεψαν και ας τους δοθούν εξτρα θέσεις για μετεγγραφή.

Όπως και'σεις, έτσι κι εκείνα τα παιδιά είχαν όνειρα τα οποία είναι πολύ πιθανό να καταστραφούν λόγω του συμβάντος. Αν ένα τέτοιο παιδί περάσει εκτός Αττικής, σε κάποιο νησί πως διάολο θα τα βγάλει πέρα; Απλά δεν θα μπορέσει να σπουδάσει. Έχασαν περιουσίες, δικούς τους ανθρώπους. Μπείτε λίγο στην θέση τους.
Έχετε τα δίκια σας, αλλά έχουν κι αυτοί τα δικά τους.

Μια χαρα θα τα βγαλουν και αυτα τα παιδια περα.Αν θελουν να τα βοηθησουν τα παιδια που κατοικουν στις συγκεκριμμενες περιοχες,ας το κανουν,αλλα με καποιες εξτρα θεσεις στις μεταγραφες οπως λες !!Τι παει να πει εξτρα μοριοδοτηση;Ειναι αδικο για τον αγωνα που εχουν κανει καποια αλλα παιδια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που θα έκανα εγώ, είναι σ'αυτά τα παιδιά να έδινα το δικαίωμα μετεγγραφής, όχι να τους έδινα παραπάνω μόρια. Ας περάσουν όπου είναι να περάσουν με τα μόρια που μάζεψαν και ας τους δοθούν εξτρα θέσεις για μετεγγραφή.


Τους δίνουν και έξτρα ποσοστό μοριοδότησης και μετεγγραφή στο κοντινότερο στο σπίτι τους Πανεπιστήμιο που έχει τη σχολή που μπήκαν (και θα πάρουν δωμάτιο στις φοιτητικές εστίες πρώτα αυτοί και μετά οι άλλοι δικαιούχοι και θα σιτίζονται δωρεάν). Δες την 436 ανάρτησή μου.΄Οταν φέρνω στο μυαλό μου τις εικόνες και τα ρεπορτάζ εκείνων των ημερών (ειδικά τους ανθρώπους που κάηκαν ζωντανοί) πραγματικά η οποιαδήποτε παροχή προς τους πληγέντες μου φαίνεται μηδαμινή! Μακάρι να τους προσφέρουν ο,τι είναι δυνατόν για να απαλύνουν έστω και στο ελάχιστο τον πόνο τους! Δεν μπορώ όμως να το παίξω υπεράνω επειδή δεν βρίσκομαι στη θέση σας και ως γνωστόν όποιος είναι έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια ξέρει!΄Οταν κάποιος έχει φτύσει αίμα και μετράει ένα-ένα τα μόριά του για να μπει στη σχολή των ονείρων του, είναι λογικό να αναστατώνεται με την οποιαδήποτε ανατροπή. Απλά ας πέσουν λίγο οι τόνοι γιατί φανταστείτε για μια στιγμή ένα παιδί που έμεινε άστεγο και ορφανό να έχει μπει στο φόρουμ και να διαβάζει αυτά που γράφουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 576641

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να δώσουν χρήματα για να φτιάξουν τα σπίτια λέει. :P Σε ποια κυβέρνηση υπάρχει περίπτωση να γίνει αυτό; Επίσης ποια σπίτια να φτιάξουν; Η πλειοψηφία των σπιτιών καταστράφηκε, τι να "αναστηλώσεις" απ'αυτά; Άνθρωποι έμειναν χωρίς ένα κεραμίδι πάνω απ'το κεφάλι τους.
Προφανώς και η έξτρα μοριοδότηση έγινε ώστε να καταφέρουν τα περισσότερα παιδιά να περάσουν στην Αθήνα, λόγω των καταστάσεων. Το θεωρώ σωστό; Δεν ξέρω. Αυτό που θα έκανα εγώ, είναι σ'αυτά τα παιδιά να έδινα το δικαίωμα μετεγγραφής, όχι να τους έδινα παραπάνω μόρια. Ας περάσουν όπου είναι να περάσουν με τα μόρια που μάζεψαν και ας τους δοθούν εξτρα θέσεις για μετεγγραφή.

Όπως και'σεις, έτσι κι εκείνα τα παιδιά είχαν όνειρα τα οποία είναι πολύ πιθανό να καταστραφούν λόγω του συμβάντος. Αν ένα τέτοιο παιδί περάσει εκτός Αττικής, σε κάποιο νησί πως διάολο θα τα βγάλει πέρα; Απλά δεν θα μπορέσει να σπουδάσει. Έχασαν περιουσίες, δικούς τους ανθρώπους. Μπείτε λίγο στην θέση τους.
Έχετε τα δίκια σας, αλλά έχουν κι αυτοί τα δικά τους.
Οπως και να χει εγω θεωρω αδικο να παρουν παραπανω μορια. Δηλαδη γιατι ενα παιδι να περασει ιατρικη ενω κανονικα θα περναγε ξερω γω βιολογικο ακομα και στην αθηνα; Συμφωνω να ηταν απλα ενα κριτηριο για μεταγγραφη. Δηλαδη ας περναγε το παιδι στο βιολογικο της κρητης πχ οπως θα περναγε κανονικα και να του εδιναν τη μεταγγραφη για αθηνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Παιδιά, σας καταλαβαίνω. Έχω δώσει 2 φορές πανελλήνιες, ξέρω από πρώτο χέρι πως είναι να μετράς ένα-ένα τα μόρια για να δεις αν περνάς εκεί που τόσο πολύ ήθελες.
Τέλος πάντων, καλά αποτελέσματα σε όλους. Μακάρι να περάσουμε όλοι στην πρώτη μας επιλογή. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
;4428156[img=21x16]clientscript/sceditor/images/dupquote.png[/img]

Κοιτάξτε πράγματι η 20% προσαύξηση στο σύνολο των μορίων που συγκέντρωσαν, είναι σημαντική (πχ αν κάποιος έχει συγκεντρώσει 13000 μόρια, με την πριμοδότηση του 20% κερδίζει 2600 μόρια και αμέσως αναβαθμίζεται στα 15600 μόρια) αλλά μην ξεχνάτε κάτι πολύ σημαντικό. Και στην περίπτωση της εισαγωγής και στην περίπτωση των μετεγγραφών θα είναι ΚΑΘ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ των εισακτέων και των μετεγγραφέντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nικολεττα

Νεοφερμένος

Η Nικολεττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια.Αν δεν κανω λαθος νομιζω οτι οι θεσεις που θα παρουν αυτα τα παιδια δεν ειναι απο αυτες που εχει ανακοινωσει η καθε σχολη πριν την πυρκαγια.θα ειναι επιπλεον.Γι αυτο και λενε οτι με την προσαυξηση θα πρεπει να πιανει καποιος τα μορια του τελευταιου.Αν καταλαβα καλα.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 576641

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι παιδια επιπλεον ειναι οι θεσεις που δινονται στα παιδια αυτα. Το αδικο ειναι οτι με τα επιπλεον μορια (που ειναι παρα πολλα) θα περασουν σε σχολη που αλλα παιδια με τα ιδια ή και παραπανω μορια δεν θα περασουν.
Αν ας πουμε ενας μαθητης εχει 17000 με την προαυξηση παιρνει 3400 μορια και παει στα 20400 και περναει οπου θελει. Δηλαδη με 17000 θα περασει αυτος ιατρικη και ο αλλος με 18300 θα χασει για πολυ λιγο την ιατρικη.
Ειναι αυτο δικαιο; Εμενα δεν μου φαινεται καθολου δικαιο..ο καθενας βεβαια το βλεπει διαφορετικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Ναι παιδια επιπλεον ειναι οι θεσεις που δινονται στα παιδια αυτα. Το αδικο ειναι οτι με τα επιπλεον μορια (που ειναι παρα πολλα) θα περασουν σε σχολη που αλλα παιδια με τα ιδια ή και παραπανω μορια δεν θα περασουν.
Αν ας πουμε ενας μαθητης εχει 17000 με την προαυξηση παιρνει 3400 μορια και παει στα 20400 και περναει οπου θελει. Δηλαδη με 17000 θα περασει αυτος ιατρικη και ο αλλος με 18300 θα χασει για πολυ λιγο την ιατρικη.
Ειναι αυτο δικαιο; Εμενα δεν μου φαινεται καθολου δικαιο..ο καθενας βεβαια το βλεπει διαφορετικα...

Ενώ ειναι δίκαιο που ο πυρόπληκτος έμεινε χωρίς σπιτι, εχασε τους αγαπημένους του, έμεινε ορφανός και η ζωή του εν πολλοίς καταστράφηκε μέσα σε μια μερα;

Καμια αδικία δεν υφίσταται το παιδί που εβγαλε 17000 μορια και δεν περνά ιατρικη. Ετσι κι αλλιώς δεν θα περνούσε. Και συνεχίζει να εχει στέγη και γονεις. Αδικία θα υπήρχε αν οι πυρόπληκτοι "έκλεβαν" τις εξαγγελθείσες θέσεις. Αλλα αυτο δεν γίνεται, εφόσον οι θέσεις θα αυξηθούν ειδικά γι αυτούς.

Και πόσοι να ειναι οι πυρόπληκτοι που έδωσαν πανελληνιες; Δέκα, είκοσι; Ειναι τοσο τραγικό να τους προσφέρουμε μια μικρή έστω χαρα, να περάσουν πχ ιατρικη, εν μέσω των τραγικών δεινών που τους χτύπησαν; Εμενα το μέτρο οχι μονο μου φαίνεται δίκαιο, αλλα και το πλέον αυτονόητο. Σκεφτείτε απλώς πώς θα ήταν αν μένατε άστεγοι ή χάνατε τους γονεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
δεν αντιλεγω οτι τα παιδια αυτα περάσανε και περνάνε μια κόλαση....ισα ισα που εγω θελω πολυ να τα βοη8ησουμε αλλά να τους βοηθησουμε με σπιτι η οικονομικη στηριξη η οτιδηποτε που μπορει να αναπληρωσει εστω και μερικώς αυτα που εχασαν....αλλα οι εξετασεις που εδωσαν τι σχεση εχει??? ολοι ομως περναμε δυσκολες καταστασεις!καποιοι σε μεγαλο βαθμο καποιοι σε πιο μικρο!υπαρχουν παιδια που εχασαν συγγενεις αλλοι που εχουν με σοβαρα θεματα υγειας! η λυση σε αυτεςς τις καταστασεις δε ειναι η σχολη που περασες η θα περασεις.....υπαρχουν και αλλοι πολλοι μαλιστα τροποι για τα προβληματα που αντιμετωπιζουν οι πυροπληκτοι..........λυση ομως δε θεωρω το να δωθουν μορια ....λυπαμαι... αλλα παρα πολλα παιδια θα αδικηθουν με αυτο το μετρο...αν χασεις εσυ ομως τη σχολη που αγαπας απο εναν πυροπληκτο . θα νιωσεις αδικημενος η θα πεις τη πηρε τη θεση δικαιως επειδη περασε πολλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Ε ναι ρε παιδιά, ο,τι και να λέμε δεν είμαστε στη θέση αυτών των ανθρώπων. Δεν θα ήθελα ούτε να φαντάζομαι σε τι κατάσταση θα ήμουν αν έχανα και το σπίτι μου και την οικογένεια μου. Δεν θα σας φάνε την θέση, οκ, αν έτρωγαν θέσεις καταλαβαινω την αγωνία σας, αλλά θα δοθούν επιπλέον θέσεις γι’αυτους. Το να περάσει κάποιος ιατρική είναι το λιγότερο που θα τους νοιάζει πιστεύω μπροστά σε όλα αυτά τα δεινά και το μοναδικό που ίσως να τους δώσει λίγη χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
για να καταλαβω.... θα παρουν αλλες θεσεις? που θα δωσει για αυτους το υπουργειο παιδειας?χωρις να επηρεασουν τις θεσεις εισακτεων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Νταξει γενικα, αν καποιος εβγαλε 17.000 μορια το θεωρω λιγο απιθανο να εχει βαλει στο μηχανογραφικο του ιατρικη απο την στιγμη που οι ελπιδες ειναι μηδαμινες. Η πιθανοτητα να εχει βαλει καποιος σχολη στο μηχανογραφικο, η οποια ειναι 20% μορια πανω, και να ειναι και πυροπληκτος, ειναι αρκετα μικρη.
Το αδικο ειναι, οπως προαναφερθηκε, οτι ενα παιδι που κανονικα εγραψε 18.000+ μορια θα χασει την σχολη που ηθελε ενω καποιος ο οποιος εγραψε ακομα και 16.000 μορια, οντας πυροπληκτος, θα περασει στη σχολη αυτη. Που για να εγραψε τοσο, μαλλον δεν ειχε τις απαραιτητες γνωσεις για να περασει σε μια τοοσο υψηλοβαθμη σχολη. Αυτο.

για να καταλαβω.... θα παρουν αλλες θεσεις? που θα δωσει για αυτους το υπουργειο παιδειας?χωρις να επηρεασουν τις θεσεις εισακτεων?


Ακριβώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
;4428156[img=21x16]clientscript/sceditor/images/dupquote.png[/img]

Κοιτάξτε πράγματι η 20% προσαύξηση στο σύνολο των μορίων που συγκέντρωσαν, είναι σημαντική (πχ αν κάποιος έχει συγκεντρώσει 13000 μόρια, με την πριμοδότηση του 20% κερδίζει 2600 μόρια και αμέσως αναβαθμίζεται στα 15600 μόρια) αλλά μην ξεχνάτε κάτι πολύ σημαντικό. Και στην περίπτωση της εισαγωγής και στην περίπτωση των μετεγγραφών θα είναι ΚΑΘ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΟΛΙΚΟΥ ΠΡΟΒΛΕΠΟΜΕΝΟΥ ΑΡΙΘΜΟΥ των εισακτέων και των μετεγγραφέντων.

Ηρεμήστε λίγο και δείτε την κατάσταση πιο ψύχραιμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι παιδια επιπλεον ειναι οι θεσεις που δινονται στα παιδια αυτα. Το αδικο ειναι οτι με τα επιπλεον μορια (που ειναι παρα πολλα) θα περασουν σε σχολη που αλλα παιδια με τα ιδια ή και παραπανω μορια δεν θα περασουν.
Αν ας πουμε ενας μαθητης εχει 17000 με την προαυξηση παιρνει 3400 μορια και παει στα 20400 και περναει οπου θελει. Δηλαδη με 17000 θα περασει αυτος ιατρικη και ο αλλος με 18300 θα χασει για πολυ λιγο την ιατρικη.
Ειναι αυτο δικαιο; Εμενα δεν μου φαινεται καθολου δικαιο..ο καθενας βεβαια το βλεπει διαφορετικα...


Αν η σχολή που θέλεις πάρει πχ 100 άτομα και τύχει 2 πυρόπληκτοι με την πριμοδότηση που θα πάρουν να συγκεντρώσουν τα μόρια για να μπουν στη σχολή αυτή, αυτομάτως ο αριθμός των εισακτέων ανεβαίνει στα 102 άτομα. Οπότε κανείς δεν σου παίρνει τη θέση αν έχεις συγκεντρώσει τα μόρια που απαιτούνται για να μπεις στη σχολή. Τώρα αν μιλάμε για το αν με 18300 μόρια δεν καταφέρεις να μπεις στη σχολή που θέλεις αλλά ο πυρόπληκτος με την πριμοδότηση φτάνει τα 20400 και μπει και εσένα αυτό σε ενοχλεί, χίλια συγγνώμη αλλά είναι καθαρή κακία (τη στιγμή που ούτε τη θέση σου παίρνει ούτε τα μόριά σου ήταν αρκετά για να εισαχθείς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 576641

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν η σχολή που θέλεις πάρει πχ 100 άτομα και τύχει 2 πυρόπληκτοι με την πριμοδότηση που θα πάρουν να συγκεντρώσουν τα μόρια για να μπουν στη σχολή αυτή, αυτομάτως ο αριθμός των εισακτέων ανεβαίνει στα 102 άτομα. Οπότε κανείς δεν σου παίρνει τη θέση αν έχεις συγκεντρώσει τα μόρια που απαιτούνται για να μπεις στη σχολή. Τώρα αν μιλάμε για το αν με 18300 μόρια δεν καταφέρεις να μπεις στη σχολή που θέλεις αλλά ο πυρόπληκτος με την πριμοδότηση φτάνει τα 20400 και μπει και εσένα αυτό σε ενοχλεί, χίλια συγγνώμη αλλά είναι καθαρή κακία (τη στιγμή που ούτε τη θέση σου παίρνει ούτε τα μόριά σου ήταν αρκετά για να εισαχθείς).

Καμια κακια. Δεν το λεω γιατι εγω εχω τοσα μορια.
Απλα καταλαβαινω οτι το παιδι με 18300 που εχασε τη σχολη του θα νιωθει αδικημενο οταν ενα παιδι με 16 ή 17000 μορια μπηκε, ασχετα με το αν πηρε εξτρα θεση. Οχι οτι του εφαγε τη θεση, αφου δεν υπηχραν τοσες θεσεις, αλλα γιατι ενω αυτος ηταν καλυτερος στις επιδοσεις του δεν περασε και περασε καποιος με χαμηλοτερο βαθμο.
Θα το θεσω οπως το εθεσες. Αφου τα μορια του παιδιου με 18+ δεν ηταν αρκετα για να εισαχθει στη σχολη του νιωθει αδικια οταν τα μορια του παιδιου 16-17 να ειναι αρκετα για την ιδια σχολη.

Και εγω εχω εναν γνωστο που πεθανε η μητερα του μετα τις εξετασεις αλλα οχι απο την φωτια. Αυτο το παιδι δεν θα παρει εξτρα μορια. Αντιστοιχα το παιδι που εχασε την μητερα του στη φωτια θα παρει. Που ειναι η δικαιοσυνη σε αυτο;
Καταλαβαινω αυτον που λεει οτι πρεπει να βοηθησουμε τα παιδια αυτα και συμφωνω αλλα το να περασουν στη σχολη που θελουν δεν ειναι το λιγοτερο. Αλλα οπως ειπαν πιο πανω να προσφερθει οικονομικη υποστηριξη, σπιτια, σιτιση, προτεραιοτητα στις μετεγγραφες και στις εστιες αλλα μεχρι εκει. Η επιπλεον μοριοδοτηση μονο αναταραχες επιφερει μεχρι στιγμης. Και αφου οπως αναφερε καποιος το παιδι αυτο δεν θα το νοιαξει σε μια τετοια στιγμη σε ποια σχολη θα περασει, ας μην παρθει καθολου το μετρο. Ειδαμε οτι μονο αρνητικες αντιδρασεις και αντιπαραθεσεις προκαλουνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanni_

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενώ ειναι δίκαιο που ο πυρόπληκτος έμεινε χωρίς σπιτι, εχασε τους αγαπημένους του, έμεινε ορφανός και η ζωή του εν πολλοίς καταστράφηκε μέσα σε μια μερα;

Καμια αδικία δεν υφίσταται το παιδί που εβγαλε 17000 μορια και δεν περνά ιατρικη. Ετσι κι αλλιώς δεν θα περνούσε. Και συνεχίζει να εχει στέγη και γονεις. Αδικία θα υπήρχε αν οι πυρόπληκτοι "έκλεβαν" τις εξαγγελθείσες θέσεις. Αλλα αυτο δεν γίνεται, εφόσον οι θέσεις θα αυξηθούν ειδικά γι αυτούς.

Και πόσοι να ειναι οι πυρόπληκτοι που έδωσαν πανελληνιες; Δέκα, είκοσι; Ειναι τοσο τραγικό να τους προσφέρουμε μια μικρή έστω χαρα, να περάσουν πχ ιατρικη, εν μέσω των τραγικών δεινών που τους χτύπησαν; Εμενα το μέτρο οχι μονο μου φαίνεται δίκαιο, αλλα και το πλέον αυτονόητο. Σκεφτείτε απλώς πώς θα ήταν αν μένατε άστεγοι ή χάνατε τους γονεις σας.


Βέβαια και άλλοι που δίνουν πανελλήνιες μπορεί να χάσουν τους γονείς τους εκεί βέβαια δεν υπάρχει μοριοδότηση από το κράτος...όλα αυτά είναι επικοινωνιακά κόλπα της κυβέρνησης,όπως και να έχει δε θέλω να κάνω αντιπολίτευση απλά ήθελα να αναφέρω μια σκέψη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Παιδιά έλεος!!! Λίγη συμπόνοια δεν βλάπτει προς τος πληγέντες. Νομίζετε ότι αυτός που έχασε τους γονείς του, τα αδέρφια του, τους φίλους του με αυτό τον βάναυσο τρόπο θα έχει τη διάθεση να διαβάσει ώστε να ξαναδώσει και να βελτιώσει τη βαθμολογία του; Εγώ κρίνω ορθό το μέτρο της επιπλέον μοριοδότησης, τη στιγμή μάλιστα που δεν καταλαμβάνονται θέσεις άλλων υποψηφίων, εφόσον οι πυρόπληκτοι εισάγονται στην τριτοβάθμια καθ' υπέρβαση του αριθμού των εισακτέων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galaxy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Galaxy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 355 μηνύματα.
Παιδιά έλεος!!! Λίγη συμπόνοια δεν βλάπτει προς τος πληγέντες. Νομίζετε ότι αυτός που έχασε τους γονείς του, τα αδέρφια του, τους φίλους του με αυτό τον βάναυσο τρόπο θα έχει τη διάθεση να διαβάσει ώστε να ξαναδώσει και να βελτιώσει τη βαθμολογία του; Εγώ κρίνω ορθό το μέτρο της επιπλέον μοριοδότησης, τη στιγμή μάλιστα που δεν καταλαμβάνονται θέσεις άλλων υποψηφίων, εφόσον οι πυρόπληκτοι εισάγονται στην τριτοβάθμια καθ' υπέρβαση του αριθμού των εισακτέων.
Συμπονοια υπαρχει αρκετη, και το εχουμε δειξει ολοι μας με τις πραξεις βοηθειας και τον εθελοντισμο, οπως μπορεσε ο καθενας.

Και δηλαδη, αυτος που εχασε τους γονεις του ( που οκευ, ποσα παιδια οντως να ειναι που εδιναν πανελληνιες και εχασαν γονιο?) δεν εχει το σθενος να δωσει ξανα πανελληνιες, αλλα εχει το σθενος να μπει σε μια καλυτερη σχολη απο αυτην που "αξιζε" ο βαθμος του, και μαλιστα να ανταπεξελθει? Γιατι να μην μοριοδοτηθει και καποιος ο οποιος εζησε ενα ατυχημα, ή εχασε τον γονιο του απο καποια ασθενεια ή οτιδηποτε αλλο? Εκει ειναι η αδικια. Και γιατι καποιος που πχ εχασε το εξωχικο του (γιατι κακα τα ψεμματα, πολλα απο τα σπιτια που καηκαν ηταν εξωχικα) να μοριοδοτηθει ενω εχει κανονικα ενα σπιτι να μεινει?

Συγνωμη αν ειμαστε υπερβολικοι, αλλα οι πανελληνιες ειναι ενας διαγωνισμος και τις θεσεις των υψηλωτερων σχολων τις πιανουν οι καλυτεροι... Δηλαδη αν ειχες βρει μια δουλεια που σου αρεσε απιστευτα πανω στον τομεα σου, και δεν σε επερναν τελικα βρε παιδι μου, και μαθαινες οτι μαζι με αυτον που σου πηρε την θεση πηραν και εναν με λιγοτερα προσοντα απο εσενα -αλλα ο οποιος ηταν πληγεις- πως θα ενιωθες? Ετσι νιωθουν και ολα τα παιδια που εδιναν φετος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καμια κακια. Δεν το λεω γιατι εγω εχω τοσα μορια.
Απλα καταλαβαινω οτι το παιδι με 18300 που εχασε τη σχολη του θα νιωθει αδικημενο οταν ενα παιδι με 16 ή 17000 μορια μπηκε, ασχετα με το αν πηρε εξτρα θεση. Οχι οτι του εφαγε τη θεση, αφου δεν υπηχραν τοσες θεσεις, αλλα γιατι ενω αυτος ηταν καλυτερος στις επιδοσεις του δεν περασε και περασε καποιος με χαμηλοτερο βαθμο.
Θα το θεσω οπως το εθεσες. Αφου τα μορια του παιδιου με 18+ δεν ηταν αρκετα για να εισαχθει στη σχολη του νιωθει αδικια οταν τα μορια του παιδιου 16-17 να ειναι αρκετα για την ιδια σχολη.

Και εγω εχω εναν γνωστο που πεθανε η μητερα του μετα τις εξετασεις αλλα οχι απο την φωτια. Αυτο το παιδι δεν θα παρει εξτρα μορια. Αντιστοιχα το παιδι που εχασε την μητερα του στη φωτια θα παρει. Που ειναι η δικαιοσυνη σε αυτο;
Καταλαβαινω αυτον που λεει οτι πρεπει να βοηθησουμε τα παιδια αυτα και συμφωνω αλλα το να περασουν στη σχολη που θελουν δεν ειναι το λιγοτερο. Αλλα οπως ειπαν πιο πανω να προσφερθει οικονομικη υποστηριξη, σπιτια, σιτιση, προτεραιοτητα στις μετεγγραφες και στις εστιες αλλα μεχρι εκει. Η επιπλεον μοριοδοτηση μονο αναταραχες επιφερει μεχρι στιγμης. Και αφου οπως αναφερε καποιος το παιδι αυτο δεν θα το νοιαξει σε μια τετοια στιγμη σε ποια σχολη θα περασει, ας μην παρθει καθολου το μετρο. Ειδαμε οτι μονο αρνητικες αντιδρασεις και αντιπαραθεσεις προκαλουνται.


Τότε να τα βάλεις και με τους εισαγόμενους με το 10% και με τους ΄Ελληνες του Εξωτερικού και με τους υποψήφιους με σοβαρές παθήσεις και με τους αθλητές και με τους αλλοδαπούς και γενικότερα με όλους αυτούς για τους οποίους ισχύουν ειδικές διατάξεις εισαγωγής (που κάποιες κατηγορίες από αυτούς δεν είναι καθ υπέρβαση και "τρώνε" θέσεις από τους κανονικά εισαγόμενους). Επίσης να τα βάλεις με τις μετεγγραφές των αδελφών, των απόρων, των τέκνων των θυμάτων τρομοκρατίας, των φοιτητών με αναπηρία, των ορφανών, των πολυτέκνων, των τριτέκνων, των κατ΄εξαίρεση μετεγγραφέντων κτλ, κτλ. Επειδή όλοι αυτοί θα βρεθούν στη σχολή που το παιδί με τα 18300 μόρια έχασε και σύμφωνα με το σκεπτικό σου το παιδί αυτό θα νιώθει αδικημένο όταν τόσες κατηγορίες παιδιών με χαμηλότερα μόρια μπήκαν ενώ αυτό που ήταν καλύτερο στις επιδόσεις δεν πέρασε! ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Λίγη συμπόνια σε μια τέτοιου μεγέθους συμφορά δεν βλάπτει! Αν θέλουμε να λεγόμαστε άνθρωποι!!!

ΥΣ: Την προτελευταία πρόταση ειλικρινά δεν θα ήθελα να τη σχολιάσω γιατί τόσα χρόνια στο φόρουμ προσπαθώ να παραμένω στα όρια της ευπρέπειας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mavroulis13

Νεοφερμένος

Ο mavroulis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τότε να τα βάλεις και με τους εισαγόμενους με το 10% και με τους ΄Ελληνες του Εξωτερικού και με τους υποψήφιους με σοβαρές παθήσεις και με τους αθλητές και με τους αλλοδαπούς και γενικότερα με όλους αυτούς για τους οποίους ισχύουν ειδικές διατάξεις εισαγωγής (που κάποιες κατηγορίες από αυτούς δεν είναι καθ υπέρβαση και "τρώνε" θέσεις από τους κανονικά εισαγόμενους). Επίσης να τα βάλεις με τις μετεγγραφές των αδελφών, των απόρων, των τέκνων των θυμάτων τρομοκρατίας, των φοιτητών με αναπηρία, των ορφανών, των πολυτέκνων, των τριτέκνων, των κατ΄εξαίρεση μετεγγραφέντων κτλ, κτλ. Επειδή όλοι αυτοί θα βρεθούν στη σχολή που το παιδί με τα 18300 μόρια έχασε και σύμφωνα με το σκεπτικό σου το παιδί αυτό θα νιώθει αδικημένο όταν τόσες κατηγορίες παιδιών με χαμηλότερα μόρια μπήκαν ενώ αυτό που ήταν καλύτερο στις επιδόσεις δεν πέρασε! ΚΑΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; Λίγη συμπόνια σε μια τέτοιου μεγέθους συμφορά δεν βλάπτει! Αν θέλουμε να λεγόμαστε άνθρωποι!!!

ΥΣ: Την προτελευταία πρόταση ειλικρινά δεν θα ήθελα να τη σχολιάσω γιατί τόσα χρόνια στο φόρουμ προσπαθώ να παραμένω στα όρια της ευπρέπειας!


Εχει καθε δικαιωμα να νιωθει αδικημενος φιλε οταν καποιος αλλος με λιγοτερα μορια θα περναει στη σχολη και εκεινος οχι...ολος ο κοσμος εχει προβληματα φιλε..συμφωνω οι ανθρωποι βιωσαν μια φρικτη κατασταση αλλα δεν σημαινει οτι πρεπει να τους χαριστουν τα παντα...σιτιση και στεγαση οπωσδηποτε αλλα οχι ειδικη μεταχειρισης σε κατι που συνεβη πριν την τραγωδια..οσο για τις ειδικες κατηγοριες τα κακως κειμενα ειναι πολλα..μακαρι καποια μερα να αλλαξουν..εχω δει παιδια που δηλωνουν δηθεν αναπηρια και περνανε ιατρικες κλπ και γυρνανε ολη τη χρονια πινοντας καφεδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top